Jurský svět: Zánik říše

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Španělsko, 2018, 130 min

• liskam

Nemohu jinak,prostě nemohu. Jurský park od Spielberga jsem hodnotil 4* tahle slátanina bez napětí zaměřená pouze na to aby divák otevřel údivem hubu a po dvou hodinách ji zavřel už dávno nefunguje...možná tak před 6-8 lety... nesahá původnímu filmu ani po kotníky a to doslova. Ale což, prašule se posypou,(už to má celosvětově skoro 400mio.) tak můžeme asi čekat i trojku ve stylu "Jurrasic World versus Kong Island" ... prý už se to začíná točit. Jako rozhodčího tohoto zápasnického filmu filmaři oslovily Gojiru a Optima Prima. Za mě 25%(21.6.2018)

Už ani v nostalgické rovině fungující atrakce, která se přesunem na Lockwoodovo panství stává epic failem v podobě agresivnější Noci v muzeu. Spielbergova jurská říše zaniká na to, na co říše obvykle zanikají. Na svou rozpínavost.. Za čas mi zůstane v hlavě jen to, že si Claire vzala vhodnější boty a že jediný jazyk, který se dostal k jazyku Owena Gradyho, byl jazyk triceratopse..(10.8.2018)

Zábavné od začátku do konce, akce je poutavá a napínavá a druhá půle představuje příjemný lehký odklon od předchozích dílů. Bayona na Spielberga odkazuje někdy nepřehlédnutelně (fascinace při prvním setkání s dinosaurem), většinou však spíše subtilně (sympaticky zlomyslná úmrtí některých záporáků). Nejpůsobivější moment je určitě brontosaurus přibíhající k odjíždějící lodi (asi nejsmutnější scéna série, fňuk). Jako celek je to bohužel ale jen standardní současný vysokorozpočtový blockbuster, jenž svou obrovskou konkurenci ničím výrazně nezastiňuje. A kromě Chrise Pratta nemá žádného jiného opravdu sympatického protagonistu, navíc padouši jsou ploší a generičtí až běda (všem jim jde strašně moc o peníze, což je samozřejmě velice originální...). Ale jako pátý film v řadě je to vlastně úplně ok (všechna pokračování jedničky jsou pro mě na podobné kvalitativní úrovni) a vzhledem k závěru se i docela těším na šestku... 70 %(25.6.2018)

• AppleCore

Juan Antonio Bayona při cestě za epikou a velkolepostí hollywoodských blockbusterů poztrácel všechnu svojí kreativitu a originalitu, kdy ačkoliv se snaží jak jenom může, neskutečně stupidní scénář mu nikdy nedovolí vyplout z vod debilních klišé a břidkýho příběhu! Všechna ta nádherná atmosféra původního filmu zmizela, nostalgie předchozího dílu opadla a zůstal tak jenom kýbl digitálu, nudných bezcharakterních postav a stupidního soundtracku (tradične Giacchino).(6.9.2018)

Pokud byla před třema rokama Čtyřka nepřiznaným remakem Jedničky, tak Pětka zase hodně opisovala u Dvojky. Vyvstává tedy otázka zda-li je nutné točit znovu filmy, které jsme už svým způsobem jednou viděli a možná že v lepším balení. Pokud se zeptáte producentů, ti by poskytli jednoznačnou odpověď a to rozhodné ANO. Diváci do kin chodí na dinosaury jako urvaní, přestože tedy v sále kde jsem byl já bylo jen pár jedinců. Film samotný není zase takové zlo za jaké jsem jej dopředu považoval. Sice záporáky není těžké odhadnout, ale směřování série vlastně podobným směrem jako je nová Opičí trilogie se mě zrovna dvakrát nelíbí. Kdo vyloženě potěší je Jehňátkovský Ted Levine. Méně už však naši staří známí z minula Pratt s Howardkou. Dvakrát se mě sice dojetím sevřelo hrdlo, ale nic to nemění na faktu že minule to bylo lepší a kdysi ještě dávno předtím to bylo mnohem lepší. 70%(4.7.2018)

• - Spoiler: Film začíná s úkolem zachránit dinosaury před vyhynutím a převezením je na ostrov, kde mohou volně žít. Jedno takové místo už je, a to je Isla Sorna ze snímků Ztracený svět: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001). (Studioworks)

• - Pro potřeby filmu bylo vyrobeno 5 animatronických modelů dinosaurů, což je o čtyři více než pro Jurský svět (2015). Použity byly především ve scénách zblízka, např. v té, ve které Claire (Bryce Dallas Howard) sedí T-Rexovi za krkem. (NiWi)

• - Tom Holland hovořil o tom, že si ve filmu zahraje malou roli. V listopadu 2016 od toho upustil. (Varan)