Jurský svět: Zánik říše

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 128 min

Na jedničce jsem byl v kině, tak ani tentokrát jsem pokračování nemohl vynechat a musím říct, že jsem nelitoval. Sice se toho moc nového čekat nedalo, ale přesto nám Bayona naservíroval další nálož dinosaurů a byla docela radost se na to dívat. Nechybí akce, nový zmutovaný dinosaurus, emočně vypjaté situace, ani sranda, každej si tu zkrátka přijde na své. Ať se jde Spáčilová bodnout. :D(3.7.2018)

(76%) Viděno v kině ve 3D s CZ dabingem. Trojrozměrná verze mi jako obvykle přišla naprosto zbytečná. Ale snímek mi hrál ve vyhovujícím čase, tak jsem brýle bez újmy na zdraví přežil. Nyní k filmu. K těmto Jurským záležitostem se stavím vcelku nezaujatě. Tuhle sérii mám rád až na trojku, která mi přišla ze všech příběhů o dinosaurech nejslabší. Srovnávat můžu maximálně s předchozím Jurským světem, který byl pro mě minimálně o třídu lepší, ale přesto jsem z kina odcházel dost spokojen. Tento nejnovější Jurský počin si na nic nehraje, příběhem je teda dost přímočarý, ale to nevadí. Asi tak ta první část snímku, která se soustředí na ostrově a následném jeho zničení, byla nejlepší. Je tu dost zajímavých a i napínavých scén, dokonce i jedna mírně emotivní. Poté tempo trochu ustoupí, ale vůbec mi to nepřekáželo. Scénář je opravdu nápaditý. Režisér si vyhrál s různými scény dinosaurů atd. Jakmile se film dere kupředu, chybí už nějaká ta atmosféra, napětí, nápady apod, ale přesto tu není nic, co by mi vyloženě vadilo. Herecká sestava je výborná. Chris a Bryce jsou oba úžasní. Záporné postavy jsou už slabší, nevýrazné, ale co, znám horší. Cameo Goldbluma, které máme asi tak dvě minutky na úvodu a v závěru mi přišlo úplně zbytečné, ale zaryté fanoušky jistě potěší. Hudba podobná jako v předchozích částech, i když už méně nápaditá. No, co k tomu dodávat ? Já jsem spokojen, sice to není nic, co bych chtěl vidět opakovaně, ale ještě se k tomu vrátím. Konec nám jasně našeptává, že bude další film, i když už mi tato tématika přijde dost využitá. Uvidíme.(1.7.2018)

Už ani v nostalgické rovině fungující atrakce, která se přesunem na Lockwoodovo panství stává epic failem v podobě agresivnější Noci v muzeu. Spielbergova jurská říše zaniká na to, na co říše obvykle zanikají. Na svou rozpínavost.. Za čas mi zůstane v hlavě jen to, že si Claire vzala vhodnější boty a že jediný jazyk, který se dostal k jazyku Owena Gradyho, byl jazyk triceratopse..(10.8.2018)

"Stěhovat ohrožené druhy není úplně legální, ale je to správné." Už jsem si na přítomnost dinosaurů v mém životě tak nějak zvykl, celkem jsme se sblížili a dokonce jsem si chtěl nějakého přítulného pořídit v dražbě, ale mám už doma morče, kočku a tučňáka, což prý není s dinosaury kompatibilní. Nevadí, alespoň se na ně občas mrknu na obrazovce. A tady se bylo na co dívat a bylo co poslouchat. Jen to celé bylo tak nějak o ničem. Ovšem velkolepém.(28.2.2019)

Fallen Kingdom síce žiadnu dieru do sveta neurobí, no bez hypu, ako mal prvý Jurský svet, a po otrasnej kampani s mizerne nastrihanými trailermi, to aspoň nebolo také sklamanie ako predošlý diel. Je to dobre odvedené remeslo s minimom inovácií, mizerným námetom a rutinným scenárom. Láva, zvrat s ústredným deckom, Jeff Fucking Goldblum a záverečný zvrat to vyťahujú do mierneho nadpriemeru, no obsahovo je to strašná vata a funguje to akurát ako veľký trailer na trojku, ktorá by mohla mať konečne zaujímavejší námet. To citovanie a parafrázovanie klasických scén z predošlých filmov je už neskutočne ubíjajúce.(5.1.2019)

• - Kód, který se používá pro vstup do spodního komplexu a k ovládání výtahu, je 7337#. (Stibak)

• - Carnatosaurus byl původně zvažovaný do Jurského parku 3 (2001), do scény, ve kterém Dr. Grant a ostatní naleznou satelitní telefon v hromadě trusu. Nakonec byl nahrazen Ceratosaurem, a Carnatosaurus se objevil až nyní, ve scéně s gyrosférou. (NiWi)

• - Na konci filmu se nachází potitulková scéna. (Sayko)