Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

Kultovní snímek Dannyho Boyla o feťácích a jejich životech. Ve fIlmu exceluje Ewen McGregor, ze kterého se díky Trainspottingu stala mezinárodní hvězda. Další kdo exceluje je Robert Carlyle. Ze snímku přímo čiší atmosféra, kterou Boyle provokuje jinak konzervativní anglickou morálku. Další důležitou roli ve filmu zastává hudba, která je vybrána na jedničku. Naprosto souhlasím s tím, že se jedná o kultovní snímek.(2.12.2007)

Scénář: John Hodge .. Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?... ___ Nejkultovnější nářez o drogách! Perfektní adaptace výborné knihy. Scenárista z knihy vybral to podstatné, opracoval některé motivy a velice moudře je seřadil. Boyle pak vše natočil v hektickém tempu a střihu, kterým navozuje tzv. jízdu na drogách, kdy postupně, jak přichází dojezd a střízlivění, příjemně zvolňuje. Prostě dokonalé skloubení obrazu, hudby a obsahu se skvělým hereckým obsazením. Moje srdcovka!! Zejména scény během písní Perfect Day & Dark and Long absolutně miluji. 100% a těším se na PORNO !!(11.9.2004)

Perfektní emocionální i myšlenkové působení v drogové tématice zachovávající si neskutečnou svižnost, spád a všechny možné atributy stylového nářezu, jemuž není rovno. Postavy prochází velkým vývojem (+ úžasní McGregor s Carlylem), humor střídá akci, ta se mísí s čistým potěšením vyobrazení mladického života a do něj občas udeří nějaká ta opravdu silná scéna způsobující efekt otevřené huby, či naopak lítostného a moudře přitakávajícího kývnutí hlavou... Danny Boyle má navíc v arzenálu své bravurní režie spoustu vynikajících vizuálních vychytávek a nejen výbornou hudbu samu o sobě, ale hlavně její geniální využití k vymačkání maximální úrovně právě chtěného diváckého pocitu u klíčových scén. 10/10(16.11.2009)

Tři... A nebýt Ewana McGregora a Roberta Carlyla, ubral bych ještě jednu hvězdičku. Trainspotting jsem dlouho odkládal a zřejmě jsem věděl proč. Dodnes mi unikal a o nic extrovního jsem nepřicházel. Soundtrack (respektive těch pár snesitelných skladeb) si můžu poslechnout samostatně, a příběh o partě feťáků, jejichž příhody a hlášky připadají spoustě mých známých (podobně jako u tuzemských Samotářů) vtipné a praštěné, ale mně se prostě zdají hloupé, milerád oželím. Mělký hrob nepřekonán.(16.3.2012)

Filmový kult devadesátých let...a jelikož jsem ta léta fyzicky zažil, mohu subjektivně mluvit o filmovém Zjevení... (ten zážitek je ale do jisté míry nepřenosný...) Aneb jedna z prvních filmových zpráv o totálním úpadku západní společnosti... Podobné filmy: Requiem za sen, Strach a hnus v Las Vegas, Šňup, Acid House, Ex Drummer(19.11.2006)

• - Nápisy na zdech v diskotéce, kde se seznámí Renton s Dianou, jsou stejné jako ve filmu Stanleyho Kubricka Mechanický pomeranč. (leBIGmac)

• - Sick Boy je ve filmu posedlý charakterem Jamese Bonda, hraje ho Johny Lee Miller, což je vnuk Bernarda Lee, který hraje postavu "M" v Bondovkách do roku 1979. (don corleone)

• - Film několikrát odkazuje na hudební skupinu The Beatles. Scéna, ve které Rentona a jeho přátelé pronásleduje obchodní ochranka, připomíná scénu, ve které jsou Brouci ve filmu Perný den (1964) pronásledováni fanynkami. Když sledují odjíždějící vlak, stojí tak, jak Brouci pózují na sérii fotografií, jež se objevily na albu "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Při přecházení ulice v Londýně zase jdou po silnici jeden po druhém jako Brouci na přebalu desky "Abbey Road". A nakonec, když se Renton probudí u Diany doma, přikrytý až po bradu dekou, udělá tu samou věc jako Ringo ve filmu Help (1965) - provinile se usměje a řekne "Hallo". (Morien)