Frankensteinův duch

The Ghost of Frankenstein

Sci-Fi / Horor

USA, 1942, 67 min

• Vishnar

Zatímco předchozí film Son of the Frankenstein byl docela dobře koukatelný (a to i přes svou "délku"), tady už tvůrci opravdu nevěděli, jak s celou sérií dál. Už jen ten úvod, kdy se divák dozvěděl, že oběšený zastřelený Ygor stále žije a že se mu podařilo vytáhnout ze síry zachovalé tělo Monstra. Dále zde máme dalšího bratra Frankensteina a možná že v dalších dílech se objeví mnoho dalších potomků, kteří se zajímají o lékařské vědy. Lon mi v roli převzaté po Karloffovi ani nějak nevadil, stejně tak Lugosi, který se svého Ygora znovu užíval. Ovšem zatím opravdu nejslabší kus v téhle sérii.(10.6.2008)

Tyhle "spin-offy" upřímě mám rád. Jsou krátké pěkně udělané a poměrně i strašidelné. Ale Ghost of Frankenstein je bohužel jen takový slabí odvárek skvělého Frankenstein meets the wolf-man, a nepřináší vůbec nic, ani zapamatován hodné scény. Celý film se táhne, ale naneštěstí tu je skvělý Bela Lugosi v roli Ygora, který si to hraní opravdu užívá, horší už to ale je s Chaneym který rozhodně už měl lepší chvilky. Film je průměrný a brzo na něj zapomenu, hlavně díky skvělému Son of Dracula.(28.6.2010)

je to hodně slabý film. Vlastně sledovat všechny ty scénarystické velotoče je docela útrpné. " Ano v minulém dílu mi zlomily páteř a mysleli si že jsem mrtvý, ale já to přežil a ted jsem zpět" Tak zhruba v tomto duchu. Často jsem se bavil na účet autorů. Nicméně za hezké přehrávání hlavně Bely Lugosiho dávam 3 hvězdičky.(29.5.2006)

Návrat ku kvalite. Veľkým krokom vpred (alebo späť?) oproti The Son of Frankenstein je v minutáži, ktorá nie je ani o minútu dlhšia alebo kratšia ako by mala. Scenár je síce len updateom predošlého dielu, ale všetko sedí ako má a dej má až fatálny nádych. Expresionistická réžia, osvetlenie a kulisy sú famózne ako v každom filme Frankensteinovskej série. Lon Chaney ako Frankensteinovo monštrum je dobrý a za maskou je na nerozpoznanie od Karloffa. No na Borisovu bravúrnu mimiku sa Lon nechytá. Postava Ygora je o niečo menej iritujúca ako v predošlom filme a Bela Lugosi predvádza štandardne dobrý herecký výkon.(27.8.2010)

Oproti předchozímu trojlístku Frankensteinovských filmů znamená Frankensteinův duch trochu úpadek. Nelogickou návaznost na předchozí film asi nemá cenu zmiňovat, zkrátka "Monster cannot be destroyed" a tečka. Film jako takový má až moc jednoduchý děj, je o víc jak půl hodiny kratší než předchozí snímek a kromě ústřední dvojice Lon Chaney jr. (zde poprvé coby monstrum) a Bela Lugosi, který si zopakoval svou roli legračního šílence Ygora, nedokáže žádný z herců zaujmout.(23.7.2008)

• - Během přestávek při natáčení kupoval Lon Chaney Jr. dětským hercům zmrzlinu. (liquido26)

• - Boris Karloff, který tou dobou hrál na Broadway ve hře "Arsenic and the Old Lace", již neměl zájem si svou roli Monstra zopakovat. Producent George Waggner se moudře rozhodl podobu monstra zachovat, neboť se domníval, že veřejnost by změny nepřijala. (liquido26)

• - Později si Chaney svou roli Monstra zopakoval. Záběry z tohoto filmu byly použity ještě pro snímek House of Dracula o tři roky později. V roce 1948 zaskakoval za zraněného Glenna Stranga ve snímku Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein. Monstrum si rovněž zahrál v jedné epizodě televizního seriálu Tales of Tomorrow (1952) a v tom samém roce se jako Monstrum objevil ve dvou skečích s Abottem a Costellem v show The Colgate Comedy Hour. (liquido26)