Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

DooFooS

Za výkony pánů Kaisera i Vetchého, ale hlavně za připomenutí naší historie na pozadí dějové linie dávám plný počet. ()

pavliCZECH

Ačkoli tento film nebývá moc dobře hodnocen, já si myslím, že na české poměry je velmi dobrý, dobře natočený a přede vším není "typicky posametově český" - tedy neřeší rok 1968, normalizaci ani problémy současných teenagerů a společenských podivínů (Zelenka, Liška, Geislerová a spol). Nejvíce mě zaujal výkon Oldřicha Kaisera. ()

smrtubohem

Je to dost podařenej film, ale kdyby mladí věděli, že existuje i něco jako jsou NEBEŠTÍ JEZDCI, určitě by změnili názor na to, jakýže je nejlepší český válečný film všech dob. ()

Idealista

Rozhodně nejlepší po revoluční Velkofim! Plný patosu, sentimentu, intimních scén a hrdinství. Bohužel i ty nejlepší scény, postrádají draiv.Na Svěráka jr. je zde příliš málo nápadú, ty nej: odlétavající nábojnice, pilot na padáku div. na Vetchého v kokpitu, záběr na mrtvého pilota v moři (vemte mě k moři). Rukopis Svěráka st. se hodí jen do komedie. Je to podobně natočené jako Obecná škola (zase perfektní scéna s vlakem). I přesto je J.S můj nej. český režisér , za nim hned V. Michálek. ()

papuchalk

Jen z lásky k tématu dávám za 5. Bitva o británii, a knížky o ní, patří nesmazatelně do mého dětství. Nejvíc mne potěšilo, že se Svěrákovi podařilo v celém rozsahu poukázat na tragický osud pilotů, kteří odešli z tepla domova, aby nám mohli v cizí chladné zemi vybojovat svobodu. Ztratili svou zemi, své rodiny, poté ztráceli v boji své kamarády, a když to náhodou přežili a vrátili se domů, zavřeli je komunisté, a ztratili i svou svobodu. Toto považuji za jednu z největších křivd, které se u nás vůbec kdy staly. Největší odkaz filmu tkví právě v ukázání komunistické křivdy. Za to Svěrákovi díky. Další plus bylo provedení akčních scén. Netušil jsem, že i český film může akčními scénami konkurovat filmům z jůesej. Ba dokonce působit věrohodněji... Další plus je střídání dvou časových rovin, diváka to udrží v pozornosti po celou dobu a navíc obě roviny nádherně kontrastují. (Anglie: sluníčko, kamarádi, milenky, prestižní pozice letce /// Mírov: temnota, podrazy, nemoc, bití, ponižování, těžká práce bez uznání, smrt) Opravdu povedené.... ### Dost věcí mi však vadilo a zklamalo. Snaha udělat z toho velkofilm ala holyvůd (i když takový Pearl Harbor je proti TS nebetyčná kravina na entou) Snaha získat oskara. Výběr herců - Vetchý mi v roli neseděl i když je to prototyp hrdiny, polovinu scén jsem mu nevěřil. Hádek a samotná jeho postava je velmi kontroverzní. I když piloti skutečně byli mladí, Hádek působí až infantilně, a působí na mne velmi neherecky, amatérsky. Roli mu také nevěřím, ale chválím Svěráka za snahu obsadit neokoukaného herce, protože dokola opakující se herci je jeden z neduhů českého filmu obecně. Asi nemám rád pana Táborského. Ten působí jako kdyby si odskočil na natáčení ze seriálu Poslední sezona. Kdo zná tento seriál jistě uzná, že do velkofilmu jako je TS se absolutně nehodí a působí rovněž amatérsky, neherecky. (Dobrá volba byla však Tara Fitzgerald). Celý příběh je spíše postaven na milostném životě dvou pilotů, válka a boj o život je až druhořadá záležitost. Vetchý s Hádkem si jen tak mimochodem zaletí do Francie na sweep. Z toho jsem měl pocit, že snad jedou na nedělní výlet okouknout opálené nohy francouzkám. Když pak Hádek havaruje a hrozí, že ho lapí Němci, atmosféra "nedělního výletu" vám nedovolí naplno si užít stísněný pocit pilota, že bude dopaden a zabit. Nedělní výlet pokračuje když oba nasednou do spitu jako do pouťové labutě, a letí zpět do Anglie. Milostné scény nejsou moc autentické, nejvíce mi nefunguje scéna v autě, kde Fitzgerald přijela za Vetchým, zatímco Hádek jel za ní domů. Sám Svěrák přiznal v komentáři k filmu, že mu tato scéna moc neseděla, tak ji ustřihl a nechal raději nedokončenou, aby si sám divák domyslel co se stalo. Pochopitelně to moc nepomohlo... Přes nedostatky se na film vždy rád podívám. Poslední záběr filmu, pro někoho kýčovitý, mi dává pocit plného prožitku z filmu, a konečně naplňuje hrnek emocí po okraj. ()

angorka

Úplně cítím atmosféru předválečných časů, nezkažené doby, dámy v šatech a pánové v oblecích za okny starých kaváren, kdy existovaly opravdové hodnoty. Vtáhne mne do ní hlavně dokonalá hudba od pana Ježka. Stačí zavřít oči a jste tam. ()

mnx

Na české poměry neuvěřitelně dobrý film. Přestože natočený již před deseti lety, podle mě se jedná o nejlepší český porevoluční počin. ()

