A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

Tommassi3

"Trochu mě děsí !! Nikdy ho neslyším, ale najednou tam je.." - "Je to jen dítě !!" - "Je to hračka !!" - "Je to dárek !!" ()

ALIENka_

Tak tohle je jeden z nejdivnějších filmů, kterej jsem kdy viděla. První polovina filmu je tak strašně nudná a utahaná, že jsem začala přemejšlet, že se na to snad vyseru a půjdu se kouknout na něco jinýho, co má aspoň trochu tempo. Pak se to teda trochu rozjede, ale po celou dobu mi to přišlo hrozně divný, to nejde popsat prostě. :D No pak se k tomu všemu přimotaj ještě mimozemšťani a zážitek je to ještě víc divnej než předtím. Spielberg byl asi trochu na tripu, protože napsat něco takhle divnýho.. Myšlenka by byla dobrá, ale podaná byla fakt děsně chaoticky a hlavně děj je tak POMALEJ, že se mi chtělo spát každejch 5 minut a na přemejšlení o nějakým hlubokým významu jsem fakt neměla energii. Je tam spoustu nelogičností (kluk umí řídit helikoptéru jako s 10ti letou praxí - stejně tak android, profesor řekně, že bude za chvíli zpátky, ale nikdy nepřijde apod.). Musím taky zmínit vodní helikoptéru, prostě co do prdele? Proč by někdo něco takovýho dělal? Nevím jestli je tenhle film víc rádoby filozofickej nebo pohádka pro dospělý, ale vím naprosto jistě, že už mi to stačilo a po druhý už to fakt nechci opakovat. Hodnocení: 4/10 ()

brutale

"Nenávidia nás za svoje chyby", aj takto sa díva robot na svojho svtoriťeľa človeka. Naozaj može byť tužba malého androida byť milovaný, taká silná, že preto spraví čokoľvek, aby našiel opäť svoju matku? A dokáže jeho lásku vôbec človek opätovať? Toto brilantné dielo, ma dojalo k slzám. Pokladám ho za vrchol tvorby Stevena Spielberga. ()

Terva

Ani zde nesmí chybět Spielbergův legendární pohled kamery do zpětného zrcátka. Velice zvláštní film o budoucnosti. ()

moviesfan

A.I. měla veliký potenciál. Důvodů je několik - Spielberg, Law, a další. Samozřejmě i téma je velice zajímavé. Film je ale často něčím podkopáván. Může to být i délka, která způsobuje, že v několika momentech nastává nezáživnost. Škoda, ale podívaná je to přesto kvalitní. ()

Chermy

Nedotažená a dlouhá, strašná nuda! PS: Po Ai si už tak uplně nejsem jistý, že do čtvrtého Indiho prosadil zelený mužíčky Lucas:) ()

JohnCZ

Spielbergovy filmy mám rád, rovněž mám rád roboty. Ale AI mi ne zcela sedlo. Technická stránka je super, ale film se strašně táhne a tentokrát ani citově vydírací scény na mě nijak zvlášť nepůsobily. Závěr byl hodně divnej, sice takovej pěknej - happy - ale tak nějak moc nedával smysl. Hvězdu navíc za to, jakou úctu chovám k režisérovi. ()

villon17

Ukázka toho, že lidé jsou kvůli dítěti schopni udělat vše. Nemůžu říct udělat pro dítě vše, protože si neuvědomili vzniklé city ze strany robota. Jakmile si ho jednou přáli, měli by ho mít stejně rádi i po návratu pravého syna. Je to sice jen hromada plechu, ale je vylíčen naprosto skutečně a jeho snaha o opravdový život dokazuje "naprogramovanou lidskost", která dodává filmu na síle. ()

corpsy

Robotická road-movie s technicky dokonalými trikovými scénami a plnou dávkou sentimentu. Záver je fakt úžasný. ()

Falcor

Spielbergův přehnaný patos (v jeho tvorbě od devadesátých let) určitě dokáže strhnout body v očích mnoha diváků. Ale NE tady u A.I. Viděl jsem to již jednou, kdy jsem to měl jen za sci-fi pohádku o malém chlapci (robotu), lidštějším než lidé, zkažení světem, který si přitvořily k obrazu svému a bral jsem to i jako další profesionálně natočenou podívanou, jak to Spielberg dokáže. Ale teď, po druhém shlédnutí vidím, že je to MOC dobré ale zároveň silné a nejsmutnější sci-fi, jaké znám. ()

