Dokud nebudeš ležet bradou vzhůru, musíš bojovat! ... Kapitán John Yossarian je bombometčíkem u 256. letecké eskadry americké armády umístěné na základně u Itálie, která odtud pomáhá při osvobozování Evropy od fašismu. Vlastně měl už být dávno doma, protože vojenským zákonem nařízený limit třiceti misí dávno překročil. Jeho velící důstojník, cynický plukovník Cathcart má však nedostatek pilotů, a tak počet povinných letů neustále zvyšuje, aby žádný z nich nemohl z letky odejít. Yossarian se proto snaží přimět doktora, aby jej z další služby osvobodil kvůli špatnému psychickému stavu a vydává se za cvoka. V cestě mu však stoji „maličkost“. Podle Hlavy 22 musí na své bláznovství upozornit blázen samotný, podle stejné směrnice je takový člověk v pořádku, protože blázen si nepřipouští, že je blázen. A tak je Yossarian lapen v absurdní válečné mašinerii, jež nikoho dobrovolně nepustí, dokud jej nesemele na prach… Film, který natočil legendární režisér Mike Nichols vznikl podle stejnojmenného, úspěšného románu spisovatele Josepha Hellera. Přesvědčivě vypráví o nesmyslnosti válčení a tuposti těch, kteří cynicky nasazují cizí životy pro vlastní cíle. Dodnes patří mezi nejlepší a nejpůsobivější protiválečné filmy. Hlavní postavu Johna Yossariana vytvořil Alan Arkin, jeho nadřízeného, Cathcarta představuje Martin Balsam. Legendární režisér a herec Orson Welles ztvárnil úlohu generála Dreedlea, známý člen popového dua Simon a Garfunkel, zpěvák Art Garfunkel hraje kapitána Natelyho. (Česká televize)

Orlau32

Tehdy na mě film udělal hluboký dojem, protože byl nafilmován velmi realisticky s drobky naturalismu. Ve filmu hraje 9 absolutních světových hvězd, kvalita vychází z předlohy románu Josepha Hellera "Hlava XXII". Kdo četl knihu ví, jak težké bylo strefit se do popsaných válečných hrůz. Ale přesto to režisér Mike NICHOLS zvládl výborně a hlavní představitel Alan ARKIN se mi zapsal hluboko do vědomí. Škoda jen, že dostal tak málo příležitosti v jiných válečných filmech. ()

rarak

Knihu jsem četl a velmi se mi líbila, z její filmové adaptace už tak nadšený nejsem. Díky znalosti předlohy jsem na jednu stranu chápal, co se na plátně děje (hodně věcí ve filmu není vysvětleno a proto snímek vypadá jako slepenec různých scének), na druhou stranu jsem byl, kvůli znalosti předlohy, z mnoha scén zklamán, protože jsem si je při čtení představoval jinak. Také herecké výkony mě moc nenadchly - ty ale možná jsou důsledkem příliš dlouhého natáčení a velkého vedra (četl jsem, že někteří herci se během natáčení dostali do psychichkých potíží:). ()

blackrain

Už jen přečíst si knihu je zážitek, který mi zůstal dlouho v hlavě. Výraz Hlava 22 používám jako metaforu pro nejrůznější absurdní situace. ()

kaylin

Když jsem tenhle film dokoukal, říkal jsem si, že bych si konečně měl přečíst knihu, protože mě prostě zajímá. Snímek "Hlava 22" pokračuje v duchu filmu "Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu" a daří se mu být skvěle kritickým, ale i výtečně vtipným. Zase tolik protiválečných filmů to neumí. ()

suicide

Kdysi jsem četl, teda spíš jsem se pokoušel číst knihu - a nebylo to ani tak kdysi a po doporučení, že je ta knížka úžasně vtipná takovým tím skvěle ironickým a sarkastickým způsobem. Mno nevím, asi jsme si navzájem spletli pojmy, protože ani po zhlédnutí filmu bych neřekl, že cokoli dostálo očekávání. Četl jsem tady srovnávání s MASHEM, ale podle mě se srovnávaly věci nesrovnatelné. Problémem totiž je, když se do filmů s vážnou tématikou plete moc humor, pak když se to neumí, se celý snímek zvrhne v nepovedenou parodii. I parodie se totiž musí umět! Nechci ale zavrhnout celý film, byly tam okamžiky, které mě pobavily, určité absurdno také stálo za pobavenou pozornost, dokonce i za trochu toho přemýšlení, ale všechno dobré zdatně končí asi tak za polovinou a pak se jen pronudíme ke konci... ()

