Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 2
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

bangee

Kloubouk dolů před K. Kachyňou. Představil nám druhou světouvou očima dospívající dívky, poměrně citlivě a atmosféricky. Kvalitní zpracování umocňují herecké výkony snad všech představitelů, především Heleny Růžičkové, Stanislava Zindulky, Vladimíra Javorského a malé Źanety Fuchsové. Celá serie se navíc nese v takovém lehčím duchu, protkaná dnes již kultovními vtipy, alá na tragickej život já jsem pes či kapitální békovina - to vše a něco navíc nám dovoluje poměrně snadno se vcítit do povah a rolí jednotlivých postav, ač to není vždy zrovna nejpříjemnější. ()

IvcaG

Tak tomuhle já říkám životní výkon a pokud jde o paní Růžičkovou tohle je ten její to bezdebat. Velká žena s ještě větším srdcem co na tragický život je pes a to nejen jako postava paní Urbanové, ale i v životě :) Komplet všech 6 dílů jak příběhově tak herecky Vás upoupá a nepustí. Vynikající Stanislav Zindulka jako "srágorka" 100% ()

Pavelpi

Velmi dobrý seriál.který celkem věrně popisuje historické události.Monumentální jsou hlavně výkony Heleny Růžičkové a Stanislava Zindulky..Protože se část seriálu natáčela u nás v kraji v městě Loket,hrála tam kompars i část občanů města.Dokonce i můj bývalý profesor ze školy,což má pro mě i tento půvab. ()

Kirman

Vždy se rád znovu podívám na skvělou Helenu. Těžká doba, pohnuté osudy - éterická Věrka a praktická Anna. ()

John8

Je překvapivě těžké najít film či seriál o druhé světové válce jako je tento. Se vzkazem že i v těch nejtemnějších chvílích existuje naděje a vůle bojovat je odměněna alespoň malými výtězstvími. Helena Růžičková je zde excelentní, jako žena která se stará o dítě které téměř nezná s energií která by rozdrtila celou třetí říši, kdyby jen měla lepší příležitost. ()

Lipi21

95 % REŽIE: ***** KAMERA: *** SCÉNÁŘ: ***** HERCI: ***** (Helena Růžičková exceluje, vedle toho skvělí Zindulka, Žaneta Fuchsová a Vladimír Javorský) HUDBA: **** ()

Kaučuk03

Bezpochyb životní role Heleny Růžičkové. Škoda, že takovýhle rolí nebylo více. Kachyňovi se podařilo zcela věrohodně zachytit atmosféru, protektorátních Čech. Skvělý scénář, hudba, herci, prostě vše na co se sáhlo, vypadá skvěle. ()

Jeand´Boa

Herci mohou s klidným srdcem na tento seriál odkazovat a chlubit se, že v tomto hráli...dokonce se i chlubit tím, jak tam hráli...za toto se stydět nemusejí... ()

1Legend1

Skvělé dílo, které vyniká hlavně svým vyprávěním z pohledu malé holky, člověk si na to hned utvoří jiný pohled. Musím přiznat, že se mi v roli hlavní hrdinky líbila mnohem víc Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská mi občas přišla až otravná. Taky se mi líbilo napětí okolo příchodu německých vojsk do Frývaldova nebo válka v přímo Brně. Atmosféra v meziobdobí trochu upadá, ale pořád je "v normě". A herecké výkony Heleny Růžičkové, Stanislava Zindulky a Žanety Fuchsové jsou vynikající. Hlavně Zindulka s Fuchsovou mě překvapili, vůbec se nebojím je vyzdvihnout a pochválit. Celkově je to tedy dílo velmi povedené a 5* mu sluší. 90% ()

Luisis

Jsem vyškovák stejně jako Kachyňa a tenhle seriál je pro mě nenávratně spjat s mým dětstvím. Silný zážitek i teď po letech. Dokonalost - 96% ()