Ajinka126

Škoda jen, že se Haley Joel Osment doposud neuměl přehrát mezi dospělé herce, byla jsem na něj velmi zvědavá, protože jako dítě je nezapomenutelný. Špilas je fakt jednička co se sci-fi filmů týče. Pro mě jsou tady úplně nezapomenutelné scény, například jak se malý Haley dostane k "vědmě" pod mořem. Ta jeho touha po tom splnit si prosté přání a přitom ta všudypřítomná absurdita a nemožnost jeho splnění. Mám to hluboko ve svém srdci. ()

PauloZ

Tento Spielbergúv počin ve mě hned po shlédnutí vyvolává rozporuplné pocity. Film začiná velice zajímavě a osobitě s parádní atmosférou, posléze se ovšem film dostává do řekl bych dětské úrovně, kdy se hlavní hrdina vydává na cestu za modrou vílou. Film skýtá spoustu zajímavých náznaků, ovšem většinou s následným pádem do dějové křižovatky, kdy film neví, čím přesně chce být. 2000letý posun a mimozemšťané bylo už zbytečné, navíc je film zbytečně dlouhý a částmi nudný. Přijde mi, že Spielberg scénář vytvářel během natáčení, nebo se do toho sám zamotal. Každopádně skvělé herecké výkony jak Osmenta tak Lawa. Nejlepší postavou pro mě ale zůstává medvídek Teddy :) ()

ConanVJ

Dojemný příběh robotího dítěte Davida, kterého "adoptuje" rodina jako náhradu za svého syna v komatu. Poté, když se vslastní syn uzdraví, "matka" má dát Davida na recyklaci do firmy kde byl stvořen, ale místo toho mu řekne, že neni živý a že už s nimi nemůže dál být a pustí ho v divočině na svobodu. David se rozhodne, že najde vílu (z pohádky o Pinocciovi, kterou slyšel číst od mámy), která z něj udělá živého chlapce a pak ho jistě "máma" bude mít opět ráda. Filmek odehrávající se v postapokalyptickém světě má skvělý příběh, pěkné vyobrazenou budoucnost. Za mě 90% :) ()

ledzepfan

Spielbergova snaha,chytit diváka za srdíčko neoriginální myšlenkou je fakt ubohá-ani výkon Osmenta není bůhvíjaký zázrak.--dvě hvězdičky jsou za J.Lawa a za potenciál filmu který tam je ale který špilberk absolutně pohřbil. ()

spaceboyCZ

Spielberg opet nezklamal. Tenhle film jsem hltal jako me oblibene lasagne. Svym reziserskym umenim nam dal nahlednout opet do jedne z moznych podob budoucnosti, dal nam nahlednout do dusi zivych veci, ktere jsou tak zive, az je hanlive je nazyvat vecmi... K tomu pridava herecky koncery maly Osment, kteremu dobre sekunduje vzhledem drsnacky Jude Law. ()

FFilipCZ

Tak si můžu odškrtnout další filmovou "povinnou četbu", na kterou jsem dříve zapomněl. Po Šestém smyslu a Pošli to dál další excelentní herecký výkon v podání Haley Joela Osmenta, který si těmito třemi snímky rozjel svou slibnou hereckou kariéru. Je až neuvěřitelné, jak bravurně a uvěřitelně Haley zahrál svou roli robota, když vezmeme v úvahu kolik mu v té době bylo let (13, jestli umím počítat). Nepochybně to nebyla lehká úloha. Celkově je ale film zbytečně dlouhý a postupně ztrácí na zajímavosti, ale když vás začne nudit, vždy přijde s něčím novým, co vás donutí držet se u obrazovek/pláten. Hodně hraniční 4*. ()

Lokutus

Dvěma slovy: Mistrovské dílo... Steven Spielberg přijal to nejlepší z Kubricka a opatřil to svou řemeslnou precizností, kterou u mě osobně nikdy Kubrick nedokázal plně prokázat... S vynikající kamerou Janusze Kaminského občas odkazující k Dobyvatelům ztracené archy stvořil řemeslně precizní film, který nepostrádá napětí, drama, humor ani velmi silné emoce a především nádherný poetický závěr k jehož působnosti velmi přispěla i nádherná hudba Johna Williamse... TOP 5 Jenom!!!!!!! CO VŠICHNI MÁTE S TĚMI MIMOZEMŠTANY, KDYŽ TAM ŽÁDNÍ NEJSOU???!!! :-O ()

mis-ko

Jeden z mála filmov, pri ktorom som sa rozhodol zmeniť pôvodné hodnotenie. A môže za to môj syn. Je neuveriteľné, ako dokáže taký malý človiečik zmeniť pohľad človeka na svet a život sám. A.I. je film neuveriteľne citlivý a emocionálny, výnimočné dielo v oblasti sc-fi. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)