Epizody(6)

Staré hříchy vrhají dlouhé stíny... Šestidílná série River, kterou pro britskou BBC natočila produkční společnost Kudos, vznikla podle původního námětu a scénáře Abi Morganové, uznávané britské dramatičky a scenáristky, jejíž jméno najdeme mimo jiné pod ceněnými filmy Stud (2011), Železná lady (2011), Sufražetka (2015) či úspěšným televizním projektem Hodinka (2011–2012). Protagonistou série je detektiv londýnské Metropolitní policie John River, vynikající policista a zároveň psychicky křehký člověk, který se nedokáže mentálně odpoutat od obětí vražd, jež vyšetřuje. Série, která sklidila příznivý ohlas u kritiky u i diváků, kombinuje žánr krimi s prvky psychologického dramatu a kromě samotného vyšetřování nabízí zamyšlení nad otázkami lidské osamělosti, vyrovnávání se se ztrátou a duševního zdraví. V titulní roli podává fantastický výkon hvězdný Stellan Skarsgard (Prolomit vlny, Dobrý Will Hunting, Melancholie), jemuž více než zdatně sekundují Nicola Walkerová (MI5, Komplicové, Luther), Adeel Akhtar (Čtyři lvi) či Lesley Manvilleová (Tajnosti a lži, Všechno nebo nic, Další rok), která byla za svůj výkon nominovaná na cenu BAFTA. (Česká televize)

MartinezZ

Hodně, hodně slušný psýchou rozložený vyšetřovatel a jeho okolí. Těšil jsem se na každý další díl, ve kterém Stellan zase trochu poodkryje roušku případu i svých "manifestů". Nicméně nejvíc se mi asi líbily díly z počátku, kdy se vše netočilo JEN kolem Stevie, ale mísilo se toho do děje víc. Postupem času se z Krimi stávalo Krimi/Drama, pak Drama/Krimi a skončilo to jen u toho Drama, protože výsledek vyšetřování mi přišel už trochu přitažený za vlasy, což byla docela škoda. Zůstat to v intencích prvních tří čtyř dílů, asi bych byl o něco spokojenější. ()

Freemind

Na můj vkus příliš mnoho duchů a levné sentimentality, naštěstí to ale zachraňuje slušná atmosféra a hlavně naprosto přesvědčivý Skarsgård. Těšil jsem se a měl jsem velká očekávání, ale nakonec to bude bez superlativů - je to prostě slušně natočené krimi. ()

sofiapetra

Jedná se bezesporu o výborný seriál se skvělými hereckými výkony a zvláštní atmosférou. Přesto pět hvězd nedám - těch mrtvých návštěvníku Rivera bylo přeci jen přespříliš a i když bylo finále překvapivé, maličko balancovalo na hraně uvěřitelnosti. ()

laik_60

príliš smutné, až tragické, s halucináciami to tiež prehnali, Skasgard bol výborný (teda až na ten tanec na konci serialu ... hihi), viac ma zaujala L. Manville. Škoda. Napriek vysokému počtu bodov, toto "psychokrimi" ma rozčarovalo. ()

angel74

Snad z žádné jiné detektivky nejde takový smutek jako z šestidílné série River, a to i když vezmu v úvahu tu krásnou chytlavou píseň plnou optimismu, při které si Stellan Skarsgård s Nicolou Walker nakonec přeci jen zatančí. Zmiňovat se o jednotlivých hereckých výkonech asi nemá smysl, protože byly vesměs senzační. Ovšem každý nejspíš tuší, kdo vynikal ze všech nejvíc. (80%) ()

kocik1

Věci vždycky nejsou takové, jakými se zdají být. Někdy se mrtví zdají až příliš živými, zatímco živí si žijí ve svém vlastním světě stejně jako River. Mě tedy tenhle mistery podtext trochu rušil a to tak, že víc, než bych si myslela. Přesto je River ale další minisérií, která stojí za podívání. 70% ()

dr.fish

Tohle je britská odpověď na Broen. Obrovská herecká příležitost pro Stellana S., který ji beze zbytku využil. První tři díly jsou naprosto brilantní ukázkou toho, co na filmu miluju. Silné herce v silných emocích. Rozsekalo mne to. Možná i proto už jsem tolik druhou půli neprožíval, jelikož líp to už asi nešlo a dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Asi tu není podstatné odhalení pachatele. Cesta je v tomto případě cíl. Jde tu spíš o "boj o duši" našeho detektiva. A je to fakt nádhera ten boj sledovat. 100% ()

