Frankensteinův duch

The Ghost of Frankenstein

Sci-Fi / Horor

USA, 1942, 67 min

V masce Monstra se poprve predstavuje legenda Lon Chaney jr., verneho souputnika mu tvori Bela Lugosi jako zohaveny Ygor. Bohuzel pribeh o putovani tech dvou za dalsim synem Henryho Frankensteina, ktery ma pomoci oslabenemu monstru, je velice slabej. A zpracovani uz nema s Whaleovym originalem spolecneho prakticky nic, coz je nejlepe videt ve chvili, kdy jsou pouzite zabery z prvniho dilu. Ma to sice jeste nejakou tu atmosferu, ale uz to zdaleka neni ono.(26.12.2004)

Po třech skvělých frankensteinských dílech zákonitě musel přijít pokles - a přišel právě ve filmu Ghost of Frankenstein. Mimochodem, ten samotnej titulní "ghost" byl opravdu úlet. Jinak to ale vůbec není špatné: je to možná nejslabší díl série, ale Atwill, mladej Chaney a především Lugosi opět exhibují v jednom filmu, který sice postrádá propracovanost a atmosféru předchozích dílů, nicméně pořád je dostatečně dobrý na to, aby si ho člověk užil. Hlavní vadou na kráse pro mě však není absence Karloffa, nýbrž absence slušného Frankensteina. Cedric Hardwicke bohužel pojal svého Ludwiga Frankesteina nevýrazně a slabě, o charismatu předchozí dvojice Clive-Rathbone si může nechat jen zdát, a ani se proto nedivím, že v dalších dílech se s postavou vědce Frankensteina nesetkáme.(21.12.2013)

Tento príbeh je oproti son of frankenstein omnoho sofistikovanejší ale aj keď nemá atmosféru svojich predchodcov má niečo čo syn nemal a to dobrý príbeh. Vo svojej podstate je to vlastne o tom istom máme tam vrieskajúcich dedinčanov s motykami a fakľami a tiež je tam nejaký ten príbuzny rodu frankensteinovcov ale príbehovo je mi omnoho bližší ako syn. Za prvé Cedric Hardwicke je omnoho lepší ako wolf a jeho počínanie je vo svojej podstate rozumné a za druhé je tu Chaney jr. a bela lugosi. Chaney jr. sa po vlkolakovi zhostil úlohy ďalšieho monštra a je vidieť že sa jej zhostil dobre. Po Karloffovi je to skvelý nástupca a sprevádza nás prakticky celým filmom takže aj u neho môžme zaregistrovať nejaký vývoj tentoraz jeho snahu byť lepším. Bela lugosi je asi najlepšie napísaná postava z celej série filmov a je to naozaj ten vydriduch ktorý taha za vsetky nikty a on je vlastne zloduch ale zahraný tak bohovsky až to prekvapuje. Kenton síce nespravil dieru do sveta ale rozhodne nesklamal a to sa cení(9.5.2008)

Návrat ku kvalite. Veľkým krokom vpred (alebo späť?) oproti The Son of Frankenstein je v minutáži, ktorá nie je ani o minútu dlhšia alebo kratšia ako by mala. Scenár je síce len updateom predošlého dielu, ale všetko sedí ako má a dej má až fatálny nádych. Expresionistická réžia, osvetlenie a kulisy sú famózne ako v každom filme Frankensteinovskej série. Lon Chaney ako Frankensteinovo monštrum je dobrý a za maskou je na nerozpoznanie od Karloffa. No na Borisovu bravúrnu mimiku sa Lon nechytá. Postava Ygora je o niečo menej iritujúca ako v predošlom filme a Bela Lugosi predvádza štandardne dobrý herecký výkon.(27.8.2010)

Jako každá hororvá série,Halloween,Pátek 13.ého,Noční můra v Elm Street po časech ztraili buď svého ducha nebo jste prostě poznali znatelné změny příběhu. První tři díl jsou vynikající obsaženy skvělou hudbou a atmosférou,nádhernými stavbamy,detaily a hry stínu a světel. Tento díl Frankesteina to vše postrádá a z tává se z toho obyčejné béčko. Film se ubírá jiným směrem a transplatance mozku naznačuje brakovost příběhu. Lon Chaney se pro roli Stvoření já mu neříkám Monstrum stal hercem,který ho hrál hodněkrát tak stal takovým Robertem Engludem coby Freddy nebo Kane Hooder coby Jason,ikdyž zastávám názor,že Boris je tn Kane. Ale Lon byl u mě pro roli byl menší a neměl staršidelný výraz a mimiku stvoření moc nezvládl. Prostě původní tři díly byly vinikající,zde se začíná jednat o natahovanou sérii,ale tento díl se u mě nemá zač stydět.(22.2.2007)

• - Později si Chaney svou roli Monstra zopakoval. Záběry z tohoto filmu byly použity ještě pro snímek House of Dracula o tři roky později. V roce 1948 zaskakoval za zraněného Glenna Stranga ve snímku Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein. Monstrum si rovněž zahrál v jedné epizodě televizního seriálu Tales of Tomorrow (1952) a v tom samém roce se jako Monstrum objevil ve dvou skečích s Abottem a Costellem v show The Colgate Comedy Hour. (liquido26)

• - Autorem první verze scénáře byl Eric Taylor. Jeho scénář byl však odmítnut jako příliš depresivní. V tomto scénáři Ygor založil pomstychtivé společenství vyvrženců ze společnosti (a la Freaks) a Monstrum mělo sloužit jako jejich zbraň. Ve filmu se měla objevit i postava Wolfa Frankensteina a hrbáče Theodora. Konečnou verzi scénáře napsal Scott Darling, který několik segmentů, i když pozměněných, z tohoto scénáře ponechal. (liquido26)

• - Gumová maska byla pro Lona Chaneyho příliš nepohodlná. Když jednou žádal, aby mu pomohli s jejím sundáním, nikdo ho neposlouchal. Rozzuřený Chaney jí ze sebe serval a přitom si do krve poranil čelo. Natáčení muselo být na několik dnů přerušeno. (liquido26)