Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Benjamin Braddock se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové a její dcery... Slavná kontroverzní komedie režiséra Mikea Nicholse vznikla podle románu Charlese Webba, svým tématem přitom více než souzněla se značně rozbouřenými vodami americké společnosti šedesátých let minulého století. Hlavní hrdina se prudce vyvíjí a z jakéhosi prototypu americké dokonalosti se stává nezkrotným rebelem, jenž nemá v úmyslu nechat se ničím omezovat. Film zachycující vášnivou touhu mladých lidí porušovat konvence, které byly pro jejich rodiče téměř posvátné, se nakonec stal kultovním. Dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a hudbou dvojice Simon & Garfunkel, s nezapomenutelnou provokující písní Mrs. Robinson. Ze sedmi oscarových nominací film Absolvent získal Oscara za nejlepší režii, kromě toho obdržel řadu dalších významných ocenění. (Česká televize)

simonK

Chlapčenská fantázia, ktorá akýmsi zvláštnym spôsobom dokázala skončiť happyendom. Taktiež onania nad režisérskym kumštom Mikea Nicholsa spolu s kameramanom Robertom Surteesom a hudbou S&G. 10/10. P.S.: jediné sklamanie je, že som to nemohol vidieť v kine (zatiaľ). ()

Bouřňák

První polovina je skvělá (Hoffman je výborný), druhá půlka trošku ztrácí. Ale výborně jsem se bavil, takže plné hodnocení je zasloužené. ()

Radim

Naprosto banální dějová linie. Co dělá z tohoto filmu filmovou perlu, jsou vynikající herecké výkony, nezapomenutelná hudba a profesionálně odvedena filmařina. A navíc dvě scény, které považuji za geniální: Mrs. Robinson poprvé svádí Bena a Ben řekl Elaine o svém vztahu s její matkou. Jediný moment mě vyrušil, a to závěrečná scéna v kostele, která byla pojata značně hystericky - tímto neduhem ale trpí mnoho filmů té doby. ()

Ondis

Výborná hudba a výborní herci, jenže děj se svůdkyní Mrs. Robinsovou a krásnou Elaine mě teda moc nenadchl a mimochodem tu "krásnou romantičnost" jsem hledal taky marně.75% ()

Greny

nádherný obraz milionářského synka, který začne pronikat do světa mu neznámého. Skvěle tu zahrála nejen Annne Bancroft, ale i mladičký Dustin Hoffman, který mě přímo svým výkonem učaroval ()

Ještěřák

30letý Dustinek se převlík za 21letého študáka, pravděpodobně panice, hehe. Jenže mě to neokouzlilo, nebavilo a v podstatě to ani nehodlám dokoukat. Jak by řekla jedna moc hezká hnědooká holka z mýho okolí, jsme zřejmě každý na jiné vlně. Kladně lze hodnotit soundtrack. ()

Wishkah

Vynikající komedie s krásným finále a nádherným soundtrackem. Většina lidí prakticky jen dělá křoví ústřednímu trojúhelníku, jehož vrcholem je bez pochyb skvělý Dustin Hoffman,o kterém sem si opravdu myslel, že je mu 21 dokud sem si pořádně nepřečetl jeho životopis. Je vynikající a roztomile nesmělý.Další kdo stojí za pozornost je svůdná mrcha Anne Bancroftová a láska hlavního hrdiny Katharine Ross.Jak říkám zbytek ansámblu spíš jen dělá křoví. ()

ClimbVibe

Skvělý střih kdy Ben plave a naráz přistane v posteli na paní Robinsonové je pro mne zároveň klíč k celému filmu. Ten kontrast bezstarostného dospívání a "ocitnutí se" v dospělosti. Písničky Simona a Garfunkela skvěle dotvářejí právem kultovní film. ()

Prochy38

Film ideální na 4*. Romantické, nic moc extra se neděje, ale zároveň nenudí ani sekundu. Ale 5ku si to odě mě zaslouží už jen za ty skvělé herecké výkony. Na to, že jde o jednu z prvotin D. Hoffmana, celkem koukám, že už byl tak "stár". Ale 20tiletého zahrál famózně. Opravdu i ženské herecké výkony těžce nad úrovní. Scéna, kdy Ben míří do St. Barbary je od začátku do konce fakr hustá! Do toho všeho Simon and Garfungel - paráda!! Říkám, z děje nebudete zklamáni, ale ani extra nadšení, o to víc zabodují postavy a hudba! ()

kwoky

Trochu nechápu nadšené ovace a vysoké hodnocení ostatních uživatelů. Film to sice nebyl špatný, ale poslední třetina byla naprosto nelogická, až "psychální". Konec z mého pohledu vysloveně dementní. ()

Piškotka

Adolescentní revolta udělala z Bena pořádného chlapa. Zpočátku byl loutkou snobských rodičů (hlavně v záběru, kdy ho pobízejí ať vyjde ven v potápěčské výstroji, kde ho jakoby v rámci iniciačního rituálu očekávalo publikum ala zahradní party), pak jeho bytí nabíralo obrátek, když si začal s matkou kamarádky. Jeho nezkušenost a nemotornost byla roztomilá. Tajné milenectví mu napomohlo být přímočarejší a upřímnější. Zásadní obrat nastal v momentě zamilování se do dcery své milenky. Překážek, proč jim nebylo přáno, bylo najednou příliš. Ale Ben svým důvtipem a chutí žít podle sebe dosáhl svého, navíc jeho city byly opětovány. Trochu mi vadilo cupitání "malého" Dustina, ale stejně je to "velký" herec. ()

Schuldiner

Začíná to zajímavě, vtipně, s příjemnou hudbou.. Z pomalu zamotávajícího se děje se ale bohužel po hodině filmu začne vytrácet jakákoliv logika a celé se to začíná ubírat směrem, kterému jsem nemohl uvěřit, respektive nemohl jsem uvěřit, že to tvůrci takhle hrozivě pokazili. To, kam to celé směřovalo, jsem zkrátka nepobral. Úplně blbé až debilní rozuzlení, nelogicky a téměř extrémně zkratkovitě jednající postavy a samozřejmě happy-end, jak se patří.... No, fakt hrozná škoda, protože asi hodinu mě to dobře, možná i skvěle, bavilo.. Ale nedokážu pochopit, co je na tomhle filmu tak strašně fascinujícího, že má 87%!!! Nezaslouží takové hodnocení absolutně za nic!!! ()

Mirah81

Mě tenhle film taky přijde jako příliš nadhodnocenej,zřejmě jsem nepochopil jeho skutečný sdělení...Pro mě je to naprosto průměrný film,sice s krásnou hudbou a slušnými hereckými výkony,obzvlášť Anne Bancroft ukazuje že si ženy umí jít jasně za svým a je velice přesvědčivá,ale celkově mě ten film zklamal,čekal jsem rozhodně víc.Hlavní hrdina se většinou choval jak blbec a občas jsem měl u některých scén nutkání to vypnout.Jednou mi to rozhodně stačilo. ()

.baris.

Znáte ten pocit, kdy se ve vás začne po dokoukání nějakého filmu rozlévat takové zvláštní teplo? Na jednu stranu máte chuť se smát a na druhou se cítíte smutně, až skoro stísněně? Přesně tenhle pocit jsem měla po Absolventovi. Na počátku přesně chápu (a znám!) tu prázdnotu, kterou Benjamin cítí, na konci.. ji vlastně chápu taky, jen trošku jinak :). Jak geniální! Nu, Absolvent je film, ve které se vlastně zdánlivě nic moc neděje (jeho děj by se dal shrnout tak do dvou vět), ale přitom se toho stane tolik. Dustin Hoffman je dokonale roztomile zmatený a hlavně neskutečně nechtěně vtipný - z jeho hlášek (obvykle těch řečených v rozpacích) jsem málem umřela smíchy :D. A zejména oceňuji skvěle zvládnutý závěr. K tomu všemu fantastická hudba Simona a Garfunkela - ta sama o sobě zaslouží pět hvězdiček... Takže celkové shrnutí - nedivím se, že je tenhle film tak kultovní. Je to právě tím, jak je obyčejný, jak se v něm každý můžeme najít :). ()

orkadimenza

Je uvěřitelné, že dokáže být film i po padesáti letech aktuální? Absolvent mi ukázal něco, co nedokázal žádný jiný film, a to pravý smysl života, takový, jaký by měl být. Prvotřídní rebelie, vynikající písně Simona a Garfunkela a bravurní herectví Dustina Hoffmana si mě podmanilo natolik, že po tomto filmu žiju trochu jinak. A to jen tak ledajaký film nedokáže! P.S. Nezapomenutelná scéna s cigaretou za zvuků The Sounds of Silence. ()

derryl

Musím plně potvrdit hodnocení 5 hvězdiček. Film je to bravurní a neopakovatelně zaznamenává svět Bena, který musí najít to, co hledá a po čem touží ve své čisté duši. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005