Tosi

Fantastický výkon Stellana Skarsgarda v roli detektiva Rivera a jeho přepínání nálad během pár vteřin z nepřítomnosti do zuřivosti, z nadšení do opovržení, mluvením s mrtvými, byl pro mě zjevením jako z jiné planety. River je mnohem víc než psychologické krimi drama, točící se kolem vyšetřování vraždy jeho kolegyně Stevie, je to temně smutná studie osobní tragédie, vnitřních démonů, ztráty a žalu, kde každá epizoda ze šesti, odhaluje klíčový kousek skládačky nejen z vraždy, ale také z vnitřního boje Rivera. Nezpochybnitelných pět hvězdiček i za slova, které jsem chtěl na závěr tolik slyšet, a která tam díkybohu zazněla. ()

filmmovier

Slabší čtyři hvězdy. Zdá se mi to příliš dlouhé a opravdu k uzoufání pomalé, což se mi u britských produkcí příliš často nestává. Herecké obsazení je samozřejmě skvostné, hlavní příběh velmi nosný, ale zas až tak moc mě to nebavilo. Ale úvod, závěr a hromada (nejen) psychologických zvratů mezi tím mě držely v neustálé zvědavosti, jak to dopadne. Takže River nakonec nezklamal a v kariéře Stellana Skarsgarda jde rozhodně o jednu z jeho vůbec nejzajímavějších rolí. Co se mé osoby týče, jedna série úplně stačí a reprízy netřeba. 75%. ()

Skeksis

Plný počet za Stellana. Keby tam hral niekto iný, tak je to asi priemerná britská sračka. Ale dualizmus hrozivého psychopatizmu a trochu naivnej láskavosti sa tu proste nedá prehliadnuť. Neviem, či je iba vytrénovaný Trierom, alebo sa taký narodil, ale iný herec by to ťažko zahral takto. ()

xLIGHTx

BBC opäť zabodovalo. Celý River je imho taká clivá krása. Samotný John River v prevedení S. Skarsgårda, no, je to radosť sa na jeho výkon dívať. Len šestdielny seriál, o to silnejší. Ono je to krimi, ale s veľmi výrazným medziľudsko-emocionálno-psyhologicko-psychiatrickým dráma presahom, mnohokrát melancholicko-depresívne pôsobiaci, hm, je to silné, pohlcujúce, aj čo sa týka vizuálu a atmosferického, magického hudobného podkreslenia. Kolegyňa J. Rivera, skvelé prevedenie. (*ČT seriál zakúpilo, gratulujem k voľbe diela.) Klobúk dole. Ultimátna šleha.  "Rodíš sa sám a umieraš sám. Len vďaka láske a priateľstvu si môžeme na chvíľu predstavovať, že nie sme sami." ()

Vajonek

Obsahuje mírné SPOILERY. Člověk je už tak nějak z poslední doby zvyklý na vynikající britské (nejen krimi) minisérie. Pro ty další přibývající je tak stále náročnější udržet vysoko nastavenou laťku a pokud ji snad chtějí dokonce překonat, tak je to pak ještě těžší. Troufám si tvrdit, že Riverovi se minimálně to udržení laťky bezpochyby podařilo. Nechci moc prozrazovat, ale minimálně od okamžiku, kdy se poprvé jakoby mimochodem objevila zakrvácená hlava jedné z hlavních postav, jsem tušila, že tenhle počin bude mít něco do sebe, že to bude něco neotřelého, poutavého. Hned se mi vybavila stará známá hláška "vídám mrtvé lidi", začala mě pohlcovat zvláštní hořkosladká atmosféra navozená už od počátku a byla jsem v příjemné zvědavosti a napětí, jak se to celé bude dále vyvíjet. Ozvláštnit či spíše vystavět seriál na postavě zranitelného detektiva se zvláštním psychickým problémem, se ukázalo jako velmi dobrý nápad. Ne že bychom tu v jiných krimiseriálech už neměli řadu vyšetřovatelů s různými zvláštními poruchami, Stellanu Skarsgårdovi se ale (zřejmě i díky výbornému scénáři) podařilo Rivera ztvárnit tak, že vás mimořádně zajímal, soucítili jste s ním, nutilo vás to vžít se do jeho pocitů (či si obecně zkusit představit život člověka s nepříjemnou duševní poruchou). Byly vám sympatické i ty na první pohled nebo spíše poslech možná zvláštně zvolené ABBA vsuvky, které dokonale pomohly navodit tu správnou atmosféru, přiblížit osobnost hlavního detektiva i chemii jeho vztahu s parťačkou. Přitom by se mohlo při přílišném tlačení na pilu, přehrávání celkem snadno stát, že by to člověku začalo připadat celé směšné. Toho jsem se trochu obávala na samém počátku minisérie, brzy jsem ale pochopila, že s hereckým umem SS, který předvedl už mnohokrát v hodně různorodých rolích, se ani tady není vůbec čeho bát. Minisérii zdobí obecně skvělé herecké výkony a také silné dialogy (nejen ty mezi Riverem a jeho skrytě a nakonec odhaleně milovanou kolegyní), které se vám vryjí do paměti. A ten závěrečný tanec, ze kterého jde smutek i radost zároveň, je jednou z nejpůsobivějších věcí, které jsem v poslední době ve filmu/seriálu viděla. River mi chybí, v nejlepším se ale má asi přestat, možná by při více dílech opadlo to zvláštní kouzlo, které seriál má. 90 %. ()

DannyBoy80

Slušná krimoška, které na severské seriály chbí malý kousek. Skarsgard hodně dobře, velkově herecky slušně zvládnuto. Případ je celkem zajímavý, ale přesto nějaké zvratové věci by pomohly, zde vidím lehkou slabinu. Hlavní postava byla zajímavá a Stellan se toho zhostil výborně. ()

jasse

Výkon Stellana Skarsgarda byl v téhle sérii prostě neskutečný. Docela by mě zajímalo, jestli třeba i on sám neměl z tohoto natáčení nějaké trauma. ()

bobstock

Né s moc velkým zájmem jsem zjistil kdo je vrah a taky, kde vzal kapitán demo nápad na svoji písničku zlatíčka..a já si bláhově myslel, že tu chytlavou melodii vymyslel sám, zase jeden kopírovač viď Jirko Buriane. Myslím, že zazní ve třetí epizodě. ()

JohnyD

1. séria: River sa tak vôbec nestratí medzi svojimi slávnejšími kolegami z fachu. Ide o kvalitnú televíznu robotu so zaujímavou hlavnou postavou v podaní skvelého Stellana Skarsgarda, ktorá si nájde cestičku naprieč viacerými diváckými skupinami. Minisérii, ktorej odpustíte aj slabší kriminálny príbeh, ako aj scénaristické skratky a vedľajšie linky, ktoré nefungujú tak ako by mali. Ja za tu odvahu prísť s niečím iným, originálnym, čo tu už dlho nebolo a vyplnilo ďalšiu medzierku na televíznom trhu, idem ešte o stupienok vyššie, pretože si nemyslím, že prípadné pokračovanie v štýle case of the week by dokázalo prekonať prvú sériu, ktorá vyslovene stojí a padá na vzťahu Rivera a Stevie. A keby aj áno, tak budem mať prichystanú 10tku a dám vám vedieť. 9/10 ()