Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Šakal

Dnes již kultovní snímek Luca Bessona (v nejlepších letech a formě) s životní rolí Anne Parillaud coby Nikity (femme fatale, drsnou nájemnou vražedkyní s křehkou duší malé holčičky), stylovou doprovodnou hudbou Erica Serry (dvorního to Bessonova skladatele) a "tak trochu" jiným druhem deratizéra v podobě J. Rena (coby Viktora Čističe), který touto miniroličkou nakopl svou hvězdnou kariéru. Nutno podotknout, že zcela po právu. Luc Besson se nikdy moc nepáral s podrobným rozkrytím psychologie jednotlivých postav, pouze je "načrtl", přičemž důraz v drtivé většině případů kladl na akci samotnou a atmosféru jako takovou. Zde se mu navíc podařil husarský kousek a to sice vkusně namýchat lahodný koktejl obého. Od každého přidal tu správnou ingredienci. Nikita je snímek, mířící nejkratší možnou cestou, bez zbytečných "ozdobných kudrlinek a serepetiček ve prospěch scénáře", (sloužících tak max pro divákovo rušení ze soustředení) k neodvratnému finále, které ale oko divákovo potěší a který JÁ si pustím kdykoliv, kdekoliv a NIKDY mi nezestárne a nezevšední. Na plnou palbu to v mém případě není, protože http://www.csfd.cz/film/773-leon/, nicméně 90% je naprosto zasloužených. ()

IQ Tiqe

Začátek nic moc, uječená Nikita mi dost pila krev a dlouho jsem k ní hledal sympatie. Pak přišlo zlepčení, ale celkově jsem řekal víc akce, méně nečitelnosti, tj. že děj bude někam směřovat, a lepší závěr. Líbil se mi zarostlá, kamenně klidná tvář Viktora čističe (Jean Reno). 55% ()

Sonnery

Po dlouhé době jsem překvapivě chytře investoval padesát korun a koupil si místo dvou piv kombinaci akčního filmu s krásnou ženou, který navždy změnil můj názor na čistící službu. ()

Anderton

Keď som videl Nikitu pred 20timi rokmi, pripadala mi neprekvapivo málo akčná. Dnes ju považujem za vzácne vyrovnané dielo, v ktorom je všetko. Je to silný celok, z ktorého vám však v hlave ostanú viac jednotlivé momenty. Napríklad scéna v kúpelni, kde s hlavnou hrdinkou cítime to napätie z prítomnosti priateľa vo vedľajšej miestnosti a mierny šok, keď zisťujeme, koho máme zabiť. Tomu hovorím ponor do psychiky postavy. Osobne nemusím príliš Renových cool zabijákov, čo tu bude pre mnohých dôvodom na absolútne hodnotenie, pre mňa je Nikita filmom Anne Parillaud. Je zaujímavé, že v 1001 filmoch je svätý Bessonov trojlístok úplne opomenutý a zvíťazil nad ním zabudnutý Posledný boj. ()

Frajer42

Snímek obsahuje několik vskutku delikatesních scén, nicméně ta omáčka okolo nich byla brutálně nezajímavá a odvracela mi pozornost. Vzduchem kromě kulek prosvištělo i několik fajn hlášek, které budu vydávat za své. Hlavní plochá hrdinka bez náznaku ženských křivek mi trošku lezla na nervy. Naopak jsem se celou stopáž těšil na Jean Reno, který se objevil sice až na závěrečných pár minut, zato ale jeho role neměla nejmenší chybu. Divím se, že se mi takový kult schovával takovou dobu. Film určitě má svoje publikum i svoje kouzlo. Zdejší nadšení úplně nesdílím, nicméně jsem se příjemně bavil. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel nascendi. ()

Kothy

Hodně drsný film o holce, která se s nikým a s ničím nesere. Bessonovy kvalitní roky. "Viktor, čistič." :D ()

dex2man

Moje tehdy první "setkání" s Bessonem se změnilo v okamžitý obdiv,který přetrvává dodnes...drsný a syrový akční thriller se vším všudy a Anne Parillaud věřím káždý nádech....scény v restauraci,v koupelně a samozřejmně Viktor jsou nezapomenutelné! ()

Campbell

Brutální nikitku i přes to že je sexy jsem nikdy neuznával, přijde mi že se Besson držel zkrátka. Nebo to bylo prostě že jsem ji viděl až po jeho nejlepších filmech(i když Poslední bitva mě taky moc nebrala). Ale furt jsem doufal že to bude lepší než Leon(kterej je dokonalej) nebo 5 element. Ale prostě mě to nebralo. Reno v roli Uklízeče je sice dokonalej stejně jako představitelka Nikiti ale i přes perfektní hudbu a střich nejsem nadšen. ()

nascendi

Je mi nad Slnko jasné, že Nikita je štvor a nie päťhviezdičkový film, akým dlhé roky u mňa bola. Napriek tomu, že v ňom Anne Parillaud (jedna z bývalej topky) a tomu, že si chránim svoje právo na nezávislé hodnotenia. Nikitu (odmietam ten stupídny prívlastok) som si pozrel ako dôverne známy film, aby som si opätovne vychutnal kľúčové scény a Parillaudovej stvárnenie Nikity, ako produktu ulice a doby. Ale tiež kultového čističa a "profesionála s ľudskou tvárou" v podaní Tchéky Karyu. Nikita nie je ani zďaleka dokonalým filmom. Ale je tiež pravda, že časť "dokonalých" filmov ma zanecháva pri ich projekcii dokonalo chladným. ()

PetrPan

Temná, drsná, brutální....přesně taková je Brutální Nikita Luca Bessona, pan režisér si sice moc neláme hlavu s praktikami tajné služby ani s občas pokulhávající logikou, myslím tím vystoupení tolik zbožňovaného Viktora Čističe alias Jeana Rena, pro mě je spíš rušivým elementem, který nejedná jako stroj na zabíjení, ale jako trotl, který má místo mozku želatinu, daleko víc mne upoutal Jean-Hughues Anglade jako Marco svým ztvárněním "obyčejného" muže, který prokáže obrovskou dávku statečnosti... Znovu zhlédnuto během Season Challenge tour 2015 ()

WANDRWALL

Z kozla zahradník. Ale tahle zahradnice mi nesedla. Nepřesvědčila mě. Nezaujala. Vyumělkované, nepřirozené, podoně jako fyzické schopnosti ženy bojovnice v KILL BILL. ()

FrodoF

Jo to byly časy, kdy Luc Besson ještě režíroval a nejenom psal scénáře k sračkoidním béčkovým filmům. Skvělá drsná krimi s několika hodně působivými scénami (především ta v koupelně, začáteční přestřelka a všechny scénys Renovým čističem jsou nezapomenutelné) a silnými postavami. ()

klerik

Nečakajte ženského LEONa, pripravte sa na nával plaču a zavíjania hlavnej hrdinky, vychutnajte si Jeana Rena a nakoniec pochopte, že je to výborný psychologický film (ktorý dodnes vykrádajú všetci možní režiséri a tvorcovia seriálov)... ()

dopitak

Slušně to uteklo. Já jsem Viktor, čistič. A Benátky z okna koupelny. Jinak ale můžu zodpovědně říct, že známý seriál s Petou Wilson měl prostě víc prostoru vykreslit situaci, hlavní postavu i jednotlivé akce. A taky o dost hezčí hlavní hrdinku. Bessonův film není tak akční, i když drsnej je dost. Trochu jsme se chvíli ztráceli, ale vysvětlení nakonec spíš přišlo, i když se zpožděním. Třeba ty odstupy při výcviku, po propuštění, po samoobsluze. ()

Chrustyn

První a zároveň nejlepší zpracování příběhu feťačky, kterou "převychovají" na profesionálního zabijáka. Výborná Anne Parillaud, syrová atmosféra a slušné akční scény. Tímto filmem se Besson vydal jiným směrem než doposud a ukázal, že tento žánr mu sedí nejvíce. ()

korbitch22

francouzký studený thriller,který mě bohužel stašně nudil,ale neskutečně.besson,to natočil stašně fádně a unile.mě to prostě nevzalo.prosím nebijte mě,ale americký seriál s petou wilson se mě líbí mnohem víc. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění