Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

O drogách? V nejhorším světle je zde vyveden alkohol -- feťáci ničí jen sami sebe, alkoholik je postrachem všech. Drogy (a jak jsou špatné) jsou pro mě v tomto filmu jen druhým okrajovým plánem, resp. kulisami příběhu. Trainspotting je film o přátelství / falešném kamarádství / sexuálních zmatcích atd., prostě vynikající film o mezilidských vztazích.(13.9.2006)

U tohohle filmu asi nebudu nikdy možné říci, jestli je proti drogám a nebo je naopak jejich oslavou. Stejně tak je pro mě rozporuplný ve svém účinku, jednou se mu směju, podruhé se mi hnusí. Kvalita zážitku je také přímo úměrná kvalitě znalosti angličtiny. Na druhou stranu jeden z nejlepších filmů s tematikou drog, co znám.(29.9.2005)

Filmům o drogách se programově vyhýbám. Není to moje téma a navíc pohrdám způsobem, jakým bývá ve filmu zpracováváno. Drogové podsvětí je buď rotující Disneyland plný veselých "zhulenců" s intelektem Sámera Issy, nebo slizká kanálová špeluňka, kterou se přízračně plíží umolousaná iundividua zpod mostu. Ano, je to jistě líbivé a autorsky pohodlné, ale já tomu prostě nevěřím. Ovšem síla Trainspottingu je právě v tom, že není tak černobílý a plakátový. Ukazuje uvěřitelné postavy v uvěřitelných situacích a nemoralizuje jako nějaký naučný dokument pro totální idioty. No vidíte - a přesto, vlastně PRÁVĚ PROTO! - jistě odradí mnohem víc lidí, než tv beseda s psycholožkou v kostýmku. A ještě něco - scéna s mou nejoblíbenější písní Perfect Day je jedna z nejemotivnějších, co jsem viděl. 80 %(6.4.2005)

Ewan McGregor - (Renton) +++ Robert Carlyle - (Begbie) +++ Ewen Bremner - (Spud) +++ Jonny Lee Miller - (Sick Boy) +++ Kevin McKidd - (Tommy) +++ Kelly MacDonald - (Diane) +++ Peter Mullan - (Swanney) +++ James Cosmo - (Renton) +++ Eileen Nicholas - (Rentonová) +++ Hudba: Underworld, Blur, New Order, Iggy Pop, Lou Reed a další +++ Producent: Andrew Macdonald +++(19.7.2007)

Ten začiatok si púšťam stále dokolečka dokola. Ja mám proste slabosť pre tvrdú škótsku angličtinu a poriadných psychoušov. A tými Begbie (Robert Carlyle) a Spud (Ewan Bremner) bezpochyby sú. Škoda že Danny Boyle sa svojou neskoršou tvorbou k tomuto závisláckemu opusu ani zďaleka nepribližil. A kto by povedal, že s toho hlavného chcípaka bude raz veľký Obi-Wan :) A ... drogy brať nebudem.(8.6.2005)

• - Peter Mullan se účastnil natáčení a měl jen jednu dlouhou mluvenou scénu s Ewanem McGregorem (Renton). Ta mu byla nakonec vystřižena. (Stoka)

• - Sexuální scéna mezi Rentonem (Ewan McGregor) a Diane (Kelly Macdonald) musela být pro americkou verzi filmu upravena, aby nepohoršovala tamní publikum. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Na soundstracku k filmu najdeme několik písni od Iggyho Popa, kterého ve filmu Sametová extáze (1998) ztvárnil Ewan McGregor, představitel Rentona. (Zdroj: ČSFD.cz)