• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

Velmi dobrá adaptace comicsu, což je samo o sobě dost jedinečný úkaz. Škoda jen, že je na filmu tak moc vidět jeho stáří. Především druhá polovina filmu je skvělá, první má moc pomalý spád. Mělo by to být spíš za 4****, ale jednu hvězdičku přidávám za to, že šlo dlouhou dobu o nejlepší comicsovou adaptaci.(19.11.2004)

"Jack? Kdeže Jack! Jack je mŕtvy. Ale môžeš mi hovoriť Joker." Tim Burton nikdy nemal rád obyčajných ľudí a ani jeho BATMAN nie je rodinným príbehom - nemá zmysel čakať politicky korektný príbeh od filmu, ktorý umiestni do úvodných titulkov na prvé miesto ústredného zlosyna namiesto bezúhonného, za "psravodlivosť v uliciach" bojujúceho hrdinu Brucea Waynea (príjemne civilný Michael Keaton). Jack Nicholson (zasa) predviedol svoj povestne maniakálny výstup, stvoriac noblesného psychopata. V súlade s Hitchcockovou poučkou o gauneroch (akčný film je taký dobrý, aký dobrý je gauner), je výsledok strhujúci, skvelý, napínavý, bláznivý. Vydarili sa i podporné roličky (Basingerová, Hingle, Palance), vizuálna stránka je klasicky burtonovsky omamná a vôbec, BATMAN je výborný komiks, ktorý nezostarol a ktorý tvorí voči neskoršiemu Nolanovmu "psychologickému" TEMNÉMU RYTIEROVI veľmi zaujímavú rozprávkovú protiváhu.(8.11.2004)

Joker v podání Jacka Nicholsona patří do mé osobní TOP 10 nejcharizmatičtějších echtpadouchů. Ten je tady naprosto nepřekonatelný(8.2.2005)

Výborné převedení komiksu na plátno. Joker byl fakt dobrý (nesrovnával bych ho však s Heathem, protože oba se role Jokera chopili jinak, ALE oba výborně!) a metal jednu hlášku za druhou. Kim byla okouzlující. A proč teda nedám plný počet? Zřejmě proto, že jsem to viděl zřejmě s tím NEJBLBĚJŠÍM dabingem, který svět kdy zažil. Musím si to sehnat někde v originále a pevně věřím, že pak i ta pátá hvězda zde přibude. UPDATE: Po druhém zhlédnutí ve FULL HD s titulky musím jen říct, že nechávám původní hodnocení. Burtonova vize je umělecká a opravdu skvělá, ale preferuju tu Nolanovu temnou a realistickou verzi.(11.1.2009)

,,nezabíjej mě!" ,, nezabiju tě, ale řekni o mě všem svým kamarádům!" ,, kdo jsi?" ,,JSEM BATMAN" !!!!! tak vznikla komiksová klasika. J.Nicholson je nádhernej padouch (řekni mi chlapče, tančil jsi někdy z ďáblem za měsíční noci?), trousí hlášku za hláškou a na jeho vybrané chování je radost pohledět. M.Keaton je v pohodě a K.Basinger role sedí. i po těch letech se dá na film koukat se zalíbením a odcházet s dobrým pocitem. což je zásluha T.Burtona. dokonalej padouch, hrdina, batmobil, hudba, zajímavej zvuk, co víc si přát.(1.3.2006)