Nikdy neříkej nikdy

Never Say Never Again

• slovenský

Nikdy nehovor nikdy

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Západní Německo, 1983, 134 min (Director's cut: 121 min)

Režisér nejlepší epizody Hvězdných válek a nejlepší představitel Jamese Bonda. Dva trumfy této nebondovky, které ovšem nefungují, jak by asi bylo záhodno. Connery je sice fajn, ale ani on v tomhle věku nepříliš poutavě natočenou Bondovku sám neutáhne. Oproti Thunderballu je to samozřejmě jednoznačně horší.(10.8.2014)

Co k tomuhle říct? Takový kočkopes mezi bondovkou a parodií na ni. Connery pořád ve formě, o tom nemůže být pochyb. Jinak tu ale hodně věcí chybí - Q je spíš trapný, M hysterický a Bondem viditelně pohrdá, není tu moc vychytávek, nic moc auta a slabá hudba (Barryho motivy citelně chybí). Basinger je tu jen na ozdobu, ale vypadá dobře, to zas jo :) Geniální minirolička Atkinsona je taky jen a jen k dobru. Záporáci jsou ale slabí - Max von Sydow je tu málo a překvapivě nic moc, Brandauer je spíš slizoun a takový německý úchyl než pořádný záporák. Režijně taky žádný zázrak, pár dobrých scén a bitek (posilovna - kuchyň suverénně vede), na druhou stranu zase v některých momentech velká nuda, triky horší. Skok s koněm byl moc i na Bonda, hodně přepálené. Jediné, co drží film v průměru, je Conneryho pomrkávání na fandy a moc roztomilá závěrečná scéna. Horší průměr. 50%(26.10.2011)

Mezi ty nejlepší bondovky se Nikdy neříkej nikdy nedá zařadit, ale mě jako "neoficiální" bondovka pobavila dostatečně. Když v záběru nebyla oslňující Kim Basinger, tak intrikovala půvaná Barbara Carrera. Ke všemu ještě vynikající Sean Connery v akcích všeho druhu. Popravdě mi tam trošku chyběla ta pravá "bondovská" hudba, ale zase nemůžu chtít všechno. I její "náhražka" byla dostačující. Myslím, že by byla zajímavá představa střetu Seana Conneryho a Kim Basinger na stříbrném plátně ještě někdy v budoucnosti, třeba opět bondovce? Kim Basinger je neuvěřitelně krásná i v 54 letech, ale zato Sean by musel s tím svým hereckých důchodem něco podniknout...(24.2.2008)

• Bat55

Zatiaľ najhoršia bondovka, ktorú som videl. Mám rád bondovky a chápem aj označenie k Never Say Never Again neoficiálna. Všetko čo je na Bondovi skvelé, táto bondovka stráca. Scéna s bond motorkou, či úvodná mlátička v nemocnici je výborná, ale to je asi všetko. Connery=najlepší bond síce platí, ale v prípade tejto nie. Hlavný hudobný motív vo filme takmer nie je a záporák je "suchý". No za vyslovené nešťastie a sklamanie považujem záver filmu, ktorý si dovolím označiť za najhorší, najmenej akčný a najnudnejší v celej bond sérii. Z ostatkom by som sa zmieril a dal by som 3*, ale z hore zmiňovaným dôvodom to nejde. Aspoň, že bondgirls sa vydarili, ako Kim, tak aj Barbara Carrera. Pekná mrcha! /45%/(24.11.2010)

• Marigold

Když v roce 1971 končil Sean Connery s bondovskou sérií, řekl cosi ve smyslu never again... Bohužel, po dvanácti letech svůj názor změnil a vrátil se v tzv. neoficiální bondovce s příznačným názvem. On však za nízkou kvalitu tohoto filmu zodpovědný není, ba naopak, je potěchou sledovat, že i po letech má stále jiskru a šarm, byť už v teplákové soupravě zdaleka neopůsobí tak přesvědčivě jako kdysi v Thunderballu. Apropos – Thunderball. Ten za to všechno mohl. Spoluproducent snímku Kevin McClory si uvědomil, že drží práva k původnímu scénáři a rozhodl se je použít. Bohužel – ta práva byla limitována... na postavy a příběh Thunderballu. Takže Nikdy neříkej nikdy je trochu jinak převyprávěná klasika o únosu atomových bomb. Jinak a hůře. Ve střední pasáží, kde Young dokázal diváka zaujmout výtečným režijním stylem, který je pro conneryovky klíčový, se Irvin Kershner (režisér skvostu Impérium vrací úder) plácá ve zbytečnostech i bizarditách, a zejména v klasickém US akčním stylu, který se k agentovi jejího veličenstva nehodí. Prostě neumí navodit ducha pravé bondovky a to je celý problém. Samozřejmě ničemu neprospívá ani absence původního Bond theme, nahrazení roztomile konzervativního M jakýmsi otravným mladým byrokratem a tak dále a tak dále... Tentokrát měl Connery zůstat u svého nikdy víc, protože jeho bondovský epilog je na úrovni nejslabších moorovek.(15.11.2004)

• - Keď James Bond (Sean Connery) prepadáva cez hradné múry na konskom chrbte, má na sebe košeľu, v nasledujúcom zábere, po dopade do vody, už je iba v šortkách. (Sany33)

• - Režisérem druhého natáčecího štábu byl Michael Moore. (Rominator)

• - Zatímco Bond ve svých klasických filmech používá zbraň Walther PPK ( 7,65 mm), v tomto snímku používá sice taky Walther ale označení je P5 (9 mm). (Terva)