Zlomek sekundy

Split Second

Zlomok sekundy

Akční / Krimi / Horor / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie, 1992, 90 min

Ďalší film na odporúčanie kamoša, ale tentoraz nejde o žiadny existenciálny ani vážny film s umeleckým presahom. Ide o obyčajné horrorové béčko, plné prepálených frajerských hlášok a drsňáckych póz. Občas, pokiaľ sú kvalitné aj také môžem, a tento bol s tých lepších. Osemdesiate roky sa skončili a v žánri akčných filmov sa už presne stanovili zákony a pravidlá, ktoré tento žáner musí obsahovať. To jest, neporaziteľný, silný hlavný hrdina, ktorý je bývalí policajt, vojak atď, musí strieľať drsné hlášky, nie iba zo zbrane atď.. To tu nebudem rozoberať. Väčšina dobrých filmov s tejto oblasti sa práve v 80´s nakrútili, ostatné boli už zväčša iba klony, ale v prvej polovici deväťdesiatych rokov, tvorcovia veru nezaspali na vavrínoch a vypúšťali jeden takýto film za druhým. No, a Split Second patrí presne medzi ne. Klasická, až by som povedal, štandardná schéma podľa šablóny, rozpráva príbeh o bývalom policajtovi menom Harley Stone, ktorý pátra po vrahovi svojho parťáka. Vrah je podľa všetkého rituálny kanibal a po rokoch sa rozhodol znova zaútočiť, takže Stonea povolajú opäť do služby a pridelia mu nového kolegu s ktorého si bude robiť celí čas neustále srandu. Hlavne z jeho mena, kedže sa volá Dick. Je to klasické béčko, v ktorom hlavné postavy hádžu drsné hlášky, strieľajú z obrovských kanónov ale je to zároveň post-apokalyptický horror s ktorého nakoniec vyjde nejaké Biblické posolstvo o diablovi. Hlavnú postavu si tu zahral môj obľúbenec Rutger Hauer, v mnohých známych filmov nehral, ale tie čo som s ním videl ma strašne bavili... Blade Runner (1982). Salem´s lot (2004), Sin City (2005), Hobo with a shotgun (2011), a podľa mňa mu táto hulvátska rola psychopatického policajta, ktorý je najlepší v obore ale všade kam príde niečo rozstrieľa, sadla ako uliata. Ide o kravinu, ktorá ma určite pobavila, mám slabosť na takéto béčkové véháesoviny.(6.9.2015)

Jízda a honičky po kolena ve vodě londýnského futura. Krysy a voda jsou všude. Hláškující Pavel Soukup přesně pasuje na Rutgera Hauera, to tehdy ještě na Barrandově neprasili co jim přišlo pod ruku. Ačkoliv je to stupidní béčkové akční krvavé scifi, jako odpočinkovka se to dá docela dobře. A Kim Cattrall má i nějaké ty přednosti, vepředu.(14.2.2018)

Hauer opět nezklamal a jeho postava drsného poldy byla jasně tím nejlepším co nám film nabídl. Děj sice není příliš originální záležitostí, ale místy (především na začátku) byla atmosféra opravdu hodně dobrá. Možná bych jen trošku ubral zbytečně roztahanou a trošku nudnější prostřední pasáž, protože napětí se jaksi začalo vytrácet. Konec filmu se vrátil do starých kolejí, jen mě trošku mrzí, že monstrum nebylo mockrát vidět. Jinak jde ovšem o docela zajímavé béčko, na které se brzo určitě rád podívám znovu.(9.6.2011)

Tohle je velice nadějný námět, bohužel to tvůrci jaxi nedotáhli až do uplně vydařeného finiše, ale i tak pohodových 80%! Film má strašně rychlý spád. Ani se nenadějete, kouknete na časomíru dývka a ona tam svítí 36. minuta........a máte pocit, že to běží tak 15 min. No nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale film vám opravdu rychle uteče. Béčkovost z toho jen srší, ale co.....zlomek sekundy byl, je a bude jeden z mých NEJ filmů všech dob!!! Mimochodem, na titulky.com jsou již k dispozici moje české titulky.(9.4.2008)

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film film s prvkami krimi. Má zaujímavý príbeh o najlepšom policajtovi pátrajúcom po brutálnom vrahovi, ktorý svojim obetiam berie srdcia a na svedomí má aj jeho partnera. S novým partnerom si vôbec nerozumie, ale nájdu si k sebe cestu a zistia, že ich protivníkom nie je človek. Spracovanie sa mi páči, síce dejovo tu nič neprekvapí a všetko ide podľa očakávania, ale film je celý čas príjemne zábavný, mierne napínavý a navyše má zaujímavú atmosféru Londýna blízkej budúcnosti, ked´ globálne otepľovanie spôsobilo zvýšenie vodnej hladiny. Čo sa týka akcie, tak tu sa toho moc hodnotiť nedá, kedže je presne v kriminálnom štýle. To znamená, že postavy majú často vytiahnuté zbrane, ale vystrelia len málokedy a navyše kvôli typu a množstvu protivníka samozrejme k zásahu moc nedochádza. Dobre je tu vyriešený záporák, celý čas ho nevidno ani na okamih, ukáže sa až v závere, ale ani vtedy nie úplne. Herecké obsadenie sa mi páči, Rutger Hauer tu má možno svoju najlepšiu úlohu, dobre ho dopĺňa jeho partner, ale nesklamú ani vedľajšie postavy. A poteší aj dostatok výborných hlášok a dialógov, ktoré dobre pobavia. Réžia je tu správne béčková, čo sa sem skvelo hodí a spokojný som aj s technickou stránkou. Zlomok sekundy spĺňa presne to, čo sa aj od neho dá čakať, je to príjemné béčko v štýle osemdesiatych rokov, ktoré najviac pripomenie Lundgrenovho Temného anjela. 73%(30.5.2011)