S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)
Trailer

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

Trailer

Recenze (1 461)

Šakal

Ať už bylo nebo nebylo, vymyšleno (to) bylo (Hynku Bočane) dobře. Souhlas aneb pohádka pro celou rodinu. Malé děti se při pohledu na démonického lucifera K. Heřmánka, s jeho hrůzu nahánějícím smíchem, schovávají pod stůl a dospěláci se náramně baví, při nejedné hlášce, které během těch téměř třiceti let, již definitivně zlidověly. Jako bonus snové herecké obsazení (mému osobnímu pomyslnému žebříčku vévodí trojlístek Heřmánek-Nárožný-Preiss) a navíc je to podáno i s potřebným přesahem. Řekněte sami, co víc už si může divák, od pohádky, přát? Že je škoda, že se to nepřeneslo i do současnosti! Co na to říct. Při vánoční procházce Čertovkou, jsem dal řeč s nejpovolanějším a bohužel nemůžu zvěstovat obrat k lepšímu. Váha je, po návštěve (z) Hradu, ztrhlá, na novou stále není (obě kapsy kabátu děravé a ČNB taky zrovna nepomáhá) a ta zbylá pekelná hrstka, byť sjíždějící nonstop přesčasy, na tu stále se zvětšující nabídku, při sebelepší vůli nestačí. Dost povzdechů, končím komentář, stejně bylo na adresu snímku vyřčeno již vše. Jdu se raději obětovat do hospody ,-) ()

Ampi

Znáte to  - Bylo nebylo, dávno nedávno, jedno knížectví. A v něm tenhle mlýn. Rukou pevnou a pracovitou tu vládl mlynář Máchal se svou ženou. Ti měli syna Petra, kluka jak má být. Takhle šťastně a spokojeně by si Máchalovi žili, nebýt toho, že … že se jednomu knížectví zdálo, že se v druhém mají lépe, a to že je příčina, proč se v prvním mají zle. A třetí knížectví počkalo, až se první dvě pobijí. Čtvrté knížectví dělalo totéž, páté se přidalo k třetímu, šesté k čtvrtému a sedmé zbrojilo a čekalo, až jak to dopadne.“ Bylo to, jako kdyby všichni ztratili rozum. Války mezi knížectvími se vlekly celých dlouhých 10let. Úvod jak do Sedmileté války nebo Války o rakouské či bavorské dědictví. Netradiční úvod, dnes už excelentní tradiční pohádky. Kvalit je velmi mnoho: herecké obsazení, kostýmy, prostředí v pekle i na zemi, scénář, nezapomenutelné hlášky, příjemný humor, hudba, choreografie soubojů atd. atd. Ve Vyškově ve vojenském kině Palcát bylo zvykem, možná spíš tradicí, pouštět nově nastupujícím vojákům základní služby tento film. Myslím, že to byla dobrá volba. ()

Anderton

Tu musím skonštatovať, že asi k žiadnemu filmu som sa nevrátil až po troch desaťročiach. Ako malý som sa čertov a Lucifera bál, teraz to už bola čistá komédia s fantasy prvkami, nejakou tou akciou a vydarenou romantikou. Jediné, čo môžem vytýkať, je trochu naťahovaný záver, čo pri klasickej stopáži trochu zamrzí, ale predpokladám, že záverečná naháňačka pre mnohých je presne tým pravým orechovým. No a možno mi tu chýbala nejaká tá echt hláška, ktorú by som mal chuť hneď všetkým napísať do messengeru. Do pekla so mnou... Veľká škoda, že sympatická Monika Stará nepokračovala v kariére ďalej. ()

Ainy

"A to bylo jenom jedno jediné pírko ze slepice! Nebýt mééého včasného zááásahu, mohla být zničena celá pekelná kniha hříchů"................. " Dorota Máchalová strana 1228, osmý řádek vlevo dole .... Já vidííím ... osmý řádek vlevo dole .... říkám, že vidííím, mrknu a vidííím ..... ano, to je tady ..... jsi drzý čert"........................ Lucifer: „Ticho! A hlavně nemyslet! Nebo z tebe udělám scvrklou žížalu. A z tebe taky. Ostatně bys to potřeboval jako sůl!” ()

Gilmour93

Ať už peklo bylo, nebo nebylo, tohleto vymyslelo dobře.. Vtipné, skvěle obsazené (Kemr, Preiss, Nárožný) a ve zcela nenucené atmosféře. Čím to, že se za posledních 20 let v žánru nikdo ani nepřiblížil? Mrknu a vidím… Dvě věci jsou jisté. Heřmánek patří do nejlepší filmové pětky v kategorii "Vládci pekel" (dále Nicholson, Pacino, De Niro, Stormare) a postava chamtivého správce nabízí nebývalou nadčasovou podobnost se současnými státními úředníky („Ne, ne, ne, to nemuselo být...“) či ministerstvem financí („Veškeré?!“, případně „Který z vás je nejbohatší?“). Je jen škoda, že už dávno neplatí to, co na konci říká vypravěč Munzar, že žádný člověk si nemůže myslet, že zlo zůstane nepotrestáno. Ostatně, kdo by pořád v pekle spravoval tu strhlou váhu… ()

• Troch čertov odvážali z nakrúcania sanitky, keďže sa vo filmovom pekle chytili od ohňa. Čertovské kostýmy boli ušité z horľavej látky a stačilo, že herci do ohňa iba omylom šliapli. (krasomama)
  • Režisér Hynek Bočan měl trable s pyrotechniky, které nakonec vyřešil spoluprací s armádou. Postěžoval si: „Potřebovali jsme spoustu pyrotechnických triků. Když jsem dal požadavek na Barrandov, tak mi řekli, že na to nemají čas, že by museli dát na ten film dva nebo tři lidi a že oni tam jsou tři na třicet filmů. Tak jsme se externě spojili s vojenskými pyrotechniky. Vymysleli tam plamenomety a aceton, aby to dobře hořelo, a všechny ty věci udělali naprosto dokonale. (alonsanfan)
  • Při natáčení scény s kočárem, kdy Petr (Vladimír Dlouhý) zastaví splašené koně, byla prý Daně Bartůňkové (Angelína) zima, a tak jí lidé ze štábu nosili na zahřátí limonádu s rumem. „Byla jsem trochu ovíněná,“ přiznala se herečka po letech. (Duoscop)

Související novinky

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Ve věku 94 let zemřel herec a dramatik Jan Skopeček. Skopeček, jenž měl na kontě přes 150 filmových i televizních rolí, patřil rovněž mezi zakladatele Divadla pod Palmovkou. Mezi jeho nejznámější… (více)