Jurský svět: Zánik říše

Jurský svet: Zánik ríše

Jurassic World: Fallen Kingdom

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Španělsko, 2018, 130 min

V posledním týdnu jsem sjela všechny dosavadní díly "Jurského parku/světa", abych mohla plynule navázat. A hned na úvod svého komentáře musím říct, že "Zánik říše" řadím na pěkné třetí místo v rámci série (za "Jurský svět" a původní film). Bavil mě jak úsek na ostrově (za dinosaury umírající v důsledku sopečné erupce ukápla slzička), tak i větší část odehrávající se v miliardářském sídle. Pratt je pořád frajer, záporáci byli hrozivější než posledně, některé scény si nezadaly s plnohodnotnými horory. Závěrečné minuty asi kdekoho naštvou/rozhodí, ale podle mě dokázaly hodně navnadit na další pokračování. Zklamání se tedy rozhodně nekonalo, v IMAXu docela zážitek.(21.6.2018)

• Goldbeater

Jak jsem si všiml, v kině se nejlépe bavily malé děti. A to zřejmě bude jediná skupina diváků, která film ocení. Jurský svět: Zánik říše je v prvé řadě opravdu líně napsaný snímek. Scénář prvoplánově směřuje k třetímu dílu, děj je tomu výrazně podmíněn a v mnoha místech kvůli tomu působí opravdu hloupě. V jednu chvíli přijde odbočka k jakémusi rodinnému dramatu o klonech, která má fungovat jako morální obhajoba fatálního jednání jedné z postav v závěru filmu. Ale naprosto nefunguje a vyznívá jako obrovsky zbytečný nesmysl! V jiné části filmu se dozvíme, že přežít výbuch sopky v bezprostřední blízkosti je ještě jednodušší, než přežít výbuch atomové bomby v bezprostřední blízkosti, pokud se schováte do ledničky (mrk mrk). Nejnověji vytvořený dinosaurus určený pro bojové účely má mít údajně vysoce vyvinutý čich, ale ve chvíli, kdy se honí za hlavními hrdiny, ho očividně až tak vyvinutý nemá. Pokud už někomu jde opravdu o život, je vždy zachráněn zásahem v poslední chvíli (nejlépe T-Rexem nebo raptorem, přestože tyhle dva druhy způsobily v prvních dílech nejvíce úmrtí. Ha). Napětí žádné. Přísliby odklonění k hororu nenaplněny. Avšak čím tento snímek opravdu výrazně trpí jsou naprosto černobílé a tendenční postavy. Někdo je zlý a někdo je hodný. Nic mezi tím. Zlý umře, hodný přežije. Toť celá charakteristika postav. Nikdo ničím nepřekvapí. Někdo z děje znenadání zmizí a někdo je pro děj dokonce úplně zbytečný (trapně nevtipný neurotický ajťák). Bohužel mně už tohle opravdu nestačí.(21.6.2018)

• Hurley

Jednozáběrovej útěk z velký křeččí koule? Super. Animatronická dinosauří transfůze? Paráda. Prehistorický příšery na strašidelným panství? Sem s tím! Když ale člověk odhlídne od pár dobře vypiplanejch sekvencí a koukne se na celej obrázek, v hlavě mu ze všeho nejvíc utkví spíš ty digitální orgie ohnivejch chrchlů, blbě obšlahnutá zápletka Ztracenýho světa, karikaturní zloduši a charakterovej vývoj hlavních postav na úrovni toho, že Bryce Dallas Howard před dinosaurama tentokrát už teda neutíká v lodičkách. víc »(25.6.2018)

Nejhorší na tom filmu je asi trailer, který mě osobně sice nalákal, ale zároveň vyspoiloval většinu děje a ty nejpůsobivější záběry (nadto často obsahující pointu příslušných scén). Jinak vnímám Jurský svět: Zánik říše s jeho důmyslnou inscenací a komornějším přístupem (viz třeba pomalé, "hororové", pohyby kamery) jako příjemné osvěžení v každoročním nášupu blockbusterů, co se snaží ohromovat velkolepostí a někdy až ubíjející záplavou podnětů (viz slovníkové heslo "digibordel"). A vážně tam de facto parafázovali parodickou scénu z LEGO Jurassic World? :)(23.6.2018)

• franzkfk

Hmm, kdy asi byl ten zlom, kdy se změnily tent-pole filmy a kdy se začal znásilňovat rating PG-13. Dobře, pomineme-li formální hledisko, které je tentokrát určitě vyvedenější (Bayona je opravdu talent), je to zajímavé z toho sociologického (v případě, že bude mít finanční/divácký úspěch to bude ještě zajímavější). Samozřejmě každý blockbuster/tent-pole odráží svou dobu a jeho většinového diváka. Jedná se o klasický generický zážitek dnešní doby - ploché charaktery, odlehčující hláškování hlavních hrdinů, berličky v podobě akcentovaných vedlejších charakterů, přemíra cgi, absurdně nebezpečné situace, ze kterých hlavní hrdinové vyváznou bez větších problémů a s tím spojená absence vážných, negativních psychologických střetů. Ovšem tentokrát se šlo o kousek dál. V určité části filmu vznikne zajímavé morální dilema. Nebudu tu spoilerovat, ale vzkaz, který je vyslán publiku, je natolik pokřivený a zvrácený, že mě to až děsí. Pokud se vrátíme zpátky v čase, tak filmy jako Indiana Jones, Star Treky (Meyer, Nimoy, Frakes), Smrtonosné pasti/zbraně, Krotitelé duchů, Burtonovský Batmani, Čelisti, Titanic, Vetřelci nebo první Jurský park byly nejen formálně ucelené, ale "zdravě" nekorektní, nepřizpůsobivé, inovativní, drzé, obnažené, nebojácné a (je to hodně tenký led, vím) "zdravě" a/morální. Doba se mění, lidé s ní a tím i "target audience" popkornu. To je to, co mě tady mrazí. Je to lehkovážné jako dnešní většinová společnost. Bohudík za Camerona a Nolana. P.S.: Vůbec se nedivím, že Trevorrowa vyhodili od Hvězdných válek, když bylo evidentní, že finanční úspěch Jurského světa se vztahoval k absenci dinosaurů na trhu, nikoliv k jeho "talentu".(11.6.2018)

• - O dalším pokračování, či o celé nové trilogii, se spekulovalo již před natáčením Jurského světa (2015). (Pod)

• - Na konci filmu se nachází potitulková scéna. (Sayko)

• - Natáčení probíhalo tradičně na Havaji, nově ale nebude mít hlavní zastoupení, převážná část filmu totiž vznikala v londýnských studiích Pinewoodu. Natáčelo se od 27. února do 8. července 2017. (Butcher of Blaviken)