Perfektní pohádka s kvalitními čerty, se kterými nejsou žerty. To však neznamená, že by s nimi nebyla legrace, milé děti. Je to jedna z nejlepších pohádek let osmdesátých. Kromě mnoha vtipných scén a skutečného napětí mnozí možná ocení mladého Romana Holého v roli sic bezvýznamného leč z dnešního pohledu velice funky prince. Takže až budete o Vánocích koukat do programu a rozmýšlet se mezi Troškou a Bočanem, vzpomeňte si na mě, a dejte čertům, se kterými nejsou žerty šanci.(3.10.2004)

Tak tohle je asi jasné, každý rok na vánoce se to pouští v televizích a každý rok se na to musím dívat i přesto, že jsem to viděl stokrát. Výborně vybrané prostředí k natáčení, což zpestřuje atmosféru, dále se mi líbil Vladimír Dlouhý a také lucifer Karel Heřmánek a do toho ty charaktery postav. Výborně pozitivní pohádka, která nezklame!(2.11.2010)

Jedna z nejlepších filmových pohádek, natočena s naprostou lehkostí. Bočan evidetně netlačil na pilu a nechal hercům relativně volný průběh z čehož se díku tomu stalo toto dílo oslavou na herectví Ondřeje Vetchého, Vlasimíra Dlouhého nebo Josefa Kemra. Na druhou stranu však i přes onu lehkost režisér moc dobře věděl co točí a důležité věci si pohlídal. Výsledkem je tedy film který má "všehotakakorád", zobrazuje naprosto parádní peklo, na svou dobu velmi dobré efekty, herecké výkony, skvělé hlášky... Těžko hledat více superlativů. Asi vítr(4.1.2009)

Jedna z nejlepších pohádek, jaké kdy u nás vznikly, ne-li ta vůbec nejlepší. Kdykoliv se ve filmu objeví Karel Heřmánek, mám chuť tleskat. A nejen on, v tomhle filmu nenajdete jedinou slabou postavu, resp. slab zahranou postavu. Grandiózní výkony tu kromě Heřmánka podávají všichni, od Vladimíra Dlouhého a Ondřeje Vetchého, až po skvělé duo grázlů pánů Nárožného a Preisse. "Líbí se vám některý?" "Který z nich je nejbohatší?" "Prý který z nich je nejbohatší." "No ale který je nejbohatší?" "Který z va......?..."(27.1.2009)

"Té síly díl jsem já, jež chtíc páchat zlo vždy dobro vykoná." To říká Faustův Mefisto. Můžeme čerty samozřejmě vidět jako pokušitele, ale není přece nic nesmyslného v nich spatřovat i uskutečňovatele spravedlnosti na této zemi. A z toho hlediska nevím, proč se kdo z vás pozastavuje nad kladnou úlohou čertů v této pohádce. ( Takový ďábel je třeba i Wolland z Bulgakova Fausta a Markétky.) Tady i tam si my lidi na páchání zla vystačíme dočista sami a nebýt ďábla, který je alespoň občas ztrestá, byl by život na zemi opravdu peklo. - I pokud jde o mne patří tahle pohádka mezi nejoblíbenější, asi hned po Vorlíčkově Popelce. - A nejspíš díky písničkám Svěráka a Uhlíře jsem vždy měla dojem, že v ní poznávám svěrákovsky laděný humor. I když scénář je dílem zcela někoho jiného, takže ten dojem musí být nesmysl.(15.12.2008)