Dobrá znamení

Velká Británie, (2019–2023), 10 h 30 min (Minutáž: 45–60 min)

Tvůrci:

Neil Gaiman

Předloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Kamera:

Gavin Finney

Hudba:

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor (více)

Série(2) / Epizody(12)

Blíží se konec světa. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantida, všude to vře, čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke svému konci. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si na svůj životní styl zvykli, tedy zpráva o blížícím se Konci je příliš nepotěší. Kdyby jen nezašantročili nově zrozeného Antikrista, pak by možná ještě byl čas zvrátit Osud... (LenkaStr)

sirien

Připomíná mi to Zeměplošské filmy - převyprávění momentů z knihy, kterým ale chybí potřebná seriálová dynamika a dramatická linka. Vybrané scény (momenty z knihy) a jejich zpracování navíc mnohdy ani nejsou zajímavé a občas jsou bohužel až zprzněné (střetnutí Adama s kamarády s Jezdci mě svým pokřivením a naprosto se nehodícími přidanými věcmi téměř fyzicky bolelo). Andělsko-démonské obsazení je ok, bohužel děti mi přijdou dost o ničem (a srovnání např. s dětmi ze Stranger things naprosto neustojí) a zbytek (lidé, Jezdci) je tak půl na půl. Božský vypravěčský voice-over je dost otravný a dabérka má navíc bohužel naprosto tuctově nezajímavý hlas. Celkově mi to přijde jako nepovedené a místy až nudné (!!!) zpracování předlohy a narozdíl od např. Hvězdného prachu bych ho asi nikomu nedoporučil a pokud seriál někdo vynechá, tak vlasntě o nic nepřijde. ()

Monisek

Prvni dil me uplne nenadchl, ale i tak jsme pokracovali. Druhy az paty dil byly super a posledni zas nic moc. Asi jsem cekala bombastictejsi vyvrcholeni. Jinak ale super :-) ()

Dlaha

Tohle mi nesedlo. Dílo Terryho Pratchetta jsem odložil po 4 knihách s tím, že tady zalíbení nenajdu. A tenhle seriál má až příliš esence právě z knih. Pro Terryho fanoušky asi skvělé, pro mě ne tak moc. Vypravěčka mě vyloženě irituje, humor mi většinou nedokáže brnknout na správné struny a občas je to vyloženě cringe. Táhnou to pouze dva hlavní sympaťáci, hlavně teda Tennant. ()

barteca

Zábavná, vizuálně bohatá satira o Armagedonu monitorovaná do posledních minut. Scénář, obsazení, titulky skvostné. Aaajoo, to dělali Briti ! ()

johnywalker

Seriálu naprosto bezpodmínečně vládne ústřední dvojce Tennant a Sheen, kteří se vyblbli jak mohli. V těsném závěsu je sympaťák Jon "angel fucking Gabriel" Hamm a radost udělaly i camea Offermana a Cumberbatche... Bohužel celkový dojem kazí další postavy (děcka, lovci čarodějnic), ke kterým si buď neuděláte vztah, protože na to jednoduše není čas, nebo vás zkrátka jenom štvou a chcete, aby se na obrazovce znovu hašteřila ústřední dvojce démona s andělem. ()

Folky

Mám s tím podobný problém jako s Prattchetovými knihami. Až moc dějových linek a postav, z nichž ne všechny si oblíbím a děj spíš zbytečně protahují. Poslední dva díly to hodně vytahují a jsou perfektní stejně jako Crowley, ale menší pachuť z prvních čtyř přesto zůstává. ()

Wallis3

První epizody jsem poznával Pratchettův styl, bylo to i vtipný, ale následně to vzalo za své. Humor se mi vytratil, začalo to být jakýsi umělý. ()

KHkomiks

Vážně skvělá minisérie ,kterou táhnou skvělí hlavní herci. I vedlejší postavy tu mají dostatek prostoru a Prachett se za tuto zfilmovanou tvorbu stydět nemusí. Klidně na tohle satirické bizarní fantasy ze světa víry mrknu někdy znovu. ()

hazaba

Vtipný seriál o ne tak úplně konci světa. Sheen i Tennant byli skvělí a i ostatní herci tomu dali co proto. Bentely, Queen, Londýn a anglický venkov... co víc si přát :-) ()

Swannie

Britská verzia Anděl (a čert) Páně - a veru, že vydarená. Výborná chémia medzi Tennantom a Sheenom, Jona Hamma neznášam a milujem zároveň. Najviac mi vadila pomerne chaotická dramaturgia, zvláštne poprehadzované scény asi fungovali lepšie v knihe než v seriáli, no napriek tomu to bola príjemná podívaná plná humoru, výborných hereckých výkonov, Queen hudby a pánskej dvojice, ktorá sa svojou ikonickosťou radí k Sherlockovi x Johnovi, Hannibalovi x Willovi či najnovšie Lokimu x Mobiovi. Za mňa aj napriek drobným výhradám instatná obsesia. ()

stepankoby1

Obě prozatímní série jsou si silnými protiklady. První série přišla se spoustou nápadů a potenciálně zajímavým příběhem, který ale odvyprávěla hekticky a neohrabaně, takže nezbyl čas na propracování vedlejších postav a jejich vztahů. V druhé sérii pak Gaimana napadl jediný nápad, kolem kterého postavil celou sérii, zoufale se ji snažil vyplnit zdlouhavými dialogy, a půlku děje se tak nic nedělo. Avšak jako by zázrakem hektické tempo první série a pomaloučké tempo druhé série fungují z hlediska stylizace zcela perfektně pro výstavbu vztahu ústřední dvojice, která tahá celý seriál (a která mě i vůbec přilákala) a stává se jedinou jeho částí, která funguje na výbornou. Jsem zvědavý na třetí sérii a zakončení příběhu. Go ineffable husbands. ()

gazogazo

Nejlépe zpracovaný Pratchett, stále však se stejnými neduhy (CGI) a stylizace, o které si někdo myslí, že k Pratchettovi patří, ale hovno. Možná bych se raději podíval na 3 hodinový film.. dva díly byly dost prázdné . Jinak pecka roku 2019 ()

