Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(2) / Epizody(18)

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

husak_k

Myslím, že každý fanoušek Georgových knih může být nadšený. HBO se očividně poučilo ze svých chyb a vracíme se zpět ke středověkému způsobu vyprávění, politice a hlavně je seriál velmi věrný předloze. Tempo seriálu je úplně ideální, což vychytat vzhledem k časovým skokům nemohlo být vůbec lehké. Postavy jsou dobře vykreslené a fanservice mainstreamovým fanouškům se zde objeví jen výjimečně. Hlavní pětice herců byl výborný výběr, ale ani mladí se nenechají zahanbit. A teď se už můžeme těšit na Tanec. 90% ()

mata77

Rod Draka je veľmi silno ovplyvnený tým, že sa jedná o generačný konflikt. Tvorcovia sa podujali na odvážny krok a dej posúvali v čase v desiatkach rokov už v polovici série. Okrem herečiek, ktoré stvárnili hlavné ženské postavy, sa tento fakt dotkol aj ich detí. Druhá ťažká úloha, ktorú museli filmári prekonávať, je latka, ktorú Hra o Tróny postavila naozaj vysoko. Prekonať sa im ju nepodarilo, ale hneď pridávam poznámku, že posledné tri epizódy tejto série ma už začali presviedčať, že sa tvorcovia naozaj snažia. Prístup k réžii sa v priebehu série menil k lepšiemu a pretrvávajúca vzťahová dráma postupne prešla od otravných hádok k emotívnemu hudobno-vizuálnemu kvalitne odvedenému filmárskemu remeslu. ()

Metaliulinka

Hře o trůny to nesahá ani po kotníky... Dlouhé, prázdné dialogy a místy zcela nelogické momenty. Přistihla jsem se, že jsem sérii dokoukala spíše ze setrvačnosti. Za mě průměr, nicméně hvězdu navíc dávám za draky a postavu Daemona. ()

AndrewNewman

Brutálne sklamanie. Nečakal som, že sa mi nebude chcieť pozerať ani posledné dve epizódy prvej série, ale snáď sa k tomu dokopem. Prvé epizódy ma ale naopak dobre navnadili, najhorší bol ale ten rýchly prechod o niekoľko rokov + výmena hlavnej herečky. Emma D'Arcy je pre mňa maximálne nesympatická herečka, pričom Milly Alcock je jej presný opak. Ale ani to nie je hlavným kameňom úrazu. Je to skrátka nudné!!! Čakal som a čakal, kým sa začne diať niečo poriadne a nebyť skvelého Matta Smitha v úlohe Daemona, bolo by to ešte o hviezdu menej. HBO by sa mohlo zobudiť a dať tomu poriadne grády, pretože s GoT sa to nedá ani porovnať. A dokonca ani s 8. sériou! ()

Kennedy_R

Proti hře o trůny více rozvinutá ukázka dvorního života se všemi detaily. Na detailech a drahém prostředí se opravdu nešetřilo. Hodnocení bohužel sráží místy stojatý děj a málo akčních scén, které bychom čekali. Je zde více zřetel na charakteristiku postav. Ale černoši v bílých parukách je už vážně moc. To je musí cpát úplně do všeho, kde námětově nemají co dělat? Tento debilní aspekt dnešní anglosaské kultury mě už dlouho štve. Snad se dočkáme jako satisfakce toho, že Martina Luthera Kinga bude hrát např. Dolf Lundgren :-) P.S. teprve poslední dva díly první série dostanou ten správný drive a konečně se děj podstatně zrychlí. ()

TR4XY_CZ

Musím říct, že jakožto člověk, co neviděl Hru o trůny, jsem se na Rod Draka podíval jen ze zajímavosti a abych po shlédnutí učinil rozhodnutí, jestli mě ten svět zaujal natolik, že bych se případně na Hru o trůny podíval. No, nic takového se tedy v nejbližší době dít nebude. Produkčně je to dobře zvládnuté, bohužel mě ten svět až na draky vůbec neoslovil. Vůbec mi taky neseděl styl vyprávění, tím mám na mysli až příliš velké množství časových skoků, které začaly být po chvíli nehorázně otravné a dost ubližovali celkovému ději. No a až na krále Viseryse, mi nezáleželo na žádné postavě. Většina z nich mě buďto svými rozhodnutími štvala nebo mi připadala hrozně plochá a nezajímavá. Také na můj vkus až příliš sexu a porodu. Né díky, ale fakt jsem to nepotřeboval vidět skoro každou epizodu několikrát. Stejně jako u Prstenů Moci bych ocenil i více akce a méně kecání. Tady to ale aspoň mělo nějakou významnost a smysl. Pro mě tedy jde lehký nadprůměr. 6/10 ()