01Zuzana10

Ako sfilmovat taku knihu akou je Hlava 22?! Je pokladana za 1 z najlepsich. Ja som taka nadsena nebola. Ani z filmu ni z knihy. No kniha je 100x lepsia. Tam som sa i ohromne smiala, no i hrozne hnevala /ako holke sa mi moc nechce citat o chlapskych dobrodruzstvach/. Zial, do filmu nepreniesli satiru knihy. No chaos rozhodne. Keby som sa nepreluskala knihou, tak by som absolutne nechapala. A ako sa motali s pribehom, poplietli trosku text. Neukazali nelogicku logickost Hlavy 22 ako mohli. Stacilo skopirovat text niektorych rozhovorov z knihy! Yossarian + doktor, napr. Hm.. nieco pozitivne. Milo a kaplana Tappmana zobrazili skutocne perfektne. Zato Yossariana som si predstavovala o dost odlisne. Tu z neho skutocne urobili blazna. __ Jo a mohli nam dopriat nejaku hudbu... ()

MATADOR

Hellerova středoškolská povinná četba Hlava 22, satira na druhou světovou válku. Pár povedených vtipů se najde, ale pro někoho může být těžko stravitelnou záležitostí. ()

salalala

Válka je vůl, o tom žádná. Mike Nichols (a před ním Joseph Heller) nám to na Hlavě 22 ukázal dost jasně a místy i vtipně. Film je dobrý, problém je s jeho formou, jak už psala spousta uživatelů přede mnou, někdy se divák ve flashbacích ztrácí a neví, co znamenají. Přesto se film rozjede a vypráví poměrně srozumitelný příběh s mrazivým humorem. Knihu jsem četl, ale je to už dlouho, nemůžu srovnávat. Nejlepší postavy mi přišly ten vojín, co ho hrál Jon Voight, to byl "dobrej týpek". Výborný byl taky ten generál, co ho hrál Orson Welles, typicky zelený mozek. No a samozřejmě Alan Arkin, ten postavu pojal hodně civilně a uvěřitelně, stejně jako Art Garfunkel toho mladého kluka. Takže Hlava 22 určitě stojí za zhlédnutí, i když ne každý ji asi stráví. ()

togaf

Knižní předloha je geniální a film nezůstává o moc pozadu. Absurdita trystká z minimálně z každého druhého záběru. Zvlášť pokud jste nečetli předlohu. Ale skvělé postavy zůstávájí (alespoň chvíli). ()

JohnMiller

Nevídané... čo mal tento film znamenať ? Bola to komédia ? tragikomédia ? dráma ? alebo nič s toho ? Som divák ktorý nepozná predlohu ani o nej nepočul. Meno režiséra ani hercov až na Vynikajúceho Martina Sheena mi nič nehovoria. Predsa ma to bavilo a len som čumel. Vojnový film ktorý je postavený prevažne na absurdných dialógoch ktoré boli nenormálne!!!! Inak to neviem popísať. Pravdepodobne som podstatu filmu nepochopil ale stačilo mi počúvať o čom sa rozprávajú vojaci. Vysvetľenie čo to vlastne znamená hlava 22 ma dostala. Začarovaný kruh pilotov bombardérov ktorý sa vďaka svojmu nariadenému nedokážu dostať s pekla vojny aj keď už odbojovali svoje aj dvojnásobne. ďalšia nevídanosť v tejto snímke je stagnujúci soundtrack nie je tu takmer žiadny hudobný doprovod. ()

sssssycak

Hellerova Hlava XXII je geniální kniha, která jde jen velmi těžko přenést na plátno, aby vyzněla stejně. A bohužel se to také moc nepodařilo. Zatímco přeskakování z jednotlivých postav a postupné navazování děje z různých úhlů činí knihu právě tak skvělou, jak je, zde toto vyloženě nefunguje. Pro diváka neznalého knihy musí film působit chaoticky, plno scén neúplně, a celkově disharmonicky. Tenhle film bych bral, jak už tu bylo zmíněno, spíše jako bonus pro fanoušky knihy, kdy se oblíbené kapitoly převedou na plátno jako soubor krátkých scének. Pokud jste knihu nečetli, určitě si ji přečtěte jako první, a až pak se vrhněte na film. Film bez knihy jako samostatný celek prostě nefunguje. ()

