Dallas 63

Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Epizody(8)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

Mo.

Typicka Kingovka. Vyborna atmosfera, solidni scenar, kvalitne zrezirovane, jenomze co je to platne, kdyz se postavy chovaji tak stupidne a jen velmi pomalu a neohrabane vyuzivaji informace, ktere maji. Cekat skoro cely dil na to, az postavu konecne napadne udelat neco, co je sci-fi znalemu divakovi jasne od zacatku, je dost otravne. V dobe, kdy filmy jako Edge of Tomorrow dokazuji, ze se postava muze chovat velmi inteligente a vyuzivat moznosti casove smycky naplno, je zpusob, kterym se vlece tenhle serial, jednoduse nuda. ()

mclenin

Ľahko stráviteľná a dobre pozerateľná miniséria, ktorá má síce vratké základy (slabé podchytenie motivácie hlavného hrdinu zachrániť J.F.K - "zachrániť Ameriku") no na druhej strane dýcha výbornou retro dobovou atmosférou, má sympatické herecké obsadenie, zaujímavú myšlienku podchytenú knihou z pera S. Kinga a z nej plynúcu možnosť pracovať s premisou "čo by bolo keby", ... a to vo výsledku bez problémov stačí na udržanie záujmu a pozornosti diváka až do záverečného vyvrcholenia. ()

prezdivaka

Vůbec jsem nepochopil, proč byl do filmu (oproti románu) přidán Bill. Přihlouplý buran, který byl občas vlezlý, semtam drzý a co bylo nasnadě, nakonec byl přítěží. To byl ale už jako přidaná postava. Chválím casting i kameru. Moc pěkné. Nějak tak jsem si to při čtení knihy i představoval. ()

ProgLaney

"If you do something that really fucks with the past, the past fucks with you." Skvěle natočený, dobrý herecký výkony, námět Stephen King, víc zatím asi netřeba dodávat. Po dvou dílech zatím vážně naprostá spokojenost. ()

Mimomisu

Na pet hvezd tomu neco chybelo (ale nejsem schopnej presne rict co). Minimalne za posleni dil, vypravu i vlastne hodne presne obsazeni slusne 4 hvezdy. Jako fanouska Kinga me vzdycky potesi dobra adaptace (kterych je pomalu) ()

Garch

Vynikající reálie počátku šedesátých let, v doznívajících pastelových barvách padesátek. Jsem zvědav čím sérii naplní, když J.F.K. ... nebo ne? ...,.....Když už tedy: "minulost nechce být měněna" pak bych v roce 1960 nezahazoval mobil do vody, jako to udělal James Franco v první epizodě, ale spálil a rozdrtil, stejně jako tahat s sebou do minulosti výstřižky z budoucích novin atd. ...........PS: James Franco je výborný, ale Sarah Gadon hraje naprosto fenomenálně! ... PPS: Spoiler: Když Stephen King říká, že se minulost nemá měnit, tak ji radši neměnit. ()

NaughtyKoopa

Kombinace King, Abrams, Franco a cestování v čase k odvrácení atentátu na JFK zněla velice zajímavě, ale bohužel se mi nedostalo to co jsem očekával. Seriál má osm epizod, ale z toho mě plně zajímaly asi tak čtyři. Často se to odvrací k méně zajímavým liniím, které sérii jen zbytečně natahují, ačkoliv románek Sadie + Jake měl na konci krásný a dojemný konec. Seriál vás vtáhne do doby 60. let svojí skvělou výpravou a soundtrackem, počínaje výbornou úvodní znělkou. Jako jednohubka na jeden den slouží dobře, určitě doporučuji. 80% ()

Cement73

Po Stranged things, daľšie úžasné retro, tentokrát do 60ties... Skvele dobraný herci veľmi pomáhajú seriálu. Pomaly sa rozbiehajúci dej už menej. Všetci očakávame ťažkú akciu, tu sa však nič takého nedeje. Hlavná myšlienka je jasná od začiatku, hoci jej nechceme veriť. Meniť minulosť vždy niečo stojí... občas až priveľa... Záver síce smutný, ale skvelý. Veľmi silné 4* ()

