Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

Scénář: John Hodge .. Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?... ___ Nejkultovnější nářez o drogách! Perfektní adaptace výborné knihy. Scenárista z knihy vybral to podstatné, opracoval některé motivy a velice moudře je seřadil. Boyle pak vše natočil v hektickém tempu a střihu, kterým navozuje tzv. jízdu na drogách, kdy postupně, jak přichází dojezd a střízlivění, příjemně zvolňuje. Prostě dokonalé skloubení obrazu, hudby a obsahu se skvělým hereckým obsazením. Moje srdcovka!! Zejména scény během písní Perfect Day & Dark and Long absolutně miluji. 100% a těším se na PORNO !!(11.9.2004)

Hodně špinavý a hnusně reálný film, spousta drog, brutální stavy, dojezdy, absťáky, všechno hnusně reálne… Ewan McGregor zahrál hodně dobře a změnil jsem na něho zase pohled k lepšímu, pro mě ještě lepší výkon podal Ewen Bremner, to byla radost pohledět, třeba když hrál naspeedovaný pohovor…určitě silný zážitek, první půlka filmu je výrazně lepší, ale na plný počet hvězd to není. 8/10*(1.4.2008)

Tehdy to byla revoluce a divočina a tihle hoši se stali součástí vzpomínek celé generace. Buď lecčeho, co oni prožili, nebo si to tak alespoň představovali. Minipříběhy kamarádů jsou plné ironie, černého humoru a beznaděje. Propadli drogám a okázale se vysmívali bílým límečkům, spořádanosti, umělému štěstí a komerci. Britský klenot Danny Boyle tehdy zaválel, ač si tedy myslím, že v druhé polovině mu dochází dech. Nabízí několik hodně dobře mířených ran, děsí smrtí malého dítěte a předkládá takové úlety, jako je výprava do hlubin záchodové mísy. Herecky pecka.(25.7.2018)

Kult Trainspottingu ma síce minul a nemám k nemu žiaden osobný vzťah, nemožno mu uprieť výnimočnosť, či už nenapodobiteľnej atmosféry, ľahkosti, s akou je nakrútený život škótskej sfetovanej spodiny (bez primitívneho moralizovania, naopak s veľkou dávkou ľudskosti a to všetko bez toho, aby tému drog zľahčoval) alebo samotnej réžie Dannyho Boyla, ktorý famózne pracuje tak s hudbou, ako aj vizuálom, strihom, kulisami, kostýmami...(27.6.2012)

Na první pokus to dopadlo katastrofálně, ono moje rozpoložení hraje tu největší roli v hodnocení filmů, ale tentokrát už tomu nepřikládám takovou váhu, proto se na všechny dobře ohodnocené filmy dívám znovu a zkoumám, kde je ta chyba. Zatím bez vyjímky byla chyba na mojí straně, proto je tentokrát Trainspotting za plnej počet. Tenhle film je dokonalovou sonátou o drogách, při které jsem se sám cítil jako ve feťáclkém limbu. Dokonalý Evan McGragor a celá jeho parta, vhodně vybraný soundtrack, vtipně napsaný scénář a ta nápaditá stylizace... Prostě dokonalost sama, první polovina za ŠEST, ta druhá za ČTYŘI.(16.11.2008)