Království

• Dánsko Riget (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie
Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, (1994–2022), 14 h 20 min (Minutáž: 60–79 min)

Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Søren Pilmark, Ghita Nørby, Jens Okking, Baard Owe, Peter Mygind, Udo Kier, Holger Perfort, Laura Christensen (více)

Série(3) / Epizody(13)

V době, kdy Netflix ještě neexistoval ani jako půjčovna DVD, natočil režisér Lars von Trier televizní sérii Království, odehrávající se v útrobách kodaňského špitálu postaveného na místě, kde kdysi byly jen mokřiny a stará bělidla. Lékaři zde dennodenně zápolí s limity medicíny i vlastními kolegy, Švédové tu proklínají Dány a záhady a hrůzy se zde mísí s nadsázkou a humorem. Televizní série, proslavená svými sépiové tóny a chóry umývačů nádobí, se postupem času stala kultovní a zařadila se mezi nejvýznamnější díla quality TV. (KVIFF.TV)

theSaint

Jediný počin Triera, který je z mého pohledu naprosto geniální a který mě zcela pohltil! Temná atmosféra, co člověk to prazvláštní individuum a do toho všeho zakomponovaný úžasný humor, který ve mně probouzel šílený švédský primář Helmer, který považoval své dánské kolegy za bandu idiotů. Už úvodní znělka Vám dá jasně znát, že tohle bude něco velkého. Konečné shrnutí režiséra, při závěrečných titulcích, je ohromně originální a tohle všechno dotváří tu neopakovatelnou atmosféru, kterou nikde jinde nenajdete. Vše je ještě umocněné neobyčejnou dánštinou/švédštinou. ()

edie sedgwic

Von Trier je sialenec. Serial sa ku mne dostal uplnou nahodou a aj ked to zpociatku vyzeralo na odnoz Pohotovosti a podobnych serialov, vyklul sa z toho prijemne mrazivy pribeh s originalnymi hercami a zapletkou. Ostal verny svojej povesti provokatera a aj tu dokazuje, ze sa neboji sokovat, znechutit ci poburit. ()

Woodstock

Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie – to jako vážně?! Velice prapodivná kombinace žánrů. Ostatně, to bývá i život sám. Lars von Trier je ovšem neskutečný pacholek! Takhle perverzně, bez jakýchkoli zábran, si dělat prdel z tak vážných a tragických věcí. Syčák jeden talentovanej. Mám pocit, že Lars někdy v životě musel pracovat v nemocnici, určitě tam dělal aspoň zřízence. Nebo tam aspoň ležel, rozkuchaný a prošpikovaný nejrůznějšími hadičkami, s čistými i hnusnými tekutinami proudícími dovnitř i ven. Trefil to totiž naprosto přesně. Depresivní atmosféru všudypřítomného zmaru a rozkladu, čpící mrtvolným zápachem i přes všechny ty hektolitry použité desinfekce, ovšem tíseň prokládanou nečekanými výbuchy živočišné radosti ze života. Kdo v nemocnici někdy navážno ležel, ten ví... ()

Deleatur

Plusy: Originalita po všech stránkách. Civilní výkony i v nelichotivých rolích. Funkční postavy slabomyslných pomocníků. Černý humor hlavně ve 2. sérii. Pravidelné von Trierovy monology po každé epizodě. Paní Drussová. Mínusy: Duchařská linka byla působivější než abnormální dítě a vyzývaní Satana. Krogshojova proměna nebyla sympatická ani zajímavá (vyniklo vedle seriálového padoucha Helmera, který byl zajímavý celou dobu i navzdory jisté repetitivnosti). Hodnocení: 85%. ()

Zaitsev

Uplně jiný seriál než všechny ostatní - místy zdlouhavé, ale to je spíš chyba v mé nepozornosti. Skvělé glosy od dvou umyvačů nádobí s Downovým syndromem :) ()

RedDuck

Jednoznačně nejgeniálnější seriál který jsem viděl, nechápu proč ho nedávali na jedničce v hlavním vysílacím čase. Pokud si něco zaslouží absolutorium je to tento počin. Nejdřív jsem se řehtal jak pominutej, nerudný primář je ještě o stupeň výš než Sovák z chalupářů. Potom se ale přitvrdí a skončil jsem přikovanej do pohovky. Závěr každého dílu dokonale navnadí na ten další. http://www.youtube.com/watch?v=-WVP0MXIIdU ()

Hapretor

Pro někoho geniální dílo. Pro mě neskutečná nuda a usínací záležitost. V tomto ohledu fakt hrůza. Věc názoru, no. Jen jsem byl upřímný. Jedna * je z lítosti. Z lítosti nad ztraceným časem. ()

xmy

Lars von Trier je génius. Hodně netradiční seriál plný prazvláštních jevů, záhad a především výborně zahraných postav odehrávající se v kodaňské nemocnici. Takto zdařilý mix hororu a komedie se snad ještě nikde jinde neobjevil, navíc parádní hutná atmosféra. Velice se mi líbily závěrečné titulky každého dílu, kde promlouval sám Trier. :) Dansk jävlar! ()

GOREGASM

Spojení Larse von Triera a televizního seriálu znělo hodně zajímavě. Výsledek sice určitě není špatný, ale čekal jsem možná něco jiného, ale rozhodně dotaženějšího. Riget má unikátní atmosféru neznámého, které se postupně odhaluje a vyvíjí většinou úplně jinak než byste čekali. Už tehdy muselo být všem jasné, že Lars není normální (stačí si poslechnout jeho komentář na konci každého dílu :-). Nemocnice, v níž se Riget odehrává, a podle které se vlastně jmenuje, nabízí několik zajímavých postav, z nichž nejvíce baví cholerický hlavní chirurg, ale nejen kolem něj se celý příběh točí. Hlavně se tady ale prohání nadpřirozeno, které velmi nepředvídatelně vstupuje do děje. Na můj vkus Lars nadhodí strašně moc otazníků, na většinu z nich odpověď ani nenaznačí a já si nakonec připadal velmi neuspokojen, skoro s pocitem promrhaných osmi hodin. 60% ()

Leoric

Po Twin Peaks další seriál, který stojí opravdu za to:) Nerad bych jej však s ním srovnával, neboť Riget má rozhodně svoji tvář. Je to skvělá směsice hororu, protkaná svérázným černým humorem, skvěle gradujícím příběhem a brilantní kamerou. Trierovo absurdity jednoznačně zbožňuji, třebaže toto jest první dílo, jež jsem měl tu čest vidět:) Akce čistý vzduch, výkřiky z nemocnice směřované dánskému lidu, a simulující paní Drusse, to jsou jen drobné střípky, které pevně spojují tuto dokonalou kompozici. ()

tranquill

"To není zdravé, tolik vědy!" Zhmotnělá bizarnost páně Trierova, ale nepostrádající černý humor. "A ten, co řeže do mrtvých, má sám v sobě kus mrtvoly!" Paroháč na to! "Jestli chceš čumět, jdi k psychiatrům a chirurgům!" - "Dánská pakáž!" ()

Gardenboy

Babka simulantka je na zožratie (a zabitie) ... primar (ci kto to je) ako hlavna postava je neskutocne arogantny a mne osobne otvara noôž vo vrecku ... hodnotenie po prvom dieli 4* ()

kratina

Nemocnice je místo, kde se jako v nějakém ďábelském mlýnku na maso mele a míchá lidské utrpení a strach a (bohužel nutný) pragmatický cynismus lékařů, kterým se musí obrnit, aby mohli svou práci vůbec vykonávat. Lidské neštěstí a bolest jsou zde koncentrovány v takové míře, že by bylo spíš s podivem, kdyby si ho ďábel (prostřednictvím svého pilného učedníka Larse von Triera) nevybral pro své krvavé rejdy. Neuvěřitelně ubíjející, morbidní a žaludek svírající seriál. Velice strašidelné. ()

messi@h

Když se tady rozhlédnu, tak 95 % komentářů (a to i těch krátkých, prakticky na jeden řádek) obsahuje "Lars von Trier, Lars von Trier, Lars von Trier"... Když to srovnám s jinými filmy (a především s filmy jiných režisérů), mám pocit, jako když jsem se nedostal na hodnocení seriálu, ale na stránku hodnocení režiséra. A to podle mě vůbec není dobře. Já hodnotit nebudu, protože jsem po 30 minutách první díl vypnul. Ale pokud mě 30 minut filmu nebo seriálu nezaujme, tak je něco špatně. A důvod se dívat dál nebo hodnotit dobře pro mě není ani "protože Lars von Trier". ()

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

20.12.2022

Streamovací platformu KVIFF.TV nemohli fanoušci filmu v uplynulém roce přehlédnout. Jako jediná přinesla do České republiky poslední počin režisérské legendy Larse von Triera – třetí sérii Království… (více)

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

09.08.2022

Ačkoli bývá někdy označován za provokatéra a kontroverzní osobnost, šestašedesátiletý dánský režisér Lars von Trier (Melancholie, Antikrist) dodnes patří mezi jedny z nejunikátnějších hlasů moderního… (více)

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

21.12.2020

Mysteriózní seriál Království od Larse von Triera (Antikrist) se v roce 2022 dočká třetí řady. Kultovní hit z let 1994 a 1997 vyprávěl znepokojivý příběh dvou neurochirurgů z Kodaně a už původně byl… (více)