Jurský svět: Zánik říše

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Španělsko, 2018, 130 min

Šla jsem na nový "Jurský park" s tím, že když budu dopředu očekávat špatný film, tak to třeba ve finále zas až tak špatné nebude. Tak určitě!xD Přemýšlím, kdo dal téhle rescue srandě zelenou, respektive zda daná osoba při vynášení verdiktu ANO/NE také nedostala dávku modrých sedativ... Já chápu, že vymyslet v pořadí již pátou zápletku s nejoblíbenějšími zvířátky na světě není sranda, ale je rozdíl mezi "poctivou" vykrádačkou a prequelem k "Novým mutantům", kterou nám tu předvedli. V kině jsou alespoň ty efekty velkolepé, v televizi už nebude ani to. Jo a Goldblum si může do životopisu připsat nejzbytečnější cameo v sequelu filmové klasiky ever.;-) 2,5* a věřím, že pokud dojde někdy na rewatch tohoto dinosauřího nádoru, Rimmerovo "výš jen výš, tam já mířím", se ho rozhodně týkat nebude.(11.7.2018)

| Rozpočet: 187 miliónov $ | Tržby: 1,305 milliárd $ | Keď bol Jurassic World podarene priemernou trojhviezdicou, tak Fallen Kingdom je nepodareným priemerom. V skutočnosti si ale tie tri tiež zaslúži, pretože na oko opäť všetko funguje, dobre sa na to pozerá, ale pod povrchom je ešte väčšie nič. Príde mi, že k tomuto filmu nemal blízko takmer nikto zo účastnených... What a pity again...(1.12.2018)

(76%) Viděno v kině ve 3D s CZ dabingem. Trojrozměrná verze mi jako obvykle přišla naprosto zbytečná. Ale snímek mi hrál ve vyhovujícím čase, tak jsem brýle bez újmy na zdraví přežil. Nyní k filmu. K těmto Jurským záležitostem se stavím vcelku nezaujatě. Tuhle sérii mám rád až na trojku, která mi přišla ze všech příběhů o dinosaurech nejslabší. Srovnávat můžu maximálně s předchozím Jurským světem, který byl pro mě minimálně o třídu lepší, ale přesto jsem z kina odcházel dost spokojen. Tento nejnovější Jurský počin si na nic nehraje, příběhem je teda dost přímočarý, ale to nevadí. Asi tak ta první část snímku, která se soustředí na ostrově a následném jeho zničení, byla nejlepší. Je tu dost zajímavých a i napínavých scén, dokonce i jedna mírně emotivní. Poté tempo trochu ustoupí, ale vůbec mi to nepřekáželo. Scénář je opravdu nápaditý. Režisér si vyhrál s různými scény dinosaurů atd. Jakmile se film dere kupředu, chybí už nějaká ta atmosféra, napětí, nápady apod, ale přesto tu není nic, co by mi vyloženě vadilo. Herecká sestava je výborná. Chris a Bryce jsou oba úžasní. Záporné postavy jsou už slabší, nevýrazné, ale co, znám horší. Cameo Goldbluma, které máme asi tak dvě minutky na úvodu a v závěru mi přišlo úplně zbytečné, ale zaryté fanoušky jistě potěší. Hudba podobná jako v předchozích částech, i když už méně nápaditá. No, co k tomu dodávat ? Já jsem spokojen, sice to není nic, co bych chtěl vidět opakovaně, ale ještě se k tomu vrátím. Konec nám jasně našeptává, že bude další film, i když už mi tato tématika přijde dost využitá. Uvidíme.(1.7.2018)

Bavilo mě to. Když už film nefunguje jako dílo, které má nějak zásadně rozvíjet potenciál a hodnoty vytvořeného světa (Life finds a way už prostě moc nestačí), jako ultradrahý fan made product Spielbergova odkazu je perfektní. Vhození do děje je vyloženě orgastické, příběh na ploše dvou hodin nepokulhává a Bayona v každé scéně se zubatými krasavci dokazuje, jak velký vizuální fachman od Boha je, když i jinak rutinní momenty proměňuje v nefalšovaně silnou (brontosaurus na molu) nebo napínavou filmařinu (závěrečná půlhodinka nedává vydechnout). A moc mě bavilo odkrývání všech uctivých pomrkávání směrem k prvním dvěma dílům, které je někdy očividné (holčička na poslední chvíli zaklapává poklop před raptorem), jindy promyšlenější na úrovni podobných úhlů záběrů či pozic postav, ale nikdy rušivé a křečovité. Co mi naopak vadilo je práce s postavami, které působí tentokrát odflákle jako z béčkové produkce, a tvůrci mají štěstí, že alespoň sympatický casting pozornost publika dokáže udržet (Pratt i Howardová výborní, druhá jmenovaná dokonce i hodně sexy). No a problém je samozřejmě i v příběhu samotném - Ten je na jednu stranu dobře napsaný ve smyslu postupné gradace a hlavně zvýznamňování motivů, kdy zpočátku těžko stravitelnou rodinnou vložku využívá v zásadní okamžik ve prospěch logicky ospravedlnitelnému zvratu, ale na druhou stranu působí mnohem víc našroubovaně a uměle než svého času přehnaně kritizovaný Ztracený svět a zatahuje do hry genetické machinace takového rozsahu, že už si připadáme jak v antiutopii od Bradburyho a mě osobně tedy ten zmiňovaný logický zvrat sám o sobě štval. ____ V součtu však možná překvapivě převládá spokojenost nad vyspělým a atmosférickým dobrodružstvím, kde je pozitivně vidět každičký investovaný dolar a jehož nádherné vyústění mě chtě nechtě donutilo, abych se na završení trilogie upřímně těšil. 70%(26.6.2018)

• Psychor

Jakožto zdejší hororový expert obvykle s blockbustery pro popkornové publikum neztrácím svůj drahocenný čas, avšak tvorbu režiséra J.A. Bayony bedlivě sleduji již od jeho znamenitého hororového debutu s názvem El orfanato, a tak jsem dal šanci i této nenáročné podívané. A to v naději, že Bayona využije štědré dolarové injekce k vybudování obstojné atmosféry a tedy i restartu své po hříchu uvadající kariéry. Naděje bohužel zemřela po pár minutách. Nebýt vysokého rozpočtu, který se promítl do ucházejícího CGI, mohli bychom Jurassic World: Fallen Kingdom bez problémů zaměnit za jakýkoliv generický počin od studia Asylum. O napětí nezavadíme, akce uspává a hudba je povětšinou omezena na nekonečnou repetitivní smyčku bez jakékoliv relevance k ději. Scénáristé se vzmohli pouze na recyklaci staré látky, v důsledku čehož snímek zhruba polovinu stopáže připomíná remake filmu Lost World: Jurassic Park. Ve stupidnějším pojetí a se zcela nezajímavými až otravnými šablonovitými postavami, kterým přejete bryskní setkání s dinosauřím chrupem. Odpad.(11.6.2018)