Útěk z Planety opic

Útek z planéty opíc

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1971, 98 min

• kiddo

Kdovíproč mi to ke konci čím dál víc připomínalo křížence Columba a King Kong žije. Nejspíš to bude proto, že v tomhle filmu tvůrci poslepovali dohromady dva světy, které spolu vůbec nijak nesouvisí; opice vytržené ze své reality a zasazeny do naší, to jednoduše nemá nejmenší šanci fungovat. A skutečně, většinu stopáže máte pocit, jako byste se dívali na detektivku kombinovanou se soudním dramatem, do které někdo čirou náhodou vlepil dva opičáky jako vystřižené z laciného sci-fi. Tvůrci se pokusili zachovat poutavost tématu tím, že tentokrát prohodili role obou plemen, problém je, že tomu chybí naléhavost faktu, že jde o člověka a jeho samotnou existenci a právo na život. V opicích se tohle najít a vytáhnout na povrch nepodařilo, jelikož ty zde slouží spíš jako domácí zvířátka a komické figurky. Logických chyb sice není tolik, jako u druhého dílu, zato jsou ale o to mohutnější: například už za ta neuvěřitelná vysvětlení a bezproblémové přijetí fakt, která se dříve řešila celý film, aniž by je někdo bral trochu vážně, měli někoho zavřít do cvokhausu. Postavy řeší něco, co by vůbec neměly vědět, nemají nejmenší problémy s aklimatizací, nedostanou infarkt z tisícovek inteligentních (?) mluvících (!) lidí. Děj nepromyšleně a plytce sází na rádoby šokující odhalování něčeho, co divák už dávno ví. No a vzhledem k tomu, že se pohybujeme v nám známém světě, je logické, že po nějakém napětí tu není ani opičí chlup. Nazývat ty mohutné železniční podpěry, které nesou děj, scénáristickými berličkami je hodně podceněné. Film se topí ve vysvětlování očividných nemožností, jako například jak se opice popírající možnost letu v pravou chvíli ocitly na nefunkční lodi, přiměly ji letět a ještě se s ní zvládly vrátit do minulosti, o závěrečné „šokující“ pointě ani nemluvě. Téhleté absurdní krkolomné honičce mezi dějovými paradoxy zkrátka nepomůže ani roztomilý šimpanzík zběsile útočící na moje mateřské pudy.(18.10.2005)

Nemám s tímto dílem vůbec problém. Kdyby se vynechala komediální část s nákupem oblečení s tou strašnou komediální hudbou, co celou scénu doprovázela, bylo by to docela dobře koukatelné. Příběh mi připadá, že má hlavu i patu. Konec jsem sice tušil dlouhou dobu předem, ale taky se mi líbil. Zasloužené 3. BTW všimli jste si někdy, jak téměř všechny ženy naprosto ale naprosto nesnáší celou opičí sérii? Myslím, že je to až na malé vyjímky chlapská záležitost. 60%(31.8.2010)

Nevím co tak špatného vidí většina na třetím pokračovaní Planety opic, které se mi zdá při nejhorším stejně dobré jako 2. část. Jistě - opět už to neni slavný první díl, ale to by nemohl být, ani kdyby se ho chopil Steven Spielberg... Jak čtu zdejší komentáře, tak jen menšina to nevidí zas tak zle jak se to ostatním zdá. Mně teda Útěk z Planety opic připadá daleko lepší než mnohá dnešní rádoby sci-fi, která v mnohých případech nemají hlavu ani patu. Myslím si, že tento díl je na tom se scénářem lépe než díl druhý, je zde všechno pečlivě vysvětleno a dialogy se mi zdáli být přirozené a věcné. Zvlášť zajímavé pro mě bylo, jak byli lidé fascinovaní při objevení inteligence tvorů, které za nimi přiletěli z budoucnosti. A samozřejmě od začátku je jasné jak to s mírumilovnými inteligentními šimpanzi dopadne. Tak by se to myslím stalo i ve skutečnosti... Výborně zahrané ústřední postavy Cornélia a Ziry a také role záporáka Dr. Hassleina v podání Erica Braedena. V tomto dílu jsou napínavé chvíle až ke konci snímku, ale jsou o to dojemnější. Vynikající hudba Jerryho Glodsmithe je už nepostradatelná. S maskami to tentokrát tvůrci obtížné moc neměli, protože měli na starost upravit pouhé tři protagonisty. Nějaké ty chybky by se určitě našli, ale nějak jsem nepociťoval potřebu je hledat a přímo do očí mě žádná nebouchla.(31.3.2008)

• GOREGASM

Do třetice už se opice vypravují v čase, aby nakonec skončily v současnosti, kde se setkávají v konečném důsledku se základní premisou celé ságy, tedy s obecným strachem lidí z čehokoliv cizího, respektive se strategií - pro sichr to zabijeme. Film se bohužel spokojí jen s velmi plochou interpretací tohoto nevyvratitelného lidského rysu, mnohdy je naivní až běda a dějová kostra je polopatická za účelem, co nejširšího pochopení. Unhappy end sice "příjemně" překvapí, ale nad průměr to Escape from the Planet of the Apes již nevytáhne. 49% P.S. Je fajn, že doposud všechny tři díly pracují s myšlenkou lidské netolerance, ale nová brzy již trilogie, to uchopila mnohem... komplexněji a věrohodně.(24.9.2015)

I když jsem se snažil a i když mám opičky moc rád, tentokrát to na vyšší hodnocení nevytáhnu. Největší problém tohoto filmu je, že neměl vzniknout, dvojka prostě nepotřebovala žádné pokračovaní. Ale tenhle fakt jsem přijal, holt peníze jsou až na prvním místě. Musím ale uznat, že trojka má lepší scénář a hlavně nápad než předchozí díl a to se mi líbilo. Nicméně poslední půlhodinu jsem se opravdu nudil a z letargie mě "vzbudilo" až posledních deset minut. Prostě a jednoduše, na první díl ztrácí tento film hodně, na dvojku jen vlásek. 60 %.(20.10.2011)

• - Spoiler: Corneilious a Zira měli být původně roztrhání několika dobrmany, ale scéna byla zavržena pro přílišnou brutálnost. (HellFire)

• - Natáčalo sa od 30. novembra 1970 do 20. januára 1971, prevažne v Kalifornii. (m.a.t.o.)

• - Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978. (Dinsberg)