Jurský svět: Zánik říše

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Španělsko, 2018, 130 min

Čakal som to horšie. Niektoré momenty za fajnových 70% (ale iné za 40, max. 50). Dvojka (pätka?) sa na jednej strane symbolicky a pomerne dojemne lúči so „starou“ trilógiu (mierumilovný brachiosaurus končí so srdce trhajúcim plačom v plameňoch, rovnako tak celý Isla Nublar, zničenie jantárovej paličky, Dr. Wu). Na strane druhej sa k nej miestami až nezdravo otáča, cituje ju a vracia sa k nej (Ian Malcolm, obraz Johna Hammonda vyvesený na stene, jemne inovovaná kópia ikonických záberov, jemne skopírované slávne scény). Koncept je parádny. Obchodovanie s dinosaurami, ich potenciálne súžitie s ľudskou populáciou, to všetko sú veci, s ktorými sa dá v budúcnosti v rámci univerza veľmi zaujímavo, dráždivo a provokatívne pracovať. Dvojka (pätka?) sa však ešte drží pri zemi. 50-minútový „úvod“ je síce epický, exotický a plný CGI a ostrovných, pôsobivých post-apokalyptických lokácií, ale následne sa z toho prekvapivo stáva relatívne komorná historka o strašidelnom zámku alias ghost house, ale bez duchov, zato s krvilačnými dinosaurami. Jasné, nie je to čistý horor. To asi ani nie je pri hollywoodskom veľkofilme za 170 miliónov dolárov reálne. Ale je to nečakane drsné, pochmúrne, atmosférické, ponuré, nebezpečne a temné. Proste niečo ako Spielbergova dvojka, ale táto dvojka (päťka?) ma bavila viac. A páči sa mi Blue, držím mu palce. A rovina s Geraldine Chaplin, režisérovou milovanou dvornou pani herečkou, sa sem tak skvele nehodí, až je úžasná.(4.8.2018)

„PŮSOBUJEME SI SVÉ VLASTNÍ VYHYNUTÍ…“ /// Taková klasika – celkem dlouhej (nutnej) (půlhodinovej) úvod a pak zpátky na ostrov. Tam nás čeká změť katastrofický akce, která je fajn, páč v ní hrají prim sopka, dinosauři a Pratt. Nic netrvá věčně a hned po ukápnutí slzy za padlého brontosaura se opět soustředíme na příběh, což je asi nutný, aby to jako vo něčem bylo. Ve finále neničíme přírodu (páč ta se zničila sama), ale barák a je to trochu dědinský (možná kvůli tý holčičce) a hlavně bez krve (možná kvůli těm ostatním holčičkám, který na to budou koukat). Není to trapný, možná ani blbý… jen mě to nefascinuje a ani tolik nebaví jako ten minulej Jurskej svět. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ve sklepě mi chrní Indominus rex. 2.) Chtěl bych vidět dinosaury, kteří se chovaj jako Vetřelci. 3.) Thx za titule „JustMeeKatie“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(7.9.2018)

Už ani v nostalgické rovině fungující atrakce, která se přesunem na Lockwoodovo panství stává epic failem v podobě agresivnější Noci v muzeu. Spielbergova jurská říše zaniká na to, na co říše obvykle zanikají. Na svou rozpínavost.. Za čas mi zůstane v hlavě jen to, že si Claire vzala vhodnější boty a že jediný jazyk, který se dostal k jazyku Owena Gradyho, byl jazyk triceratopse..(10.8.2018)

Proč kdysi kdysisauři vychcípali? Protože se z nich stali ekofašisté, co místo, aby si hleděli prdele vlastní či alespoň svého druhu, pro záchranu nějakých molů nebo červotočů naskákali houfně palicí do zdi. A nyní je na čase, aby podobný osud postihl lidstvo, že? V dálavách, tam za mlhou a příbojem... je ostrůvek, na němž trpí hodná a hebkorůžová desetitunová monstříčka, co si nedávno slušně zastolovala nad pár stovkami humanoidů. Tak to abychom vyrazlili jim pomoci! Je to přece taaak správné. I stalo se. Parta kolem zrzuny zasahuje. A když se tito lunetičtí dobroserové namixují s bezskrupulózními buzinec-many (což se děje vždy, věřte mi), je na průser zaděláno. Zábavná a solidně ukovaná klika od blbince.(7.9.2018)

Exkurze, v pořadí pátá, za přerostlými ještěrkami dopadla zdárně. Leckdo bude namítat, že slučovat dřívější trilogii, klidně bych ji dnes označil už za klasickou, s tou teprve vznikající, není úplně správné. Prdlajs, ještěrky jsou pořád ještěrky, v teráriu je pořád chová Universal, navíc se zde mihne Jeff Goldblum, někdejší představitel hlavní role, a v novém filmu je i pár šikovných odkazů na původní trilogii. Zápletka není žádný zázrak.Ostatně bude-li Derek Connoly u scenáristického kormidla, máte jistotu, že pokud se realizace neujme kvalitní režisér, nebudete ničím překvapeni, dokonce vám hrozí klišé jízda. Jenže film má J.A.Bayonu, co to s akcí a napětím umí, načež se tak úplně nebrání drobným inovacím a nebojí se porušovat zaběhané dějové standardy blockbusterů, a také dobrodružnou dvojku Chris Pratt a Bryce Dallas Howard, tedy dvojku nadmíru sympatickou a zábavnou. A po krátkém úvodu, kde se mihne zmíněný Goldblum, už se děj solidně rozběhne. Úprk z ostrova, kde dýchá mohutná sopka, je z těch kvalitně zběsilých, tudíž akční hltačka je zaručena. Žádná další (akční) scéna filmu, a že jich je přemíra, se už této pasáži nevyrovná. A v podstatě se ani co do atraktivity už ani vyrovnat nemohla. Tvůrci si totiž usmysleli, že po zbytek filmu diváka neprodyšně uzavřou do prostor tamní budovy, kterou obývají hamižní zlosynové a páni tvorstva, v nichž na diváka frekventovaně útočí prehistorické potvory. Jde o drahý blockbuster, takže ne každý divák promine tuhle komorní "chudobnost". Mě celkem překvapilo, že vynaložené finance se tak úplně nepotkávají s výsledkem, nicméně nelze filmu upřít řemeslný komfort a kvalitní práci s herci. Předchozí díl měl své režijní mouchy a úplně jsem z něj nebyl nadšený. Tenhle má v sobě daleko větší otisk "dinosaura" Spielberga, množství pasáží má až absurdní nádech a vůbec poprvé jsem měl pocit, že to, co sleduji, je napínavé. A to napínavým neshledávám žádného jurského předchůdce. Na režii mě štvalo jen to, že režisér to občas přeháněl s kamerovými nájezdy. Vždy instruoval nějakou veledůležitou scénu, načež vždy kamera urputně najela na aktéry té dané scény. Když už to bylo poněkolikáté, bylo to nechtěně směšné. Dobře se ale režisér popasoval s přístupností, je zde několik drastických scén, které jsou na rating PG 13 celkem hardcore. Celkově se tedy film sám připravil o atraktivitu lokací ostrova, ovšem i coby antifanoušek série jsem se bavil více než slušně. 8/10(8.7.2018)

• - Na roli Maisie Lockwood prošlo castingem 2 500 dívek. Nakonec vybrali Isabellu Sermon. (Varan)

• - Spoiler: Malcolmova věta: „Tohle není nějaký druh, který byl vyhlazen odlesňováním nebo postavením přehrady. Dinosauři měli svojí šanci a příroda je vybrala k zániku,“ je nakonec skutečností a předpovědí, když Isla Nublar zničí sopka. (Studioworks)

• - Indoraptor je obráceně stvoření Evy, kdy v tomto případě je Indoraptor samec z žebra samičky (Indominus Rexe). (Studioworks)