fimler

První díly mě až tolik nebavili, od šestého nastává velká změna a to až taková, že mě seriál začal bavit víc než Hra o trůny. Dávám 5 hvězd a jsem zvědavý kam se seriál vyvine. Jediné co musím vytknout jsou špatně sestříhané scény, kdy zkazili někdy dojem z hereckého výkonu nebo opravdu nesmyslně navázali na sebe. ()

muti

Vyskladať príbeh cez niekoľko generácií nie je ľahké a začať vojnu v prvej sérii by bolo urýchlene. Dávam prednosť vystavaniu deja a konaniu postáv. Kto kedy s kým a prečo je dôležité, aby v čase vojny bolo jasné kto s kým bojuje a hlavne prečo. Ako rozjazd je House of dragon S01 skvelý, užijeme si let drakov z blízka, zažijeme korumpovanie mladej generácie, lezenie po spoločenskom rebríčku na úkor predčasných vdov, ako aj kalkulácie ohľadom nástupníctva na trón. Páčilo sa mi aj zobrazenie slabého kráľa ktorý prokrastinoval rozhodnutie o nástupníctve a deťom nechal krvavé rozhodnutia. Je dôvod prečo sa v minulosti nasledovníci trónu stávali členmi cirkví, čím zanikal ich nárok na trón. Zaujímavá je aj okrajová postava šľapky ktorá sa vzoprela osudu a rozohrala vlastnú hru, ktorá rozhýbala misky váh rozpolteného kráľovstva. Uvidíme kam ju dovezie jej ambiciózna cesta. Trošku podivnejsia bola postava krivého radcu ktorý má rád korienky jednak ruží ako aj kráľovnej. ()

CrazymanM

Do sedmé epizody to byla celkem otrava,pak se to teda trošku rozjelo,přesto zatím seriál moc kladně nehodnotím,ale uvidíme,co bude dál?! ()

blondboss

Hra o tróny je späť a ja opäť krochkám blahom z fantasy sveta, ktorým nás v našich životoch potešil George R. R. Martin. Rod draka ako prequel funguje skvelo. Áno, nie je to už tak komplexné ako originál a je to rozťahané do dlhšej časovej línie, ale stále je tu cítiť ten "smrad" starého dobrého seriálu - intrigy, boj o moc, skvelé vizuálne epické scény a skvelo vykreslené charaktery jednotlivých postáv. Prvá séria ma navnadila a šípim, že v tej druhej to už bude o niečo drsnejšie. 85 % ()

Lina

Hra o trůny si získala jméno kvůli výpravnému zpracování, násilí, erotickým scénám a skvělému, byť místy zmrzačenému příběhu. Rod Draka se jí snaží podobat, ale časově na ni vůbec nenavazuje. Začíná zhruba o 200 let dřív a vypráví část historie královského rodu Targaryenů, ze kterého pocházela i Daenerys. Knižní předloha Oheň a krev dostala název podle hesla tohoto rodu. Zpracování ale muselo být těžší než u Hry o trůny, protože tahle kniha je mnohem kratší a navíc napsaná formou kroniky. Popisuje se v ní vznik Západozemí jako říše už od prvního vládce dynastie, Aegona I. (Tomu se má věnovat další připravovaný seriál.) Rod Draka se zaměřil jenom na část fiktivních dějin, na válku nazvanou Tanec draků, k níž dojde mezi dvěma uchazeči o trůn. Jedním z nich je princezna Rhaenyra, dcera krále Viseryse, který ji dokonce sám jmenoval svou dědičkou. Obvykle se ale dávala přednost mužskému potomkovi a tím je Viserysův syn z druhého manželství, Aegon. Ten se nakonec postaví proti svojí starší sestře. První série RD popisuje události, co válce předcházely, a oba nevlastní sourozence porovnává. Velký vliv na události mají ještě další příbuzní. Kromě Viserysových manželek a mladšího syna Aemona jsou to hlavně králův tchán Otto Hightower, který mu slouží jako pobočník, a mladší, divoký bratr Daemon (další role prince pro Matta Smithe). Rod Draka staví na kvalitních hereckých výkonech a dialozích. Nechybí ani draci a poslední díl první série je v tomhle směru fantastická ochutnávka pro tu další. Výprava je solidní a kromě erotiky se zase používají násilné scény. Někdy dobré, někdy zbytečné přehnané (za všechny jeden spoiler – těžce nemocná žena po porodu si nemůže jen tak umřít, musí se nechat upálit vlastním drakem). Nicméně až na některé úlety se toto zpracování velice dobře drží předlohy a na rozdíl od Hry o trůny byl prý i autor knihy tentokrát s výsledkem spokojený. Je tu ale hodně nových postav ve světě, který má svá pravidla. A protože dojde i na zbytečnou rozvláčnost (což se stávalo i Hře o trůny), může se stát, že vám děj bude občas připadat trochu nudný a nepřehledný. Ale toho, kdo ocení politiku a má rád svět Západozemí, seriál určitě potěší. ()

JHappy

Úžasný seriál, intriky, vraždy, tahání za nitky, souboje. Krásný návrat do světa Hry o trůny. První série se opravdu povedla. ()

Tomko87

Ako áno, ani náznakom sa nepribližuje k kvalitám Game of Thrones. Cele mi to prišlo lacnejšie, nudnejšie a menej odvážnejšie než originálny seriál. . ()

Predator77

1 Série: 10 Procent, Tak konečně to mám za sebou a o můj bože takové utrpení jsem už dlouho nezažil, první začneme teda draky kteří jsou fajn a krásně natočení ale dostávají hrozně málo prostoru a když je v nějaké epizodě tak jen asi a pár sekund a v některé epizodě chybí úplně, dál co tu máme je fajn první epizoda která mě dokázala celkem dobře navnadit a říkal jsem si že tohle je ta stará dobrá hra o trůny nechybělo v ní dost napětí, násilí, ani sexu a politikaření ale jenom že s dalšíma epizodami tohle nadšení šlo postupem času do háje a může za to především to že se v nějaké epizodě se stane zajímavý zvrat a vás zajímá jak to dopadne v té druhé ale najednou začne druhý díl a víte co nic autoři na vás vyloženě serou protože tam zrovna dali skok v čase o 10 let tak že víte úplný hovno co se ted právě děje a na dané události v minulé epizodě tak můžete úplně zapomenout, jak jsem teda naznačil skoky v čase tak se nám s tím pojí také to že najednou sledujete úplně jiné herce tak že pokud jste si někoho oblíbily tak máte co zase smůlu prostě to tak je a nic s tím neuděláte jedině to vypnout a nedívat se na to ale to mě naštěstí neodradilo a i tak jsem se na to díval dál s tím pocitem že se to alespon celé nějak uzavře ale ne přišli poslední dva díly a stálo se vyloženě úplný hovno jenom jsme dostaly doslova otevřené finále a setap na druhou řadu a to je celé, tak že ve výsledku jsem tak nějak doufal že se autoři poučily a po zkažené 8 řadě hry o trůny nám dají konečně něco lepšího ale bohužel nestalo se tak a já tomu dávám z milosti jednu hvězdu za fajn draky ale to je tak celé. ()

Ronkar

Nic extra. Dost často velmi nudné pasáže i dialogy. Málo konfliktů a tudíž spoustu vaty. Do dívání jsem se musel několikrát nutit. Vcelku fajn episody střídají nezáživné a natahované. Audiovizuál je perfektní (ale co jiného od této značky čekat). Herci tak 50/50. Někteří zvolení dobře, jiní působí nezajímavě. Podobné je to i s budováním charakterů. Celkově lehký nadprůměr. Zajímavé to začne být až ke konci a tam 1. série samo sebou tradičně končí, aby nalákala na další sérku. To se tvůrcům sice daří, ale nemůžu se zbavit pocitu, že se to mohlo celé šeškrtat tak na 6 episod a ukázat ve zbytku děje něco zajímavějšího. Pro fandy tohoto universa a draků povinnost. Ostatní... lehký nadprůměr. Nedoporučuji srovnávat s původní GoT, protože původního seriálu dračí rod fakt nedotahuje... ()

Eaton_Hunt

Ze začátku pomalejší tempo, ale od čtvrté epizody starý dobrý game of thrones plné dramatických okamžiků provedené pomocí vynikajících dialogů a hereckých výkonů. Filmařina excelentní, ješte aby nebyla za tolik peněz. Doufám že nezklame druhá série. 8,499/10 ()

Saxos

Důstojné pokračování GoŤáků. Dokážu si představit, že by jsme v klidu probrali všechny rody. Samozřejmě kdyby se udržela taková úroveň. Zde je dobré se zmínit o dracích. Parádička. Nic přehnaného a ani žádný digi nebo model hnus. Závěr: určitě doporučuji a těším se. ()

rigby

Natočeno naprosto skvěle, ale bohužel autoři nemysleli na diváka. U televize obvykle nikdy neusínám, ale v tomto případě se mi to podařilo snad u všech dílů, kromě jednoho. Nečekaně upovídané a s absencí jakékoli akce. Jen jsem se nudil a dokoukal to snad z povinnosti, nebo vlastně proč. Tento styl mě nebere a na další pokračování už se nepodívám. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (více)