Santino7

Popravde som od toho čakal niečo celkom iné - viac sústrediace sa na vyšetrovanie daného atentátu so zakomponovaním viacerých podozrivých resp. konšpirácií, viac mysteriózne a s väčším rozoberaním do hĺbky (nuž a vzhľadom na fakt, že ide o adaptáciu Kingovej predlohy tak aj čosi o dosť temnejšie), v konečnom dôsledku ma to vcelku príjemne prekvapilo. Hoci to informaticky nie je nijak obzvlášť prínosné a zameriava sa skôr na iné elementy, vedľajšie dejové línie, suma sumárum je to i tak prudko pozerateľná záležitosť, ktorú som "zhltol" za necelé dva dni. Zozačiatku mi tá odľahčenosť / jemnosť (alebo ako to nazvať) mierne prekážala, rovnako ako viaceré nelogické konania postáv (týkajúce sa ústredného pátrania po vrahovi JFK, kedy som niektoré ich rozhodnutia/činy pri daných možnostiach fakt nechápal, často nedávali žiaden zmysel), po chvíli som sa s týmito malými "nedostatkami" plne zmieril a naopak som si primárne začal užívať hlavné kvality projektu. K tým rozhodne patrí atmosféra, skvelé zachytenie doby (skutočne radosť pozerať sa, vizuálna stránka je na veľmi vysokej úrovni), a takisto vedľajšie dejové linky resp. jednotlivé postavy. Tie boli totižto poväčšine vyložene sympatické, dobre napísané, nuž a Jakeovi so Sadie sa nedalo inak než fandiť (ale takisto skvelé boli aj ostatní - riaditeľ Deke, Miss Mimi, Frank Dunning, Lee s Marinou, pomocník Billy). Veľkú zásluhu - okrem teda práce scenáristov - na tom dozaista má dozaista i herecké obsadenie, ktoré bolo priam perfektne presné a nenašiel som tam snáď nikoho, kto by mi tam nepasoval (Franco ako večný sympaťák, Sarah Gadon prekrásna, nuž a Daniel Webber bol pre postavu Lee Harvey Oswalda typologicky taktiež trefou do čierneho). Čiže ak to mám nejak zhrnúť a uzavrieť, zopakujem už povedané - atmosfericky príjemne ladený seriál, ktorého hlavnými prednosťami nie je ani tak ústredný motív (ktorý by mohol byť rozobraný viac do hĺbky, avšak to by muselo byť zas ubrané inde, treba však rešpektovať autorské riešenie) ako skôr iné, čiastkové, prvky. Nuž a čo sa týka záveru, ten bol takisto veľmi fajn, hoc mierne patetický - k celkovému "feelingu" sa to však hodilo, a teda v tomto smere z mojej strany žiadne námietky. 85% ()

Klajnik

Četl jsem knihu. Nebyla to nejlepší Kingovka, ale stálo za to těch 700 stran přelouskat. Viděl jsem 20 minut seriálu a musel to vypnout. Podprůměrná televizní produkce, která nestojí za můj čas. Sere mě, že někdo dostane ke zpracování relativně dobrou látku, ale zpracuje jí tak, jakoby mu na výsledku ani moc nezáleželo. Celé to k divákovi promlouvá jako k ovci a servíruje mu to jen další minuty dialogů (které smrdí papírem), aby mu nějak utekly hodiny, jenž by měl radši investovat do něčeho kvalitnějšího. Tvůrci se na to měli radši vysrat a dělat jiné projekty, do nichž by se pustili s větší pílí. ()

orgia

To jsem si teda nabehl. Podle hodnoceni jsem cekal neco slusnyho a dostal jsem uplne dementni scenar a vypatlany postavy. ()

Flopik

Skvelá miniséria ktorá ma dostala. Na začiatku by som to ani nepovedal no seriál sa mi strašne páčil.Herci sympatický a ich úlohy zahrané naozaj na jednotku.Príbeh skvelý a ak mám pravdu povedať ani chvíľu som sa nenudil. Scenár naozaj prepracovaný a čím viac išlo l finálnemu dátumu tým viac to bolo skvelé.Celkovo posledná časť ktorú by som nazval ako doplnková bola skvelá aj keď sa tam v podstate len veci dovysvetlovali.Celkom ma dostali aj emócie na konci.U mňa jednoznačne 5* skvelý počin. ()

krypton22

Po epochálním průseru jménem Under the Dome jsem od další adaptace "nového" Kinga mnoho nečekal a o to víc mě dostalo, jak výborná jednohubka se z toho vyloupla. Vyjma ignorování zábavnější první poloviny knihy nelze tvůrcům téměř co vytknout, dokonce projde i představení úplně nové (zábavné a uvěřitelné) hlavní postavy. Překvapení! ()

Tuzinho

Tohle napadne téměř každého - co by jste udělal, pokud by jste mohl změnit minulost? Franco nám to brilantně ukáže. Seriál nás zavede do USA v 60tých letech, kdy došlo k atentátu na JFK. Ať máte jakékoliv znalosti o této události, seriál Vás svou dějovou linií pohltí a pouze čekáte, co se v tom poslední díle stane. Za mě parádní konec a nejhezčí věc na seriálu? No přeci krásný úsměv Sadie. :) ()

barrahir

Máme se dobře, nic nám nechybí, tak pojďme něco zvrtat, třeba zachránit Kennedyho... a Sadie, životní láska, máte možnost resetovat čas a on to s ní ani nezkusí? Čekal jsem druhé Edge of Tomorrow, ale Jake to vzdal. ()

husokachna

Nevím, jestli to takhle blbě napsal už King nebo se něco ztratilo v překladu, ale tady se prostě někdo ani nesnažil. Hlavní hrdinové dementi non plus ultra spřádají nesmyslný plány, dělají chybu za chybou, chovají se jak někdo z románu Rosamunde P. a pak se ještě diví. K čemu je parádní retro výprava, sympatickej James, přenádherná Sarah (světlý bod celýho seriálu) a pár fajn okamžiků, když se seriál snaží divákovi zhnusit každou další minutou, každým dalším idiotským rozhodnutím hlavních postav, každou další nelogičností. V sedmým díle už jsem byl totálně zhnusenej, aby mi poslední díl maličko spravil chuť - ale zase, jak si chcete vychutnat závěrečnou katarzi, když se těžko snažíte dopátrat proč k ní muselo dojít. Opět jednou kroutím hlavou nad hodnocením tady a dávám o jednu hvězdu míň, než bych normálně dal, abych možná někomu ušetřil zklamání, který jsem si musel vyžrat já. PS: tohle měla být 3dílná minisérie a mohla to být událost. ()

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)