Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

Slasher

Chazellův love letter a zároveň manifest proti uprděný hollywoodský korektnosti a uniformitě, kterou zažíváme právě dnes a zase znovu. Maximálně jsem hodnotil už First Man a La La Land, ale zde Babylon je ještě jiný vrchol co se týče ambicí i v suverenitě. Pořád žasnu jak se tohle podařilo realizovat, s takovou stopáží a v autorsky tak utržený podobě — cíl byl k*rva riskantní a vysoko, za mě je to dokonalá trefa do černý. Ta muzika (!), řízený chaos a energie, top vizuál a casting, podmanivý mix dekadence, snílkovství a melancholie, dojemný meta přesah se Singin' in the Rain, nesmrtelností filmových klasik a hořkých osudů hereckých hvězd. Navíc cenný záznam o zápalu a tvůrčí svobodě konce éry beze zvuku. Plná palba a velká vnitřní radost, značka kino 3x. ()

EdaS

Tak teď se snad Chazelle zase uklidní a natočí něco uměřenějšího a sevřenějšího se zajímavějšími postavami. Přehlídka nesoudnosti a nabubřelého ega dokáže vydolovat skutečné emoce jen díky Zpívání v dešti. ()

xxmartinxx

Velká chyba, že na konci začne Chazelle pouštět ukázky ze Zpívání v dešti, aby ukázal, že jiný film to za půlku času zvládl o tolik lépe a bez toho, aby ze mě vysál život. Ani nevím, jestli to měla být dekonstrukce pozlátka, nebo jeho oprášení, ale snad žádný zaláskovaný metafilm si tak málo nezasloužil sebedojímavou závěrečnou montáž historie filmu. Mám rád excesivní exhibice, ale tohle je spíš úmorné. A ten podivný nice guy vibe z hrdiny platonicky imprintovaného na Margot Robbie, kterou neustále zachraňuje, a která by byla o tolik šťastnější, kdyby pochopila, že on je pro ni ten pravý, byl takový ulepený. ()

fuxoft

Tři hodiny utečou překvapivě rychle, je na co se dívat (a poslouchat), některé nápady jsou skvělé, ale měl jsem dojem, že se dívám na sestřih dvou až tří různých filmů různých tvůrců a žánrů. ()

Dadel

Audiovizuální orgie, co nenudí ani po třech hodinách (narozdíl od jiných audiovizuálních orgií z letošních Oscarů (nebudu jmenovat, aby se Danielové neurazili), které nudí i při pouhých dvou a půl hodinách). Škoda, že film na Oscarech ostrouhal (narozdíl od jiných...), asi je pro Akademiky až moc dobrý. ()

Djoker

Chazelle někde musel objevit stroj času. Jeho zběsilá jízda mezi érou němého a zvukového filmu rozhodně není pro slabé žaludky. Hlavně v první hodině se utrhl ze řetězu a skáče z jedné vulgarity, fekality či obscénnosti na druhou. Každá třetí scéna by v běžném snímku byla vrcholem, ale tady je pouze jedním z mnoha highlightů. Babylon je úchvatná podíváná, i když je to spíše sestřih klipů než regulérní film. ()

Morien odpad!

Wwwwwwwhat?! Když se sežeru, zdvojnásobím se, nebo zmizím? A ještě tedy aby bylo jasno, důvod, proč film hodnotím tak nízko, je postava Nellie. A potom samozřejmě proto, že žere sám sebe. ()

somnar

Další love letter Hollywoodu, na který předtím někdo tři hodiny úmorně kálí, asi aby to bylo dekadentní pro… Vlastně nevím, pro koho. Teenagery? Prarodiče? Lidi, co nikdy neviděli žádný film? Nevěřil jsem, že to řeknu, ale nakonec to má blíž k tomu příšernému Murphyho Hollywoodu na Netflixu, i když by se to chtělo lísat k jinačím velikánům. Nakonec to nejlíp shrnuje nevzrušená sardonická novinářka Jean Smart, co si jen povzdechne "Vždyť já znala Prousta". ()

3DD!3

Opulentní freska zachycující přerod starého Hollywoodu v nový. Strašně mě teď zpětně mrzí, že jsem ji nechytl v kině, ještě aby ano když ji tam kinaři nechali snad jen ubohý týden. Chazelle vysekává hlubokou poklonu tomu co filmy znamenají pro lidi. Cynickou komedii rámuje pláč a truchlení nad změnou, která je ve světě tou jedinou jistotou. Margot Robbie je fantastická. Na zabití, ale zároveň strašně ryzí a hodná ochrany. Hudební stránka je neskutečná, takhle to umí jen Chazelle s Hurwitzem. Závěrečný průřez kinematografií je neskutečnou katarzí, která probudí chuť co nejdříve navštívit nejbližší biograf. ()

Kaka

Místy explozivní, ale obvykle zbytečně teatrální, hektické a extrémně dlouhé. Chazelle je tam poznat díky hudebním vsuvkám, které jsou pomyslné mini-vrcholy filmu. Óda na starý Hollywood, která má své pozitivní momenty především po technické stránce. Fantastickou kamerou začínaje, impozantní výpravou a dobrou hudbou konče. Sledovat ale tuhle nakoksovanou divočinu 190 minut vyžaduje opravdu velkou dávku trpělivosti. Většina dialogových pasáží osciluje někde mezi výběrem z hroznů Tarantina a Scorseseho, ani jednomu se to však nedorovná. Odvážný, nevšední, ale těžko stravitelný film. ()

Spiker01

Žijeme ve zlaté éře televize a tvůrci by si měli uvědomit, že i když pro ně je výsada točit filmy, tak když už mají být tak dlouhé, tak ať jej zpracují ve formě minisérie. Což je i záležitost Babylonu, přičemž talentovaný Damien Chazelle si látku natočil patrně přesně dle své vize...leč na film mu nikdo moc do kin nepřišel. A krom tématu Hollywood sobě, které zjevně lidi moc nezajímá (viz Mank, Fabelmans); já viním i stopáž. Na jedno celé posezení v kině je to prostě extrémně náročné a myslím si, že po tomto a Prvním člověku (který mě moc nezaujal) se stále mladý talent vrhne do streamovacích válek a už mu nikdo jen tak tak velké peníze na kinofilm nedá. Co mě potěšilo, tak byl opět skvělý Brad Pitt, který je po většinu stopáže stále stejný frajer a trošku zklamala Margot Robbie, která se bude muset ještě hodně snažit aby odvrátila 4 propadáky za sebou a za mě by příště měla přijímat méně výstřednějších rolí (jedna Harley stačí). Takže jo, je to dobrý film, za mě lehce nadhodnocený, leč fyzicky velmi náročný na zpracování, o to více však autorský, příště rozsekat do třech částí a dopadlo by to lépe. ()

castor

Bradavky, sloní výkaly, kokain, močení, další bradavky, živá hudba, zběsilý tanec, hodně bradavek, náhodné úmrtí, hromadné sexuální orgie. Tak vypadá půlhodinový bujarý rozjezd v honosném sídle šéfa filmových studií. Další minuty ukážou škrábání se na vrchol i strmý pád z něj. Jenže teď jsou nahoře a hodlají si to do strhání užít. Damien Chazelle nakukuje za oponu v divokém období Hollywoodu, které výrazně ovlivnil nástup zvukového filmu. Stále poměrně mladý režisér a scénárista se znovu otírá o postavy, které podstupují emoční i fyzické peklo, aby se vydrápaly ke svému snu. Brad Pitt už svého cíle dávno dosáhnul, je superhvězda, která spíš než novými hereckými výzvami proplouvá manželstvími; živelná Margot Robbie je nováčkem v tomhle byznysu, chytne však první příležitost, je sebevědomá i trochu mimo kontakt s realitou; přistěhovalec Diego Calva (pardon, ale herecky mě neoslovil) se chce jakkoliv dostat na natáčení, klidně čmajzne sanitku, aby před západem slunce dovezl na plac kameru. Skáčeme mezi nimi, střídáme žánry podle převládající nálady postav. Sledujeme výpravné natáčení pod širým nebem, chaotickou pásovou výrobu (ve které Robbie zastíní hlavní hvězdu) i náročné (zvukové) natáčení v ateliéru (ve všech případech je to plné střihu, nápadů i fantastické režie). Prostě radost. Jenže to jsme někde za polovinou a stále víc se začíná projevovat, že Chazelle, který se předtím párkrát nalokal, se teď už solidně topí. Prostě sám sebe nedokáže krotit. Obávám se, že moc dobře nespí, protože hlava mu pořád jede, skáčou z něj desítky myšlenek, novátorských prvků a nápadů, ale už je to solidní (nejen) scénáristický bordel. Poslední hodina na mě působila nabubřelým/nekontrolovaným/egomanským stylem „podívejte, co svedu, podívejte, co tam ještě narvu!“. Narval, ale už to nelepilo. Přespříliš tlačí v do sebe zahleděnou exhibici. Jakoby sám sebe přesvědčil, že už je zatraceně velký filmař, dostal balík peněz a dostal až moc volné ruce. V jednotlivostech místy skvostné, jindy ale v mnohém nepřístupné dílo. PS: Po docela dlouhé době jsem viděl někoho odcházet v polovině promítání z kina. ()