kalap

Pre mňa výborna zábava, ktorá mi osviežila moju Hlavu 22 a to, keď som narukoval na povinnú vojnesku službu do Vyškova na Moravě a to ešte v hlbokom socializme. Po tvrdom výcviku zrazu o druhej v noci pískot krik, vraj nejaký poplach a rýchlo do plnej poľnej sa naobliekať a zoradiť sa na buzer pľac.V izbe nas spalo asi dvadsať chlapov a ja rozospatý som si nevedel predstaviť ako sa mám v tom bordeli rýchlo poobliekať a tak som počkal na posteli kým to všetko odišlo a ja potom v kľude som sa vyštafiroval a pomalým krokom som prišiel na buzer pľac, kde mi velitel oznámil, že tu nie som na výlete a vrieskal na mňa v kuse tak som mu povedal, že mohli ísť kľudne do boja namiesto mňa a ja by som potom prišiel pomaly za nimi a tým im aj kryl chrbát. To ho vytočilo do takej miery, že mi hneď uložil trest 21 dní ostrej basy. To ešte nieje koniec, lebo po pochode nejakým lesom nám potom na otvorenej luke seriozne vyzerajúci súdruh plukovník smrteľne vážne oznámil, že americký imperialisti nás napadli a tak budeme proti nim bojovať a chrániť socialistickú vlasť.Na to som len hlesol, že ja sa idem radšej niekam schovať, lebo ja mám amíkov rád a mám tam aj rodinu. Avšak vedľa mňa stojací môj český brat a kamarát mi povedal, neblbni ty vole, to je jenom jako vole a ten vúl jenom tak kecá vole a tak střilej vole, nebo tě zavřou na tvrdo vole. A tak som strieľal jak ten vul na ľavo na pravo až sme tých imperialistov porazili aj keď neviem, ktorí boli ktorí, lebo všetci sme vyzerali rovnako, ešte,že náboje boli slepé. ()

dee-key

Já to nečetl, ale když to dávali, tak jsem si řekl, že se to hodí k maturitě. Obyčejně se mi tyhle filmy který dávají na jedničce do jedný do rána moc nelíbí, ale tenhle sršel vtipem a nálepka satira tomu sedí opravdu jak zadek na hrnci. ()

easaque

skvělý film plný absurdních situací, které asi s nesmyslností války souvisí. Přímo komedie to není, ale nasmál jsem se dostatek a k tomu ještě skvělí herci, úžasné prostředí a režie. Asi si budu muset knížku někde najít. Čekal jsem, že tu bude mít film vyšší hodnocení a lidi ho dokážou ocenit, tak třeba časem. Takhle mají vypadat filmy o válce! ()

raffspIn

Naprosto jsem se neorientoval v ději. Škoda jinak bych asi dal 5*. Ale jako antimilitaristická parodie si to jeden večer určitě zaslouží. Všechno se točí kolem pravidla zvaného Halva-22 podle kterého může být z války propuštěn jen ten kdo je blázen, ale musí o to požádat. A kdo o to požádá, nemůže být blázen, když chce odejít z války. ()

Martin741

Hellerovu knihu som cital este na gympli, a film som videl az toho roku v oktobri. Genialne, prava ruka vobec nevie, co robi lava, kultove dialogy, vyborni herci - ano, aj Orson Welles /Obcan Kane, Touch of Evil, Lady from Shanghai/. Lubil sa mi aj ten fuckt, ze pod pokryvkou ostreho vysmechu sa skryvaju mrazive skutocnosti z realneho zivota. A ked okolo hercov zacnu lietat lietadla, len blazon moze tvrdit, ze su upravene pocitacmi. Za dialogy, par efektivnych vybuchov a zaujimavy zaver dam 100 % ()

Vyhy

Upřímně, původní film jsem si pustil až díky novému seriálu, který nám představil G. Clooney. Původní film jde víc do černého humoru, oproti novému seriálu, kde jsem občas upustil i nějakou tu slzu. I tak, na tu dobu skvělý kousek, který musel působit velmi originálně. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin