Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

K.I.N.G.

Na české poměry opravdu mimořádně zdařilá komedie. Tři nejvýznamnější postavy této steampunkové detektivky byly svými představiteli zahrány opravdu bravurně. Škoda jen, že tento trend retrofuturistických dobrodružství už u nás začal později vymírat, i když dobří herci a filmaři vlastně taky. ()

slunicko2

Trochu nudná parodijní groteska. 1) Po přečtení místních komentářů se cítím jako slepý mezi vidoucími, mám oči a nevidím, mám uši a neslyším to, co je ostatním naprosto zřejmé. Totiž genialitu tohoto snímku. Nudil jsem se u něho, když jsem byl mladý a nudím se i teď._____ 2) A to, prosím, mám humor Jiřího Brdečky velice rád a jeho Limonádový Joe (knížka) patří do mého zlatého fondu. Scénář k Adéle jsem nečetl, ale je dost možné, že by se mi líbil také. Jenom ta realizace mě zanechává poněkud na rozpacích._____ 3) Ano, připouštím, je tu spousta špičkových herců, zkušený scénárista i režisér i další filmařské profese jsou kvalitně zastoupeny. Secesní stylizace je příjemná. Filmu vlastně nemohu nic vytknout. Jenom to, že se u něj nejen nesměji, ba ani neusmívám (no...několikrát jsem se pousmál), ale že se prostě nudím._____ 4) Možná je to proto, že ta parodie je moc chtěná, až křečovitá, legrace za každou cenu. Prostě to musí být směšné, vždyť to stálo tolik peněz, táto..._____ 5) Počkám si. Snad v některém z příštích životů do tohoto filmu dorostu. Zatím tři hvězdičky. ()

Maq

Hollywoodské parodie jsou poslední dobou dost hojné a často úspěšné. Věčně populární je třeba i Hunebelleho Fantomas. Snad bychom si při sledování těchto děl měli pokaždé připomenout, že referenční třídu v oboru parodie představují díla Lipského a Brdečky. A Adéla je mezi nimi možná vůbec nejlepší. ()

topi

" Mám ji zprznit teď nebo až potom? " " Až potom! " Naprosto kultovní snímek, ke kterému odvedl skvělou práci i mistr Jan Švankmajer. ()

raimi

"Sladké sny, slídile!", "Pojďte, pane, pohmožděný palec potřebuje pohotovou pomoc, pane!" Kult všech kultů. ()

Damiel

95 % - Adéla je prostě film, který přežije generace. Ten rok 1977 byl opravdu úrodný: Spielberg natočil Blízká setkání, Lucas první díl Star Wars... a narodil jsem se já :-))) ()

JohnMiller

Bezkonkurečne Môj najobľúbenejší Československý film Michal Dočolomanský ako detektív Nick Carter prichádza do prahy aby vyriešil jeden dosť čudný prípad fantastická paródia na šestákové detektívky(zopár vzácnych kúskov hlavne šestákových westernov s toho obdobia mám vo svojej knižnej zbierke ) ()

Skip

Nemohu si pomoct, ale v tomhle filmu mě zaujalo snad jen pár vtípků pánů Dočolomanského a Hrušínského. Nic víc. ()

Želik

Som milovníčka českých komédií. Adéla... je jednou z najlepších, aké boli natočené.Výborná detektívno-komediálna paródia. Kopecký, Hrušínský, Dočolomanský ako vždy skvelí. Nič lepšie na sychravý jesenný večer nepoznám, iba ak pampeliškové víno. ()

Aleee89

Nepopírám, že se jedná o významný český film, který má jistě své kouzlo, kterým očaroval spoustu lidí, možná i kritiky. Je to film, který by správný filmový fanda měl vidět. Ale mě to přese všechno docela nudilo. Nijak královsky jsem se nebavila. Herci dobrý, kostýmy taky fajn, ale co z toho, když vás samotný film moc nezaujme? Pro mě bohužel český průměr. Jsou i lepší filmy, na které můžeme být pyšni. ()

L_O_U_S

Brdečka s Lipským dokáží ze stereotypizovaného pohledu Čechů na Američany (a naopak) vykřesat neurážlivě vtipné situace. Dočolomanský jako elegantní detektiv Nick Carter rozhodně potěší, stejně tak Rudolf Hrušínský coby milovník piva a tučného jídla se sympatickým příjmením Ledvina. Hodnotil bych výš, kdybych Adélu viděl v kuse v mladším věku. Konečně ale vím do kterého filmu zařadit scénu s albem mezinárodních zločinců, která se mi kdysi dávno vryla do paměti. (922., 29. III. 2014) ()

Dont

Trio Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský a Miloš Kopecký v bláznivé komedii o masožravé květince ani na chvíli nenudí, jednoduchý příběh o pomstě utíká kvapným tempem, řada gagů a hlášek už zlidověla. ()

higuain

Další z českých klasik, která mě bavila v několika vtipných scénách, ale jako celek mě nijak zvlášť nechytla. Taková docela elegantní kravinka, která zlidověla. Od Lipského jsem už viděl lepší i horší filmy. ()

kajas

"Kdo to je?" "Ále, nějakej kluk." "Nebo maskovaný lilipután!" Zábavné dialogy, originální příběh, sympaťák Dočolomanský (na rozdíl od "Karpat" mnohem lépe nadabovaný) a megaroztomilá Konvalinková. Tuhle klasiku si ráda pustím znovu. ()

Anglie

Výborná komedie, které dominují herecké výkony Dočolomanského jako kladného hrdiny a Kopeckého jako záporáka. Za upozornění stojí i začínající Konvalinková a její otec Pešek. Prostě skvělá zábava, kterou byste si neměli nechat ujít. ()

Linda.csfd

Legendární film zejména pro pěstitele masožravých rostlin (ano, znám jich velmi mnoho). Většina návštěvníků výstav masožravek se pak ptá, zda máme k vidění či na prodej nějakou tu "adélu". Miluji botanický a vědecký motiv a zejména skvělou hudbu. A ten herecký koncert Miloše Kopeckého... prostě dokonalost. ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)