Jedna z našich nejlepších filmových pohádek a víte, proč tehdy ty pohádky měly takovej úspěch? Protože tvůrci tehdy brali děti jako sobě rovné a chtěli jim předložit kvalitní příběh s trochou zamyšlení a prokreslenými postavami. Žádný jednovrstevný vodový omáčky, jako dneska o hovadinkách typu Rumplcimprcampr. A navíc mám k tomuhle filmu i duchovnější vztah, protože jsem se narodil zároveň s ním. Už od dětství to byla moje nejoblíbenější pohádka. A Karel Heřmánek je ten nejlepší čert v dějinách filmu, hned po Ladislavu Peškovi z Martina Kabáta a Al Pacinovi z ďáblova advokáta.(12.12.2005)

"S čerty nejsou žerty". Ja si dovolím tvrdiť opak. Pri pozeraní tejto čertovskej komédie, ktorú natočil režisér Hynek Bočan v roku 1984, som sa vždy veľmi dobre bavil. A to som ju videl už niekoľko krát. Veselá rozprávka z českej produkcie poteší plejádou známych hercov a kvalitným spracovaním. Ondřej Vetchý v úlohe pekelníka Vraníka Janeka je nezabudnuteľný. Taktiež Vladimír Dlouhý dobre zahral hlavnú úlohu - Petra Máchala. ***(13.3.2008)

"Té síly díl jsem já, jež chtíc páchat zlo vždy dobro vykoná." To říká Faustův Mefisto. Můžeme čerty samozřejmě vidět jako pokušitele, ale není přece nic nesmyslného v nich spatřovat i uskutečňovatele spravedlnosti na této zemi. A z toho hlediska nevím, proč se kdo z vás pozastavuje nad kladnou úlohou čertů v této pohádce. ( Takový ďábel je třeba i Wolland z Bulgakova Fausta a Markétky.) Tady i tam si my lidi na páchání zla vystačíme dočista sami a nebýt ďábla, který je alespoň občas ztrestá, byl by život na zemi opravdu peklo. - I pokud jde o mne patří tahle pohádka mezi nejoblíbenější, asi hned po Vorlíčkově Popelce. - A nejspíš díky písničkám Svěráka a Uhlíře jsem vždy měla dojem, že v ní poznávám svěrákovsky laděný humor. I když scénář je dílem zcela někoho jiného, takže ten dojem musí být nesmysl.(15.12.2008)

Pohádka, kterou jsem, kdoví proč, jako malý capart nedokázal plně docenit, ale čím jsem starší, tím ji mám radši. Má všechny atributy, které má správná pohádka mít, k tomu výrazný humor, protagonisty (v těžké konkurenci mám ale nejradši Hěřmánkova knížete pekel), spoustu překážek pro hlavní hrdiny a Uhlířovu geniální hudbu, nad kterou mi srdce plesá.(17.12.2007)

Ať už peklo bylo, nebo nebylo, tohle to vymyslelo dobře.. Vtipné, skvěle obsazené (Kemr, Preiss, Nárožný) a ve zcela nenucené atmosféře. Čím to, že se za posledních 20 let v žánru nikdo ani nepřiblížil? Mrknu a vidím… Dvě věci jsou jisté. Heřmánek patří do nejlepší filmové pětky v kategorii "Vládci pekel" (dále Nicholson, Pacino, De Niro, Stormare) a postava chamtivého správce nabízí nebývalou nadčasovou podobnost se současnými státními úředníky („Ne, ne, ne, to nemuselo být...“), či ministerstvem financí („Veškeré?!“, případně „Který z vás je nejbohatší?“). Je jen škoda, že už dávno neplatí to, co na konci říká vypravěč Munzar, že žádný člověk si nemůže myslet, že zlo zůstane nepotrestáno. Ostatně, kdo by pořád v pekle spravoval tu ztrhlou váhu…(1.9.2008)