Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

Dopředu bych chtěla všem divákům doporučit, aby film zhlédli v originálním znění a nikoliv s českým dabingem. Naštěstí jsem jej vůbec neslyšela, ale obsazení Pavla Vondry, který namluvil Ewana, mi postačilo k tomu, abych se ihned rozhodla se dabingu vyhnout obloukem. A díky za to! Skotskému přízvuku se nic nevyrovná a v tomto filmu je ho bohatě. Trainspotting je bizarní, šílené, místy nechutné, jinak celkově však zcela originální dílo zcela právem zasluhující status "Kultovní." Svým zpracováním sociálních problémů a zejména pozice jednotlivce pod nátlakem okolí a celé společnosti v tom, co konzervativní společnost jako celek se všemi svými konvencemi, zásadami a nepsanými pravidly představuje, mi film připomínal něco mezi Klubem rváčů a Sbal prachy a vypadni. A Ewanovy proslovy mi připomínaly ty, které pronášela osoba jménem Tyler Durden:) Na jednu stranu se lidi starají a mluví o tom, po čem jim je, kurva, hovno (pardon:) a na tu druhou zaujímají v podstatě vůči starostem či osobnosti jednotlivce naprostý nezájem a lhostejnost. Prostě všechno jenom kecy, drby, ukazování a nic jiného. A ještě ta "pozice ve společnosti." Tse! Raději budu jako samotář, podivín, asociál či "Loser" stát bokem, mimo to bahno, než být jeho součástí. Při závěrečné scéně podpořené dokonalým songem "Born Slippy", na nějž jsme kdysi dávno, v dobách, kdy jsem neznala ani Trainspotting, ani Dannyho Boylea, pařili na místní diskotéce, mě parádně mrazilo. Nikdy jsem nezkusila žádnou drogu, trávu, nic, možná to je taky důvod, proč se mi podobné filmy líbí. "Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, Choose washing machines, cars, compact disc players, and electrical tin can openers. Choose good health... I chose not to choose life: I chose something else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?"(25.12.2013)

Take the best orgasm you've ever had, multiply it by a thousand and you're still nowhere near it... Mám slabost pro drogovou tématiku ve filmech, a tak Trainspotting můžu zařadit mezi své nejoblíbenější filmy. Už při úvodní scéně, kdy Renton a Spud utíkají před policií za doprovodu Iggyho Popa - Lust For Life s monologem Zvol si život jsem věděla, že to bude stát za to. Většina filmů o drogách poukazuje jen na tu špatnou stránku braní drog a jejich následcích, ale neodpoví Vám na otázku ''Jsou-li drogy tak špatné, proč je lidé berou?'' Trainspotting na to odpovídá svým vlastním způsobem a některé scény jsou šokující, vážné, depresivní a nechutně realistické - například scéna s dítětem. Ale se správnou kombinací humoru a ironie to do sebe skvěle zapadá. To vše doprovází hudba, která je skvělá, nostalgická a funguje výborně v každé scéně. Film má mnoho předností, jako jsou herci (mimochodem Ewan McGregor je v roli Rentona boží), dialogy, ta doba ve které se film odehrává a scéna Perfect Day mi nadobro zůstane v hlavě. Abych to shrnula, Trainspotting je film, který nestačí vidět jen jednou a i kdybych si ho pouštěla celé dny, tak to nebude nikdy dost. Srdcovka jak sviň. ♥(25.6.2012)

U tohohle filmu asi nebudu nikdy možné říci, jestli je proti drogám a nebo je naopak jejich oslavou. Stejně tak je pro mě rozporuplný ve svém účinku, jednou se mu směju, podruhé se mi hnusí. Kvalita zážitku je také přímo úměrná kvalitě znalosti angličtiny. Na druhou stranu jeden z nejlepších filmů s tematikou drog, co znám.(29.9.2005)

Pro mě snad nejhůř hodnotitelný snímek, co jsem kdy viděl. Na jedné straně jeden z nejlepších výkonů Ewana McGregora, dechberoucí Perfect Day a více než zajímavé vylíčené, pro mě dost cizí prostředí. Na straně druhé ničím nepřekvapující druhá polovina jen zbytečně zahalující původní myšlenku. Ve chvíli psaní komentáře ve mně zůstávají spíše kladné vzpomínky, takže čistých 70% zaokrouhluji výš.(9.5.2005)

Slovo trainspotting označuje snahu zavést řád ve světě chaosu. Partička edingburgburských feťáků má právě drobný zmatek v tom, co vlastně od života očekávají. Možná je jejich cílem vymanění se ze závislosti na drogách, možná chtějí prožít život pod vlivem omamných látek a možná by chtěli vydealovat balík chechtáků. Ono je to celkem jedno, protože přemýšlení je odloženo aplikací další dávky, život feťáka je pohodlně primitivní a závažné rozhodnutí lze učinit kdykoli jindy. Nemohu tvrdit, že by mne tento snímek nebavil, ale po jeho zhlédnutí mohu konstatovat, že řady narkomanů spíše rozšíří, což není myšlenka, kterou bych byl ochoten podporovat.(30.11.2008)

• - Na soundstracku k filmu najdeme několik písni od Iggyho Popa, kterého ve filmu Sametová extáze (1998) ztvárnil Ewan McGregor, představitel Rentona. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ewan McGregor četl v rámci přípravy na film knihy, které byly o účincích heroinu. (Varan)

• - Renton a Spud před zatčením kradli v obchodě CD, prozradili se, když Diane uviděla Rentona krást, tato scéna byla také vystřihnuta. (carott)