Boží mlýny

• Slovensko Božie mlyny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (více)

Epizody(6)

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou. (Česká televize)

otík

Povedený a hlavně osvěžující seriál. Nečekaně mně Hřebejk potěšil, i když technicky to bylo zase tak, jak to v jeho seriálech bývá - hercům občas není rozumět a hudba je moc nahlas. Ale obsazení se povedlo, Myšička a Nebřenský skvělí. Pět příběhů zajímavých, Boží mlýny slušně naznačeny. Já jsem spokojen. ()

HonzaBez

„Bylo to na hraně, ale….“ Na hraně mezi thrillerem, krimikomedií a fraškou, ale... Bývalý policista Fajt v podání Martina Myšičky předvádí místy docela ztěží uvěřitelné kousky a kejkle, přesto se při nich místy člověk docela i slušně pobaví a samozřejmě ho přitom i zahřeje u srdce, že aspoň na televizní obrazovce se boží mlýny opravdu otáčí... ()

Krustyburg

Je to neotřelé, místy vtipné a úvodní znělka je krásná. No ale postupy kriminalistů jsou asi tak jednoduché, jak si představují naše děti, že se chytají zločinci. ()

Lukoboss

No, tak to máme za sebou a troufám si říct, že boží mlýny semlely i tenhle seriál. Ne pomalu, ale dost rychle. Problém je neustálá snaha našich tvůrců cpát komediální prvky do kriminálek, dramat a dalších vážných témat. Tím pádem si při sledování nemůže být divák jistej, na co se vůbec divá. V jednu chvíli vražda, poprava a finanční ojeby, na druhé straně najednou až parodický momenty, který chvílema bojujou s trapností. To je fakt škoda a největší zádrhel. Jinak bych ocenil jazzovej soundtrack, hodí se k tomu, dělá dobrou atmosféru a v našich končinách není úplně běžnej. A k tomu máme opět příšernej kontrast, což je hlavní znělka, která je tak neskutečně debilní, že víc už to asi nejde. A tak je to se vším... všechno tak nějak na půl. ()

klukluka

Od nejznámějšího, pravděpodobně nejodvážnějšího a jednoho z nejzkušenějších investigativních novinářů v ČR bych čekal daleko sofistikovanější námět. A bacha na kompromisy v zájmu “dobré věci”. Pro mě byly za hranou. Seriál jako celek pro změnu pod čarou toho, co považuju za kvalitu v oblasti televizní seriálové tvorby. Nevěřil jsem tomu ani Ň. ()

Wally

Z prvního dílu jsem byl nadšený, protože závěrečné rozuzlení jsem nečekal a hodně mne to pobavilo. U dalších dílů už člověk tušil a tak to nadšení nebylo tak velké, ale spokojenost byla. Nepovedl se poslední dvoudíl, který mi tam nějak neseděl... Herecký to bylo super - M. Myšička, E. Křenová, R. Nebřenský a i pro mne překvapivě protekční dítě V. Navrátil zahráli své role skvěle. Seriál sráží neskutečně nekvalitní a nevyvážený zvuk...za to by měl někdo dostat padáka... Jinak svěží vítr do seriálové tvorby! Pro mne lepší než Zločiny velké Prahy... ()

F.W.Colqhoun

Myšička je jako zásadový policajt Fajt super, Křenková hraje jako obvykle velmi věrohodně a esteticky sama sebe a Navrátil nehraje nic, byvše při tom sympatický. Problém s Božími mlýny nemám ani tak proto, že často nudí a pasti na zákonem nepotrestané pachatele jsou naivní. Bůhví proč mě iritovalo sledovat veřejnoprávní produkci z pera investigativního novináře, sugerující v zemi s nevalnou vymahatelností práva, že to nějakým zázrakem dobře dopadne. Nemístný optimismus, eskapismus, propaganda nebo prostě drzost? ()

Dzonysek

Celkově hodnotím jako průměr, i když potenciál měl seriál větší. Jsou tam místy velmi vtipné momenty, Robert Nebřenský je dle mého stále nedostatečně ceněný herec.  Martin Myšička také hraje poměrně s nadhledem a jeho role je velmi uvěřitelná. Někdy ale přejdou dialogy a pointy do totální křeče a vtip je pak spíš k ošívání se, než k zasmání. Počáteční neotřelý nápad (i když takový seriál Hustle z roku 2004 pracuje s dost podobným schématem) trestat ty, na které světská spravedlnost nedosáhne, se postupně okouká a kvalita dílů má dost sestupnou tendenci. Hlavní hrdinové k dosažení nepochybně ušlechtilých cílů systematicky obcházejí zákon, ale jejich morální reflexe takové jednání je vlastně natolik nízká, že jim ve výsledku divák vlastně ani nefandí. A na Elišku Křenkovou už asi nechci koukat v jiném seriálu nebo filmu - po několikáté potvrzuje, že je herečkou jedné polohy/jednoho výrazu a je to dost otravné. ()

mira007

Krimi komediální seriál reportéra Kroupy a rejži Hřebejka jede podle jednoduchého schématu: nejprve je ukázaná nespravedlnost, která je často inspirovaná skutečností ( to je občas vážně mrazivější část ), pak nastoupí tým mstitelů v čele s expolicistou Myšičkou a provedou zinscenovanou pomstu, kdy nakonec záporák dostane co zaslouží. A na závěr to divákům tupě ještě jednou vysvětlí. Námět dejme tomu, ale provedení je jakési suchopádné většinu času nudné. Jenom poslední dvojdíl mne regulerně pobavil. ()

Garch

Nemám ještě dokoukáno, ale mám pocit, že se Hřebejk pokusil o sérii krimi-komedií, s hodně propracovanými zápletkami, které spočívají v potrestání těch, co zákonu unikli. Vlastně, taková fajn představa, jak by to mělo s lumpy dopadnout. ()

petikacka

Je to taková blbina. Jak říkal Jan Hřebejk jsou to takové pohádky pro dospělé na skutečném základě. Nechci to úplně strhat, dívat se na to dalo, ale skutečně ne jako na plnohodnotné krimi. Je to rozhodně jiné, ale Rapl nebo Polda jsou mi daleko bližší. Za mě 65% ()

MiniMinion

Když to člověk nebude brát moc vážně, vlastně se docela pobaví. Kriminalistické postupy jsou naprosto nerealistické - kdyby na ně někdo přišel, půjde Fajt (Myšička) sedět na víc let než všichni jeho padouchové. Ti jsou navíc až neuvěřitelně hloupí, takže není divu, že na ně fungují takové hlouposti. Hlavní kvalitou seriálu je vedoucí trio - Myšička sice nepředvedl žádný životní výkon, ale je prostě tak typicky po Myšičkovsku sympatický; a Křenková s Navrátilem také nebyli nijak převratní sami o sobě, ale dobře fungovali spolu (viz třetí díl). Všichni ostatní byli vlastně docela mdlí, a někteří ani to. Dobrá byla hudba - chytlavá hlavní melodie, a líbilo se mi, když v jednom dílu udělali ze skladby Pro Elišku leitmotif pro záporáka. To je asi tak vše. První dva díly byly OK, třetí mě bavil až překvapivě hodně, pak šla kvalita prudce dolů až do závěrečného dílu, který mě tak do poloviny bavil, až konečné rozřešení bylo možná až moc přitažené za vlasy. Průměrné hodnocení mi vyšlo na 3 hvězdy a přesně tak to cítím. Nic extra, ale kdybych to měl srovnat s pokladem jménem Hlava Medúzy (2021), tedy dalším velkým krimi seriálem od ČT z tohoto roku, Mlýny vyjdou jednoznačně vítězně. ()

mh.mail

30% — Průtokový zabíječ času bez hlubší myšlenky, kdy po shlédnutí posledního dílu si již ztěží vzpomenete, o co šlo v těch předcházejících. Navíc na rozdíl od prvního dílu, kdy hlavní hrdinové pouze vyvolali nenávist mezi dvěma skupinami padouchů, kteří se pak postříleli navzájem, se s postupem času stávají jejich metody stále diskutabilnějšími a vedou k nelegálním činnostem, přičemž odposlechy by byly to nejmenší, konkrétně mám na mysli manipulaci s tělem mrtvé dívky v posledním díle. Shlédnout se to dalo, ale o morálních otázkách bych radši pomlčel. ()

Thanoris

Tenhle seriál drží jen dvě věci. Charismatický Myšička a krásná Křenková. Herecky to bohužel není žádná paráda a naprostá většina scén není vůbec uvěřitelných. Nejhorší je ale celková naivita, ať už ze strany „klaďáků“, tak „záporáků“. V porovnání s britskými Podfukáři (kteří mi přijdou jako porovnatelní i přes jiné úmysly hlavních postav) je to zoufalé. ()

Harry_

Tento rok plný epidemiologického a politického marasmu si zaslouží pohádky pro dospělé, což Boží mlýny jsou. Příběhy balancují na hraně uvěřitelnosti, ale dá se to překousnout. Nebaví mě zvolení herci, bez výborného Myšičky bych se na to asi nedíval. Lábus je klasika, ale chování jeho postavy je nevěrohodné. Takže průměr, který si znovu nepustím, ale kdyby se podařilo nějaké pokračování, asi bych tomu dal zase šanci. ()

DAPDO

Už první díl mě dost zklamal a to zklamání se táhlo vlastně všech šest epizod. Je to pořád dokola - na začátku se seznámíte s hlavním "padouchem", na kterýho je naše justice krátká. Takže si ho vezme do parády tým vedený bývalým policistou Faitem, kterýmu jdou všichni neskutečně na ruku a ten pomocí převleků a různých fint s pachatelem neskutečně vyjebe. Následuje krátký shrnutí, titulky a 168 hodin. A takhle to jde šestkrát po sobě. ()

Trixinka

Zařadit tento seriál do krimi/komedie byla velká chyba. Jako asi hodně lidí, i já jsem očekávala krimi seriál s vtipnými prvky. Jako ano, krimi tak nějak bylo, ale ta komedie byla prosím kde? V těch pár rádoby vtipných hláškách? Ale no tak. Kvalita jednotlivých dílů kolísala, nevíce mě zaujal druhý díl Spící lodě. Kdyby se tvůrci drželi formátu nastaveného v tomto dílu, hned by to bylo lepší. Celkově mi neseděly některé věci -  např. zásahovka a policie skáče jak si její bývalý zaměstnanec přeje? Linka s Alexovým tátou byla taky dost zbytečná, závěrečný dvoudíl by se úplně v pohodě vlezl do jednoho (ta závěrečná svatba taky dost divná - proč, k čemu). Škoda promarněného potenciálu - více vtipu a nadhledu, trochu více logiky a hlavně více dílů. Co musím ovšem vyzdvihnout úvodní/závěrečnou píseň, kterou nazpívali samotní herci, a herecké obsazení (Myšička a Nebřenský byli super). ()