Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 4
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Sebastianek1

Tento seriál mám moc rád. Kdykoli ho dávají, ppdívám se aspoň na jeden díl. Stanislav Zindulka je v něm okouzlující tatínek. Měl jsem ho velmi rád. ()

brectule

Člověk neví, jestli má brečet nebo se smát. Pokud někdo neví, co je tragikomické, tohle je krásný příklad. není nad Amozonku - dle mého názoru je to životní role Heleny Růžičkové. ()

dawydx

Výborný seriál vás provede jedním z nejtěžších období našich dějin - nacistickou okupací. Celý příběh je nahlížen dětským, až naivním způsobem vidění světa. O to více je seriál dojemný, v tom správném slova smyslu. Životní role Stanislava Zindulky a Heleny Růžičkové. ()

Renie42

Jeden z nejlepších českých seriálů minulého století. Neuvěřitelná Helena Růžičková, na kterou se postava Anny Urbanové psala jako na ni. I přes pár smutných scén tam nechybí humor, bez kterého by těžko žilo a nejen za protektorátu. ()

macetoma

Helena Růžičková zde měla dost prostoru ukázat, že hrát umí. A taky to dokázala. Seriál pro celou rodinu. Dávám 4 hvězdy. ()

mikhail

Už sa budem opakovať, ale ak si človek pamätá (môj prípad) dej filmu/seriálu aj po 20-tich rokoch spolu s hláškami a charizmatickými hercami a smutno-veselou atmosférou tej doby, tak jednoducho nemôže dať menej ako 5*. ()

katuuuska

Když si představím H. Růžičkovou automaticky mi naskočí slunce seno, trhala fialky dynamitem a kameňák. Nechápu proč takových rolí neměla víc, je to ohromná škoda. Sice má celý seriál pár slabších scén, ale jako komplet to působí téměř dokonale a jsem ráda za všechnu filmovou tvorbu s touto tématikou. ()

ostravak30

Dávám tři hvězdy a to jen kvůli paní Růžičkové. Jinak se mi seriál moc nelíbil. Chápu, že jdu proti všem, ale není to poprvé a nemohu si pomoct. Scénář je místy takový těžkopádný. Mluví se často v náznacích a jakoby básnicky. Dobře, kdyby tak mluvila jedna postava, člověk si řekne, že to je její charakter, ale když se tak zpravuje většina, začíná to být spíše podivné. Pak jsou zde podivné charaktery postav, které je někdy obtížné zařadit. To ale není výtka, to je spíše konstatování, protože člověka to donutí nad příběhem více přemýšlet. No a nakonec přidám jednu kritiku, ale doufám, že ji budete brát s nadhledem. Nevím totiž, jak to decentně vyjádřit, napíšu to teda tak, jak to cítím. Hlavně v prvních dílech mi seriál, sice jen v několika momentech ale přesto, přijde trochu úchylný. Nejprve chování Seppa, pak vojáčka, do kterého se malá hrdinka zamiluje. Možná je to jen můj pocit. Zkrátka, nebýt H. Růžičkové, byl by seriál o mnoho níž. Ona je to hlavní, co na seriálu láká. ()

regentor

Poslední vlak z Frývaldova (dnes Jeseník) či Malý muž a velká žena."Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!" Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. Dnes už toto vyobrazení historických faktů není příliš v kurzu,spíš je potřeba točit o tom jak zlí Češi vyháněli laskavé Němce. Proto není na škodu oprášit domácí archív a připomenout si i tento seriál. Veřejnoprávní tv nám ho jen tak nenábidne... ()

honzia

Po tomhle seriálu se u mě Helena Ružičková zapsala jako jedna z nejlepších hereček a škoda, že jí nebylo přáno více takových rolí. Miluji tu depresi, kterou je seriál nabitý.Takovou atmosféru utrýzněnosti jedné holčičky by se nepovedlo kdekomu natočit a přesto je dítě vždy tím nejodolnějším prvkem, co nachází nové a nové naděje. ()

Adam's

Herecký koncert Heleny Růžičkové, s její postavou seriál stojí a padá a nutno podotknout, že stojí s hlavou vzpřímenou. Legrační, dojemné a přitom nesentimentální. ()

Danulinda

Pan Režisér Kachyňa znovu potvrdil svou velikost a do tohoto seriálu vybral nádherně protikladné postavy. Když pan Zindulka vběhne paní Růžičkové do náručí a ta ho vyzvedne hravě nahoru (tedy přesně opačně, než bývá zvykem), tak se člověk musí opravdu upřímně zasmát. Stejně tak se divák příjemně pobaví nad hláškami paní Růžičkové o receptu na tragický život a úsměv na rtech nezmizí ani při krásně procítěném povídání o jejím kuchařském umění, nejen co se gulášku týká :-) .Tento seriál pojednává o druhé světové válce a také některé ze scén tomu svou tragičností plně odpovídají, naštěstí je zde vždy včas připravené odlehčení, který nám většinou obstarají právě hlavní dva dospělí hrdinové. Pro Helenu Růžičkovou to byla určitě jedna ze životních rolí (mimochodem krásně kontrastující s rolí taktéž bezvadné paní Škopkové z trilogie Slunce, seno ...). Stejně tak i Vladimír Javorský předvedl, že už i jako mladý herec dokázal být velmi dobrý. Výběr hlavních dvou dětských představitelek byl od pana Kachyni výborný tah, protože jsou si typově velmi podobné. Herecké výkony snad všech zúčastněných byly výtečné, přičemž např. Karel Heřmánek nám ukázal, že i z mini-roličky dokáže opravdový mistr udělat roli nepřehlédnutelnou. ()

LuckyK

Skvělé vystižení atmosféry dusné doby protekorátu, ale s krásným, typicky českým, tragikomickým zabarvením. Velmi přesné vystižení doby a regionu, už jen proto, že se opravdu natáčel u nás v Sudetech, ve Varech,Nejdku a Vysoké Peci-Rudné, tak to tam prostě opravdu je cítit, ty pravdivé reálie. No a hlavní dvě postavy, životní role pro oba. ()

honzic

Příjemný a dojemný příběh z doby okupace, žel skvělý herecký výkon Zindulky a Růžičkové silně kazí nevyzrálá a slabá herecká zkušenost Fuchsové (alias Lucie postrach ulice). Hodnocení: 70 % ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka