Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Romantický

USA, 1999, 88 min

Tak jsou to především krásně nazpívané písničky od Petra Muka, které mě potěšily. Písničky nejsou jen vycpávka, ale plní roli časové a dějové zkratky. Gorilky i ostatní zviřátka jsou nesmírně roztomilé a krásné a vizuálně ladí k hlasu Petra Muka. Celkově nemám, co bych příběhu i zpracování vytknul. Klasická disneyovská šaráda, kdy zvířata zahrají písničku, není samoúčelná - gorily totiž demolují tábor. Seznamování Jane (žena) a Tarzana (muž) vtipně servíruje odvěký komunikační problém. To, že zvířata jsou morálně vyzrálejší než lidé, je již všeobecně přijímaný fakt. Tarzana se to naštěstí tolik netýká. (Výborný komentář, který se zamýšlí nad fakty a srovnáním s předlohou, viz monolog.)(10.2.2010)

Chtěl jsem do oblíbených vybrat jeden klasický animák, volba padla právě na Tarzana. a) mám rád originál (četl jsem jej na pokračování ve starých Větrnících a Pionýrech s Burianovými ilustracemi) b) skvělá hudba Philla Colinse (mimochodem, v rádiu se You'll be in my heart hraje dodnes) c) miluji dojemné komedie, což film splňuje vrchovatě... Ve filmu se dá najít i hlubší rovina: mateřská láska, a to nejen pokrevní, ale i pěstounská je jedna z nejsilnějších na světě... https://www.youtube.com/watch?v=05MykSuOxP0(8.3.2013)

Jestlipak víte, co je u Disneyho filmu dobrým znamením? Když se díváte s dětmi a nepřejete si, aby to neprostorové lineární kontinuum, co může dle Lenky Filipové za všechno, nekompromisně zkrátilo každou minutu nejmíň o 40 vteřin.. Skvělá animační i hudební složka, kdy se Muk místy přinejmenším vyrovnal bardovi Collinsovi a taky možná špetka té inspirace pro Jamese Camerona, který si v hlavě spřádal budoucí podobu dolary obrostlé planety Pandora. Pro morouse poukazující na celkový odklon od Burroughsovy předlohy podotýkám, že jim v tom mělo být jasno už po osmi minutách, kdy opice promluvily..(14.2.2011)

Klasická Disneyovka, která má pár hodně vyvedených momentů (příkladem Learning montage) a nemůžu o ní ani tvrdit, že by se mi nelíbila. Jen se mi prostě nelíbila dost. Po všem je moc rychle (krátká stopáž je výsledkem slabého děje), je to moc přikrášlené a optimistické, má to moc "srandovních" a vyloženě dětských momentů, které podle mě nerozesmějou někdy ani ty děti, a podle komentáře od monologa se to vůbec nedrží předlohy. To by mi nevadilo, je to přece rodinný film, ale i ten může mít kromě dobrého konce i silnější náplň. Když vzpomenu třeba na Úžasňákovi, tak myslím, že tři hvězdičky jsou akorát.(6.4.2010)

• monolog

No musím uznat, že nakreslený je to moc pěkně. To je pravda. Ovšem s Tarzanem to má společných jen pár jmen a základní dějovou linii osiřelého dítěte v džungli, o které se postarají opice. Spíš bych řekl, že tohle je jen ještě víc infantilnější verze Disneyho Mauglího. Tarzan sice byl dobrodružný příběh, dalo by se až říct béčko, jenže i přesto byl neobvykle syrový a dramatický. Tarzanovy rodiče vysadila vzbouřená posádka na opuštěné africké pobřeží, jeho matka umřela kvůli duševnímu otřesu z napadení opic a otce mu zabil vlastnoručně sám Kerchak. Tarzan zabíjel spoustu černochů, protože zabili jeho opičí matku Kalu, zabil i vůdce tlupy Kerchaka a svého opičího otce Tublata. Bederní roušku získal tak, že napodobil chování černochů a taky se naučil používat nůž a luk se šípy. Nic takového tu ale není. Příběhové odlišnosti od předlohy moc zvýrazňovat nechci, ale přece jen ještě něco nakousnu. Nejvíc mi na většině zpracování Tarzana vadí, že z Cecila Claytona dělají největšího parchanta pod sluncem. Cecil byl naopak pravý gentleman, čestný a odvážný muž, který umřel jako hrdina. Předloha je dost neuvěřitelná a ve spoustě míst hloupá (Tarzan se naučil holit, číst a psát úplně sám, když náhodou objevil srub svých rodičů atd). Tenhle film je ale mnohem větší blbost (naučili ho číst a myslet za pár týdnů pomocí promítačky), hloupá a zmrzačená až k podstatě. Kdyby se narodila ve Spartě, shodili by ji ze srázu. Zpívající opice! Pche! Opice rozmlouvající o lásce, o přijímacích rituálech do kamarádství, opice duševně na výši, aby dokázaly ocenit, že Tarzan byl vlastně vždycky jeden z nich! Pcha! Porterovi se do džungle poprvé dostali stejně jako Tarzanovi rodiče - vzpourou posádky jejich lodi. Ani Edgar Burroughs nebyl takovej šílenec, aby je poslal studovat gorily (a to se říká, že popisoval své noční můry). No, o takovýchto blbinách by se dalo povídat hodně dlouho, ale jsou tu i další, s předlouhou nesouvisející. Tak třeba, opice, slon a člověk se vyvinuli do dospělosti za stejnou dobu! Člověk je dospělý za osmnáct, slon za pětadvacet a opice za sedm let! Nebo že Tarzana zvou, aby se setkal s Darwinem, Kiplingem a královnou Viktorií. Darwin umřel dřív, než o Kiplingovi vůbec někdo věděl, že existuje (navíc Kipling žil v Indii). Mnohem lepší je verze z roku 1984, i když i tam se předlohy zrovna extra nedrželi. Přesto je tamto Tarzan už jen způsobem vyprávění, žádnými zbytečnými šperkařskými krámy jako nadšeně romantický konec, kdy se z Jane Porterové stane Sheena a z váženého senilnějícího profesora Archimeda tajtrdlík. Tenhle film je dobrý tak akorát pro malé děti neschopné odlišit hloupost od lži, ale rozumný člověk by od něj měl dát ruce co nejrychleji pryč.(14.4.2007)

• - Podľa tohto filmu vznikla v roku 1999 videohra s názvom Tarzan Action Game, ktorá využíva niektoré časti z filmu. (Kub_ees)

• - Ve filmu byla použita nová Disneyho technika "Deep canvas", která zdánlivě zasazuje 2-D rukou kreslené postavičky do 3-D prostředí. (D3VIL)

• - Jane má stejnou konvici jako ve filmu Kráska a zvíře (1991), ve kterém se konvice jmenovala paní Potts. (Mr.Critic)