HenryIvan

Keď to berieme s trochou „ nadsázky “ ( čo by sme teda mali), tak to bolo viac než milé „ podívaníčko “. David a Michael v rolách na nich ako ušitých. Uznávam síce, že má úvodný diel kto vie ako nenadchol a okrem ústredného dua tam nebolo toho veľa, čo by ma primelo sledovať oduševnene ďalej, ale neskôr to nabralo oveľa pestrejší smer a ku koncu mi ani tá veľká gebuľa Jacka Whitehalla úplne že neprekážala. No a Queen potešil, len miestami to nebolo na mieste. ()

Perth

ugh! Věřím že námět mohl být v knize využit jinak ale tohle bylo opravdu peklo dokoukat. Přehlídka nevtipných vtipů, nezajímavých postav a dialogů, které by nikdo bez mozkové vady nikdy neřekl. ()

Epero

Anjel Aziraphale a démon Crawley, ktorí sú pridelení na zem, sa stáročia stretávajú a vznikne medzi nimi zvláštny druh priateľstva. Najmä aj preto, že nie sú úplnými archetypmy samých seba. Démon nie je prehnite zlý, ktorý by túžil len po vraždení (takže nebude prehnane čierny humor). A anjel nie je čisto svätuškár. Niežeby si užíval podvody, ale moja veľká obava bola, že z neho spravia čistého paka, ktorý sa pohoršuje aj nad zahodeným ohorkom. To neraz tvorcovia radi robia, tlačiť na pílu, lebo si myslia, že dotiahnuť charakteristickú črtu do extrému je zábavné. Väčšinou je to len trápne. Ich priateľstvo je dobre vybalansované a pôsobí prirodzene. Obaja majú službu na zemi a za tie tisícročia si zvykli užívať si to, čo im zem ponúka. No objaví sa antikrist, aby privodil Armagedon. To očakávajú v nadšení anjeli aj démoni, aby rozhodol ich nedokončenú vojnu z počiatku vekov. No zároveň to znamená koniec sveta pre ľudí. A to sa našim hlavným postavám nepáči a tak sa rozhodnú porušiť nariadenia, ísť priamo proti vôli neba a pekla a zachrániť svet. Vybalansovaný je dobre aj humor. Nie je prehnane uletený ako napríklad Dirk Gently (to nie je myslené v zlom, Dirk Gently sa mi páčil), ale nie je ani príliš suchopárny, ako niektoré britské komédie (to sme zrejme ani nečkali, keď sú tvorcami Terry Pratchett a Neil Gaiman). Už nie tak dobrý balans je pri ostatných postavách. Väčšina z nich sú idioti, vrátane ľudí, démonov aj anjelov, čo aj na uletenú komédiu nepôsobí príliš vierohodne. U nadprirodzených tvorov to skôr pôsobí, že na zemi boli vždy len Crowley a Aziraphale a nik iný sa tam nezdržal nikdy o nič viac než bolo nutné a vôbec netušia čo sa v svete deje. Mimo toho to ale dobre odsýpa, 6 častí je akurát, aby sa dej stihol zamotať a aj uzavrieť, aby sme spoznali postavy. Mimo anjela a démona sa do toho primotáva mladá čarodejnica nasledujúca proroctvo jej predkyne; mladý antikrist, ktorý zatiaľ vyrastal ako bežné dieťa; vyslanci Belzebuba a archanjel Gabriel tešiaci na svoju vojnu a primotajú sa aj štyria jazdci apokalypsy. Dobrý mix, pri ktorom človeku tých necelých šesť hodín celkom utečie. ()

ER

Je tu spousta momentů, které baví a zároveň nutí k zamyšlení a v seriálu je poznat rukopis T.Pratchetta. Jenže sledovat všechno to "nadělení" není jednoduché,určité zjednodušení by pomohlo. U čtení knihy si přeci jen mohu určit vlastní rytmus vjemu, který mi umožní vše vstřebat. Jinak jde o výbornou podívanou se skvělým obsazením. ()

Withree

Příliš mi to nesedlo, i když by papírově mělo. Punkový Doctor v podání Tennanta a úzkoprsí hrdina Sheen samozřejmě herecky neselhávají, ale příběh mi přišel docela natahovaný. Parodické prvky se občas míjí účinkem, ve vážnějších scénách působí možná trošku nepatřičně. Jezdci apokalypsy byli vyloženě na zabití. Čtvrtý díl se umístil nejblíže ideálu. Každopádně to chce více roztomilé Adrie Arjony :) ()

Dobrá znamení se dočkají další série

Dobrá znamení se dočkají další série

30.06.2021

Populární seriál Dobrá znamení podle knihy spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočká druhé série. Ta vznikne pod dohledem samotného Gaimana, jenž prý s Pratchattem kdysi dávno vymyslel… (více)