Prechytraly

Každou chvíli si člověk říká, že tu chyběly peníze, onde zase pokulhává scénář, věrohodnost příběhu i výkony herců. Přesto má tento snímek své kouzlo. Tři jsou málo, čtyři moc. "Velkolepý" film, kterému tak trochu čouhá sláma z bot. ()

Bumerang

Nechápu, proč někteří evropští filmaři seženou pořádný balík peněz na pořádný film, zahodí všechnu pokoru, vykašlou se na svůj um a začnou kalkulovat. Jak film natočit, aby se líbil hlavně Amíkům a získal případně dalšího Oscara. To je případ nejen Svěrákova Tmavomodrého světa, ale třeba i Nikity Michalkova a jeho Lazebníka sibiřského. Tmavomodrý svět - to je pro mě pár dobrých scén, skvělý Kaiser, ale jinak sprostá vykrádačka Nebeských jezdců a obrovské zklamání. Hádek není hl. hrdina, ale afektovaný spratek. ()

swinevenca

Zase jeden filmovej pomníček našim letcům, kterým se za to národ odměnil komunistickým koncentrákem. To je to hlavní a že do toho Zdeněk Svěrák dokáže zasadit dobrej příběh, ikdyž má na víc než tohle, to je u něj samozřejmý. A nic naplat, Vetchý zahrát umí, stejně jako Kaiser, když nechlastá. ()

Odpocivadlo

Toto čoje??!!! Povedal som si až som zistil že to natočili češi, slováci, angličania. Ale hlavne česy netreba Vám to odoprieť. Toto je teda poriadný film, bál som sa že toto natoči USA a zoberie nam hrdinov, premení ich na drsných egoistických rozsievačov smrti a strachu. Ale toto nie, toto je dokonalý film, kvalitné zábery, úžastný príbeh. Tento film ma všetko čo ma dobrý vojnový film mať. 100% ()

irri

Tento film vás donutí se zamyslet nad českými letci v Anglii a sklonit se před jejich statečností. To je ale asi tak všechno. Tmavomodrý svět je dle mého soudu procházka odnikud nikam, žádná z postav mi není nijak extra sympatická a ronění slz a hluboké dojmutí se opravdu nekonalo. A za tohle měl Svěrák ambice na Oskara? To asi ne… ()

calculus

Možná ještě více, než frontové záběry od Kanálu, na mě působily ty "tuzemské", z Mírova. Člověku je z toho smutno. Tmavomodrý svět je pro mě určitě zásadní film. Točil se na letišti Hradčany u Mimoně, některé pohledy odkrývají nedaleký vrch Ralsko. Na české poměry omezené rozpočtem vznikl technicky vyspělý film se silným příběhem a s kvalitním hereckým obsazením, obzvlášť se mi líbil Ondřej Vetchý a do té doby neznámý Kryštof Hádek. Pro mě jen jedna mrzutost, škoda těch zmatků v letadlech a jejich značení. Tmavomodrý svět se v tomto ohledu neposunul nikam dál od legendárního snímku Bitva o Británii z roku 1969. Dokonce zde byly použity přes 30 let staré záběry původně natočené pro tento, dnes už historický film. ()

Joostas

Když to srovnám s Nebeskými jezdci ,tak mne začíná mrzet,co tahle naleštěná limonáda určitě stála.Za to mohl Svěrák natočit deset loutkových filmů a potěšit alespoň děti. ()

honzic

Hezký příběh s piloty a celkem i dobře zahraný, sice někdy až moc patetický až málo reálný, ale koukat se na to dalo dobře. Hodnocení: 65 % ()

Matamoroz

Tarantino natočil Hanebné pancharty a Svěrák Tmavomodrý svět. Vím, že se to nedá srovnávat. Ale tahle ubulená limonáda se mi prostě nelíbila. Mám respekt vůči československým letcům, stejně jako vůči všem kteří nestáhli ocas mezi nohy a nesmířili se s existencí protektorátu a vůbec hrůzovládou masožravého vegetariána a celého odporného aparátu Třetí říše. Proto mě vytáčí podobné parodie, které se tváří velmi seriózně a zároveň obsadí do role pilota růžolícího ňuňu Kryštofa Hádka. Celou tu partu bych poslal do Sezimova Ústí. Mohli by v tamním kulturáku vystupovat s kabaretním číslem ,,Mám plán aeroplán,,. Chucpe. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady