Nikdy neříkej nikdy

Never Say Never Again

• slovenský

Nikdy nehovor nikdy

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Západní Německo, 1983, 134 min (Director's cut: 121 min)

Režisér nejlepší epizody Hvězdných válek a nejlepší představitel Jamese Bonda. Dva trumfy této nebondovky, které ovšem nefungují, jak by asi bylo záhodno. Connery je sice fajn, ale ani on v tomhle věku nepříliš poutavě natočenou Bondovku sám neutáhne. Oproti Thunderballu je to samozřejmě jednoznačně horší.(10.8.2014)

Tak tahle bondovka je fakt síla. Fakt je vidět, že je neoficiální - chybí Barryho hudba, Q je jiný herec, M hraje Edward Fox a starý známý agent Felix se nám proměnil v černocha. Scénář dost slabý, některé scény vyloženě trapné ( Bond s joystickem ) ale zachraňují to Conneryho dialogy a hlášky, kde neuvěřitelný způsobem shazuje sám sebe a celý bondovský mýtus. Je na něm znát, že Bond je mu úplně u ...Max von Sydow tady hraje asi tak dlouho jako v Barbaru Conanovi.(16.11.2004)

„A ak ťa opustím?“ – „Tak ťa podrežem.“ Niektorí menej skúsení diváci tvrdia, že QUANTUM OF SOLACE (alias Bond 22) je v poradí dvadsiatou štvrtou bondovkou, rátajúc do špionážnej 007-ságy hlúpu paródiu CASINO ROYALE (1967) a NIKDY NEHOVOR NIKDY. Posledne menovaná je však „nepravá“ bondovka: kým ostatné produkoval mocný americký producent Albert R. Broccoli (vďaka Kanaďanovi Harrymu Saltzmanovi, ktorý na začiatku 60. rokov 20. storočia kúpil práva na knižky Iana Fleminga, ktorý pracoval v britskej rozviedke a vymyslel postavu Jamesa Bonda) prostredníctvom štúdia United Artists (ktoré v roku 2007 tak ambiciózne kúpil Tom Cruise s kolegyňou Paulou Wagnerovou). NIKDY NEHOVOR NIKDY však pochádza z produkcie 20th Century Fox a Warner Brothers, ktorým sa vo „falošnej“ bondovke podaril husársky kúsok - do hlavnej úlohy prehovorili 53-ročného Conneryho (DR. NO, SRDEČNÉ POZDRAVY Z RUSKA, GOLDFINGER, THUNDERBALL, ŽIJEŠ LEN DVAKRÁT, DIAMANTY SÚ VEČNÉ), prvého a pre niekoho aj posledného agenta Jej Veličenstva (neskôr ho nahradili napríklad Roger Moore, Pierce Brosnan či Daniel Craig) a to napriek tomu, že na bondovky odjakživa frflal („Triky sú to jediné, čo tie komiksy drží pohromade... ide iba o peniaze.“). Výsledok je rovnako ambiciózny ako priemerný; režisér Irvin Kerschner (HVIEZDNE VOJNY: EPIZÓDA IV – IMPÉRIUM VRACIA ÚDER) sa neprekonáva, scenár je slabý (balet, videohra) a vidieť zvráskavene otráveného Conneryho v jeho životnej úlohe, je skôr bizarné, ako zaujímavé. K tomu Kim Basingerová ako bondgirl, divadelník Klaus Maria Brandauer ako titulný gauner a Rowan Atkinson. P.S. Ešte v tom desaťročí Connery dostal Oscara za herecký výkon v NEPODPLATITEĽNÝCH.(19.10.2008)

Pokud to správně chápu, tak neoficiální 007 znamená kromě toho, že to natočila jiná distribuční společnost, že se někdo naštval a po dvanácti letech povolal Šóna zpět do služby.... Tuctovka se všemi žánrovými neduhy, z nichž asi nejvýznamnější jsou pro mě tentokrát ty krkolomné zvraty a zvrácená stopáž. Viděno v prvním dabingu, tj. bratislavském (brněnském) - Junák na Conneryho velmi dobře, a škála použitých hlasů je velmi pestrá, takže v tom chyba není. Scénář je ale nemastný neslaný a osud postav je mi putna.(12.12.2015)

Nikdy neříkej nikdy! Ale Sean Connery se ještě jednou pouští do své slavné role agenta 007. Každá "bondovka" má svoje kouzlo a každá se mi líbila, některá více některá méně. Nicméně to, že je Nikdy neříkej nikdy "neoficiální" bondovka to nic nemění na tom, že je skutečně z celé série nejslabší. Chápu Conneryho chuť se vrátit do té role, ale film je takový slabší remake Thunderballu. Opět se potýká s hlavou Spectre Blofeldem a tentokrát v sérii Bonda opravdu naposled. Connery má stále švih, ale chybí ta správná hudba, chybí gunbarell a nějaké lépe zapamatovatelné scény. (68 procent)(2.12.2012)

• - Film sa natáčal na Bahamách, na severe Afriky i v juhofrancúzskom meste Nice. (dyfur)

• - Sean Connery kdysi řekl, že nikdy nebude hrát Bonda. Jeho druhá žena Micheline Roquebrune na to prohlásila: "Nikdy neříkej nikdy". V závěrčných titulcích jí je věnováno poděkování za inspiraci k názvu filmu. (Terva)

• - Ač se jedná o "neoficiální bondovku", je zajímavé, že její rozpočet 36 000 000 amerických dolarů byl přibližně o třetinu vyšší než u oficiální bondovky Chobotnička (1983) ze stejného roku, která přišla "jen" na 27 500 000 dolarů. (subic)