Útěk z Planety opic

Escape from the Planet of the Apes

Útek z planéty opíc

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1971, 98 min

Role se obrací, a Zira se se svým starým a Milou ocitají na planetě v roce 1973. A jsou ve stejné situaci, jako Taylor v jedničce. Lidi žasnou že opice mluví atd.. A já opět spokojen. Bylo to dobře vymyšlené, super příběh, i scénář v klidu. Herci obstojní a mimika v maskách super. Dějově bohatší, nevím co se místním nezdá, ale i třetí opičárna se povedla. Jediný film z téhle série, který byl natočen s úmyslem pokračování. A Don Taylor, té doby jen tv režisér obstál. Opět to má hlubší myšlenku, a taky konec, který nechává otevřená vrátka..(2.8.2014)

Tenhle díl je z odstupem času trošku slabší. Cornelius a Zira na naší planetě a v (ehm) naší době působí spíše humorně, vysvětlení jak se sem dostali je velice zvláštní, ale přece se mi to líbí, finále je smutný a ukazuje, že lidi si svým přístupem ke všemu cizímu zaslouží svůj osud. A dávat tomu jednu hvězdičku nebo odpad je pokrytecké, každý z nás to v dětství miloval a neřešil jestli je to nastavovaná kaše. Sci-fi roku 1971.(14.2.2009)

Tento díl jsem si pustli potom, co jsem v kině zhlédnul film Zrození Planety opic. Tento film neni vůbec špatný, je to vlastně taková planeta opic z roku 1968 z "jiného úhlu pohledu". V prvním díle přiletěli lidé na "Planetu opic", v tomto díle přiletěli inteligentní opice do našeho světa. Bohužel již nemůže být film pro nás nikterak objevný, a proto přívlastek rodinný se velice hodí - vtipné, svižné a na svou dobu velice povedené sci-fi, bohužel jak jsem říkal, film narozdíl od jedničky postrádá hloubku, obsahuje spoustu logických chyb a další pokračování tento díl "absolutně zahanbuje" - 60%(13.8.2011)

Po mdlom a ľahko komickom predchodcovi predstavuje "Útek“ znovuzrodenie ságy. Z opičiek zostalo po nukleárnom vyhladení už len trio, ktoré si to namieri do minulosti, aby spoznalo svoj predobraz, čiže nás. Priebeh deja využíva predností originálu len v opačnom garde, čakáme na prvé slová ľudoopov a reakciu tých za dverami klietok. Chválim bravúrne vykreslenú spoločnosť aká sa tvári spočiatku priateľsky a civilizovane, ale len do momentu, kedy zistí svoju budúcnosť. Vtedy preradí do pudu sebazáchovy a ďalej už poznáme nám tak vlastnú ľudskosť. Film chytí od začiatku, ľahkou konfrontáciou je milý, zodpovedaním evolučných otázok presvedčivý a priebehom napínavý. Záver po vzore predchodcov opäť silný, ale tentokrát s nádejou v ďalší život. A či mi niekto vysvetlí, prečo viac sympatizujem s opicami, keď patrím druhej strane ?(6.6.2017)

Očividně budu vyčnívat z řady. Ale pro tuto sérii mám prostě slabost. Minulý díl mě zklamal trapným závěrem, ani ne tak výsledkem, jako tím průběhem... Tento díl už, ač nebyl moc akční, se mi zase hodně líbil. R. McDowall i K. Hunter byli úžasní! A závěr hodně napověděl dalšímu pokračování. Kvalitou se toto pokračování, ani předchozí či následující prvnímu dílu nikdy nevyrovná, ale stejně se mi tato série zatím moc líbí!(20.2.2011)

• - Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978. (Dinsberg)

• - Ve filmu se oproti předchozích filmech objevují pouze tři lidé v opičích maskách a čtvrtý v gorilím kostýmu. (fiLLthe3DD)

• - V prvním díle kosmonauti přepočítávali čas, kolik let uběhlo při návratu na Zemi podle "Hassleinovy křivky". Ve třetím díle se sám Otto Hasslein objevuje a vysvětluje příčinu příletu tří opic do minulosti. (Lucina84)