Spider-Man

• USA Spider-Man
USA, 2002, 121 min

Film na motivy marvelovského komiksu je příběhem podivínského středoškoláka Petera Parkera (Tobey Maguire). Jako dítě osiřel, byl šikanován a nebyl schopen vyznat lásku okouzlující dívce ze sousedství Mary Jane Watsonové. Říct o jeho životě, že je to bída, by asi bylo dost slabé slovo. Ovšem jednoho krásného dne, když ho na exkurzi v laboratoři pokouše uprchlý radioaktivní pavouk, se jeho život změní tak, jak by si sotva kdo dokázal představit. Peter získá netušenou pružnost, jasné vidění, schopnost přichytit se k povrchu, šplhat po zdech a vystřelovat sítě ze zápěstí, ale ona to nebude jenom zábava. Výstřední milionář Norman Osborn (Willem Dafoe) na sobě vyzkouší účinek drog, čímž vznikne jeho maniakální alter ego Green Goblin. Peter se tudíž musí stát Spider-Manem a vzít si Green Goblina na starost, jinak ho Goblin zabije. (HBO Europe)

BoncheR

BATMAN,X-MEN, atd. . Tieto filmy ma zaujali. No z nepocjhopiteĽných príčin..Spider-man nie. nezanechalo to vo mne žiadnu stopu...ani len maličkú... ()

uiu

Se Spider-manem jsem vyrůstala na Supermaxu a nikdy jsem nevěřila, že se filmové efekty dostanou na takovou úroveň, aby to bylo možné i zfilmovat. Následně jsem na něm v kině byla tak 3x po sobě a dodnes je to jeden z mých nejoblíbenějších superhero komix movie. Tobey Maguire skvěle pasuje do role uťáplého Petera Parkera a Willem Dafoe je prostě démonický. Kirsten Dunst jako Mary Jane nevadí, ale ani neoslní a James Franco se teprve drápal do povědomí diváků. No a J.K.Simmons nejlepší volba pro Jonase Jamesona :) ()

tnp101

K Raimiho prvnímu celovečernímu pavoučímu (snad těch přídavných jmen není málo) muži mám zvláštní vztah. Atakuje přední pozice v osobním žebříčku snímků s největším počtem zhlédnutí a kromě toho jej doteď vlastním na originálním VHS nosiči. Myslel jsem si tedy, že se nevyhnu sentimentálnosti vedoucí k mávnutí rukou nad slabinami. Přesto (či spíše díky tomu?) jsem byl po nejaktuálnější projekci příjemně překvapen. K filmům, které ve mně probouzejí nostalgické myšlenky, jsem se naučil přistupovat s nižším očekáváním. Učinil jsem tak i v tomto případě a světe div se, nemusel jsem, poněvadž je to stále tak parádní, jak pamatuji … za mě velmi silné čtyři hvězdy! RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: První dva díly Spider-Mana na Blu-ray vyšly u nás i ve světě na rozdíl od trojky pouze v rámci celé trilogie, a to navíc na discích bez jakýchkoli bonusů. Pokud jste však byli podobně trpěliví jako já a čekali na reedici, nastal čas vytáhnout z peněženky pár stovek a objednávat. První dojmy přitom nejsou příliš pozitivní. Jak jistě tušíte, mluvím o přebalu, který působí, jako kdyby jej vyprodukoval nějaký amatér za 10 minut. A nic nezlepší ani návlek, jímž je krabička vybavena (bohužel netuším, zda jsou jím vybaveny také krabičky v kolekci). Ne, opravdu to nevypadá dobře. Vraťme se tak raději k technickým záležitostem. OBRAZ: Na kvalitách video-přepisu se od předchozí edice na nic nezměnilo. Snímek je jako jediný z trilogie prezentován v „celo-obrazovém“ 16:9 (resp. 1,85:1), a přestože se ani náhodou nevyrovná kvalitám dvojky a už vůbec ne trojky, nevypadá vůbec špatně. Ostrost ani drobnokresba nenadchne, čistota a minimalistické zrno na druhou stranu minimálně potěší, stejně jako syté barvy a slušná černá. Vysoké rozlišení častokrát odhalí nedokonalosti speciálních efektů, ale to je přirozené a musí se s tím počítat. Přepis určitě nezastane demo-materiál, ale film přináší v zatím nejlepší kvalitě a pokud nedojde k remasteru, ještě hodně dlouho lepší nebude. ZVUK: Originální anglické audio je prezentováno v DTS-HD 5.1 MASTER, a přestože se předchozí edice pyšnila stopou v Dolby TrueHD 5.1, slyšitelný rozdíl mezi nimi není. Nelze jí ani náhodou označit jako referenční, ale splňuje veškeré požadavky - dynamická, prostorová s precizními dialogy. Hlasitost je sice trošku nižší, ale to žádný zásadní problém nepředstavuje. Česká DD 5.1 stopa se pyšní srovnatelným zvukem jako ta nekomprimovaná a původním dabingem, na nějž jsem si sice zvykl, ale pravdou zůstává, že originál vítězí na celé čáře. BONUSY: Tím se dostáváme k bonusovým materiálům, kterých je vskutku hodně. Začneme „trivia“ stopou, která na diváka napříč celou stopáží filmu vytrvale útočí k němu se vztahujícími otázkámi se čtyřmi možnými odpověďmi, přičemž jejich ne/korektnost na konci vyhodnotí (v úvahu bere správnost i „skoro-správnost“, stejně jako čas, kterého bylo na zodpovězení potřeba) a spustí jeden ze čtyř tajných video-bonusů. Potěšující je také fakt, že je umožněno zrovna rozehranou stopu uložit a pokračovat v ní později. Následuje druhá interaktivní aplikace, kterou je tzv. „Cutting Room“, tedy nástroj na tvorbu vlastních klipů. Jedná se o totožnou fíčuru, jakou je vybaven například disk „Roku jedna“, ale pro pořádek dodám, že jde už z principu o docela zajímavou funkci (máte k dispozici krátké klipy z filmu, hudbu, efekty apod.), jejíž největší slabinou je těžkopádné ovládání - na podobné psí kusy zkrátka nepostačí klasický dálkový ovladač. Disponujete-li účtem k Sony „BD-Live“ (registrace je pochopitelně zdarma) můžete pak své výtvory sdílet, případně prohlížet a hodnotit díla ostatních. Nyní již ale k tradičnějším bonusům. Máme tu rovnou tři audio-komentáře - jeden s tvůrci a herci (režisér, producentka, co-producent a Kirsten Dunst), jeden s lidmi od vizuálních efektů a poslední s Tobeym a J. K. Simmonsem. Všechny tři stopy stojí za poslechnutí, ale jako nejlepší bych označil poslední jmenovanou. Následuje vcelku povedený 26 minutový dokument o komiksu, o dost méně povedený 25 minutový „making of…“ filmeček z produkce HBO a 40 minutový televizní speciál, jež je sice o něco málo více informativní, ale příliš do hloubky také nezachází. Dále tu máme dvě 7 minutovky, jedna se věnuje režisérovi (Raimi) a druhá skladateli (Elfman). Aby těch filmů o filmu nebylo málo, čeká na nás sedm krátkých a povětšinou relativně povedených „behind the scenes“ videí (hlavně náhledy do natáčení konkrétních scén a něco málo o kostýmech, designech setů apod.) o celkové stopáži 32 minut. Následuje 5 minut „sreen testů“, 3 minutový sestřih nepovedených záběrů, šest webových filmečků (zajímavý je pouze ten první o pavoucích, ostatní jsou jen recyklace) o celkové stopáži 21 minut, dvojice hudebních videoklipů (známý single od ... sice ne tak úplně, ale budiž ... „Nickelback“ a pravý opak v podání „Sum 41“), hromada TV spotů a trailer, jenž je jako jediný prezentován v HD. Všechny ostatní bonusy jsou zaznamenány v SD a ke všemu postrádají české i anglické titulky. Vzhledem k jejich množství bych čekal o něco větší informativní hodnotu, ale minimálně za ty komentáře palec nahoru. FINÁLNÍ VERDIKT: Pokud již vlastníte disky z předchozí edice a nejste vyložení „bonusofilové“, koupě té nové nemá cenu, pokud jste však na druhou stranu koupi plánovali, nyní nadešla ta pravá chvíle. 70% () (méně) (více)

OHI

Roztomilé a zábavné zpracování comicsu. Slabý scénář vyvažuje hlavní představitel Tobey Maguire, za kterým pokulhává Kirsten Dunst. Ideální snímek pro nenáročné odreagování, při kterém se budete bavit. ()

Fleetguard

Spider-man se mi jako comicsoví hrdina vždy líbyl, ale bohužel film má do comicsu hodně daleko. A kupodivu to není ani tak příběhem, který není špatný a scény kdy Petr Parker na sobě pozoruje změny v přerodu na Spider-mana patří určitě mezi ty zdařilejší. Nadruhou stranu v době dokonalích triků, kde hrají počítačem animované postavy, tak realisticky, že těžko poznáte rozdíl od skutečnosti si tvůrci filmu dovolí hlavního záporáka (Green Goblin) obléknout do trapně vypadajícího obleku z umělé hmoty. A to ani nemluvím o scénách, kdy Spider-man létá po městě. Celkoví dojem: nemám tušení proč tenhle film byl kasovní trhák, spider-man je spíše průměrný film, který nijak nevybočuje ale ani ničím nepřekvapí. ()

Aven

Pro mě obrovské a příjemné překvapení. Komiks moc neznám, ale ve filmu má Spiderman lidské vlastnosti a dělá chyby jako každý. Navíc dobrý příběh a kvalitní herci. ()

JohnSmith

Celkem slušná oddychovka.Spider-Mana jsem měl vždy rád,dokonce mám doma i párk komixů a jeho zrod na filmovém plátně byl fajn. Sice místy až moc kýče,ale co se dá dělat. Willem Dafoe jako zelenej skřet byl naprosto dokonalej a potvrdil to,že dobře zahranej záporák strčí klaďase vyždy do kapsy. Dal bych i 4*,ale poněkud mě zklamaly triky, některé byly sice skvělé,ale některé byly doslova do očí bijíci.Škoda. ()

sskrblik

Je to dobré zpracování komixu, jen je to opravdu průměrné. Efektově samozřejmě vynikající, ale u komixového přepisu by měl být důležitý i příběh a celek filmu - měl by něják působit. Kam se to hrabe na Batmana od Tima Burtona nebo Christophera Nolana. ()

Brain-D

Trochu klasický romantický příběh zasezený do jednoho z největších komixových děl. Raimi to zvládl, ale tak tak. Vizuál se mi líbil, ale chyběla mi tu temnost a drsnost- jakou měl dřívější Raimiho "Darkman". ()

hroubek

Tohle je můj první film, který jsem viděl v kině s titulkami.I teď si vzpomínám, jak jsem byl dva týdny dopředu natěšený, abych mohl Spider-mana vidět.Četl jsem každou kravinu, kde se objevily nějaké fotky z filmu jen abych si zkrátil čekání na film.Ale od té doby už uplynulo deset let a já viděl spoustu filmů, přesto nikdy nezapomenu na to, co jsem zažíval při sledování.Režisér Sam Raimi byl pro mě v ten okamžik neuvěřitelný machr.Každou scénu jsem baštil a vyžíval se v ní a měl jsem radost, že film převyšuje moje očekávání.Raimi sehnal velmi dobré herce a ještě lépe je vedl k těm nejlepším výkonům.Akčních scén je dost a jsou i po těch deseti letech na velké technické úrovni a stále fungují velmi dobře.Tobey Maguire výborně ztvárnil Petera.V jeho podání je přesně takový, jako v komiksech úplný outsider.A právě proto jeho proměna ve Spider-man funguje na sto procent.Kristen Dunst jako Mary Jane působí přesně, tak jak má působit osudová dívka. Willem Dafoe je charismatický sám osobě, ale v jeho podání je Norman Osborn více než jen obyčejný záporák.Potěší i herci ve vedlejší rolí a to jak James Franco,J.K.Simmons nebo Cliff Robertson jako strejda Ben.Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, na které nedám dopustit a rád se na něj kouknu.Jedna z nejlepších komiksových adaptací. ()

yeniczek

Nečekal jsem, že Spider-mana někdy docením a už vůbec ne deset let od premiéry, ale stalo se. Velmi atmosferická komiksovka se super ústředním triem a výbornou hudbou. Holt někdy se opáčko vyplatí :) ()

Nyck

Spider-man mi docela dlouho unikal, z části mě k němu nic nepřitahovalo (ano, jsem si vědom té narážky), z části mě minula ta počátečná mánie. Co mě asi nejvíc zarazilo je fakt, že po 13 letech se mi některé triky a efekty zdály dost... zastaralé. Řekl bych, že by nebyl problém najít starší filmy, které by v tomhle ohledu prospívaly lépe. Jinak je ale Spidey nenáročná dvouhodinová záležitost, která rychle uteče, ale ničím originálním nenadchne. Prostě průměr. ()

lykan9

Film je více pohádkový, než ostatní marvelovské počiny, které jsou temnější, ale přesto to ničemu neškodí. Výborně se tvůrci drželi komiksu, dokonce jsem musel odpustit i přílišnou ufňukanost Spidyho, protože to je základní vlastnost komiksového Spider-Mana. Přesto oproti současným komiksovým filmům nemá takovou šťávu. ()

VanTom

Postava Spider-Mana je od Stana Leeho tak nadčasově vymyšlená, že její origin David Koepp nepotřeboval nijak zásadně modernizovat, stačilo se ho poctivě (a zdvořile) držet. Sam Raimi pak kromě kinetické akce skvěle vystihnul limonádovou naivitu starých komiksů, což ještě podtrhl aluzemi na filmové Supermany a Batmany. Ovšem počítačová animace (a její kombinace s praktickými efekty) má k dokonalosti daleko; a zatímco přerod nesmělého šprta v zodpovědného hrdinu jsem si užíval každou minutu, (ze)šílení Normana Osborna mě naopak dvakrát nebavilo, což se přeneslo i na Green Goblina jako padoucha samotného. ()

ABCD Marta

Spider-man, hrdina mého dětství, je natočen způsobem, že to nemá v historii filmu obdoby. Vždyť jaký jiný komiksový snímek dokáže pobavit dětské a dospělé publikum zároveň? Až mi jej ukážete, smeknu před Vámi klobouk a rozepnu si zip. ()

Lukyn007

Senzace. Po všech těch batmanech a supermanech se slova ujal Spider-Man. A řeč to byla úchvatná. Režisér Sam Raimi nám naservíroval opravdovou lahůdku. Navzdory tomu, že je to podle komiksové předlohy, tak si rejža udělal film po svém. Vzniklo tak akční drama s lehkým nádechem romantiky. A tohle Spíďovi sluší. Snímek od začátku do konce neztrácí na tempu. Nejvíce se ale genialita režiséra ukázala při výběru postav do filmu. Neokoukaný Tobey Maguire a dětská hvězda Kirsten Dunst vytvořili oravdu nezapomenutelnou hereckou dvojici, kterou další představitelé budou těžko překonávat. Na dalším filmu Sama Raimiho spolupracoval hudební skladatel Danny Elfmann, jehož doprovod je vskutku impozantní. Jediné, co ve filmu trochu bije do oka, jsou vizuální efekty, které místy spíše připomínají efekty k nějaké PC hře. Ale na tu dobu to nikomu nijak zvlášť nevadilo. Ani mě ne. ()

Kosmik 1

Na první shlédnutí super, v té době to byla pecka, teď s odstupem času už to pro mě není takový tahák. V podstatě to bude pecka pro určitý druh lidí, pro mladé a pro ty co fandí komiksům. Přesto je první díl rozhodně nejlepší upoutávkou a zároveň nejlepším dílem ze všech. ()

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

06.02.2020

Kultovní hororový režisér Sam Raimi jedná o režii snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness pro studio Marvel. Nebyla by to pro něj samozřejmě první štace do komiksového světa, Raimi totiž… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů