• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

"Jack? Kdeže Jack! Jack je mŕtvy. Ale môžeš mi hovoriť Joker." Tim Burton nikdy nemal rád obyčajných ľudí a ani jeho BATMAN nie je rodinným príbehom - nemá zmysel čakať politicky korektný príbeh od filmu, ktorý umiestni do úvodných titulkov na prvé miesto ústredného zlosyna namiesto bezúhonného, za "psravodlivosť v uliciach" bojujúceho hrdinu Brucea Waynea (príjemne civilný Michael Keaton). Jack Nicholson (zasa) predviedol svoj povestne maniakálny výstup, stvoriac noblesného psychopata. V súlade s Hitchcockovou poučkou o gauneroch (akčný film je taký dobrý, aký dobrý je gauner), je výsledok strhujúci, skvelý, napínavý, bláznivý. Vydarili sa i podporné roličky (Basingerová, Hingle, Palance), vizuálna stránka je klasicky burtonovsky omamná a vôbec, BATMAN je výborný komiks, ktorý nezostarol a ktorý tvorí voči neskoršiemu Nolanovmu "psychologickému" TEMNÉMU RYTIEROVI veľmi zaujímavú rozprávkovú protiváhu.(8.11.2004)

K Burtonovmu Batmanovi môžem, pokiaľ ide o obsah, s kľudom napísať to isté, čo som napísal k formálnej stránke Sin City – je to „comics pure“ . Batman ako jediný americký –man je človek z mäsa a kostí a jeho superschopnosti su dané skôr technickými hračičkami, než mutáciami či mimozemským pôvodom. A práve preto sa mi (Bale prepáči) Keatonovo stvárnenie Batmana pozdáva najviac. Keď je ako Bruce na scéne, nikdy by ste nepovedali, že práve on je temným duchom nocí Gotham city. K Jackovmu výkonu nemá zmysel písať viac ako to, že si to musel náramne užívať a baviť sa rolou, čo je vidno najmä na jeho zvrátenom „muzejnom balete“ . Kim je zas sexy a´ la koniec gýčových eighties. Burtonovo stvárnenie tohto comicsu je novátorské, hravé, burtonovsky temné a strelené a pokračovania kvôli tomu ťahajú za kratší koniec. 9/10(5.6.2006)

rád bych napsal životní role Nicholsona, ale není tomu tak, takže jen napíšu, že jeden z nejlepších filmů Tima divného Burtona a průkopník filmových komiksů.. Michael Keaton spolu s Balem nejlepší Batmani a Basinger úplně nejlepší Batman girl :-)) Absurdní, temně barevné, bez nějakých světlých okamžiků, prostě Gotham jaký má být. V jednom přece jen Tim Chrise překonává.. Jeho Batmani mají mnohem více komiksové atmosféry a komiksových rysů.. A žel, u komiksů to nejde jen tak přehlídnout. Danny Elfman vytvořil legendární soundtrack(18.10.2008)

Batman je můj nejoblíbenější comicsový hrdina a jeho první zjevení se na plátnech zároveň jeden z nejštastnějších počinů v comicsovém subžánru.(17.8.2004)

Výborné převedení komiksu na plátno. Joker byl fakt dobrý (nesrovnával bych ho však s Heathem, protože oba se role Jokera chopili jinak, ALE oba výborně!) a metal jednu hlášku za druhou. Kim byla okouzlující. A proč teda nedám plný počet? Zřejmě proto, že jsem to viděl zřejmě s tím NEJBLBĚJŠÍM dabingem, který svět kdy zažil. Musím si to sehnat někde v originále a pevně věřím, že pak i ta pátá hvězda zde přibude. UPDATE: Po druhém zhlédnutí ve FULL HD s titulky musím jen říct, že nechávám původní hodnocení. Burtonova vize je umělecká a opravdu skvělá, ale preferuju tu Nolanovu temnou a realistickou verzi.(11.1.2009)