Jurský svět: Zánik říše

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Španělsko, 2018, 130 min

• Hurley

Jednozáběrovej útěk z velký křeččí koule? Super. Animatronická dinosauří transfůze? Paráda. Prehistorický příšery na strašidelným panství? Sem s tím! Když ale člověk odhlídne od pár dobře vypiplanejch sekvencí a koukne se na celej obrázek, v hlavě mu ze všeho nejvíc utkví spíš ty digitální orgie ohnivejch chrchlů, blbě obšlahnutá zápletka Ztracenýho světa, karikaturní zloduši a charakterovej vývoj hlavních postav na úrovni toho, že Bryce Dallas Howard před dinosaurama tentokrát už teda neutíká v lodičkách. víc »(25.6.2018)

Kam kráčí Hollywood, to přesně nevim, ale vím přesně, kam kráčí Jurský svět. A zároveň chápu, proč lidi takhle ten film hodnotí, je inovativní, místy strašidelný a nebojí se být i smutný. Mimo jiné, místy i dost možná až moc, krutý či bezcitný, je tady znát že to točil někdo, kdo se hodně zaměřil, na postavy a nebojí se jim přivodit trápení. Ano sou tady epické scény/momenty, jako vybuchující sopka, naháněná s Indy-Raptorem. což je v podstatě stejný hajzl, jako ten co ho prodává. Ale zároveň film v druhé polovině, působí dost nezávisle a spíš cílí na menší okruh diváků/fanoušků, než na masy, jak to bylo u předchozích dílů. Což je vlastně super, je to něco nového, něco neotřelého, něco co velká většina lidí nezkousne, ale ti kteří to pochopí, tak ti si to nejvíc užijí. Za zmínku stojí i akční choreografie, byť z větší části, jde o útěk, tak dojde i na bitku, které je prostě parádní a Chris Pratt, předvedl od začátku až do konce, úžasný výkon. I ostatní herci, hrají na jedničku a nikdo neotravoval a zlý Asiat nezklamal. Jako jestli Jurský svět, kráčí tam, kam si myslím že kráčí, tak by to mohlo být něco fantastického a postapokalyptického, ale rozhodně bych tohle uvítal.(22.6.2018)

Pokud byla před třema rokama Čtyřka nepřiznaným remakem Jedničky, tak Pětka zase hodně opisovala u Dvojky. Vyvstává tedy otázka zda-li je nutné točit znovu filmy, které jsme už svým způsobem jednou viděli a možná že v lepším balení. Pokud se zeptáte producentů, ti by poskytli jednoznačnou odpověď a to rozhodné ANO. Diváci do kin chodí na dinosaury jako urvaní, přestože tedy v sále kde jsem byl já bylo jen pár jedinců. Film samotný není zase takové zlo za jaké jsem jej dopředu považoval. Sice záporáky není těžké odhadnout, ale směřování série vlastně podobným směrem jako je nová Opičí trilogie se mě zrovna dvakrát nelíbí. Kdo vyloženě potěší je Jehňátkovský Ted Levine. Méně už však naši staří známí z minula Pratt s Howardkou. Dvakrát se mě sice dojetím sevřelo hrdlo, ale nic to nemění na faktu že minule to bylo lepší a kdysi ještě dávno předtím to bylo mnohem lepší. 60%(4.7.2018)

Oproti předchozímu dílu značně slabší, objektivně na ty 3*. Ovšem kdo je ujetej na dinosaury a jako malej chtěl bejt paleontologem, ten si směle tu jednu hvězdu může přidat. Já si jí s trošku nečistým svědomím přidám. Edit: Po druhý projekci ty 4* moje svědomí už tolik netrápí. Je tam pár nesmyslů a tak, ale natočený je to fakt parádně.(22.6.2018)

Jsem jednoduchý chlap: vidím kozy, mačkám lajk. Tak nějak by se dal charakterizovat můj vztah k této dinosauří sáze. Jako malej dinosaury strašně baštil, měl jsem doma nespočet knih a jednu motyku. Pak mě máma vytáhla na Jurský Park, což byl samozřejmě zásadní zážitek a od té doby mě tahle pentalogie nepřestala bavit. Znám spoustu lidí, kteří nemůžou zvláště těm novějším filmům přijít na jméno, ale za sebe říkám, že jestli vybrat nějakou repre popcornovku, tak beru jednoznačně dinosury. Není úplně potřeba spekulovat nad vývojem nebo naopak přešlapováním na místě, přijímám film takový jaký je a prostě se bavím. Jasně, dalo by se najít spousta much, ale prostě tady jaksi nemám zapotřebí to pitvat. Na čem se schodnem asi všichni, je určité cyklení nebo vykrádání sebe sama, ale to není nic, co by se nedělo u Vetřelců, Terminátorů a dalších vícedílných klasik. Osobně oceňuji prvotřídní efekty a určitou dynamiku, se kterou jsou prezentovány - má to švih a svěžest. Zdá se mi, že přibylo humoru, místy jsem se teda chechtal šíleně, a naopak, je tam i několik dojemných scén. Zánik říše možná není tak kompaktní jako jeho předchůdce, některé věci jsou zbytečně hrot, jiné zbytečně předvítalné. I tak mi to ale suma sumárum dává stále velmi zábavnou podívanou. Jsem spoko. Opakovaně.(27.6.2018)

• - V prvním díle Jurský svět (2015) při představení gyroskopu bylo řečeno, že sklo neprorazí ani kulka ze zbraně. V tomto dílu ovšem udělat zbraní do gyroskopu 2 díry nebyl takový problém. (petrahel)

• - Když Claire (Bryce Dallas Howard), Owen (Chris Pratt) a Maisie (Isabella Sermon) narazí na Indo-Raptora v muzeu, jsou na něj upozorněni tím, že táhne muže za kostrou triceratopse. O pár vteřin později obkrouží kostru triceratopse a po mrtvém muži nebo jeho krvi nejsou ani stopy. (Studioworks)

• - Popis Indoraptora jako tvora, který vznikl spojením DNA dvou nejnebezpečnějších druhů dinosaurů – Indomina Rexe a Velociraptora, je poněkud zavádějící. Již Indominus Rex vznikl hybridizací DNA vícero druhů dinosaurů, mezi nimiž byl právě i Velociraptor. (dickens)