Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

Trainspotting je jeden z mála odlehčených filmů o drogách, který skutečně nemám ráda. Ano, je to čistě osobní záležitost, ale přece. V době, kdy tohle dílko vrazilo do českých kin, bylo povinností každého středoškolského studentíka vidět ho, i já jsem vyrazila, i mě se tehdy dost líbil, protože byl cool a šmrncovní. Stal se kultovní záležitostí, značil revoltu proti světu dospělých kravaťáků a "normálně" fungující společnosti, avšak nezanechal hlubší či silnější poselství, ale na to jsem přišla až nyní, když jsem film shlédla znovu po dlouhé odmlce. 90% lidí se u tohoto filmu baví, což si myslím je záměr a sráží tak problematiku drog na minimum a značně ji bagatelizuje, a když už teda chce být poučný tak sem tam nechá někoho umřít nebo prožít bad trip v záchodě (který je ve výsledku vskutku komický). Plusem tohoto jakoby buřičského dílka jsou herecké výkony Ewana McGregora a Roberta Carlyla. Kamera, hudba a režie jsou taktéž prvotřídní ... ale prostě Trainspotting dle mého nározu rozválcoval Requiem za sen, který má daleko větší výpovědní hodnotu a který neuplatňuje pouze sázku na jistotu v podobě mladické revolty.(21.9.2006)

Čekal jsem sevřenější příběh, škoda, že je snímek pouze slepencem scének bez napětí, vyjma poslední akce s prodejem drog a následným podfukem. Jistě, i když film nekárá, rozhodně od drog odradí, ať už se nálada pohybuje od vyšinutého štěstí, přes hovna stříkající z prostěradla na všechny kolem, až ke smrti kojence, všechno z toho je zkrátka špatně. Užil jsem si nejrůznější citace - odjezd vlaku jako z Tenkrát na západě, přechod přes přechod jako Beatles a podobně.(16.2.2017)

Tak to byl jeden z nejsilnějších snímků na námět "drogy" co jsem kdy viděla. Ke klukům, co se se těch feťáckých rolí ujali nemám vůbec žádné výhrady, protože to zahráli maximálně uvěřitelně. I když je ironie, že v reálu jsem viděla zfetovaných lidí asi tolik, že by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky, takže posuzovat uvěřitelnost je trochu mimo mojí mísu. Na mě to byl tedy hodně depresivní film a jsem ráda, že drogy mě v životě minuly a doufám, že minou velkým obloukem.(15.6.2013)

Filmům o drogách se programově vyhýbám. Není to moje téma a navíc pohrdám způsobem, jakým bývá ve filmu zpracováváno. Drogové podsvětí je buď rotující Disneyland plný veselých "zhulenců" s intelektem Sámera Issy, nebo slizká kanálová špeluňka, kterou se přízračně plíží umolousaná iundividua zpod mostu. Ano, je to jistě líbivé a autorsky pohodlné, ale já tomu prostě nevěřím. Ovšem síla Trainspottingu je právě v tom, že není tak černobílý a plakátový. Ukazuje uvěřitelné postavy v uvěřitelných situacích a nemoralizuje jako nějaký naučný dokument pro totální idioty. No vidíte - a přesto, vlastně PRÁVĚ PROTO! - jistě odradí mnohem víc lidí, než tv beseda s psycholožkou v kostýmku. A ještě něco - scéna s mou nejoblíbenější písní Perfect Day je jedna z nejemotivnějších, co jsem viděl. 80 %(6.4.2005)

Ten začiatok si púšťam stále dokolečka dokola. Ja mám proste slabosť pre tvrdú škótsku angličtinu a poriadných psychoušov. A tými Begbie (Robert Carlyle) a Spud (Ewan Bremner) bezpochyby sú. Škoda že Danny Boyle sa svojou neskoršou tvorbou k tomuto závisláckemu opusu ani zďaleka nepribližil. A kto by povedal, že s toho hlavného chcípaka bude raz veľký Obi-Wan :) A ... drogy brať nebudem.(8.6.2005)

• - Renton a Spud před zatčením kradli v obchodě CD, prozradili se, když Diane uviděla Rentona krást, tato scéna byla také vystřihnuta. (carott)

• - Aby mohl hrát vyzáblého drogově závislého Rentona, musel Ewan McGregor dva měsíce abstinovat a nejíst mléčné výrobky. (Kulmon)

• - Ewen Bremner, který hraje Spuda, hrál v divadelní předloze filmu hlavní roli Rentona. (don corleone)