Reklama

Reklama

Před čtyřmi lety nás dinosauři porazili. Alespoň na Isla Nublar, exotickém ostrově, kde prosperoval unikátní zábavní park Jurský svět, než se jeho exponátům podařilo utéct z klecí. Ve finále jednoho z nejúspěšnějších filmů všech dob opustili ostrov poslední lidé a nechali ostrov napospas prehistorickým tvorům. Jenže teď se za nimi musí vrátit. Proč? Protože na ostrově se probudila tamní sopka a dinosaurům už podruhé v dějinách hrozí vyhynutí. Claire (Bryce Dallas Howard) se z upjaté manažerky parku proměnila v aktivistku, která je chce za každou cenu zachránit. A Owena (Chris Pratt) na ostrov žene touha najít a spasit Blue, inteligentního ještěra, jehož dokázal vychovat a částečně vycvičit, a po němž se po zániku parku slehla zem. Na Isla Nublar jim však nehrozí jenom sežrání, zašlápnutí či spálení tekoucí lávou. Hned po příjezdu se stanou očitými svědky a nedobrovolnými aktéry falešné hry, která v konečném důsledku může změnit život na celé planetě a vrátit ho o pár miliónů let zpátky. (CinemArt)

(více)

Videa (19)

Trailer 6

Recenze (920)

KarelR 

všechny recenze uživatele

Jurský svět zůstává nenáročnou rodinnou zábavou se spoustou dinosaurů - nic víc, nic míň. Za sebe ale hlásím spokojenost a vlastně bych podepsal imfovu recenzi. Zatímco jednička byla velká nostalgická pecka, dvojka je mnohem obyčejnější a komornější (jak jen to u tak drahého filmu jde), a snaží se všechno řešit trochu jinak. Pořádný horor z ní Bayona rozhodně nevyždímal. Svižný popcorn však rozhodně zvládnul, a i když jsme o úroveň pod minulým dílem, rozhodně jsem neměl klasický "spotřební" dojem. Talentovaný Španěl naopak vypiplal spoustu scén a hraje si se záběry a s emocemi, jak jen to jde. Slabiny filmu tak spočívají čistě v tom, že mu chybí překvapení a navíc má velice jasné mantinely, v nichž se nepohybují žádné postavy z ranku "větší než život". Prim tentokrát hrají spíš dinosauři, jimž se film věnuje opravdu poctivě. V ideálním případě se tak ve trojce vrátí stará garda (no tak!) a konečně dorazí to nejlepší z obou světů. ()

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Popravdě jsem vcelku rád, že to mám za sebou. Druhý Jurský svět není špatný film, ovšem od blockbusteru za 170 milionů tak nějak automaticky čekám, že bude vypadat dobře, předvede dost atrakcí na to, abych se vyloženě nenudil, a zahrají si v něm schopní herci. To všechno tu je, ale odmítám to brát jako pozitiva, která by film dostala do nadprůměru. Tohle prostě u podobného filmu očekávám. Potíž je, že druhý Jurský svět nic jiného než tyhle „povinné“ propriety nenabízí. Velkolepá akce na ostrově Isla Nublar je fakt epická, ale dokonale chladná. Člověk ví, že když jsme v půlce, nikdo z hrdinů nemůže přijít k úrazu a o mdlé vedlejší postavy "geek a drsná vědkyně" jsem strach fakt neměl. V půlce navíc tvůrci přehodí výhybku a začnou se tvářit jako variace na Vetřelce. Bohužel s ratingem PG-13, nezajímavým monstrem (oproti tomu, co předváděl Indominus Rex minule, je tohle fakt směšná potvora) a pořád stejně nudnými postavami. Řemeslo a kvality, které se dají pořídit za blockbusterový rozpočet, tu jsou. Ale kdybych měl tvrdit, že bych si z druhého Jurského světa chtěl pustit nějakou scénu znovu, tak bych kecal. ()

