Kletba Blair Witch (TV film)

• Česko

Záhada čarodějnice z Blair

Curse of the Blair Witch

Krátkometrážní / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 44 min

Zdá se mi, že Curse of the Blair Witch je prostě jen dvakrát nastavovaná kaše. Ani se mi příliš nelíbí označovat tenhle film za dokument. Je dokument třeba první půlka District 9? Blair Witch Project je parádní a originální horor sám o sobě. Tohle už nemá zapotřebí. Přesto dávám 3*, protože nemůžu popřít, že tenhle "dokument" je prostě zpracován dobře.(20.5.2011)

"Dokumentární" film, který v Americe pustili divákům ještě předtím, než se začala v kinech promítat samotná Záhada Blair Witch, čímž si vytvořili skvělé podhoubí k tomu, aby i ti největší skeptici uvěřili, že to, co sledují na velkém plátně, je skutečně pravda... Dokument jako takový je natočen, ostatně jako samotný film, hodně věrohodně a co je důležité, i velmi zajímavě, odkrývá tajemství čarodejnice z Burkittsville napříč staletími, dočkáme se i interview se samotným Rustinem Parrem a na jeho konci dojde i na pár informací ohledně vyšetřování oněch tří zmizelých studentů-filmařů, jejichž poslední dny vidíme v Záhadě BW. Opět musím zvednout oba palce za tu pečlivost a vůbec vytvoření vlastního světa dvojicí Myrick-Sánchez, který je natolik uvěřitelný až z toho mrazí...(27.6.2013)

Je zajímavé, že doprovodný "autentický" dokument je povedenější než sám "nalezený" film. Samozřejmě to není o pocitu děsu, ale o pečlivém budování fikční mytologie, což je právě ten prvek, který na celém projektu oceňuji nejvíce. Formálně však dokument trpí všemi nedostatky podobných televisních děl - časté opakování již řečeného, nesouvislé přeskakování od jedné myšlenky ke druhé a nejvíce mne rozlaďují rozhovory s náhodnými účastníky, kteří nikdy nemají co říci.(2.10.2015)

Aj napriek tomu, že ide iba o fiktívny dokument (popisované udalosti sa v skutočnosti nikdy nestali, mestečko nikdy neexistovalo a Rustin Parr je vymyslený a celý dokument má za úlohu "priblížiť" udalosti okolo toho čo sa deje v hlavnom filme) je spracovaný takmer dokonale. Ľudia neznalí veci bezproblémov uveria.(6.5.2005)

• MikeCool

Krátkometrážní film. Tento komentář berte spíše jako vysvětlení odpadového ohodnocení než jako recenzi tohoto fiktivního dokumentu. Řekněme to takhle: Ten kdo je odpůrce samotné Záhady Blair Witch, bude ho s přehledem iritovat i tento fiktivní dokument o fiktivním filmovém paskvilu, který se v roce 1999 stal jakýmsi fenoménem mezi horory. Tehdejší euforii tohoto revolučního "hororového skvostu" jsem nezažil, poněvadž v roce 1999 mě zajímal tak maximálně Večerníček. Tudíž se nedokáži vžít do mé starší generace, která tento první zářez do found footage hororu uznává. Čas rychle kvapí a člověk by se neměl vyhýbat moderním věcem, tedy co se týče filmografie a hororů zvláště! Found footage horory miluji. Dá se říci, že je to můj zřejmě nejoblíbenější hororový žánr. Uznávám, že Blair Witch je královnou tohoto žánru a že dala hororu nový rozměr, to všechno beru. Ale hodnotím objektivně, hodnotím co vidím a když se mi něco nelíbí, neohlížím se na to, jaký je to kult, jaká je to klasika a projevím (díky bohu svobodně) svůj názor. Proto je pro mne vrchol hororové filmografie třeba takový REC, Sinister nebo Žena v černém a jsem za to rád. Novější a novější generace (moje děti, vnoučata, pravnoučata) budou za hororový kult považovat třeba Paranormal Activity 256 a po výše zmíněných klasikách mojí generace (REC, Sinister, Žena v černém) nikdo ani neškytne, stejně tak jako já po Záhadě Blair Witch(5.10.2014)

• - Jeden z inšpiračných zdrojov bola pre tvorcov skutočná legenda o Bellskej čarodejnici. Táto legenda je vo filme priamo spomenutá. (Avathar)

• - Bill Dreggors, ktorý hrá Billa Barnesa, historika Burkittsville, je skutočný historik. (Avathar)

• - Mená niektorých postáv sú takmer anagramy. Napríklad Elly Kedward (blairská čarodejnica) svojim menom priamo odkazuje na Edwarda Kellyho, okultistu zo 16. storočia. (Avathar)