The Haunting - Záhadné sídlo Bly

(série)
  • USA The Haunting of Bly Manor
USA, 2020, 8 h 19 min (Minutáž: 46–66 min)

Epizody(9)

Když je někdo mrtvý, ještě to neznamená, že už tu není. Gotický romantický příběh od tvůrce seriálu Dům na kopci, ve kterém chůva padá do propasti děsivých tajemství. (Netflix)

rublik05

Hned na úvod musím uznat, že druhá série The Haunting je úplně, ale úplně odlišná od série předchozí. Netýká se to jen změnou prostředí, děje, popřípadě herců, ale celkového pojetí příběhu, kdy se klade důraz především na vztahy, city a emoce. Celá série sází na perfektní temnou atmosféru, nespočet dějových zvratů, romantiku a ve finále i nádherný, zamilovaný příběh. Trochu ubylo klasických hororových prvků, konkrétně lekaček či děsivých postav, což ale ve finále vůbec není na škodu, ba naopak příběh působí více věrohodně a divákovi tak nabízí nevšední podívanou. Co mi však dost vadilo, byl relativně pomalý spád, kdy některé epizody či jejich části vyloženě uspávaly. Jinak je však Bly Manor opět skvělý horor, který má výborné herecké obsazení, výrazně děsivou atmosféru a neuvěřitelně dojemný závěr. Kvalitativně je sice Hill House trochu někde jinde, přesto však Mike Flanagan zde odvedl výbornou práci a Bly Manor mě jako celek velmi bavil. 8/10. ()

Anayka

Některé epizody jsou trošku slabší, každopádně na konci jsem brečela víc než u romantického filmu. První série byl víc psychologická. Tohle je čistokrevná gotická romance. ()

nwx odpad!

Splendid konina. Toto a horor? Pche. Ubohost. A ten příšerný brit. přízvuk u ňekterých herců...prostě celkově mimo. ()

Hannibal1913

Taková červená knihovna, ale díky psycho dílům to nebylo špatný. Dabingforum: v českomoravském znění: Kateřina Březinová - Carla Gugino (vypravěčka), Tereza Císařová - Victoria Pedretti (Dani Claytonová), Petr Lněnička - Rahul Kohli (Owen), Petra Hobzová - T'Nia Miller (Hannah Groseová), Vendula Příhodová - Amelia Eve (Jamie), Veronika Hronková - Amelie Bea Smith (Flora Wingraveová), Mateo Klimek - Benjamin Evan Ainsworth (Miles Wingrave) Dále v českém znění: Jakub Saic - Henry Thomas (Henry Wingrave), Berenika Kohoutová, Jan Vlasák, Pavel Šrom, Linda Křišťálová, Marek Holý, Radek Hoppe, Viktorie Čecháková, Samuel Budiman, Jana Galíková, Petr Neskusil - Oliver Jackson-Cohen (Peter Quint), Dana Černá, Miroslav Hanuš, Lucie Trmíková, Anna Brousková, Vladimír Kudla - Michael Charrois (vikář), Petr Gelnar, Tobiáš Haertl, Viktor Kuzník, Anna Theimerová - Katie Parker (Perdita) Překlad: Jaroslav Heřmanský Dialogy a režie: Hana Krtičková Zvuk: Martin Václavík Vedoucí produkce: Markéta Stegbauerová Pro Netflix vyrobila společnost SDI Media v roce 2020 ()

Miagy

Dobrá dráma, ale zlý horor. To, čo v prvej sérii ako tak fungovalo tu nezabralo vôbec. Atmosféra bola neuveriteľná, ale nerozumiem tomu zámeru takto extrémne poprepletať osudy a prelínať dej. To ťahá celý seriál nadol. Mohol byť z toho jednoduchý priamočiary horor o duchoch, namiesto toho sme dostali ukecanú drámu v "peknom dome so záhradou".... sklamanie. ()

ŠpetaMarek

Velké zklamání. První 4 díly jsou tak 10/10 s tím, že pátý na 11/10 a hledal jsem, jestli to náhodou nedělal Moffat. Pak to jde postupně do kopru a většinou obecenstva adorovaný osmý díl to pro mě rozbil úplně. Celou dobu jsem si představoval, jak by to funguvalo, nebýt toho debilního voice-overu. A víte co? Fungovalo... a mnohem líp! S úplným koncem mám dojem, že tam celou tu zaobalovací linku s vypravěčem dodělali na poslední chvíli, protože jim přišlo, že to amík nepochopí. Samotný poslední díl, je vrchol dramaturgického failu. To co se tam dělo by, při dodržení rychlosti vyprávění, vydalo aspoň na tři díly, místo toho máme pocit, že to má víc konců jak Návrat Krále. ()

