Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

Nejlepsi film Dannyho Boylea a zaroven jeden z nejlepsich filmu o drogach, kterej se sice nesnazi o nejaky desny bububu, ale bere to spis zabavnou formou, coz ovsem neznamena, ze by nedokazal ukazat, jak jsou drogy na hovno. Jinak celej film je vicemene jen sled scenek s partickou kamosu v cele s perfektnim pohublym McGregorem a psychopatickym Carlylem. Jenze scenek dokonale natocenejch, kamera je fakt spickova, podlozenejch skvelym soundtrackem a nehorazne sviznejch, misty drsnejch a misty vtipnejch. Proste devadesatiminutova dokonala jizda.(14.11.2009)

Slovo trainspotting označuje snahu zavést řád ve světě chaosu. Partička edingburgburských feťáků má právě drobný zmatek v tom, co vlastně od života očekávají. Možná je jejich cílem vymanění se ze závislosti na drogách, možná chtějí prožít život pod vlivem omamných látek a možná by chtěli vydealovat balík chechtáků. Ono je to celkem jedno, protože přemýšlení je odloženo aplikací další dávky, život feťáka je pohodlně primitivní a závažné rozhodnutí lze učinit kdykoli jindy. Nemohu tvrdit, že by mne tento snímek nebavil, ale po jeho zhlédnutí mohu konstatovat, že řady narkomanů spíše rozšíří, což není myšlenka, kterou bych byl ochoten podporovat.(30.11.2008)

Filmový kult devadesátých let...a jelikož jsem ta léta fyzicky zažil, mohu subjektivně mluvit o filmovém Zjevení... (ten zážitek je ale do jisté míry nepřenosný...) Aneb jedna z prvních filmových zpráv o totálním úpadku západní společnosti... Podobné filmy: Requiem za sen, Strach a hnus v Las Vegas, Šňup, Acid House, Ex Drummer(19.11.2006)

Čekal jsem asi něco trochu jiného. Skoro nic k zasmání jsem tam nenalezl, ale žánr komedie se promítnul do určitého nadhledu, který divák brzy přijme za svůj (nebo tomu tak bylo alespoň v mém případě ;-) ) a provází ho po celou délku filmu. Jinak to je ale snímek, který dobře poukazuje na problematiku drog a svůj účel určitě splní. Výborný herecký výkon McGregora, zajímavý a co do tempa rychlý příběh, dokonalý soundtrack, pár zajímavých myšlenek a několik docela hnusných scén. Hodnotím 4*, ale Requiem for a Dream mi sedl podstatně víc.(10.3.2010)

No, od 77. nejlepšího filmu jsem čekala trochu víc. Ze začátku dost nechuťárna, kostnatej McGregor a naprosto ujetej Carlyle. Hodně silné (emočně) scény střídají prostřihy jak z britské gangsterky a nevím, jestli mi ten mix britskýho stylu s dramatem o drogách sednul, radši bych jedno nebo druhý. A závěr mohl být lepší. Na druhou stranu je to v drama částech dost přesvědčivý a všichni herci podali solidní výkony - hlavně teda McGregor byl výbornej. Rekviem za sen mám ale mnohem radši.(23.3.2011)

• - Ewen Bremner, který hraje Spuda, hrál v divadelní předloze filmu hlavní roli Rentona. (don corleone)

• - Kevin McKidd (Tommy) se nezúčastnil promo focení, protože byl na dovolené. Díky tomu se potom jako jediný z hlavních postav neobjevuje na žádném plakátu ani na video obalu. (Morien)

• - Trainspotting byl realizovaný s rozpočtem pouhých 3,5 milionu dolarů, ale i tak se stal jedním z nejúspěšnějších britských filmů a spustil lavinu filmového hnutí New British Cinema (|Nový Britský Film), jehož cílem bylo kriticky ukazovat sociální realitu a zároveň bavit. (Zdroj: ČSFD.cz)