Třetí část pětidílné řady o planetě opic vypráví o třech opičích vědcích, kteří uprchnou před nukleárním výbuchem tím, že s kosmickou lodí proletí časoprostorem na Zemi do 20. století. Nejprve se stanou senzací. Pak se ale stanou nepohodlnými, protože prorokují, že civilizace bude zničena atomovými zbraněmi a opanována inteligentními opicemi. Alegorická satira, za jejíž opičí kostýmy dostal John Chambers Oscara, poukazuje na nelidské jednání lidí. (oficiální text distributora)

Trailer

iXtr3m3

Objektívne slabšie ako prvé dve časti, subjektívne hodnotím mierne vyššie kvôli myšlienke, kedy v druhej časti mierne pootočili pôvodnú myšlienku a tu ju úplne obrátili naruby. Originálne a odvážne. Samozrejme boli za tým aj menšie investície, takže malo to svoj dôvod, ale tak ako sa mi z nekonečnej série Star Trek páčila "historická" štvrtá časť, tak sa mi páčilo aj toto. ()

OG_Swifty

Útek z Planety opic je pravděpodobně nejlepší pokračování z originální série, které mě chytlo od začátku a nepustilo až do posledního výstřelu. To jsem, vzhledem k závěru předchozího filmu, vůbec nečekal. Prvních cca 40 minut se zdálo být všechno idylické a nebyl jsem si jistý, kdo vůbec bude ten záporák, nicméně Hasslein se pak velmi rychle odkopal a trochu nepochopitelně si vzal do hlavy likvidaci opičích přátel a pak už to vedlo bohužel ke smutnému konci. Trochu se bojím, co bude následovat dál... ()

Paldiny

Po mdlom a ľahko komickom predchodcovi predstavuje "Útek“ znovuzrodenie ságy. Z opičiek zostalo po nukleárnom vyhladení už len trio, ktoré si to namieri do minulosti, aby spoznalo svoj predobraz, čiže nás. Priebeh deja využíva predností originálu len v opačnom garde, čakáme na prvé slová ľudoopov a reakciu tých za dverami klietok. Chválim bravúrne vykreslenú spoločnosť aká sa tvári spočiatku priateľsky a civilizovane, ale len do momentu, kedy zistí svoju budúcnosť. Vtedy preradí do pudu sebazáchovy a ďalej už poznáme nám tak vlastnú ľudskosť. Film chytí od začiatku, ľahkou konfrontáciou je milý, zodpovedaním evolučných otázok presvedčivý a priebehom napínavý. Záver po vzore predchodcov opäť silný, ale tentokrát s nádejou v ďalší život. A či mi niekto vysvetlí, prečo viac sympatizujem s opicami, keď patrím druhej strane ? ()

Zagros

Útěk z Planety opic byl bohužel jeden z nejslabších z celé série. Příběh Cornelia a Ziry v lidském světě mě nezaujal. Sice dokázal mít i lehký přesah, kdy zabrnkal na americkou strunu národní hrdosti a (ne)ohroženosti, ale jinak šlo jen o slabý průměr a moc není co chválit. Jo, masky byl stále skvělé… přesto více než dvě hvězdy nedám. ()

anli

Potřetí se divák podívá s opicemi na planetu Zemi do 20.století,kde tři opičí hrdinové zvěstují co se stane a co divák zná z předchozích filmů.Pokud by šlo o úplně jiný film s úplně jiným názvem,vcelku by šlo o příjemné sci-fi.Jako třetí díl opičí ságy působí dojmem"to už tu opravdu bylo!" a navíc s velmi poslepovaným a hloupoučkým scénářem(asi aby ho v celé síle pochopila typická americká rodina).Herci se snaží,hudba je taky dobrá a několik scén je celkem slušných a nezanedbatelné není ani poselství.Nic víc,nic méně.No,já dávám s rozpaky 50% a žel bohu vím,že to má ještě pokračování. ()

• Natáčalo sa od 30. novembra 1970 do 20. januára 1971, prevažne v Kalifornii. (m.a.t.o.)
  • Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978. (Dinsberg)
  • V prvním díle kosmonauti přepočítávali čas, kolik let uběhlo při návratu na Zemi podle "Hassleinovy křivky". Ve třetím díle se sám Otto Hasslein objevuje a vysvětluje příčinu příletu tří opic do minulosti. (Lucina84)