Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Stanislaus

Bůhví proč Luke pořád dělal problémy a s oblibou je vyhledával. Asi si tím chtěl dokázat, že ještě žije?! Ale o tom je vlastně velká část filmu. Námět byl celkem jednoduchý, ale dobře rozvedený a děj filmu filmu mi díky bláznivým nápadům Lukea rychle ubíhal. Do dvouhodinové stopáže se vešel opravdu velký a rozmanitý příběh, kterému vévodil skvělý Paul Newman společně s Georgem Kennedym. Byl to ale velkej frajer, ten Paul "Luke" Newman! A navždy bude! ()

sharky

Vězení ve filmech jsou od toho, aby se z nich utíkalo. A tak Paul Newman utíká, utíká a utíká a přitom pohrdá všemi zákony a autoritami a jde mu to sakra dobře. ()

MontyBrogan

Mne to aj tak najviac pripomínalo One Flew Over the Cuckoo's Nest. Viem, bolo to natočené skôr, ale kvalitou je Luke stále o krok pozadu. No v porovnaní s takým veľdielom to znamená, že sa tento Rosenbergov a Newmanov počin určite oplatí pozerať, bol to skvelý zážitok. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 11.2.1977, réžia českého znenia (ČST Praha 1976) = ZDENĚK COUFAL (6.2.2009) ()

MM11

Paul Newman je tady stělesněním vůle a je skutečně zatraceně přesvědčivý. Velice volně ubíhající vězeňské drama nehýří optimismem v tom profláklém smyslu. Dalo by se to spíš nazvat touhou žít a nepoddat se. Všichni hrdinové jsou průměrná herecká směska a přesto dosahují při scéně asfaltování maximální přesvědčivosti bez vyjímečných filmařských hrátek. Sám Newman je tady herec úsporné mimiky, buduje svou osobnost jen v náznacích. Opakem mu je hlučný George Kennedy (schématická postava podle mě), kterému dala akademie trochu nepochopitelně přednost. Nepouštěl bych se do debat o nejlepším vězeňském filmu vůbec, ačkoli v mnohém je určité mimořádný. Protože ukázal ten katr zase trochu jinak. I když to tam bylo určitě děsný, tak to s filmu připadá, že to stálo za to. ()

Pítrs85

Film svojí lenivou atmosférou, do ruda rozpáleným sluncem a zpocenejma chlapama jak stvořenej na horký letní dny. Navíc natočenej v době, kdy se na nějaký klišé a šablony zvysoka kálelo, tudíž Luke není hrdina každým coulem, spíš naopak, ostatní vězni taky různorodí charaktery a na druhé straně dozorci žádní vygumovaní pseudodrsňáci, co si chtěj honit ego na uštvaných muklech, ale prostě lidi, co jen dělaj svojí práci (i když je to práce na hovno). A to se mi, na celým filmu, samozřejmě s frajerským úsměvem Frajera Luka, líbilo asi úplně nejvíc. Škoda převeliká, že dneska už se nic takovýho netočí... ("Nemít na to, to je právě ta frajeřina..."). ()

Ivoshek

To tady všichni popisujou, jak kdyby byl Luke umístěnej v Dachau… Ve skutečnosti si vězni ve filmu víceméně žijou jak na letním táboře. Ráno snídaně, pak sekat roští u silnice, večer poker, hraní na banjo, sport a radostná společná sprcha (případně šprýmovné soutěže typu "kdo sní víc vajec"). Kdykoli se zeptají dozorce, třeba "můžu vstát?", "můžu si sundat košili?", "můžu si vzít brejle?", dozorce řekne "jo, můžeš". Největší šikana je, že tě někdo popožene kopancem do zadku a nejkrutější trest je, že tě na noc šoupnou do oddělené budky. Já fakt netuším, proti čemu přesně se jako Luke měl vzbouřit. Když mu ten nejdrsnější spoluvězeň po tom, co naschvál makají při asfaltování co nejrychleji, řekne něco jako "Ty jsi ale frajer vykutálenej, Luku.", v podstatě jsem čekal, že zbytek filmu bude homoerotická romance. Nemůžu říct, že by mě ten film něčím vyloženě štval, kamera funguje a jižanská atmosféra je tu trefená hezky, na druhý straně jsem si tu ani nenašel nic, kvůli čemu bych na to koukal až do konce. Z top žebříčkových filmů z 50. a 60. let je pro mne tohle zatím největší zklamání. ()

