Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 1
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Chip89

Český seriál, ze kterého mám smíšené pocity, byly zde úseky, kdy jsem se nemohla odtrhnout od obrazovky - třeba díl o tom, jak růžičková přenáší jídlo přes německé vojáky. Potom tu bylo spoustu naivních myšlenek mladé dívky ... Scény,které mne nudily k smrti. Myslím si, že Češi už dokázali, že umí mnohem lépe seriály. Tohle je čistý průměr.... ()

Jonatána

Nádherný a lidský, prostě skvělý seriál. Dvojice Helena Růžičková a Stanislav Zindulka je vybraná přímo dokonale. Stanislava Zindulku jsem tady poprvé zaregistrovala a začala mít hodně ráda a jak jsem nikdy moc nemusela Helenu Růžičkovou (až na Homolky a Pane, vy jste vdova), tady je opravdu výborná. Prostě lázeňská kuchařka Anna Urbanová, co je "na tragickej život pes". Myslím, že to byla její nejlepší role. Utírám slzičky a těším se na další díl. ()

Shakaar

Hysterická slátanina. Nevím, každý v serii jsou neuvěřitelně švihlí, včetně hlavní hrdinky. Perlu nasazuje Ružičková, která každou větu začíná větou "Na tragický život já jsem pes". Poprvé je to možná zajímavé, ale po několikáté spíše trapné. Tehdejší období mám rád, ale jsem si jist, že se to dalo udělat lépe. Prostě styl, jakým to pojali mi zcela nesedl. 2* dávám tak možná z respektu, že se o něco takového pokusili. ()

Jaxx84

Místy geniální, místy zvláštní. Kachyňův originální pohled na druhou světovou válku očima dítěte, ale chytne za srdce. Smutné, dojemné, tragické, ale plné naděje. Josef Pumplmě, jako ideál Čechyje, hraničář se silnými slovy, ale správným srdcem. Helena Ružičková alias Anna Urbanová v její nejlepší roli, v roli podivné, rázné ženy, která se nebojí ani nacistů, ani hladu. Protože ona, ona je na tragickej život pes! Uf...kéž by ta naděje roku 1945 dopadla jinak než dopadla. 9/10. ()

Nocturno culto

Silný příběh obyčejných lidí v okupovaném Československu.Skvěle natočené dílo obsazené celou plejádou osobností, kteří předvedli co v nich je, především hlavní role v podání Růžičkové, Zindulky ale i Fuchsové a mnoha dalších .Tenhle seriál by měl každý vidět, aby se lidem tolik nekrátila paměť a viděli, čím se vykupovala tehdejší svoboda .. ()

markotter

Jeden z nejlepších seriálů ČT. Růžičková a Zindulka naprosto famózní. Jedinou vadou na kráse byla po 4. díle výměna Žanety Fuchsové za unylou Terezu Brodskou. ()

Nezapomenutelná Helena Růžičková a její hovězí guláš z koniny, na který ani nepotřebujete zuby, protože se sám rozpouští na jazyku. ()

TSZ

Nikdy bych si nemyslel že to napíšu,ale Helena Růžičková zde podala vynikající výkon.A nejen ona,i všichni ostatní herci byli víc než kvalitní,zkrátka a dobře:určitě se podívám vždy když to běží v televizi. Osobně se mi nejvíc líbí ten jemný humor, který však nikterak hloupě nezlehčuje německou okupaci,ale zcela evidentně tuto těžkou dobu respektuje a snaží se ji jen pro oko diváka učinit snáze "koukatelnější".A možná se mi to líbí i proto že první díly se odehrávají v Lokti a já kousek vedle bydlím:-) ()

raneczech

Je co k tomu seriálu dodat? Je natočený citlivě, poutavě, herecké výkony počínaje Helenou Růžičkovou, přes životní roli Stanislava Zindulky, Žanetu Fuchsovou (Tereza Brodská v této roli už není až tak přesvědčivá) ale i malé role (obzvláště Sepp Vladimíra Javorksého mi utkvěl v paměto) jsou skvělé, děj netrpí nelogičnostmi, režie je vynikající. A navíc je to "kapitální békovina". Jednoduše geniální seriál, jeden z české elity ()

Tiiso

Seriál těží z té skutečnosti, že tvůrci dokázali dobrým způsobem dát dohromady radost a smutek. Vždy když se někomu podaří takto zasáhnout srdce diváka má vyhráno. Smutek zde představuje postupující fašismus a jako protipól zde působí milé zázemí rodiny a výborný nadhled tělesné rozdílných dospělích rodičů. Jak Růžičková, která je se vším hned hotová, tak i Zindulka podávají skvělý výkon. Děti zde profesionálně zastupuje Fuchsová. Celkem hezký počin z naší produkce. ()

dj_kure

Když jsem byl teenager byl pro mě Vlak dětství a naděje šíleně silný seriál. Od té doby patří k mým nej. 80% ()

BrianStorker

"... a na tragickej život, jsem já pes," "kapitální békovina," "dcéro vlasti." V tomto seriálu naleznete vše: humor, napětí, ale především životy obyčejných lidí v období okupace a protektorátu. Excelentní herecké výkony a životní role Heleny Růžičkové, Stanislava Zindulky a Žanety Fuchsové. Klenot mezi seriály ČST. ()

Don82

Z tohoto seriálu mrazí i po letech a je také pravda, že to tech pár let co jsem to viděl bude, ale i tak si vybavuji, že to je nejlepší film/seriál kde se objevila Helena Růžičková. Podobně musím vyzdvihnout Žanetu Fuchsovou, kterou mám v paměti jako roztomilou holkou z Chobotniček, ale co zde herecky předvedla je pravdu dech beroucí. Celkově jde o dost ponurý seriál s realistických vykreslením doby a jen dokazuje, že před rokem 89 se točili opravdu silné seriály které dokázaly co říct a Vlak dětství a naděje není rozhodně jediným svého druhu. ()

karlee

Tady si Helenka tu hvězdu navíc zaslouží. "A já nemám ani kousek koniny, abych mohla udělat prvotřídní hovězí gulášek!" ()

HarqAlAda

Ťažko mi marginalizovať a hodnotiť dielo, ktoré nám ľudsky a s obrovským citom podáva udalosti a útrapy ľudí z obdobia protektorátu. Počas sledovania ma hriala človečina a príjemný humor. Rovnako ma mrazilo z vecí, ktoré ľudia skutočne páchali na ľuďoch. Seriál dokázal so mnou pohnúť, zahral na city aj na rozum. Vyzdvihujem výkon hlavných protagonistov a vypiplanú prácu s toľkými detailami doby a aj príbehu. Tvorcovia môžu byť hrdí na posolstvo, ktoré je silno stráviteľné aj po desaťročiach. Z minulosti by sme sa mali neustále učiť a tento vydarený seriál je na to ako stvorený. Plných spokojných a zaslúžených päť. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka