Kletba Blair Witch (TV film)

• Česko

Záhada čarodějnice z Blair

Curse of the Blair Witch

Krátkometrážní / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 44 min

Aj napriek tomu, že ide iba o fiktívny dokument (popisované udalosti sa v skutočnosti nikdy nestali, mestečko nikdy neexistovalo a Rustin Parr je vymyslený a celý dokument má za úlohu "priblížiť" udalosti okolo toho čo sa deje v hlavnom filme) je spracovaný takmer dokonale. Ľudia neznalí veci bezproblémov uveria.(6.5.2005)

Tohle byl geniální tah! Nedokážu si představit lepší a údernější reklamní kampaň pro veleúspěšnou Záhadu Blair Witch, než právě dokument, jenž tvůrci chytře umístili do televizí po celém světě, a to navíc krátce před premiérou filmu. I já měl tu možnost ho zavčas vidět, i já samozřejmě na celé to divadlo naletěl a hnal se do kina, abych zjistil, jak se to s tou skupinkou filmařů vlastně má. Curse of the Blair Witch je samo o sobě hodně znepokojující, strašidelné rozvíjení příběhu, ohlédnutí do "minulosti" proslulé bosorky a s ní souvisejících událostí. O přiložení do rozpáleného kotle se ke všemu postaraly internetové stránky blairwitch.com, jež oheň jenom rozdmýchaly. Zkrátka, dvojice Sánchez/Myrick dotáhli kampaň k jejich mystifikačnímu hororu do absolutní dokonalosti.(4.8.2011)

• MikeCool

Krátkometrážní film. Tento komentář berte spíše jako vysvětlení odpadového ohodnocení než jako recenzi tohoto fiktivního dokumentu. Řekněme to takhle: Ten kdo je odpůrce samotné Záhady Blair Witch, bude ho s přehledem iritovat i tento fiktivní dokument o fiktivním filmovém paskvilu, který se v roce 1999 stal jakýmsi fenoménem mezi horory. Tehdejší euforii tohoto revolučního "hororového skvostu" jsem nezažil, poněvadž v roce 1999 mě zajímal tak maximálně Večerníček. Tudíž se nedokáži vžít do mé starší generace, která tento první zářez do found footage hororu uznává. Čas rychle kvapí a člověk by se neměl vyhýbat moderním věcem, tedy co se týče filmografie a hororů zvláště! Found footage horory miluji. Dá se říci, že je to můj zřejmě nejoblíbenější hororový žánr. Uznávám, že Blair Witch je královnou tohoto žánru a že dala hororu nový rozměr, to všechno beru. Ale hodnotím objektivně, hodnotím co vidím a když se mi něco nelíbí, neohlížím se na to, jaký je to kult, jaká je to klasika a projevím (díky bohu svobodně) svůj názor. Proto je pro mne vrchol hororové filmografie třeba takový REC, Sinister nebo Žena v černém a jsem za to rád. Novější a novější generace (moje děti, vnoučata, pravnoučata) budou za hororový kult považovat třeba Paranormal Activity 256 a po výše zmíněných klasikách mojí generace (REC, Sinister, Žena v černém) nikdo ani neškytne, stejně tak jako já po Záhadě Blair Witch(5.10.2014)

-"Pán Parr, prečo ste to urobili?" -"V hlave som počul hlasy..."____Mimoriadne pútavý "dokument" pri ktorom som sedel bez dychu skoro rovnako, ako pri filmovej Záhade Blair Witch. Obsahuje mnoho zaujímavostí, informácií pre lepšie pochopenie filmu. Ak vás napríklad zaujíma ako vyzeral Rustin Parr ( vrah siedmych detí, ktorý vraždil na príkaz čarodejnice ), tak tu si môžete dokonca pozrieť časť súdneho procesu s ním! Nechýbajú niektoré nepoužité zábery, rozhovory s odborníkmi, historikmi, alebo policajtami. Uvidíte množstvo dobových dokumentov či ilustrácii a dokonca aj sčítanie ľudu mestečka Blair (ktoré v skutočnosti nikdy neexistovalo) s menom Elly Kedwardovej, teda blairskej čarodejnice :). Dočkáte sa podrobného prerozprávania legendy, až po samotný film. Perfektne premyslený, prepracovaný a vypiplaný "background," pri ktorom len zamrzí, že nie je pravdivý :)(5.7.2006)

Zdá se mi, že Curse of the Blair Witch je prostě jen dvakrát nastavovaná kaše. Ani se mi příliš nelíbí označovat tenhle film za dokument. Je dokument třeba první půlka District 9? Blair Witch Project je parádní a originální horor sám o sobě. Tohle už nemá zapotřebí. Přesto dávám 3*, protože nemůžu popřít, že tenhle "dokument" je prostě zpracován dobře.(20.5.2011)

• - Jeden z inšpiračných zdrojov bola pre tvorcov skutočná legenda o Bellskej čarodejnici. Táto legenda je vo filme priamo spomenutá. (Avathar)

• - Vo filme sa hovorí, že dom Rustina Parra bol vypálený. Fanúšikovia však vedia, že posledné scény Záhady Blair Witch (1999) sa odohrávali práve v jeho dome. Tvorcovia to neskôr vysvetľovali ako časovú slučku. (Avathar)

• - Mená niektorých postáv sú takmer anagramy. Napríklad Elly Kedward (blairská čarodejnica) svojim menom priamo odkazuje na Edwarda Kellyho, okultistu zo 16. storočia. (Avathar)