Nikdy neříkej nikdy

Never Say Never Again

• slovenský

Nikdy nehovor nikdy

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Západní Německo, 1983, 134 min (Director's cut: 121 min)

• JohnnyD

Plusy: Sean Connery, Kim Basinger, Maria Brandauer, Rowan Atkinson. Zápory: Max von Sydow a všetko ostatné! Jasné, nemali práva na hudbu z Jamesa Bonda, ale to predsa neznamená, že vo filme nebude skoro vôbec hudba? A čo je najhoršie - NUDAAA! Môže si ktokoľvek hovoriť, že nuda nie je argument, ale pre mňa je viac než jasný argument. Tento film je tak k smrti nudný, že som mal problémy to dopozerať. Žiadna akcia, slabé hlášky, čajový dej - dokonca aj Bond sa viditeľne nudí. Sean Connery mal skončiť pri You Live Only Twice, jeho obidve návraty vôbec nevyšli. Nakoniec jediný klad filmu vyzerá byť to, že jasne ukázal tvorcom "official" série, že Sean Connery vo svojom veku čoby Bond vo výslužbe vôbec nevyzerá horšie ako Roger Moore vo svojom veku ako činný Bond.(16.12.2007)

Ale jo, i jako neoficiální bondovka to ujde. Connery se vrací do své životní role, coby agent 007, který je poslán do sanatoria, aby zjistili, jestli má ještě na to být agentem. Zde se vše zkomplikuje a 007 vyráží vstříc svým dobrodružstvím. Akce tu není kdoví jak zběsilá, ale příběh je celkem fajn. Za mě 68% :)(27.1.2016)

Connery vždy platil za drsného Bonda, zde však mnohem více připomíná ironického a vtipného Moora, což by nebylo naškodu, kdyby "Never Say Never Again" dosahovalo alespoň z poloviny takové zábavnosti, jako například vynikající "For Your Eyes Only" (což bohužel nedosahuje). Vzpomínám si, že kdysi jsem měl tuhle neoficiální bondovku hodně rád. Dnes už to ale vidím jinak. 6/10(26.7.2010)

Konečne som na to prišiel. James Bond nie je o zachraňovaní sveta. James Bond je totiž o tom, že ho chce neustále niekto zabiť a on stále uniká. On chudák nechápe, že je nesmrteľný a uhýba sa guľkám a robí zbytočne krkolomné kúsky, aby ho niekto neprebodol dýkou. Čo sa týka faktu, že Never say never je nejakým remakom Thunderball tak to je myslím úplne jedno. Jednoducho každá Bondovka je o tom istom a všetky sú iba variáciami Dr. No. Prostredie je iba kozmetickou zmenou, častokrát ani takáto zmena nenastane.(5.4.2015)

• Kaka

Není to ono. Punc neoficiality a kontroverze tomuhle filmu nesvědčí a tématice Jamese Bonda už vůbec ne. Tak tradiční artikl založený na x opakujících se trademarcích je tady leckdy převrácen vzhůru nohama. Začne to úvodní znělkou, pokračuje odlišnými herci a končí mdlým dělem, ačkoliv hlavní záporák je parádně nepředvídatelný psychouš. Connery ovšem drží charizma a tělesnou vitálnost i s odstupem 10 let. Bohužel je tu na všechno sám. Kershner není kvalitní akční režisér, neumí stupňovat tempo a neumí ani akční scény jako takové. Byla to nuda.(12.5.2014)

• - Zatímco Bond ve svých klasických filmech používá zbraň Walther PPK ( 7,65 mm), v tomto snímku používá sice taky Walther ale označení je P5 (9 mm). (Terva)

• - Casino, kde Bond a Largo hrají videohru se jmenuje Casino Royale. (Terva)

• - Natáčelo se od 27. září 1982 do začátku roku 1983 v Monaku, na Bahamách, ve Francii (v Nice), v Anglii, ve Španělsku, na Floridě, na Maltě a na severu Afriky. (Varan)