Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

liquido26

Několik luxusních hlášek, plno vtipných momentů, skvělý Hrušínský, kočičí žena Olga Schoberová a vrahem je ...? Zahradník :-) No určitě to je povedená komedie, ale do pěti hvězdiček tomu přece jen něco chybí. ()

corpsy

Nedostižná paródia na brakové dobrodružné kriminálky s nádhernou výtvarnou stránkou a skvelými gagmy. Vo svete oceňovaný a u nás milovaný. ()

mis-ko

Na tomto filme je dokonalé všetko. Od úvodných titulkov kombinujúcich orchestrálnu hudbu s honkytonky, cez "dokonalé" splynutie Nicka Cartera s domorodým ľudom, exkurziou po pamätihodnostiach Prahy, batmanovskou výbavou už spomenutého detektíva, "babočka generál", vynálezom "přítele Edisona" až po väzenské finále. Každá minúta je nabitá neuveriteľnou imagináciou prevedenou do čistej zábavy. Nick Carter rulez, James Bond sucks. ()

fannah

Oldřich Lipský zkrátka dovede natočit skvělé komedie. Adéla patří k mým nejoblíbenějším českým filmům! ()

Tommass95

Oldřich Lipský znovu potvrzuje, že v žánru komedie je u nás ( pro mě možná i na světě ) naprosto nepřekonatelný. Není to sice Marečku, podejte mi pero !, ani Limonádový Joe, ale i tak tato parodie na detektivky dost pobaví a je stejně tak neokoukatelná, jako tyto 2 Lipského filmy. Těším se na další projekci a doufám, že třeba eventuelně časem budu moct přihodit další hvězdu, jako jsem to udělal i u Joeho. ()

Laxik

Druhý akt má tahle parodie možná pomalejší, ale ta řachanda, která se spustí ve finále, ta musí uzemnit každého. ()

MikO_NR_1909

Vtipný, nesmierne hravo prepracovaný a nadšenecký filmík (teda skôr paródia), ktorý je ozvláštňujúci typickým Lipského paralelným vesmírom. O to radšej sa na takto inteligentný kumšt pozeráte, o čo viac nápadov a vynaliezavých scénok servíruje. Povedal by som, že ide o taký "skomedializovaný" Kafka, neunúva časom a neopakuje sa. Možno ako pri väčšine režisérových filmoch nedokážem udržiavať koncentráciu počas celého filmu (absencia poetickej dimenzie, výtvarnej kompozičnej stránky), avšak pred učením ma to vcelku navnadilo. Lepšie ako bez Adely. ()

Pierre

Adéla je  z Lipského trilogie parodií snad  nejlepší. Celý příběh tentokrát na víc  solidně drží pohromadě a dokážu si ho v nějaké béčkové sešitové detektivce představit, Postava Nicka Cartera je dokonale dokonalá. Králem filmu je ovšem Ledvina Rudolfa Hrušínského (ten chlap byl schopen zahrát všechno.) Mám pocit, že takovou filmovou  nálož nám můžou i ve světě závidět. ()

Orlau32

Já jsem asi nějak mimo, protože jsem zase na 5* v tomto filmu nic tak mimořádného neviděla. Ano, je to dobrá veselohra, ale opravdu jsem zase tolik smíchy neřvala jako třeba u "Marečka..." nebo "Světáků ". ()

Vojcl

Klasika české kinematografie. Proč už se jen takové filmy dnes netočí? Tradičně skvělá Lipského režie a fantastické výkony pánů Hrušínského a Kopeckého. ()

blackrain

Celému filmu kraluje Rudolf Hrušínský a Michal Dočelomanský. Mám takový pocit, že na co sáhl Oldřích Lipský, tak z toho byla perla mezi Československou kinematografií. Každý jeho film hýří neotřelými nápady a člověk se u nich skvěle pobaví. Takové filmy se dnes už bohužel netočí a je to velká škoda, ale nevím jak by je nynější společnost přijala. ()

ABLABLABLA

4-5*. Netradiční snímek v české kinematografii. Na tolik zajímavých a vtipných nápadů a vynálezů, kolik se jich tady sešlo, by měl tak maximálně Jára Cimrman. Rozhodně nemůžu opomenout kvalitní hereckou sestavu, každopádně myslím že s většinou lidí se shodnu, že tomuto snímku vévodili Rudolf Hrušínský a Miloš Kopecký. Myslím si, že převážně díky těmto dvěma je film právě tím čím je. Neuvěřitelná parodie kriminálek, krásné slovní obraty a spojení aneb není-liž pravda, že jazyk český je přenádherný? A samozřejmě velké zásluhy a potlesk patří bezkonkurenčnímu Oldřichu Lipskému. ()

kaylin

Nádherný film a krásná ukázka toho, jak bohatá, zábavná, vtipná a vynalézavá dokáže česká kinematografie být. Všichni herci si doslova užívají své role, stejně jako si ostatní užívali příběh, triky a všechno. "Adéla ještě nevečeřela" je doslova národním pokladem a ukázkou toho, jak skvělé filmy jsme uměly točit. Něco podobného už v současné době nezvládneme. Nejsme hraví, nejsme schopni propojit inteligentní humor a zajímavý příběh. Člověk se pak s láskou dívá na tyhle úžasné staré kousky. ()

jajinka

Jeden z nejpovedenějších českých komediálně starších filmů.. Výborný Kopecký a Dočolomanský.. prostě dvojka.. ()

suicide

Skvělá česká parodie. Jinde by to vadilo, v parodii ne - Dar přítele Lasera. Zdetedy dar přátel Parodyho, Komedyho a Krimiho. ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)