Reklama

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

To, že je původní Jurský park klasika je bez debat. Dvojka a trojka si však takový status nevysloužili a navíc kolísaly i tržbami. Po 14 letech dorazilo nové samostatné pokračování Jurský svět které ale vytřelo dech. Nejenom, že se jednalo o důstojný odkaz původního Jurského parku ale především z toho ve finiši byla částka přes 1 miliardu a 600 mega. Bylo tedy jasné, že se dočkáme hned vícero pokračování. Na dvojce se začalo pracovat rychle a musela si rychle najít režiséra poté co se Colin Trevorrow dočasně stal režisérem Star Wars 9 (aby byl následně potupen vyhazovem a musel čekat až zrežíruje Jurrasic World 3!). Náhrada nakonec byla celkem šokující: J . A. Bayona. Tento španělský rodák který je slušným řemeslníkem avšak žádný jeho film vlastně zrak nevytřel se stal prvním španělským režisérem který natočil americký blockbuster za více než 100 milionů dolarů. A právě angažování J. A. Bayony je možná zárukou toho, že Jurský svět 2/Jurský park 5 nedělá sérii ostudu! Zatím co Trevorrow v podstatě natočil jenom ´´poctu´´ originálnímu Jurskému parku ve které se kromě experimentovaní s genetickým křížencem a ochočenými raptory neutrhl ze řetězu, Bayona chce natočit více autorský film. A díky tomu, že se jedná o autora horroru Sirotčinec, se Bayonovi podaří do Zániku říše vložit několik fungujících lekaček, hrátek se stíny a celkovou atmosférou snímku. Hned od původní scény dá Bayona jasně najevo, že tady se na jistotu nehraje. Jasně, po temné úvodní scéně se vrací na scénu Chris Pratt aby opět balil Bryce Dallas Howard, na jejich komplikovaný vztah ale není tolik času protože se hraje o čas, životy dinosaurů a výbuch sopky. První půlka je perfektní, avšak stále se drží jakéhosi zlatého středu toho co divák vstřebá a vydrží. Druhá půlka jde ale daleko víc na sílu, ať už po emocích nebo děsu a především.... přijde zvrat, který vlastně změní celý pohled na sérii! Nedivil bych se kdyby nejenom kvůli tomuto zvratu, neskončil Zánik říše v očích fanoušků Jurského parku jako Poslední z Jediů pro fanoušky Star Wars. Zánik říše se sice na rozdíl od Posledního z Jediů pořád v rámci sci-fi možností drží při zemi, jinak mi ale to přirovnání sedí. Zánik říše je i přes průměrnou trailerovou kampaň příjemným překvapením, které se sice ohlíží za staršími filmy (cameo Jeffa Goldbluma AKA Iana Malcoma je perfektní!) zároveň ale dřepí na svých nohách. Je možná škoda, že se k trojce vrací Colin Trevorrow, Zánik říše ale funguje jako povedená odbočka na kterou bude důvod se podívat víckrát! PS: Potitulková scéna ve filmu je.... a už aby tady byla ta trojka! ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Jurský svět patřil mezi nejočekávanější blockbustery léta,bohužel pohořel a vysloužil si největší zklamání roku. Colin Trevorrow svým debutem v roce 2015 potěšil většinu, nyní se sequelu ujmul zkušený režisér J.A. Bayona a paradoxně dopadl hůř, což je škoda, protože jeho předchozí Nic nás nerozdělí či Sirotčinec patří mezi povedené žánrovky. V sequelu nefunguje téměř nic. Chválit vizuální stránku nemíním, protože tohle byla samozřejmost a vlastně nic jiného chválit ani nemohu. Příběhově je film nezajímavý, zbytečně moc ukecaný s nezajímavými postavami ( Pratt už není sympaťák, ale leze krkem) T-Rex je ve filmu dohromady 2 minuty a finále, které by mělo být děsivé je spíše úsměvné a otravné kvůli malé holčičce, která piští asi půl hodiny vkuse. Jediná scéna, která stála za zmínku je výbuch sopky a útěk Dinosaurů, ale to od filmu, který stál 170 mega mi příjde poněkud nedostačující. Závěrečné sekundy hezky lákají na třetí díl, kterého se ujme znova Trevorrow, tak snad to dopadne lépe. Lepší průměr za návrat Dinosaurů byť zde až tak velký prostor nemají. Únavné, zdlouhavé, bez tempa,adrenalinu a napětí-Takovou ránu jsem nečekal. 60% ()

Psema odpad!

všechny recenze uživatele

Čistá lobotomie od začátku do konce. Trevorrow je bohužel scenáristická nula a tentokrát dal dohromady nepoživatelný humus, který se snad ani nesnaží vykročit z vod céčkového direct-to-video zla. Naopak se v něm rochní a stejně jako minule se snaží obhájit vraždění nevinných lidí tím, že si vyhynulý a smrtelně nebezpečný druh zaslouží místo pod sluncem. Neskutečné wtf, které je o to otravnější, čím víc se Bayona solidním řemeslem snaží maskovat, že na scénáři nezáleží, zásadní je hýkání nad tunovým dinosaurem chodícím po zjevně nezničitelné střeše. Nechápu, ale je mi na blití. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (28)

  • Na roli Maisie Lockwood prošlo castingem 2 500 dívek. Nakonec byla vybrána Isabella Sermon. (Varan)
  • Severoamerické tržby dosáhly 417,7 milionu dolarů, celosvětové 1310,5 mil. (NIRO)
  • Pláž, na které se ocitnou Owen (Chris Pratt), Claire (Bryce Dallas Howard) a Franklin (Justice Smith) po vodní scéně, je tatáž, na které se probudí hlavní postava ve v přelomové hře „Tresspasser“ z roku 1998, která se také odehrává na ostrově dinosaurů. (NiWi)

Související novinky

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Dinosaurům v kinech rozhodně ještě neodzvonilo. V roce 2015 odstartovaná trilogie Jurský svět sice v létě 2022 oficiálně skončila, ale přestože druhý díl s podtitulem Zánik říše a zejména pak třetí… (více)

Metal Gear Solid našel Snakea

Metal Gear Solid našel Snakea

04.12.2020

Filmová adaptace legendární herní série Metal Gear Solid konečně svého Solid Snakea. Hlavní postavu série tak ve filmu režiséra Jordana Vogt-Robertse (Kong: Ostrov lebek) ztvární herec Oscar Isaac … (více)

Trollové: Světové turné drtí rekordy

Trollové: Světové turné drtí rekordy

14.04.2020

Přestože oficiální čísla nejsou k dispozici, studio Universal se o víkendu pochlubilo, že nový animovaný snímek Trollové: Světové turné zaznamenal nejlepší úvodní víkend v rámci digitálního prodeje… (více)

Novinka Petera Jacksona v kinech prodělá

Novinka Petera Jacksona v kinech prodělá

18.12.2018

Nový film z produkční dílny Petera Jacksona (Pán prstenů, King Kong) Smrtelné stroje podle všeho studiu Universal prodělá něco mezi 100 – 125 miliony dolarů. Snímek měl premiéru minulý týden a… (více)

Reklama

Reklama