*CARNIFEX*

Sledovať 190 minút “vrchných 10” ako im jebalo na hlavu pred “100 rokmi”, lebo boli “IN”, nie - to fakt nemám zapotreby. Ja osobne opovrhujem tou dnešnou “smotánkou”, plnou vraj hercov, ktorí sa vedia akurát tak dobre sfetovať vo svojich vyvolených podnikoch či uzavretom kruhu, kde sa následne hlava nehlava kurvia jak v Jozefíne Mutzenbacher, a nie to ešte čumieť na hentu bandu stroskotancov, ktorá síce žila naplno, no výpovedná hodnota - NULA. Keby tento rádobý pokus nemal také herecké osadenstvo aké má, ani by si neškrtol. Gatsby mal pointu, príbeh, romantický základ, zachoval si úroveň i dôstojnosť, toto je jak keby sa banda najebaných retardov odtrhla z reťaze a nikto ich nemá záujem zastaviť, lebo chce byť medzi nimi, pričom čím väčšiu kokotinu vymyslia, tým väčší rešpekt dosiahnu. Nie, nie - díky ❤️ ()

D.Moore

Babylon je zážitek. Kvůli takovým filmům se zkrátka chodí do kina a nevím, nevím, jestli letos uvidím něco lepšího. Stejně dobrého snad, protože věřím Oppenheimerovi, ale lepšího sotva. Tříhodinová jízda neřestným Hollywoodem dvacátých let v půlhodinovém úvodu zašlape Luhrmanova kýčovitého Gatsbyho do kokainem posypaného parketu a dál se odvíjí stylem takřka tarantinovsky-coenovským, v němž je každá scéna perfektně napsaná i zahraná, neodolatelný černý humor se mísí s napětím a nejrůznějšími bizarními výjevy, to všechno v naprosto zběsilém tempu, které udává Hurwitzova dokonalá hudba. A ti herci a herečky! Margot Robbie nikdy nehrála lépe, Brad Pitt dlouho nedostal takovou krásnou příležitost, neokoukaný Diego Calva s nimi v pohodě drží krok... Já byl v sedmém nebi a nechtělo se mi pryč. A ačkoliv mě filmové ceny jindy nechávají chladným, Babylonu bych přál úplně každou. Tím víc mě ovšem zaráží, že nebyl nominovaný na Oscara ani za nejlepší film, ani za režii, ani za herce nebo herečky... Snad tedy uspěje aspoň hudba, protože Justin Hurwitz je jednoduše génius, výprava a kostýmy. ()

