Nikdy neříkej nikdy

Never Say Never Again

• slovenský

Nikdy nehovor nikdy

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Západní Německo, 1983, 134 min (Director's cut: 121 min)

Tahle neoficiální bondovka je doopravdy zajímavá. Vlastně to byly kdysi mé první seznámení s agentem 007, ale to není podstatné. Zajímavá je podoba a pojetí tvůrců z nichž čouhá odlehčenost a uvolněnost. Zkrátka vážné mínění o agentovy Jeho veličenstva zřejmě neměli, což prokazuje několik ulítlých vtípků a celková vizáž, k oficiálním bondovkám zcela nelogická. Ale řekněte - kde se na jednom místě potká Bergmanův herec Max Von Sydow, nejslavnější nemotora Rowan Atkinson, tehdy neznámá sexbomba Kim Basinger a to všechno v režii tvůrce nejslavnějšího dílu Star Wars? Sean Connery už je poněkud obstarožní, ale jako by mu to vůbec nevadilo. Nikdy neříkej nikdy zkrátka neguje všechny atributy Jamese Bonda a pro oddané vyznavače kultu bondovek bude krapet nestravitelný, ale já se bavil.(26.9.2005)

Ale jo, i jako neoficiální bondovka to ujde. Connery se vrací do své životní role, coby agent 007, který je poslán do sanatoria, aby zjistili, jestli má ještě na to být agentem. Zde se vše zkomplikuje a 007 vyráží vstříc svým dobrodružstvím. Akce tu není kdoví jak zběsilá, ale příběh je celkem fajn. Za mě 68% :)(27.1.2016)

Podivná (ne)bondovka. Dlouho mi unikala a musím říct, že jsem o moc nepřicházel. Sean Connery je sice v hlavní roli stále jako doma a když dojde na akci, má divák co sledovat, jenže spousta toho ostatního je zvláštní nebo vyloženě špatná. Tak třeba příběh vykradený z Thunderballu, kterému chybí jakékoliv napětí a snad i smysl. Nebo Legrandova hudba, jež Barrymu nesahá ani po kotníky. Max von Sydow mohl být dobrým Blofeldem, kdyby dostal pořádný prostor, Klaus Maria Brandauer zase coby záporák neprovádí žádná extra zvěrstva. Půlhodinu před koncem už jsem se slušně nudil, a to mě největší šok teprve čekal - ano, skok na koni, který by neprošel snad ani do té nejhloupější bondovky s Rogerem Moorem. Celkově tedy slabota, ale dobré scény se najdou (například úvod a celá ta zotavovací pasáž včetně bitky v tělocvičně).(16.1.2014)

Režisér nejlepší epizody Hvězdných válek a nejlepší představitel Jamese Bonda. Dva trumfy této nebondovky, které ovšem nefungují, jak by asi bylo záhodno. Connery je sice fajn, ale ani on v tomhle věku nepříliš poutavě natočenou Bondovku sám neutáhne. Oproti Thunderballu je to samozřejmě jednoznačně horší.(10.8.2014)

Connery vždy platil za drsného Bonda, zde však mnohem více připomíná ironického a vtipného Moora, což by nebylo naškodu, kdyby "Never Say Never Again" dosahovalo alespoň z poloviny takové zábavnosti, jako například vynikající "For Your Eyes Only" (což bohužel nedosahuje). Vzpomínám si, že kdysi jsem měl tuhle neoficiální bondovku hodně rád. Dnes už to ale vidím jinak. 6/10(26.7.2010)

• - Bond zde nemá své speciálně upravené auto. Pouze "lehce" ozbrojený motocykl. (Terva)

• - Klaus Maria Brandauer (Largo) měl hrát původně hlavní roli Marka Ramiuse ve filmu Hon na ponorku (1990), tu si nakonec zahrál Sean Connery. (Snorlax)

• - Zatímco Bond ve svých klasických filmech používá zbraň Walther PPK ( 7,65 mm), v tomto snímku používá sice taky Walther ale označení je P5 (9 mm). (Terva)