Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

Vyhy

Možná historicky lehce odchýlené, přesto filmovou tvorbou brilantní. Na tu dobu díky obřímu komparzu velkolepé a filmově zpracované na jedničku. ()

joker.george

Mě to tak nebavilo! Nejde ani tak o to, že by to bylo nějakým způsobem zlé či špatně natočené, ale bylo to prostě neskutečně nudné a filmu se nepodařilo ve mně cokoli probudit, čemuž se, vzhledem k tématu, upřímně divím. To, že je na film nahlíženo přes růžové brýle a je značně idealizován, byl jeden z menších problémů, aspoň kulisy jsou celkem pěkné. ()

tomtomtoma

Jeden z mála českých velkofilmů s působivou výpravou a dobrými hereckými výkony. Sice byl komunisty ideologicky zneužit (jsou zde patrné protiněmecké a protikapitalistické tendence), ale připadá mi to od nich jako házení bumerangem, když Jan Hus (skvělý Zdeněk Štěpánek) tvrdí, že se nemá poslouchot špatná vrchnost. Snad jedině mě trochu mrzí, že je zcela opomenut Jeroným Pražský, který byl pro stejnou věc upálen na tom samém koncilu. Jan Hus chtěl návrat katolické církve k původnímu učení Ježíšově, kde rozhodně nebylo nic o hromadění majetku a moci. Ale tento odklon začal už po Ježíšově smrti a to samotným svatým Petrem, který zavedl celibát, aby kněží neměli potomky a mohl se kumulovat majetek. Šlo pouze o majetek a to pod jednou záminkou, že nechtěli připustit, že měl Ježíš kromě božské podstaty, také podstatu lidskou, víceméně to, že by Marie nebyla panna. A tak začalo hromadění majetku, touha po penězích a moci, což je něco, co odporuje učení Ježíšově a zákonům božím. Proto nikdy nemůže dojít k svateřečení Jana Husa, neboť by to bylo přiznání, že celou dobu lidem lhali. Vůbec jejich demagogie, aby jsi se smířil s chudobou a poslouchal, protože po smrti se dostaneš do království nebeského, je jen další šikovnou formulkou k hromadění bohatství. Skvělé jsou výkony představitelů katolické církve, kteří každého možného protivníka raději označili za kacíře a usmrtili ho, aby dál vyvolávali strach a ovečky je dál slepě poslouchali. Zejména: kardinál Pierre d'Ailli (Bedřich Karen), úlisný papežský legát (František Smolík), pokrytecký Štěpán Páleč (Otomar Krejča), který byl v uzavřeném kolektivu větší křikloun, ale na veřejnosti pokrytec, farář Jan, řečený Peklo (skvělý Vladimír Řepa) a papežský komisař Tiem (František Kreuzmann). Další zajímavé postavy: ustrašený král Václav IV. (Karel Höger), pražský purkmistr (Vladimír Leraus) a jeho úskočný synek (Rudolf Hrušínský), pražský konšel Štumpfnagel (Bohuš Záhorský) a císař Zikmund Lucemburský (skvělý Jan Pivec). Zkrátka je to velmi kvalitní film o zneužitelnosti moci ať duchovní, nebo světské, ke kterému ji pomáhá strach a kruté tresty a nevědomost tupých ovcí. Je to velmi vlastenecký film, také to bylo naposledy, kdy se Češi dokázali bránit, pak už je to vždy rychle přešlo. Jsou zde velmi zajímavé a stále aktuální myšlenky o špatnosti systému fungování společnosti, která je založená na moci a penězích. Otázkou pouze je, kdo se přidal k Janu Husovi z přesvědčení a touze po změně a kdo z vypočítavosti a touze po majetku. ()

C0r0ner

Co se týče technického a vizuálního zpracování, tak je to špička. Herci a režie taky perfektní, jenomže dějově je to hodně poplatné době, ve které to vznikalo, takže nějaké přesnější historické reálie jsou dost pozměněny, což je obrovská škoda a hodně to kazí celkový dojem. 70% ()

zette

Film se urcite nevyvaroval chyb, hlavne po obsahove strance. Jinak ale musim rict, ze se jedna o zcela vyjimecny historicky film ( trilogii ), ktery v nasi kinematografii nema obdoby, vyborna vyprava. ()

Juto

Je jasné, že historického hľadiska to nie je presne, ale ako filmové dielo funguje výborne. Kostýmy  a výprava je vynikajúca a réžia je tak tiež dobrá. A Herci to zvládli skvelo. 7/10 ()

pakobylka

Tak nám upálili Mistra Jana ... REVOLUCIONÁŘE. Nevadí mi obraz kazatele, modelovaný dobovýma očima a dobovou ideologií. Proč by měl ? Kolikrát už jsme vzali osudy historických či bájných postav do svých rukou a uzpůsobili je k obrazu svému ? Kupříkladu takový král Artuš nebo Robin Hood o tom - potažmo o nás - vědí své. A byl snad středověk skvělým místem pro život ... pokud jste nepatřili k privilegovaným vrstvám ? A čistě mezi námi: S ohledem na dobové zvyklosti nemuseli mít na růžích ustláno ani ti, kdož si tehdy žili na výsluní. Víte ... historie se opakuje - svým způsobem ... honba za mocí a za mamonem je věčná jako lidstvo samo - a tak si dál hrajeme na bohy či alespoň na jejich příbuzné a známé, ti movitější z nás rádi leckoho a leccos uplácejí nebo jsou upláceni nějakou formu odpustků ... a vědomě i nevědomě přičinlivě prohlubujeme příkopy mezi těmi z nás, kdož jsou za vodou - a množinou všech ostatních, kteří se brodí špinavou dravou řekou či jsou unášeni jejím mocným proudem. Jen forma je uhlazenější - umně změkčovaná záchytným sociálním systémem a překrývaná jak reálnými, tak i fiktivními zástupnými problémy ... všech myslitelných menšin, zejména těch, které se umí nejhlasitěji ozvat. Netuším, co nastane, až svou nadbytečnou pílí či naopak přirozenou leností a svými prý pokrokovými ústupky dostatečně rozebereme, rozvrátíme a zavrhneme náš dosavadní způsob života, protože vždycky platilo a platí, že všeho je pouze do času ... v každém případě doufám, že už to nebude moje starost. ()

dr.fish

Předesílám, že už dávno nemám snahu hledat zákeřné komunisty a jejich ideologii za každým rohem a v každém starším filmu, a kvůli tomu nenávidět všechno od roku 1948. Je to součást historie, stejně tak jako "husitské revoluční hnutí". Ony jsou totiž i jiné revoluce než jen socialistické, víme? Ale teď k filmu. Dle mého soudu jde o naprosto jedinečné dílo české kinematografie, jež začíná právě Janem z Husince. Lahůdkou jsou už jen stavby, kdy člověk znalý Prahy užívá si kulis stavby Týna, vzezření Staroměstského náměstí a radnice, Betlémské kaple a dalších staveb. Až na drobné detaily tvůrci oprostili film od vlivu tehdejší budovatelské doby a snaží se o maximální tehdy možnou (!) věrnost. Ocenil jsem snahu o ilustraci dobového uvažování lidu, církve i šlechty. Oba panovníci, jak Zikmund, tak Václav jsou líčeni překvapivě pozitivně (na tu dobu velmi). Film neztrácí tempo a nezabředává příliš do patosu. Pro znalce historického pozadí události velká lahůdka a já byl po shlédnutí hrdý, že jsem Čech. (Takže nejen při hokeji?!).... Naprosté nadšení...100% ()