Hild

Damien Chazelle je génius, který má před sebou ohromnou kariéru. Nicméně Babylon je tak strašně specifický film, že naprosto chápu jak plná hodnocení, tak hodnocení dvouhvězdičková, tohle nesedne každému. První dvě hodiny pro mě byly absolutní filmová extáze, jakou nejsem schopná popsat slovy. Z toho, co Chazelle a Sandgren dokáži dělat s kamerou, se mi bude točit hlava ještě dlouho. Tolik geniálních scén na tak krátkém prostoru (například natáčení první zvukové scény je absolutně fenomenální). Jako někdo, pro koho filmy znamenají tak moc, je Babylon vyznání lásky filmům a všem těm filmovým nadšencům. Jediný důvod, proč jsem váhala nad plným hodnocením je, že v poslední hodině místy filmu dochází dech (například pasáž s Tobeym Maguirem už mi přišla zbytečně navíc) a protože jsem nebyla tak propojená s postavami, jak bych si přála, ale jakmile si to člověk nechá rozležet, tak pochopí, že ta pointa je někde úplně jinde. Ne, Babylon u mě nepřekonal La La Land, ale pocit výjimečnosti jsem u sledování měla. ()

gogo76

" and camera ...and sound...!" Nejako som cítil, že toto je ten pravý film pre veľké plátno a vyrazil som do kina. Damien Chazalle je stále veľmi mladý, no ešte viac talentovaný režisér. Jeden z tých, u ktorého je jasné, že pôjde v šľapajách velikánov ako Scorsese, Leone, Spielberg...Film, ktorý vzdáva hold filmovému remeslu tu nedávno natočil aj Spielberg, ale vedľa Babylonu je to veľmi komorný film. Kto z nich vyhrá bitku o Oscary? Babylon je veľkolepý epos, ktorý je nadupaný vizuálnymi nápadmi, davovými scénami a samozrejme hudbou, ktorou Chazalle spolu so svojím už dvorným skladateľom Hurwitzom ohuruje opäť. Našiel som si tu svoje skladby, niekedy je to až príliš divoké, no soundtrack je výborný, Oscar minimálne za hudbu je asi istý. Réžia je úplne geniálna, klobúk dole ako to Chazalle dokázal všetko pretaviť a skĺbiť do jedného dokonale fungujúceho celku. Humor nenásilne prechádza takmer celým filmom, no s blížiacim sa záverom sa nenápadne vytratí. Hlavné herecké trio je úžasné. Nebudem tu vychvaľovať hviezdy Pitt a M. Robbie, no je úžasne ako dobre zapadol neznámy Diego Calva a rozhodne sa nestratil. Film má mnoho doslova úžasných a čarovných scén. Prvý natáčací deň, bitka s hadom, stresové natáčanie so zvukom, tajná návšteva kina(Pitt) a jeho sklamanie... Film dokáže rozosmiať, rozbúchať srdce i dojať. Som fakt vďačný za tento film (aj ten Spielbergov) po všetkých tých digitálnych Marveláckych filmoch, ktoré okupujú kiná... Posledný movie mix si režisér mohol odpustiť, nejako mi to tam nezapadlo a už vôbec nie v kontexte scény "Singing in the rain". Inak krásna pocta Holywoodu a starým dobrým časom. Tie časy sú už preč, ale vďaka Babylonu ich môžeme znovu zažiť. A presne preto máme radi filmy. 80%. ()

pepo

Uzasne, strhujuce, krasne, dychberuce a v zavere maximalne dojimave. Pri mafianskom intermezze sice tomu spadne trochu retaz, ale inak uplne cinema paradiso. A dalsi dokonaly dokaz uzasnosti pohyblivych obrazkov aj relativity casu. Mal som pocit, ze v kine sedim hodinu. 10/10 ()

Xmilden

Pustit si hned po Jednom životu Babylon = je skoro jako když si člověk po Lady Trampovi šoupne do přehrávače Ramba 2. Damien Chazelle natočil svou verzi Tenkrát v Hollywoodu a tentokráte na steroidech. Lituju, že jsem tenhle novodobý skvost tak dlouho odsunoval. Je to pecka. Ty společné plochy s poslední Tarantínovkou jsou minimálně už v tom že i zde účinkují Margotka a Breďák. Mimochodem Margot Robbie ve své zatím životní roli. Neskutečná jízda, která baví a na závěr dojme skvělou montáží sestavenou z ukázek těch přelomových filmů (Terminátor 2, Matrix a Avatar nechybí). Filmů o lásce k filmu bylo již natočeno několik, ale až Chazelle jim dodal pořádné koule. 100% ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů