• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

Michael Keaton je Batman asi tolik, jako Zdeněk Troška dobrým režisérem.(18.2.2009)

(1001) Burton si bere komixovou předlohu a KONGENIÁLNĚ ji převádí do filmového média. (Ha, celý život jsem čekala, až budu moct tohle slovo použít ve větě.) Nevím, jestli tohle nějaký jiný režisér na poli komixové adaptace kdy dokázal. Takhle z hlavy mě napadá snad jenom první Vrána Alexe Proyase. Dle mého názoru je klíčem to, že oba režiséři vytvářejí působivé obrazy založené na jednoduchosti, kontrastu světla a stínu, výrazné výtvarné stylizaci, živoucích postavách a hmatatelných kulisách. Současný trend hyper-realistických, digitálně nablýskaných, opozlátkovaných manekýnovitých pseudopsychologických blábolů jde zcela mimo mě a snad by měl být i trestný ve jménu blaha. A zpátky k Burtonovi, první film vytyčuje směr a teprve druhý tvoří opravdový kult.(18.11.2006)

,,nezabíjej mě!" ,, nezabiju tě, ale řekni o mě všem svým kamarádům!" ,, kdo jsi?" ,,JSEM BATMAN" !!!!! tak vznikla komiksová klasika. J.Nicholson je nádhernej padouch (řekni mi chlapče, tančil jsi někdy z ďáblem za měsíční noci?), trousí hlášku za hláškou a na jeho vybrané chování je radost pohledět. M.Keaton je v pohodě a K.Basinger role sedí. i po těch letech se dá na film koukat se zalíbením a odcházet s dobrým pocitem. což je zásluha T.Burtona. dokonalej padouch, hrdina, batmobil, hudba, zajímavej zvuk, co víc si přát.(1.3.2006)

1. Burton je génius. 2. Batman je po audiovizuální stránce absolutní úlet. 3. Batman nemá dobrý scénář. 4. Michael Keaton nemůže hrát sympatického mstitele v latexu, protože sám sympatický není. 5. Ani trochu ne. 6. Joker nemá chybu. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, JohnnyD, numi, Vitason(17.9.2005)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $251,188,924Tržby Celosvetovo $411,348,924Tržby z požičovní VHS v USA $150,500,000║ Úvod filmu je taký dosť odbitý, hlavne v technickej stránke sa to potáca v jednoduchosti ale ako náhle príde na pľac Joker film dostáva vo všetkých smeroch iný nádych a akoby Tim Burton našiel tu vyváženosť medzi príbehom a comicsovým štýlom aká na začiatku dosť haprovala, dokonca aj doprovodná hudba hneď nabrala tie správne grády. /85%/(31.7.2005)