Šimpy

Další recenze je asi nošení dříví na Husovu hranici, ale po opětovném zkouknutí bych aspoň rád zmínil famozní herecké výkony. Kdybych měl vypíchnout tři jména, tak kromě famozního pana Štěpánka, je to Vladimír Řepa a neskutečný František Smolík. Takhle dokonale zahrát takové zlo a úlisnost....tu jeho postavu jsem fakt nenáviděl. ()

drexik

Neodvolám, protože jste mě nepřesvědčili!! Dávám 4*, protože jste mě přesvědčil pane Vávro, ale spíš o Vašich kvalitách, než že mistr Jan Hus byl bojovník proti církvi. Ale budiž Vám to odpuštěno. ()

dvopet

První díl trilogie ve zručné Vávrově režiji stojí i přes spoustu negativ rozhodně za zhlédnutí. Už jen za tu obrovskou plejádu výborných českých herců v čele se Štepánkem. Když nebudete příliš zkoumat děj, zklamání vás nejspíš nepotká. Výlet nikoliv do historie, nýbrž do dějepisu nahlíženého očima tehdejších soudruhů... ()

farmnf

Štěpánek je vynikající! Bohužel Vávra už nikoliv, protože hned po úpalu je Štěpánek vtělen do Jana Žižky. Vávra se s tím 2x nepáral. Nejen zde udělali soudruzi chybu. I církev udělala ve středověku víc chyb než je zdrávo. Kdyby se neobjevil v Praze Hus, v Brně nebo Olomouci by se objevil Rudy Kovanda. To prostě není normální, přečíst si Ježíšova podobenství nasát jeho filosofii a potom udělat z víry kšeft. (Analogie: vyhnání penězoměnců z chrámu, kdy byl Ježíš vážně nasraný). Nechápu, jak k takovému politickému fópa mohlo dojít. To byl ten papež vážně tak blbej , nebo taková kurva? Česká chudina řvala krvesmilník a námořní pirát. Ale věřte české chudině, ta stále jenom něco řve...a nemaká... ()

Cushing

Tendenční jak prase, Hus byl někdo ÚPLNĚ jiný, ale myslím si, že slabší režisér by to pokazil ještě víc. Tyhle filmy prostě jednou musely vzniknout. Už nikdy víc! ()

noriaki

(doplňte si libovolnou přechytralou litanii na téma historické nevěrohodnosti a poplatnosti minulému režimu). "Tak a tím jsme si dokázali, že je ten film odpad. A teďka Vám vysvětlím, proč je odpad i Zachraňte vojína Ryana." Tak přesně to bych nikdy nenapsal. První díl trilogie má sílu a to se mu nedá upřít. Z mnoha scén je cítit, jak to tehdy ve společnosti vřelo a přiznám se, že jsem se chvílemi nechal strhnout. Ono se není moc co divit, protože zahrané je to skvěle a scénář se nezdržuje kudrlinkami a přílišným filosofováním. Většina dialogů jde přímo k věci a i když občas až trestuhodně zjednodušuje, a jednou či dvakrát scenáristé uklouzli, tak tenhle přístup filmu rozhodně prospěl. Zaujala mě i svébytná výprava. Pořád nevím, jestli byla laciná a nebo působivá, každopádně byla stylová. ()

Krustyburg

Jako drama je to dobré, ovšem historicky pomýlené - Hus jako bojovník za práva mas, proti církvi a šlechtě? Kdyby měl mistr Jan hrob, tak by se v něm otáčel! Kdybych tomu nerozuměl, tak dám 4, ale za tuhle propagandu musím aspoň * srazit. Klíčové fráze: "Spravedlivý řád. Lid." ()

Krysa SPK

Skvostné kostýmy, masky, výprava a výborné herecké výkony. Komunistická agitka si ale přidala své. Náš slavný mučedník a národní hrdina by si zasloužil lepší filmový pomník. "Miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti !" ()

lucascus

Překrásné kostýmy, dobří herci, realistické kulisy, kvalitní scénář, dobrá kamera, barevný materiál, dobře odvedená režie - to vše se řadí k úspěchům tohoto filmu. Vávra historické velkofilmy uměl, davové scény nebyly nikdy tak perfektně zvládnuty jako v celé této trilogii. Nemůžu jít níže, i přes několik době poplatných motivů ve filmu a přes přílišné legendární a čítankové pojetí Husovo. ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu