Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

Slovo trainspotting označuje snahu zavést řád ve světě chaosu. Partička edingburgburských feťáků má právě drobný zmatek v tom, co vlastně od života očekávají. Možná je jejich cílem vymanění se ze závislosti na drogách, možná chtějí prožít život pod vlivem omamných látek a možná by chtěli vydealovat balík chechtáků. Ono je to celkem jedno, protože přemýšlení je odloženo aplikací další dávky, život feťáka je pohodlně primitivní a závažné rozhodnutí lze učinit kdykoli jindy. Nemohu tvrdit, že by mne tento snímek nebavil, ale po jeho zhlédnutí mohu konstatovat, že řady narkomanů spíše rozšíří, což není myšlenka, kterou bych byl ochoten podporovat.(30.11.2008)

Danny Boyle ve staccatovém rytmu cool dialogů, cool monologů a svižného hudebního podkresu objevuje, že braní drog má důvod v drogách, že je život na drogách sice full of shits, ale taky podivuhodně plný, zrychlený, hektický a pestrý, že po heroinu se skvěle žvaní, balí baby, že se dostáváte do děsně trapných zábavných situací, a tak dál, a tak dál. Co k drogám patří, to se tam frkne, hlavně atraktivně a zábavně, kdo by stál o dušezpyt. Násilí - jasně, lžíce - samo, vaření - tutově, sex - zajisté, AIDS - bezpochyb, krádeže - jsou, absťák - rozhodně. Témata se k sobě řadí co nejtěsněji to lze, ztráta tempa jakoby bylo jediné, čeho se Boyle bál. To by vysvětlovalo nejen ostré řazení scén, ale i hekticky odříkavané, obrazem prostříhávané monology plné seznamů věcí, činností i lidí, osekávaní spousty scén na pár momentek, které tak akorát stačí k pochopení, co se vlastně stalo a snad i nahrazení lidí karikaturami se stopovým množstvím vnitřního života, které se tu jen míhají (Rentonova dívka), tu do zblbnutí opakují svojí jedinou vlastnost (Begbie - bezohledné násilí, Tommy - citlivost, Spud - přitroublost, Sick Boy - kecy o Bondovi) a občas se dokonce překlopí do někoho úplně jiného (Renton z tupého feťáka do etablovaného realiťáka). Pár vizuálních nápadů pojících se s tím, jak drogy narušují vnímání světa to v mých očích zachrání jen minimálně. Slabé ***.(13.8.2009)

U několika scén jsem seděl s otevřenými ústy a žasl nad jejich genialitou (Perfect Day). Bohužel se mi ale zdá, že snímek tak trochu vyšumí do ztracena, neboť druhá polovina už tak skvělá není a závěr je vyloženě slabý. Tam, kde mě Requiem for a Dream dokázal dokonale uzemnit, položil Trainspotting otázku "Hm, pěkný, a to už je jako konec?"(8.12.2008)

Když vás odrovná film po skoro deseti letech ještě víc než tehdy, co jiného si zaslouží než být v topce? A aby mi už viděný film běžel v hlavě ještě pár dní potom, tak to už se teprve povede málokterému. Kultovní scény doplněné o výbornou hudbu a skvělé herce, to je Trainspotting. Ač to mám s filmy Dannyho Boylea trochu jako na houpačce, tak tímto si mě získal.(7.3.2017)

Veľmi poučný, ťažký, svižný, ale hlavne iný pohľad na celú vec okolo drog a narkománie, akú nám filmy doteraz ponúkali. Dospelý a zároveň primitívny. Ewan McGregor sa týmto filmom vyniesol do filmového neba a zaslúžene, predviedol spolu s Carlyleom skvelý výkon. A film navyše robí ešte atraktívnym perfektne vyberaná hudba. Ale k dokonalosti čosi chýba. 85%.(8.6.2006)

• - Britský filmový institut (BFI) zvolil film jako 10. nejlepší film v kategorii „100 nejlepších britských filmů 20. století“. (Varan)

• - Kevin McKidd (Tommy) se nezúčastnil promo focení, protože byl na dovolené. Díky tomu se potom jako jediný z hlavních postav neobjevuje na žádném plakátu ani na video obalu. (Morien)

• - Scéna, ve které na začátku filmu sbíhá Ewan McGregor po schodech a naráží do auta, je jako jedna z mála točená přímo v Edinburghu. Hned vedle těchto schodů se v reálu nachází česká hospoda jménem „Pivo“. (Gouges)