Equilita

Keďže z prvej série si už takmer nič nepamätám, okomentujem aspoň druhú. Ono to nakoniec aj tak vyjde na rovnako. Sú seriály, ktorých zmysel alebo lepšie povedané forma sú viac či menej rovnaké. Napríklad Dark začal dobre, potom sa to začalo zamotávať a teraz stojím pred 3. sériou a nedokážem sa donútiť začať ju pozerať, pretože som absolútne stratila pojem o tom, čo sa tam vlastne deje. Castle Rock opäť na podobnom základe, ale slabší. A The Haunting of Bly Manor znova ten istý postup, prvé 4 epizódy skvelé, potom sa to zvrtlo a prestávala som veciam rozumieť, siahodlhé dialógy o ničom nudili, no našťastie to posledné 2 epizódy zachránili a vyjasnilo sa všetko. To je presne to, čo mám rada. Rozumieť deju, na ktorý sa pozerám. V oboch predošlých prípadoch a v XY ďalších seriáloch, sú veci, ktoré človeka úplne zmätú a potom rozmýšľam, kde je chyba? Vo mne? Som nechápavá, mám slabú predstavivosť a preto prelínaniu času, dimenzií a podobným veciam nerozumiem? Alebo ľudia proste majú radi veci, ktorým nerozumejú a lepšie hodnotenie dajú už len zo zvyku, alebo aby nepokazili pekné červené číslo na csfd? Neviem, ale viac sa prikláňam k tej druhej možnosti. Keď sa na to pozerám retrospektívne, tiež som podobným typom seriálov dávala lepšie hodnotenie, ako si zaslúžili. Ale všetko záleží od priorít každého jedinca. Pre mňa je jednoznačnosť v deji zrejme oveľa dôležitejšia ako kvalitné spracovanie po režisérskej stránke, kamere, soundtracku atď. ()

wege

Oproti té první sérii, ta druhé je taková, jako byste si znova vylouhovali sáček Earl Grey v úterý, když jste si z něj v pondělí ráno udělali čaj poprvé. Má to své kouzlo, ale je to takové slabé, nicméně moc pěkný je poslední díl a má to moc pěkný závěr. Victoria Pedretti to hraje super, je roztomilá, až to bolí. ()

departed

Vypravěčsky stále špička, i přestože hluchá místa se také najdou, Mikey si vzal svoji partu z Hill House a jenom si je přetransformoval do jiných rolí, avšak stále ve stejném duchu (see what I did there?) s možná i vymazlenějším příběhem, ačkoli s pomalejším, rozvleklejším tempem, kde mi pocitově jednotlivý díly připadaly delší než byly (ale neříkal bych tomu natahována kaše). Má talent, to se musí uznat. Z moderní hororový filmařiny určitě jeden z těch talentovaných, který bude u mě teď v hledáčku. ()

Najt

Druhá řada si uchovává mysteriózní notu, duchy a zajímavý dům. Stejně tak si drží atmosféru a je to perfektně herečky zahrané. 5 herců z rodiny Crainů z první série hraje i ve druhé a celkově jsem jich napočítal ještě více. I když se druhá řada zaměřuje více na příběh a emoce, zatímco první byla "hororovější" , tak se mě druhá líbila o něco více. Ty postavy mě sedly více, příběh byl skvělý, Nell výborná a hodně tomu napomohlo i skvělé vyprávění. Jako bonus bylo pak prostředí a dům samotný, který byl zajímavější, než ten předchozí. Je to paradox, protože i když je nejspíše Hill House kvalitnějším počinem, tak Bly mě přijde sympatičtější. Je možné, že kdybych viděl první Bly, tak řeknu to samé. Nicméně faktem je, že obě série jsou skvělým a kvalitním dílem. A obě musíte vidět. ()

tombarider

Povodní seriál, stejně jako jeho přechozí filmová verze měly děsivou atmosféru, která tady trochu chyběla. Základní myešlenky tam nebyly dostatečné zřejmé a především to bylo spíš rodinné drama, než horor. Děj se zbytečně moc zamotával a kazil dojem sám ze sebe. ()

Mr.Ward

Mé nadšení z prvních tří dílů bylo fakt velký! Nadšení bohužel právě po třetím díle opadlo, příběh se dost zamotával a pro nepozornýho diváka to bude celkem problém. Nakonec to ale do sebe celkem zapadne, a ten konec je opravdu krásný. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že tam prostě něco chybělo... Určitě to není tak komplexní jako Hill House. A v žádným případě do toho nechoďte jako do hororu. Je to až melodrama - romantika - s nádechem hororu. P.S. Kdo si na konci vzpomněl na Odložené případy? 😄 ()

tkey

Tak nějak jsem čekal víc. Některé místa jsou dobrá, ostatní však velmi hluchá. Koncept zajímavý a myšlenka taky. Celkově se mi zdá formát seriálu pro horor často lepší než film. V hodnocení jsem na vážkách mezi 3 a 4*. Prikloním se ke třem. ()

Hemlock

Zde bohužel nesdílím většinové nadšení... Celé to je na můj vkus vleklé, místy nudné a zbytečně překombinované. Ono taky čekat senzaci od sídla, kde se sejde kuchtík nekrofil, dvě lesby, ustavičně zmatená saracénka a dva parchanti, může jen opravdu silně věřící člověk. The Haunting je dalším duchařským filmem jež potvrzuje pravidlo: chceš-li s duchem býti, musíš pičou býti... Dvě hvězdice za tu rajdu v bílém a za její zálibu v asfyxii, jinak seriál nestojí za řeč - 35%. ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (více)