Schlierkamp

Československý šestidílný seriál, jenž z pohledu malé dívky Věrky popisuje události v Sudetech před Mnichovskou krizí a život v Protektorátu. Společně s otcem, bývalým listonošem a amatérským divadelním hercem a nevlastní matkou, extravagantní lázeňskou kuchařkou, uprchnou z obsazeného Frýdlantu (?) a přestěhují se do Brna, kde přečkají celou válku. Ve své pravděpodobně životní roli, vzrůstem malého, avšak odvážného otce s netradičním jménem Josefa Pumplně, se objevil S. Zindulka, od své druhé manželky láskyplně nazývaný srágorka. Onu druhou manželku Annu Urbanovou, řečenou Amazonka, ztvárnila svým nepřehlédnutelným a ojedinělým způsobem H. Růžičková, jejíž výřečná a upřímná postava diváky udivovala svou nebojácností a pevnými morálními zásadami a dojímala svým obrovským srdcem. Malou Věrku obdivuhodně zahrála Ž. Fuchsová, jež byla od poloviny čtvrtého dílu vystřídána T. Brodskou, bohužel je nutno uznat, že ani tentokrát dcera slavných rodičů herecky nepředvedla nic výrazného a byla zcela zastíněna podle komise DAMU netalentovanou Fuchsovou. Přestože se Kachyňův seriál věnuje neveselému období našich dějin, objevuje se v něm mnoho zajímavých a komických postav, takže celek, společně s odmítáním poraženeckých nálad hlavních představitelů, vyznívá značně optimisticky. Z vedlejších postav mě zaujalo mnoho umělců, na prvním místě však musím uvést A. Vránovou, jejíž zoufalá a hysterická žena (5.a 6. díl), která od sebe odvrhla svého židovského manžela, aby ihned nato skončila v náručí místního vlivného Němce, byla herecky naprosto lahůdková. Skládám v tomto případě paní Vránové slova nejvyššího uznání, neboť jsem ji ještě nikdy hrát tak skvěle neviděl. Kromě této dámy mohu ještě zmínit V. Javorského, jakožto mladého nacistu Seppa, srágorkova kamaráda houslistu F. Husáka či německého důstojníka dohlížejícího na úřad O. Ševčíka. Jeden z nejlepších československých režisérů K. Kachyňa vždy perfektně zvládal práci z dětskými herci a dokázal to i tentokrát, vytvořil velmi milý a poutavý seriál s mnoha zajímavými postavami, jež skvěle doplňují jeho mistrovské dílo. ()

tranquill

"Ježíšmarjá, na tragickej život já jsem pes!" Jeden z nejlepších českých seriálů, co byl natočen. Tragikomické povídání z pohledu dítěte až mladé slečny ukáže předválečné i válečné období z takového úhlu, že nemá asi rovnocenného soupeře. Ale především díky hereckým výkonům. Myslím, že Karel Kachyňa dokázal z Heleny Růžičkové a Stanislava Zindulky vyždímat jejich životní výkony! "V tom já su nésilnější, to je pro mě kapitální békovina!" ()

kacaabba

Díly z pohraničí byly natáčeny v Karlovarském kraji. Městské prostředí z Lokte, vlakové nádraží z Nejdku.<>< <>< <>< Pokud jde o vlastní seriál, nemohu si pomoci, ale byl naivní a silně prorežijní. Čtyři roky před sametovou revolucí bych už takové posluhování režimu ve filmu nečekal... Herectví bohužel také nic moc. I přesto se mi dostával pod kůži, až to nechápu. ()

Sosak

Rozhodně jeden z nejlepších českých seriálů, dokonce s výtečnou Helenou Růžičkovou. Takovej obyčejnej, ale docela sám o sobě silnej příběh z 2. sv. války. Akorát jsem tohle drama neviděl celý, tak těžko říct, jestli by si ještě přilepšilo, nebo spíš trochu přihoršilo... ()

haWranka

Už je to moc dlouho, co jsem tenhle seriál viděla, ale dotknul se mě opravdu hluboko. Ještě teď si vybavuju spustu krásných momentů. Všichni hlavní představitelé předvedli perfektní výkony. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka