• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

Tak takle ma vypadat dobrej komiksovej film. Burton neudelal zadnou popcornovou oddechovku, ale docela temnej film a fakt se mu to povedlo. Ta atmosfera celyho filmu je opravdu bajecna. Na dobu sveho vzniku jsou triky nadprumerny a to Batmanovo auto, to tak mit to by bylo neco, naprosto dokonaly. Co se tyce hercu, tak Michael Keaton je bajecnej, nechci tvrdit, ze nejlepsi Batman, ale byl prvni. Ale ta hlavni postava, ktera strhava pozornost na sebe je Joker v podani dabelskeho Jacka Nicholsona. Nebejt jeho, tak by pro me nejlepsi dil bylo Batman se vraci, ale takle fakt nevim, ktery z tehle dvou dilu se mi libil vic. Sice to tu Batman jeste tolik nerozjede, ale nestalo se ani na okamzik, ze bych se nudil, i kdyz akce by tu mohlo byt vic. A nesmim zapomenou zminit genialni hudbu genialniho Danny Elfmana, bez te by to nebylo ono. Jeden z nej komiksovejch filmu a jeden z nej Batmanu.(1.2.2005)

"VYPADÁM, ŽE VTIPKUJU?" Jedenáct let poté, co Donnerův SUPERMAN definoval superhrdinský velkofilm, se toho svého dočkal i Batman v režii Tima Burtona. Ten ho pojednal jako výpravnou ateliérovou komiksovou pohádku s pro něj typickou temnou a groteskní atmosférou a několika až hororovými momenty, tedy jako protipól úsměvně pitomoučkého parodického seriálu ze 60. let. A jako takovému není jeho filmu prakticky co vytknout. Přesto mě ale nikdy moc nebavil (i když se mi Burtonovo Gotham City moc líbí) a mnohem víc mi vyhovuje Nolanovo realistické pojetí vycházející z komiksových Batmanů od Franka Millera.(28.11.2015)

Ta atmosféra je zkrátka jedinečná a nenapodobitelná. Tomuhle patentu Made in Burton&Elfman se zatím nikdo ani nepřiblížil. První díl je navíc vyšperkován skvělým Jackem Nicholsonem. Batman dokáže vtáhnout do svého filmově-comicsového světa způsobem, jakým se to ještě žádnému jinému nepovedlo.(1.4.2005)

Pro mě je Keaton dodnes tím nejlepším Batmanem, Nicholson nejlepším Jokerem a Burton tím, kdo přinesl na plátno tu nejlepší vizi Gothamu. Nostalgie tam je veliká, to nepopírám, pro dítě je tohle něco neskutečnýho. Těším na BR projekci a snad vůbec první zhlédnutí po roce 2000.(8.2.2015)

Nic moc Keaton. Jack, který není Jokerem, ale zase jen Jackem s bělobou na tváři, což nic nemění na tom, že do Burtonova pojetí celkem sedne. Nic moc, tedy spíše nic než moc, Basingerová. Skvělá vizuální stránka a překvapivě ne až tak skvělá Elfmanova hudba (až na ústřední motiv samozřejmě). Vypadá to jako průměrný film? No, jenže není. Atmosféra pochmurného neogotického Gotham City a Burtonova režie z toho dělají kvalitní snímek, který se dá vidět i vícekrát. Ne ale zase až tak moc často. ♫ Hodnocení OST: 3/5(20.3.2005)