Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

zekon

Podle mě film ukázal že to zadní hrdinové nebyli. Jen chtěli za hranice. Film není špatný ale úplně není kompaktní ()

naytsirk

Přiznám se, že patřím spíš ke skupině, která nemá potřebu Mašíny nijak oslavovat za jejich činy... Nicméně nechci tady hodnotit historické souvislosti a činy jako takové. Hodnotím film a ten, ač dobře natočený (na české poměry), tak mě nezaujal na tolik, na kolik jsem čekal... K bratrům ani ostatním "hrdinům" jsem si vztah nevybudoval. A bohužel mě ani nějak zvlášť nezasáhla tíživost doby... ()

hanca.uh

Tak já nevím....přišlo mi to celé jako když si dva (2+3) kluci s vážnou tváří a rádoby skvostně vymyšlenými plány hrají na vojáky:-)). Zbytečné zabíjení, zbytečné oběti, zbytečná jakože odvaha, rozsudek nad životy i svých blízkých a výsledek nula nula nula nula mínus. Za co na svoje syny byla matka hrdá (Tatiana zahrála "matku pluku" dobře) - to už mi hlava vůbec nebere. V konečné fázi měli nejvíc selského "rozumu" asi ti Němci (nepřiznající uprchlíky). Dávám 2 **. ()

Metuje

Promarněná šance veřejnosti jednoduchou formou přiblížit kontroverzní kapitolu českých dějin. Ti, kdo se s příběhem seznámili musí kroutit hlavou nad tímto zpracováním, ti druzí nemohou chápat vůbec. Dramaturgicky je to na úrovni Sněhuláka, scenáristicky na úrovni Lídy Baarový. Důvtipnější z nás, mezi které se bohužel neřadím, mohli odhadovat, že film v rukou příbuzného dvou z pěti protagonistů nebude oplývat objektivitou, především, když vyloženě při tvorbě filmu využíval Josefa Mašína ml. k propagaci snímku. Přehnaná "nestranost" tak vyústila v nepřehledný slepenec jednotlivých "aktů" vrcholící hodinovým běháním po lese a vyhýbání se střelbě ve stylu pana Wicka. Dvě hvězdy pouze za to, že film na první pohled vypadá k světu. Obdivuju naprostou ignoraci poslat tenhle "skvost" do boje o cizojazyčného Oscara. To snad i ten Bod Obnovy by měl větší šanci. Zisk Českého lva si rovněž vysvětlit nedovedu, nedovedu si představit, že by se mezi nominovanými nenašlo něco lepšího. ()

ALFIKA

Ten film se naštěstí nesnažil nijak bratry glorifikovat nebo odsoudit.... Jen vcelku věcně a napinavě odvypravel příběh celé rodiny a skupiny bratří Mašínů s tím, že názor si každý může udělat sám.... U mě film například způsobil, že komouše nenávidím ještě o trochu více než před jeho shlédnutím. ()

EddyT3

S ohledem na to, jaký filmy se u nás poslední dekádu točí, jsou Bratři příjemný překvapení. Skvělý obsazení a herecký výkony. Film mi přišel svižný a napínavý. Musim pochválit scénář, zvuk a masky. Z filmu je cítit ta poválečná doba. Celkově všechno působí hodně realisticky. ()

JRSB

Pěkný akční film. Děj má spád. Pro hlubší pochopení děje je nejlépší znát celý kontext příběhu všech účastníků. Děkuji autorům, že zmínili postavu Vladimíra Hradce jako jednoho z jejich členů. ()

ekg1

Zpracování tohoto námětu tu sice mělo být už před třiceti lety, ale i v tomto případě platí, že lépe teď než nikdy. Film není chronologickým popisem činnosti odbojové skupiny a historických dat, je to strhující příběh, který by mohl pomoct k tomu, že se alespoň někteří lidé budou chtít seznámit se skutečnou podstatou života hlavních postav. ()

benedikt28

Skvělý biják bez jediného zaváhaní a bez jediné chybičky!!! Bravurní herecké výkony od první hauptky až po poslední miniroličku!!! Tleskám ve stoje!!! ()

ApoloSC

Skvěle, skvěle a ještě jednou skvěle. Ač mám příběh načtený, ani jsem nedutal. Neskutečná atmosféra mě vtáhla do děje a jestli jsem někdy pochyboval o díle Mašínů, teď už ne. Skvěle vystihnutá atmosféra, hudba i kamera za 1, herci excelentně, hlavně Dyková. Mašíni jsou svědomím kolaborujícího národa a tento film má hodně našlápnuto na vysoká ocenění. Spíše tedy za hranicemi. U nás si typický čecháček, vyrůstající v totalitě, u tohoto filmu odplivne a doma pohladí knížku po tatovi. Chybělo mi pár detailů v příběhu, ale to důležité tam bylo. Je vidět, že i u nás se mohou točit kvalitní akční thrillery. Tleskám. ()

shakened

Brněnská premiera ve Špalíčku 26.10.2023 cca 30 - 40 diváků. Dvě třetiny mladých lidí. Na dvě a něco hodiny co nejvíce informací. Naprosto skvělá hudba a o kousek skvělejší Jan Nedbal.  Tomuhle příběhu by svědčily peníze a zpracování od Netflixu na více dílů. Tohle zpracování ale  nemá chybu! ()

TWANG1977

|Německou hranici poté co prožiješ Rambo příběh tak jen nazvihneš plot a jsi tam aha tak to jo běžte do vole prd....Mašínové byli vrazi a to už jim nikdo neodpáře ! ()

hihi

Film Bratři je velmi napínavý a autentický triller. Herecké výkony Oskara Hese, Jana Nedbala a Václava Neužila ml. jsou úžasné. Příběh má rychlé tempo a nudit se určitě nebudete. Hudba v pozadí se mi velmi líbila a filmu dodává ten správný říz. Prostě a jednoduše...běžte tento film podpořit do kin. Stojí to za to! ()

karyon

Strucne jasne, prvni pulka příšerná nuda, druha byla akcni a film dostal šťávu. Neustale znudene poposedavani divaku a kontrolovani casu na mobilu, mluvi za vse. Spíše film pro TV, ne pro kina. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)