Jurský svět: Zánik říše

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 128 min

Prostě takový normální Juráč, kde je nejhnusnější obludou Howardoceratops, který se zase celou dobu urputně snaží sežrat Marka Taclíka. Opravdu nevím, co ta místní Assvenžry pětkující partička pižmo dštících kokotích paleontrozumbradů v podstatě od fantasy konceptu druhohorních ještěrek na izolovaném ostrově jako čekala? Strašlivou mluvící bubuhlavu z kosmu a kohortu létajících brontobuzíků v pitkáčích a pastelových pelerínkách? Už od počátků se celý Parkosvět vyvíjí jedině tak, že každý díl prostě tasí nějakého nového Zprdelesaura, hrozivějšího, pažravějšího a ajnštajnovatějšího než kdy předtím, chudák Téčko už je tak jen ňuňavý domácí mazlíček, Raptoři aportují, dávají pac, šukají vám nohu a sem tam si cvičně spočtou nějakou tu kvantovou rovnici, no a hloupí býložravci jsou jen do počtu, aby mohli smutně kvílet a pateticky chcípat za monumentálního fidlingu. Nic víc, nic míň. No a co, pořád je to skvěle udělaná, svižná áčková zábava, neopírající se o slaboduché omalovánky pro debily.(31.7.2018)

Pokud byla před třema rokama Čtyřka nepřiznaným remakem Jedničky, tak Pětka zase hodně opisovala u Dvojky. Vyvstává tedy otázka zda-li je nutné točit znovu filmy, které jsme už svým způsobem jednou viděli a možná že v lepším balení. Pokud se zeptáte producentů, ti by poskytli jednoznačnou odpověď a to rozhodné ANO. Diváci do kin chodí na dinosaury jako urvaní, přestože tedy v sále kde jsem byl já bylo jen pár jedinců. Film samotný není zase takové zlo za jaké jsem jej dopředu považoval. Sice záporáky není těžké odhadnout, ale směřování série vlastně podobným směrem jako je nová Opičí trilogie se mě zrovna dvakrát nelíbí. Kdo vyloženě potěší je Jehňátkovský Ted Levine. Méně už však naši staří známí z minula Pratt s Howardkou. Dvakrát se mě sice dojetím sevřelo hrdlo, ale nic to nemění na faktu že minule to bylo lepší a kdysi ještě dávno předtím to bylo mnohem lepší. 70%(4.7.2018)

Predovšetkým musím povedať, že som na tento film šiel s nulovým očakávaním. Trailery ma nenavnadili a ako veľký fanúšik Jurského parku som sa trochu obával, či sa (aspoň pre mňa) trochu záhadný úspech Jurského sveta nepremení v debakel. Predsa len predchádzajúci film čerpal hlavne z nostalgie a pocitu určitého návratu ku koreňom. Nový film potom už s týmto zase toľko operovať nemôže, pretože návrat už tu bol. A preto sa snaží vyťažiť všetky možné nápady na ozvláštnenie príbehu. Je pekné, že sa vystrieda niekoľko prostredí a nie je to celé iba o jednom ostrove, hoci práve tým bola u série prekročená ďalšia dôležitá hranica, vďaka čomu bude ďalší diel už málinko iným žánrom. Film po celú dobu príjemne ubieha, aspoň mňa nikdy nezačal vyložene nudiť a na mnohých miestach bolo rozhodne na čo pozerať. Oproti minulému dielu je veľmi vidieť zmena režiséra s tým, že J.A. Bayona má svoje korene v mrazivých až hororových snímkach a preto majú niektoré scény atmosféru hutnú tak, že by sa dala krájať.(20.11.2019)

Jurský svět zůstává nenáročnou rodinnou zábavou se spoustou dinosaurů - nic víc, nic míň. Za sebe ale hlásím spokojenost a vlastně bych podepsal imfovu recenzi. Zatímco jednička byla velká nostalgická pecka, dvojka je mnohem obyčejnější a komornější (jak jen to u tak drahého filmu jde), a snaží se všechno řešit trochu jinak. Pořádný horor z ní Bayona rozhodně nevyždímal. Svižný popcorn však rozhodně zvládnul, a i když jsme o úroveň pod minulým dílem, rozhodně jsem neměl klasický "spotřební" dojem. Talentovaný Španěl naopak vypiplal spoustu scén a hraje si se záběry a s emocemi, jak jen to jde. Slabiny filmu tak spočívají čistě v tom, že mu chybí překvapení a navíc má velice jasné mantinely, v nichž se nepohybují žádné postavy z ranku "větší než život". Prim tentokrát hrají spíš dinosauři, jimž se film věnuje opravdu poctivě. V ideálním případě se tak ve trojce vrátí stará garda (no tak!) a konečně dorazí to nejlepší z obou světů.(23.6.2018)

• Psychor

Jakožto zdejší hororový expert obvykle s blockbustery pro popkornové publikum neztrácím svůj drahocenný čas, avšak tvorbu režiséra J.A. Bayony bedlivě sleduji již od jeho znamenitého hororového debutu s názvem El orfanato, a tak jsem dal šanci i této nenáročné podívané. A to v naději, že Bayona využije štědré dolarové injekce k vybudování obstojné atmosféry a tedy i restartu své po hříchu uvadající kariéry. Naděje bohužel zemřela po pár minutách. Nebýt vysokého rozpočtu, který se promítl do ucházejícího CGI, mohli bychom Jurassic World: Fallen Kingdom bez problémů zaměnit za jakýkoliv generický počin od studia Asylum. O napětí nezavadíme, akce uspává a hudba je povětšinou omezena na nekonečnou repetitivní smyčku bez jakékoliv relevance k ději. Scénáristé se vzmohli pouze na recyklaci staré látky, v důsledku čehož snímek zhruba polovinu stopáže připomíná remake filmu Lost World: Jurassic Park. Ve stupidnějším pojetí a se zcela nezajímavými až otravnými šablonovitými postavami, kterým přejete bryskní setkání s dinosauřím chrupem. Odpad.(11.6.2018)

• - Pláž, na které se ocitnou Owen (Chris Pratt), Claire (Bryce Dallas Howard) a Franklin (Justice Smith) po vodní scéně, je identická s pláží, na které se probudí hlavní postava ve v přelomové hře „Tresspasser“ z roku 1998, také odehrávající se na ostrově dinosaurů. (NiWi)

• - Spoiler: Malcolmova věta: „Tohle není nějaký druh, který byl vyhlazen odlesňováním nebo postavením přehrady. Dinosauři měli svojí šanci a příroda je vybrala k zániku,“ je nakonec skutečností a předpovědí, když Isla Nublar zničí sopka. (LaserJet)

• - Spoiler: Film začíná s úkolem zachránit dinosaury před vyhynutím a převezením je na ostrov, kde mohou volně žít. Jedno takové místo už je, a to je Isla Sorna ze snímků Ztracený svět: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001). (LaserJet)