Reklama

Reklama

Svítalo celou noc

všechny plakáty
Československo, 1980, 94 min

Hudba:

Petr Hapka

Hrají:

František Němec, Jana Gýrová, Petr Haničinec, Hannjo Hasse, Klaus-Dieter Klebsch, Josef Větrovec, Jiří Bartoška, Jevgenij Žarikov, Jevgenij Šutov (více)
(další profese)

Obsahy(1)

K politickým výročím vznikaly povinně oslavné filmy - a mezi slavená výročí patřilo též řádně upravený odkaz Pražského povstání na počátku května 1945. Vypráví příběh českého lékaře a zdravotní sestry, které jako rukojmí zajala německá jednotka, obsadivší budovu gymnasia. Protagonisté tak museli řešit nesnadné mravní problémy, navíc umocněné ustavičným ohrožením. Tvůrci propojili v zásadě komorní drama, soustředně do omezeného prostoru a mezi několik jednajících postav, s rozmáchlými výjevy pouličních bojů, do nichž nezbytně zasáhnou i spásné ruské jednotky... Dlužno ovšem přiznat, že zamýšlená mravní i psychologická dilemata vyznívají hodně toporně a nepřesvědčivě jak vinou toporného režijního ztvárnění, tak bezvýrazných hereckých výkonů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Docela ucházející válečné drama o událostech Pražského povstání. Tentokrát z trochu jiného prostředí. Němec je v roli lékaře celkem uvěřitelný, film není nijak extra politicky angažovaný, spíš neutrální. Jenom škoda, že hodně akce se odehrává ve tmě a není v těchto scénách moc vidět. Jinak solidní snímek.60% ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Bohužel nesvítalo, takže byla tma. A to taková, že pořádná a hlavně po celou dobu filmu. Hádám, že CS Film jednou svoje tragické technické počiny dovede k dokonalosti a odvysílá 2 hodiny ticha a tmy. Polovina filmu se odehrává v němčině bez titulků, což oceníme především my, kteří německy stěží napočítáme do desíti. Na scénáři, který se zmítá mezi patetickou slátaninou a moudrým protiválečným filmem, je poznat, že ho psali dva lidé. Dovolím si tipnout, že tu horší část psal Matějka, který se mi příliš nezamlouvá ani jako režisér. Celý film je mdlý, bez jakéhokoliv režijního nápadu. Nejtragičtější jsou především herecké výkony, hlavně u německých herců je naprosto standardní přehrávání. A smrt hlavního padoucha, lajtnanta Wehrmachtu, působí jako výborná komická vložka. Škoda, že Matějka povolal na plac tak velké množství kaskadérů, mohl ušetřit, ono stejně nebylo nic vidět, stáhnout z dovolených osvětlovače a alespoň chvílemi nechat scénu nasvítit. Ale možná je pro výsledný dojem jen dobře, že toho bylo vidět co nejméně. Již zmiňovaná lajtnantova smrt se odehrává za světla, být v absolutní tmě, snad by nepůsobila tak tragikomicky. Jediným světlým bodem filmu tak zůstává hudba, i když i u té si nemohu pomoci a v hlavním motivu slyším inspiraci ze Staré pušky. ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé válečné drama, jež se odehrává během posledního dne Pražského povstání. Příběh je záhy úzce zaměřen na dobývání budovy, v níž se opevnili nacisté a v níž je nedobrovolně zajat český lékař F. Němec se svou milenkou/zdravotní sestrou J. Gýrovou. Bohužel akční scény ani kvalitní hudba P. Hapky nedokázaly snímek pozvednout ani do průměru, neboť film je natočen nezajímavě a dialogy jsou slabé, herci nemají zkrátka co nabídnout. Celkově je to špatně, diletantsky a hlavně nudně napsáno. Nejvíce mě na snímku nepříjemně překvapily opravdu dlouhé a opakované sekvence německé konverzace, kdy je značný problém bez titulků zjistit, o čem Germáni vedou rozpravu. Autentičnost je jedna věc, avšak srozumitelnost pro českého diváka v tomoto případě značně pokulhává, toto režisér Matějka vskutku podcenil. Ve vedlejších rolích se představí známí herci, avšak ani jeden z nich nedostal možnost, aby se jeho postava stala poněkud výraznější. V malé roli se filmem mihne tvář J. Kubíčka, známého jako mladého Brůnu ze slavného dílu majora Zemana. Jedná se o film natočený k politickému výročí, což svůj účel splnilo, ale domnívám se, že z čistě filmařského pohledu málokoho tento snímek zaujme. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Velká škoda, že tvůrci nepostřehli, že je dávno po válce, povinná němčina už ve škole není, a povinnou ruštinu každý ignoroval. V každém případě jsou pasáže mluvené německy velmi výživné, zvláště při absenci titulků. Rusko německé rozhovory taktéž, takže si skákněte na pivo. 10 % dolů, za každý jazyk bez titulků. Ale jinak se na to dívat dá. Ne, že by to bylo něco světoborného, ale zajímavé to je. Místy snad i napínavé. Dvacítku přidávám za scénu s vhodně zvoleným hudebním motivem Richarda Wagnera Siegfriedova smutečního pochodu ze Soumraku bohů. (Götterdämmerung - Siegfried's Funeral March)//////NELZE vložit s.p///// ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Na to, že film vznikl na objednávku, je v něm příjemně málo řečí o komunistech a hrdinných soudruzích vůbec (samozřejmě, že hlavní hrdinové straníci jsou, ale aspoň na to nikdo neupozorňuje - zrovna taky se ve snímku dokonce objeví zmínka o armádě generála Pattona a v závěru všude v ulicích vlají pouze české a žadné rudé vlajky) a nabízí zajímavou dramatickou záplatku s jako vždy sympatickým Františkem Němcem a mojí oblíbenkyní Janou Gýrovou. Kdyby se filmaři vykašlali na unylé výjevy z bojů na barikádách (což ovšem nemohli) a kdyby se vzdali dějové linky s neustále se přibližujícími ruskými vojáky (což také nemohli) a celý film by se odehrával jen uvnitř gymnázia, bylo by to ještě lepší. Mimochodem za pozornost stojí místy až heroická hudba Petra Hapky, který se do toho hezky opřel. ()

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno