Frankensteinův duch

The Ghost of Frankenstein

Sci-Fi / Horor

USA, 1942, 67 min

Oproti předchozímu trojlístku Frankensteinovských filmů znamená Frankensteinův duch trochu úpadek. Nelogickou návaznost na předchozí film asi nemá cenu zmiňovat, zkrátka "Monster cannot be destroyed" a tečka. Film jako takový má až moc jednoduchý děj, je o víc jak půl hodiny kratší než předchozí snímek a kromě ústřední dvojice Lon Chaney jr. (zde poprvé coby monstrum) a Bela Lugosi, který si zopakoval svou roli legračního šílence Ygora, nedokáže žádný z herců zaujmout.(23.7.2008)

Tento príbeh je oproti son of frankenstein omnoho sofistikovanejší ale aj keď nemá atmosféru svojich predchodcov má niečo čo syn nemal a to dobrý príbeh. Vo svojej podstate je to vlastne o tom istom máme tam vrieskajúcich dedinčanov s motykami a fakľami a tiež je tam nejaký ten príbuzny rodu frankensteinovcov ale príbehovo je mi omnoho bližší ako syn. Za prvé Cedric Hardwicke je omnoho lepší ako wolf a jeho počínanie je vo svojej podstate rozumné a za druhé je tu Chaney jr. a bela lugosi. Chaney jr. sa po vlkolakovi zhostil úlohy ďalšieho monštra a je vidieť že sa jej zhostil dobre. Po Karloffovi je to skvelý nástupca a sprevádza nás prakticky celým filmom takže aj u neho môžme zaregistrovať nejaký vývoj tentoraz jeho snahu byť lepším. Bela lugosi je asi najlepšie napísaná postava z celej série filmov a je to naozaj ten vydriduch ktorý taha za vsetky nikty a on je vlastne zloduch ale zahraný tak bohovsky až to prekvapuje. Kenton síce nespravil dieru do sveta ale rozhodne nesklamal a to sa cení(9.5.2008)

je to hodně slabý film. Vlastně sledovat všechny ty scénarystické velotoče je docela útrpné. " Ano v minulém dílu mi zlomily páteř a mysleli si že jsem mrtvý, ale já to přežil a ted jsem zpět" Tak zhruba v tomto duchu. Často jsem se bavil na účet autorů. Nicméně za hezké přehrávání hlavně Bely Lugosiho dávam 3 hvězdičky.(29.5.2006)

Návrat ku kvalite. Veľkým krokom vpred (alebo späť?) oproti The Son of Frankenstein je v minutáži, ktorá nie je ani o minútu dlhšia alebo kratšia ako by mala. Scenár je síce len updateom predošlého dielu, ale všetko sedí ako má a dej má až fatálny nádych. Expresionistická réžia, osvetlenie a kulisy sú famózne ako v každom filme Frankensteinovskej série. Lon Chaney ako Frankensteinovo monštrum je dobrý a za maskou je na nerozpoznanie od Karloffa. No na Borisovu bravúrnu mimiku sa Lon nechytá. Postava Ygora je o niečo menej iritujúca ako v predošlom filme a Bela Lugosi predvádza štandardne dobrý herecký výkon.(27.8.2010)

Po třech skvělých frankensteinských dílech zákonitě musel přijít pokles - a přišel právě ve filmu Ghost of Frankenstein. Mimochodem, ten samotnej titulní "ghost" byl opravdu úlet. Jinak to ale vůbec není špatné: je to možná nejslabší díl série, ale Atwill, mladej Chaney a především Lugosi opět exhibují v jednom filmu, který sice postrádá propracovanost a atmosféru předchozích dílů, nicméně pořád je dostatečně dobrý na to, aby si ho člověk užil. Hlavní vadou na kráse pro mě však není absence Karloffa, nýbrž absence slušného Frankensteina. Cedric Hardwicke bohužel pojal svého Ludwiga Frankesteina nevýrazně a slabě, o charismatu předchozí dvojice Clive-Rathbone si může nechat jen zdát, a ani se proto nedivím, že v dalších dílech se s postavou vědce Frankensteina nesetkáme.(21.12.2013)

• - Autorem první verze scénáře byl Eric Taylor. Jeho scénář byl však odmítnut jako příliš depresivní. V tomto scénáři Ygor založil pomstychtivé společenství vyvrženců ze společnosti (a la Freaks) a Monstrum mělo sloužit jako jejich zbraň. Ve filmu se měla objevit i postava Wolfa Frankensteina a hrbáče Theodora. Konečnou verzi scénáře napsal Scott Darling, který několik segmentů, i když pozměněných, z tohoto scénáře ponechal. (liquido26)

• - Během přestávek při natáčení kupoval Lon Chaney Jr. dětským hercům zmrzlinu. (liquido26)

• - Gumová maska byla pro Lona Chaneyho příliš nepohodlná. Když jednou žádal, aby mu pomohli s jejím sundáním, nikdo ho neposlouchal. Rozzuřený Chaney jí ze sebe serval a přitom si do krve poranil čelo. Natáčení muselo být na několik dnů přerušeno. (liquido26)