ARI50

Nevím tenhle film ve stylu zapadákov mě už moc nebere. Ano herci skvělý prostředí taky ale chyběl tomu šmrnc napětí. ()

veru_needy

Určitý lidský charakter se prostě nedá zlomit ať se děje, co se děje a Paul Newman takovou osobnost ztvárnil nejlépe jak uměl. Snímek je natočen podmanivou vězeňskou atmosférou a hlavně silnou emoční stránkou, ve které prostá lidskost a soucit dostává setsakramentsky zabrat. Děj příběhu nás zavádí do státního vězení v jižních Spojených státech. Je ukázán brutální, vyčerpávající a vůbec obecně depresivní každodenní život vězňů, ve kterém jde převážně o boj za rozumné postavení uvnitř částečně nemilosrdné a částečně solidární vězeňské komunity. - "What we got here is a failure to communicate." ()

Bauer

Tak tohle je jeden z dalších naprosto dokonalých filmů , kterému nejde snad nic vytknout!!! V roli Luka si nedokážu představit nikoho jiného, než vynikajcího Paula Newmana.Je zda řada nezapomenutelných scén , jako například snědení 50 vajec , nebo " Já pořád třesu šefe" !! A pak to co řekne Newman: " Nemít na to , to je právě ta frajeřina" a na tom něco bude pravdy .Dále je zde hezká hudba a zjistíme i , že Newman umí zpívat ( když mu umře matka ).Máme zde také velmi známá jména jako například Dennis Hopper , Harry Dean Stanton a samozřejmně George Kennedyho .Pro mně je tento film nezapomenutelným zážitkem a určite si najde místo v mých TOP 15 filmech!! ()

mm13

Keď o niečom počúvate roky a túžite to vidieť tak dlho, až si v hlave natočíte vlastný film, ťažko na vás potom aj tie najpopulárnejšie scény (vajcia, box) zapôsobia ako ste očakávali... Našťastie ale Frajer Luke nie je len o frajerinkách a nezlomnosti hlavného hrdinu, funguje aj v rovinách, ktoré akákoľvek nadšená interpretácia nesprostredkuje. Nech je to nápaditý scenár, vynikajúca Rosenbergova réžia (ktorá si udržuje zdravý odstup aj v tých najvybičovanejších scénach), bezchybný, hlboko ľudský prejav Paula Newmana či vôbec nie typickí zlodusi (žiadni bezhlaví sadisti, len skrátka tvrdí chlapi na druhej strane barikády - avšak výrazne štylizovaní do snáď až symbolickej roviny, vďaka čomu nie je divák ukrátený o celý rad naozaj silných katarzných momentov) ...a z týchto aspektov potom nenásilne sa vynárajúci humanistický podtext - to všetko vytvára nečakane fungujúcu masu, vo svojej kategórii trochu iný a práve preto vlastne dokonalý film. Myslím že po pretrávení a druhom zhliadnutí pôjdem v hodnotení vyššie... teda najvyššie. A vlastne... ()

Earl_23

Kdo by to byl řekl, že tento film vznikl v roce 1967? Já rozhodně ne. Cool Hand Luke je totiž zcela nadčasové dílo, které má v sobě opravdu výjimečnou myšlenku a poselství. A samozřejmě také Paula Newmana... netřeba asi dodávat, že zahrál skvěle a Oscara si rozhodně zasloužil. Obdržel jej aspoň Kennedy, kterého mám v tomto filmu také moc rád. Nezlomnost lidského ducha je tolik silné téma, a zde je vylíčeno natolik - dovolím si použit výraz pro tento kultovní film - frajersky, že skutečně nemám co dodat. U tohoto filmu jsou to právě ty chvíle, kdy si připomínáme, kým jsme. O nějaké tři dekády později sice toto vězeňské (nebo chcete-li spíše vězeňsko-pracovní) drama překonal Shawshank, ale to výsledné hodnocení ani trochu neubírá. Stejně to byl frajer! Nemít na to... to je ta největší frajeřina. ()

Kimon

Paul Newman byl suprový frajer. Prostě vajíčkový král. Mám ho rád, a bohužel dnes už není mezi námi. Byl, je a bude u mě navždy patřit mezi nejlepší herce. Díky Paul Newmane, posílám ti poděkování tam do hereckého nebe, přirostl jsi mi k srdci. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007