William Eugene Smith (Johnny Depp) se proslavil jako jeden z nejuznávanějších fotoreportérů druhé světové války. Na začátku sedmdesátých let ale žije samotářsky, odloučený od společnosti a rezignující na svou kariéru. Změna nastane, když jej redaktor slavného časopisu Life Robert Hayes (Bill Nighy) tajně vyšle do japonského rybářského města Minamata. Zdraví a život jeho obyvatel a především dětí je zde totiž po desetiletí ohrožováno jedovatou rtutí, kterou do moře bezohledně vypouští chemická továrna Chisso Corporation. Smith se ponořuje do místní komunity, dokumentuje svými fotoaparáty jejich úsilí žít a přežít, jejich vášnivé tažení za uznání viny a odškodnění ze strany Chisso Corporation. Smith vyzbrojen pouze svým fotoaparátem a silou obrazu dává svým snímkům z toxické vesnice srdcervoucí lidský rozměr a jeho počáteční úkol se mění v životní poslání. Film Minamata, který vychází ze strhujícího skutečného příběhu, je vykupitelským a emotivním příběhem o vítězství nad nepřízní osudu a o tom, že každý z nás má v sobě sílu něco změnit. (CinemArt)

mac000

Na filmu je pro mě nejcennější vnitřní vývoj Smithe, který od počátečního odstupu, až odporu k celé záležitosti, je podtupně zapálí pro marný boj těžce postižených místních obyvatel proti vedení společnosti, znečisťující okolní vody. A to ho přivede k fotoreportáži, která na sklonku jeho profesní kariéry přinesla jedny z nejpůsobivějších černobílých fotografií o lidském utrpení. Johnny Depp v hlavní roli podává působivý výkon. ()

xxmurphyxx

Dám tomu za tri s prižmúrením oka a prihliadnutím na Deppov herecký výkon a poslednú trojminútovku a jednu naozaj silnú scénu so silným záberom. Ale objektívne sú tri emočne vybičované minúty extrémne málo na celý film. Ten sa pre mňa nepochopiteľne niesol vo veľmi vlažnom tóne, nešlo to riadne do hĺbky, na kosť. Chcel som viac emócie, väčší dôraz na posolstvo a vážnosť témy a nie hľadieť furt na natrieskaného Deppa. ()

srolyma

Zdlouhavá, nudná a předvídatelná ekologická kravina. V roce 1971 jede vysloužilý alkoholem nasáklý fotograf (Depp je fakt k nepoznání) nafotit reportáž o japonské chemičce vypouštějící do moře rtuť. Jasně, místní rybáři na to těžce doplácejí svým zdravím a pokroucené ručičky jejich dětí jsou fakt sugestivní, ale je rok 1971 a všechny chemičky na celém světě vypouštějí cokoliv a kamkoliv. V Číně a v Indii to tak dělají dodnes. Takže ve výsledku firma zaplatí rybářům odškodnění a šmytec, jede se dál. Celkem zbytečný film. ()

Vont

Myslím si, že je film opravdu dobrý. Johnny Depp svoji roli ztvárnil výborně a také jsem rád, že jsem se dozvěděl o takto smutném a širší veřejnosti neznámém problému. 75% ()

caMen

Depp nějakej herecky unavenej. Ta úspornost u něj působila až nepatřičně. Nejsilnější moment je jednoznačně vznik ikonické fotografie. Není to špatnej film, ale současně trochu nepřekvapivej. ()

Grázl83

Velmi silný snímek a geniální Deepův herecky výkon. Film celkově méně užvaněný se skvělou kamerou, takže celkový pocit je silnější než u Dark Water. ()

jjjerry

Bohužel jsem z toho emoc necítil. Je těžké natočit film, kde znáte výsledek a čekaté skvělý děj, hudbu emoce. Tady jsem se nudil, žádný důvod proč vidět někdy znovu. ()

eltomo odpad!

Amerika posílá Deppa na průzkum rtuti v 1971. Pár let kdy tam hodila těžkej námrd, aby ukazála jaký má koule. V roce 2020 natočí již nekolikátý film o tom jakej námrd tam vlastně poslala a ještě ukaže, jak to přijeli fotit a proč to v tý vodě z továrny vlastně je. Selským rozumem pochopíš i s minimální znalostí základní školy, že rtuť v tý vodě v roce 1971 určitě bude. Minilmálně pochopíš, že investoři nebudou jen japonci když čumiš i ty na televizi Panasonic. Takže ti je jasný, že Depp je dobrej herec ale výběr země pro toto téma bylo hodně blbý. ()

Vaisak

Emocionální film se vším všudy. Podle mě Johnny Depp dal pro tuhle roli maximum a i když jsem neviděl úplně všechny filmy s Deppem, tak zatím nejlepší jeho výkon. Tenhle film měl úžasné kamerové záběry, úžasný scénář a taky se dá říct úžasné obsazení. Filmu dávam 5*. ()

sarulefilm

Minamata není mainstreamový film. Není to film, kde sledujeme skupinu hrdinů. Vlastně od začátku do konce má velmi pomalé tempo a jen občas nás drží v napětí. Ale je to velmi dobrý film!!! A mě se strašně líbil. Johny Depp je skvělý, když proti němu nejste předpojatí, tak vás nezklame. Opravdu hraje výborně, jak projevuje emoce skoro až nepostřehnutelně zrakem, ale přesto je jako divák cítíme. Pro ty kteří milují fotografie je to nádhera. Dodnes jsou ty fotky velmi silné. Opravdu film strašně doporučuju. ()

vaclav.g.kar

Depp je zpět, i když v rok starém snímku který vnikl do našich kin až teď. Musím ale uznat že jsem rád že film nakonec šel do klasické distribuce. Film o zvrácenosti korporátů, ekologii, bezohlednosti a tragédii která stíhá naši planetu neustále a pořád dokola. Očima uznávaného západního fotografa vidíme realitu která neměla být viděna, smutek a zuřivost místních, zároveň i nepochopitelné uvažování na obou stranách. Minimata je silný film kterému ale něco málo chybí. ale rozhodně stojí za vidění.. Kredit si zaslouží i Johnny který mi překvapivě poslední dobou opravdu chyběl. ()

Polux

6/10 | Další z řady filmů, které mohou vzniknout jen díky tomu, že jej zaštítí nějaká hvězda, která naláká sponzory a zajistí financování, protože ostatní herce (s čestnou výjimkou malé role pro Nighye) zná málokdo, samotné téma je značně okrajové a cílovka mimo festivaly je zcela minimální (jak ostatně prokázaly naprosto tragické tržby). | Na jednu stranu jistě chvályhodný počin vytáhnout zpět na světlo dávno zapomenutou historickou epizodu (pro Japonsko jde sice, dle hesla na wiki, o dodnes velké téma, ale kolik lidí mimo něj o kauze před filmem slyšelo?) a kudos směrem k Deppovi za to, že pomohl filmu na svět (přímo jej produkoval a souhlasil se snížením svého honoráře) i za jeho herecký výkon, který celý film táhne hodně nahoru. | Na druhou stranu léty provařené téma osamělého a neohroženého bojovníka proti skrz naskrz zlému a prohnilému korporátu se všemi příslušnými klišé (výhrůžky, úplatky, zástupci firmy by se svou zavilostí osvědčili v kdejaké bondovce:-), atd.), nadstandardní stopáž s ohledem na to, že po expozici se již jen předlouze čeká na to, až Depp konečně pozvedne svou Minoltu a udělá onen slavný humanitární photo shoot a slušné, ale nikterak struhující, celkové podání ze strany Levitase. | PeZet ()

Awer

Ke konci člověk bojuje se slzami, je to silné, ale jinak to není ani velkolepé, ani podmanivě intimní a takhle významný námět nejen prodává, ale i zavazuje. Filmařsky za mě lepší průměr, těch "60 %" ()

marvin.kleim

Skvělý a velmi silný film. Velmi na mě působil příběh, který je dost smutný, ale pravdivý. Depp skvěle ztvárnil hlavního protagonistu a jeho osobnost. Film také skvěle ukazuje proces dokumentárního nebo reportážního fotografa. Vím že fotky jsou ukázány na konci filmu, ale doporučuji projít si Smithův soubor fotek z Minamaty někde na internetu, je to úžasná fotografická práce. ()

prokop04

Naprosto geniální film z pohledu obrazu/vizuálu. Velmi těžké téma, které vás trefí do srdce. Silný naturalismus, pesimismus a bezmoc. V úvodu děje dosti obyčejné představení hlavní postavy, a děj nějak moc neběžel. Bylo to ale takové ticho před bouří, po první třetině se vyloženě ocitnete hluboko v srdci obyvatel Minamaty. Je to velmi emotivní příběh, kdy se vžijete do problematiky nemoci a znečistění. Co se týče Deppa, je to prostě hlavní tahoun. Tentokrát dost netradiční a nějak mi nepřipadalo, že by se v tom cítil dobře (až na scény s alkoholem). Teoreticky si tam umím představit někoho jiného. Jinak povedený nízkorozpočtový snímek, který byste měli vidět i jenom z důvodu informovat se o problému znečištění vod a dopadu na dnešní svět. Takových 7/10 ()

Johnny Depp bude král Ludvík XV.

Johnny Depp bude král Ludvík XV.

21.01.2022

Herec Johnny Depp za sebou má nelehké období. Po nařčeních z domácího násilí z úst bývalé manželky Amber Heard a prohraném soudním sporu s britským bulvárním plátkem The Sun, který ho otevřeně… (více)

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (více)