Benedict Cumberbatch ztvárňuje hlavní roli v tomto aktuálním a palčivém dramatu ze zákulisí kampaně referenda o brexitu. Film sleduje tuto kampaň z pohledu nepříliš známých stratégů z obou táborů – jak příznivců, tak i odpůrců unijního odcházení. Zatímco se jedna strana snaží získat navrch nad druhou, paktují se s politiky, kteří se snaží protlačit na výsluní, a kontroverzními sponzory. V době, kdy se do popředí zpravodajského zájmu dostávají odhalení o zneužívání osobních dat i škodlivém vlivu tzv. "fake news" a mikrocílené reklamy na sociálních médiích, snímek "Brexit" zkoumá, jak moderní techniky kampaní řízených daty přispěly k jednomu z nejméně očekávaných, nanejvýš napjatých a také nejkontroverznějších rozhodnutí v moderní politické historii. (HBO Europe)

kaposlav odpad!

Keď je raz téma pre mňa nezaujímavá, tak sa môžu herci aj s režisérom pokakať a nedám tu hviezdičiek blížiacich sa ku premršteným 73%. Táto medializovaná téma, ktorá sa na Slovensku 95% ľudí vlastne ani netýka je typická. Zasierať ľudom myseľ nepodstatným, čo mal napr. americký prezident na večeru, alebo kde sa britská kráľovna vysrala, ale dôležité veci obchádzať, či bagatelizovať. Jediné čo ako tak podstatné je fakt, že tam mnoho Slovákov pracuje a vystúpenie z EU im z komplikuje trošku život, ale a čo? Ľudia chodia na dovolenky do Egypta, Tuniska, alebo na Kubu. Priberieme ich do EU, aby sa ľudom jednoduchšie chodilo na dovolenky? Keď nechcú byť v EU, tak nech idú do pi*i a nech sa im nikto z EU nepoklonkuje a nepchá do prdele. A propagácia vecí a názorov je úplne bežná v Európe od 2.svetovej. Kto nepropaguje neuspeje! ()

Wiikii

Co mi tento film dal? No, že už by se konečně mělo ve školá vyučovat "informační gramotnost na internetu", protože jinak dopadnete jak ta skupinka lidí co zastávala různé sociální skupiny - nejistí, neinformovaní, nemožní správně jednat a i přesto s možností volit. Demokracie je skvělá, ale má své chyby. ... Jinak skvělý film, který začínal klasickým britským humorem, který byl po celou dobu doprovázen reálnými fakty a ke konci se vtip změnil ve vážnost. ..P.S.: Brexit jakožto snímek je o způsobu jak ovládnout masy, jak je přimět věřit v něco v čem si nejsou jistí.... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

Lischai

Film je lepší, čím jste v něm dál. Na začátku je to trochu nesrozumitelný šum jmen a pojmů z britské politiky, a teprve v průběhu se z toho vyloupnou ty skutečně zajímavé otázky a emoční pravdy. Za mě škoda, že se do témat třídního vzteku, hořkosti a změn povahy politické diskuse nešlape víc od začátku, protože tohle mi přijde mnohem zajímavější než Faragovy fórečky s nějakým lobbistou na kapotě auta. Ale i tak okay pokoukání. Dal bych 3*, ale na Kumberpapuče je zábavné koukat i kdyby četl telefonní seznam, takže 4*. ()

Nach

V podstatě encyklopedické shrnutí voleb Brexitu hlavně z pohledu těch, co chtěli odejít. To vše s hereckým áčkovým, ale též očekávatelným obsazením. Například pro Benedicta Cumberbatche jde opět o roli chytrého magora, kterého nikdo nemá rád. Nicméně celý film je hodně dialogový. Klidně to mohla být i rozhlasová hra, nejen televizní snímek. Kecá se tu fakt hodně. Alespoň je ale toto kecání zajímavé. Překvapení a zvraty tu však nečekejte. Jde o přeříkání věcí, které znáte, tak jak byste si je nejpřirozeněji dokázali představit. Nic originálního jako Sázka na nejistotu to není. Ani tak dobře zpracováno. Prostě žánrový průměr. 70% ()

C0r0ner

Rozhodně nemůžu říct, že bych všechno pochopil tak, jak to autoři mysleli, protože se přece jen v té politické a ekonomické hantýrce úplně neorientuji, ale dojem dělá film dobrý, má spád a kupodivu i napětí. K tomu skvělý Cumberbatch a rozpad EU hned vypadá veseleji. 80% ()

Cheeter

Rozhodně zajímavý film, který mě donutil přemýšlet o tom, jak se dá využívat internetový prostor. A utvrdilo mě to v mém přesvědčení vyhýbat se různým anketám atp. Hlavně těm z neověřených zdrojů. A taky si kladu otázku, jaký byl účel tohoto filmu. Rozhodně ne nám říci, jak k Brexitu došlo. Taky to podle mě není jenom varování, aby se to neopakovalo. Podle mě tento snímek měl dopad na současnou situaci v Británii, jak si to ale tvůrci představovali a jestli to dopad mělo, nevím. A docela by mě to zajímalo. A to navzdory tomu, že se v současné situaci už neorientuji... ()

necisty

Nějak mi to myšlenkami nezapadlo jak mělo, ale to bude můj problém, ne filmu. Po filmařské stránce v pořádku. ()

Wormboy

Brexit (nie film) je odou na hlupost ludi, ktora zacina dominovat v zapadnej spolocnosti, proti ktorej zlyhavaju vsetky bezne metody ochrany spolocnosti formou moralnych, pravnych a zakladnych intelektualnych brzd a pravidiel. Ako vhodne reagovat na vyslovne klamstvo, ked cielove publiku nema zaujem absorbovat akekolvek vecne/logicke/realne preukazatelne argumenty? A je vobec vhodne reagovat? Nedostava tak polemika o zjavnom nezmysle priestor na ukor vecnej debaty o realne pritomnych problemoch? Brexit (film) mimoriadne trefne klze na hrane otvarania otazok a hladania odpovedi, zial, jeho cielove publikum je prave to, ktore ho ani nepotrebuje vidiet. A teraz uz len pockat na horko-kysle pokracovanie :( 4,5/5* ()

Martrix

Nejsem občan UK, nejsem politolog, historik, sociolog, ultrafanoušek Benedicta Cumberbatche a jsem euroskeptik. Měl by mě zajímat film o pozadí Brexitu? 100% ano! Tvůrcům se podařilo vytvořit velmi zneklidňující obraz toho, jak snadno se dá ovlivnit osud desítek milionů lidí. Pokud jste chytrý víte, že lži, polopravdy a účelové dizinformace tvoří jádro každé volební kampaně. Nevítězí ten, na čí straně je pravda, právo, nebo veřejný zájem. Je to ta strana, která dokáže přesvědčit víc voličů. V Británii se to podařilo Odchodistům díky síle reklamy/stádnímu myšlení poloviny národa. Připomínám, že jsem desítky let euroskeptik a volil bych odchod...byť pravděpodobně z jiných důvodů, než oněch 17 mil. lidí. Takže bych mohl spokojeně kývat hlavou. Ještě pět minut před koncem jsem Brexit vnímal jako snahu vysvětlit světu, že "to tak nemysleli", že šlo o tlak jednoho schopného člověka, který využil toho, že bylo položeno mnoho otázek, na které v té době nikdo neznal správnou odpověď. Výsledkem pak bylo, že se davy lidí rozhodovali spontálně...vlastně jak už víme, pod vlivem... . Jenže v samém závěru předložili tvůrci informaci, která to vše dává do hoodně zneklidňujícího kontextu. V mnoha ohledech je to vynikajícně udělaný film. Na krátkém prostoru spousta informací, i přes divácky neatraktivní téma nasnímaný s dynamikou, kterou by mohl závidět leckterý thriller. A ten zmíněný konec... . Pro mě překvapivých 80% ()

Pajky3

Oceňuji, že film o hlasování k Brexitu vyšel takhle rychle po tom, co se to odehrálo. Každopádně je škoda, že tvůrcům chyběl trochu větší odstup a z některých postav udělali úplně karikatury. Ne, že by si to Johnson, Gove nebo Farage nezasloužili, ale ubírá to na vážnosti vyznění. Ale bezpochyby je to zajímavý náhled do toho, jak se dělá kampaň. ()

Juto

Film nám poskytuje dobrý prehľad o tom, čo viedlo britských voličov k tomu, aby hlasovali proti svojmu vlastnému záujmu (nie že by EÚ mala čo uctievať). Možno toľko britských voličov stratilo dôveru vo svoju vládu, že im je jedno, čo sa stane. 7/10 ()

dr.fish

Všichni už o tom asi víme, že sociální sítě jsou především o moci nad lidmi. Bohužel se tomu vlády nezvládly přizpůsobit a padají jedna za druhou. Tento fenomén rozvrací všechno co dávalo pro někoho smysl, pro někoho to bylo omezení. V touze za změnou se ženeme do nestability, která je možná revolucí, ale revoluce mívají mnoho obětí. Na to tahle doba vůbec není připravená. A tak pár poblázněných frajerů radostně změní svět a děj se vůle boží. Vzejde z toho nový svět a ten bude hodně jiný než ten co jsme znali. Těšíme se? 75% ()

chelseaman22

Film je zajímavý především ze dvou důvodů, a to pohled na to, kterak lze za pomocí AI ovládnout referendum a současně pohledem na téměř plešatého Sherlocka Holmese z 221b Baker St, Marylebone, London NW1 6XE, Velká Británie. 65 % ()

HonzaBez

"Největším nepřítelem jsou ti, co nejsou vidět. Ta netvárná masa, ten anonymní dav. Ta drtivá většina, co jako tupé stádo opakuje, co ji někdo druhý předžvýkal..." (Henrik Ibsen, Nepřítel lidu). Proč se mi v souvislosti s tímto filmem vybavil právě citát z této Ibsenovy divadelní hry, je vcelku nabíledni. Film ukazuje, jak lehce manipulovatelní mohou být lidé. Stačí vymyslet dobře zapamatovatelné heslo (v tomto případě "take the control back"), namíchat to se zavádějícím výpočtem kolik stojí členství Británii její členství v EU a doplnit k tomu naprosto lživý předpoklad, že se tyto peníze přesunou do zdravotnictví a o výsledek referenda o vystoupení Británie z EU je postaráno... Jak už totiž správně poznamenává postava dr. Stockmanna z uvedené Ibsenovy hry "hloupých je všude naprostá většina" a proto tedy "většina má moc, ale ne patent na rozum...." Pro mě tak z tohoto filmu vyplývá zcela jasné poselství. Už nikdy žádné referendum o zásadních věcech! ()

filmmovier

Fascinující rekonstrukce toho, jak celé tohle nekonečné stupidní šílenství vlastně začalo. Musím říct, že jsem byl překvapen. Navíc je tento Brexit výborně natočen a má geniálního Cumberbatche, který tady ztvárňuje dalšího podivína. Je to mimořádně zajímavý film, ovšem zdá se mi, že ho v Británii skoro nikdo neviděl, nebo jsou hloupější, než jsem si myslel. Takhle se dělá kampaň, Andreji! 85%. ()

Kmotr76

Autentická, mrazivá, ale i zábavná výpověď o jedné politické tragédii, ale i o tom, jak funguje dnešní svět politických kampaní. Bavilo mě, že sleduji reálná mně dosud neznámá jména (a ta známá v čele s Johnsonem a Faragem taky potěšila), která hrála během kampaně klíčovou roli. Měl jsem tendenci fandit (iracionálně) brexiteerům, ačkoliv to byla očividně banda cyniků, i to tak nějak ilustruje situaci. A nebo to bylo jenom osobností Cumberbatche. Jenom škoda, že ke konci autenticitu lehce zabíjí až příliš návodný rozhovor mezi Cumberbatchem a jeho hlavním oponentem v hospodě, která jako by měla napovědět zmateným divákům. ()

progression

Přiznám se, že na film týkající se "manipulace davů" se mi až tak moc koukat nechtělo, ale kvůli Benedictu Cumberbatchovi jsem to zkusil a nakonec vůbec nelitoval. Své až tak ne moc populární role se zhostil opravdu na výbornou a velice věrohodně, i to cestování na kole za "vlivnýma" mu divák "žral i s navijákem". Film (nejenom) o vymývání mozků i manipulace davů názorně ukazuje více či méně sofistikované metody ovlvňování davů ve prospěch politiků i dalších "vlivných" a současně i to, že na trošku vzdálenější budoucnost už se tolik nemyslí a na ty davy (s výjimkou "škemrání" o jejich hlas) už teprve ne. ()

hroubek

Je to herecký koncert Benedicta Cumberbatche. Tento film se snaží přiblížit jak vznikl Brexit, kdo zatím stál a jak se to asi celé stalo. Film je zajímavý a rozhodně umí zaujmout. Problém je, že to je trochu nestravitelné pro člověka, který nesleduje politickou situaci ve Velké Británii. Spoustu jmen, motivací a lehká nepřehlednost. Film je docela krátký a stane se toho tady opravdu hodně. Přesto se na to kouká dobře, a divák se dozví i něco nového, a místy bude dost překvapený. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024