JE TO RRRREBEL!! :) :) Nejlepší pohádka! :) Úžasně vtipná s řadou skvělých postav (věčně nadraný kaprál :), geniální lucifer Heřmánek, Vetcháč jako čert s hodností vraníka, vlastně vlka :) nebo největší svině Dorota Máchalová), s krásnou hudbou a skvělým scénářem...pohádkový film je také možná díky hudbě a nekýčovitosti kostýmů a prostředí v určitých okamžicích lehce smutný, možná to připadá jen mě, ale to filmu dodává na kvalitě a společně s moudrými pohádkovými poučeními a smutným počátečním vyobrazením války na hloubce. Takže ještě jednou - skvělé obsazení, hudba, vtípky...prostě mi to přijde geniálně vymyšlené. Nezapomenutelná pohádka.(28.12.2014)

Hezký příběh se spoustou příjemného humoru i nezbytným morálním poselstvím, plejáda skvělých herců, dobrá výprava i obstojné triky (na svou dobu). Nejlepší role Karla Heřmánka, ale nezapomenutelně ztvárněných postav je víc:-). Tahle pohádka se mi snad nikdy neokouká, jedna z mých nejoblíbenějších. 95%(3.7.2009)

Zcela jednoznačně má nejoblíbenější česká pohádka. Nijak to nepřehání se zvláštními efekty a zaměřuje se především na pokřivené lidské charaktery, díky čemuž působí velice nadčasově. A nejen působí, ona totiž nadčasová skutečně je. Najde se napříč všemi generacemi někdo kdo by neznal hlášky jako "Machále, zas ti to spadlo." nebo "Tatínek vám vyhlásí válku!"? S čerty nejsou žerty zná zkrátka každý a to je dobře, protože přesně takové by pohádky měly být. Jednoduchý příběh, kde je jasně vymezené dobro a zlo, díky čemuž je pohádka snadno stravitelná i pro nejmenší diváky. Dospělí zase ocení skvěle vyprofilované postavy, jejichž odrazy mohou najít okolo sebe i v dnešní lakomé a hrabivé společnosti. Film je okořeněn kvalitní hudbou a především vynikajícími hereckými výkony, z nichž těžko vyzdvihovat jednotlivce (přesto si nemohu pomoct - Karel Heřmánek, Jaroslava Kretschmerová, Petr Nárožný, Ondřej Vetchý, Vikor Preiss, Josef Kemr - ti všichni jsou ve svých rolích skutečně nepřekonatelní). Jen málo kdy se všechno takhle perfektně sejde. Takže co si víc přát?(22.12.2016)

Krásná pohádka o statečném chlapci, vykutáleném mladém čertovi, dvou krásných princeznách, marnivém knížeti, protřelému správci a vydařených obyvatelích pekelného království. Velký podíl na úsěchu mají také písničky Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, a neodolatelné herecké obsazení v čele s Vladimírem Dlouhým, Ondřejem Vetchým, Petrem Nárožným a Karlem Heřmánkem. Jedna z našich nejhežčích pohádek.(17.6.2006)

Jedna z nejlepších českých pohádek, herecký koncert Vladimíra Dlouhého a Ondry Vetchého a pro mě osobně životní komická role Viktora Preisse. Ani pan Kemr jako pan král nemá chybu, ale u něj je to už zvykem. Výborné hlášky ( "já se půjdu obětovat do hospody" ), kterými je tahle klasická pohádka nabitá a přehlídka výborných herců dělají tohle dílko tím, čím je. Jen ta princezna Adélka byla vážně hrozná.(31.5.2005)

• - Pohádkovým zámkem se stal zámek v Průhonicích kousek za Prahou. (Stocki)

• - Ve scéně, kdy k zámku přijede kočár s knížetem, podá kníže Jankovi (Ondřej Vetchý) červenou šperkovnici. V další scéně kníže ukazuje Angelině (Dana Bartůňková) šperky v černé šperkovnici. (acik)

• - Monika Pelcová, představitelka princezny Adélky, nebyla herečkou a šlo o její jedinou filmovou roli. (M.B)