• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

Z Batmanovské série jednoznačně nejlepší, celkově však dost průměrný film, který by se, nebýt fenomenálního Jacka Nicholsona, stal jedním z mých největších osobních zklamání.(11.11.2002)

V roce 1989 si tvůrci jakéhokoliv komiksového filmu mohli ještě vymýšlet vysloveně co chtěli. A jelikož se v tomto případě jednalo ještě k tomu o Tima Burtona, bylo jasné, že tady v tomto případě o zklamání rozhodně nepůjde. I po takřka třiceti letech můžu totiž říct minimálně to, že na rozdíl od dnešních komiksáren tenhle má absolutní duši hračičky a vizionáře Burtona. Batman je tady temnej jak půlnoc, Joker je ujetej jak splašenej vlak a hudba v tomto případě je tak geniální, že ve spojení s Timem Burtonem, který tomu všemu dodal bláznovství, glanc a vizuálno, nemohlo vzejít zklamání. Je hezké vidět, jak tenkrát u podobných filmů vládla především zábava. Dneska hlavně barevnost, digitálno, pseudorealističnost a vnucené hlášky v hubě postav, které by si je ani nezasloužili. Tady se stačí zaměřit jenom na scénu a už jste na koni. Třeba ta, jak Joker vtrhne do muzea a za poslechu boží Princovi skladby tam se svými kumpány posprejuje a počmárá jeden renesanční obraz za druhým. To je prostě geniálnost taková, že přebít ji nedokáže ani celej arzenál samotného Marvelu současnosti.(13.2.2017)

Batmana jsem nikdy nemel moc v lasce a navic Michael Keaton mi v teto roli nesedi. Jedine pozitivum - odporny zaporak Jack Nicholson.(31.7.2002)

Po letech jsem vzal konečně Burtonova Batmana na milost, i když pořád ho ještě vidím jako jeden z jeho slabších počinů. Kulisy jsou přeci jen kulisy a Nolanův přístup mi vyhovuje mnohem víc. Na druhou stranu Nicholson je jedinečný a Elfmanova hudba je skvělá.(10.8.2008)

Nicholsonův Joker je naprosto fantastický, nějak nechápu, že nebyl vůbec nominován na sošku. A jen nerad bych jej měřil s Joker, jakého ztvárnil Heath Ledger. Naproti tomu je Michael Keaton jako Batman naprosto necharismatický, ještěže nosí ten kostým.(5.6.2010)

• - Ve scéně poté, co Bruce (Michael Keaton) pošle svůj batmobil zničit továrnu, auto se vrací a objevuje se Joker (Jack Nicholson) ve vrtulníku, je možné všimnout si, že Batmanův pásek jen visí a spadne o několik centimetrů níže. (Armin82)

• - Joker (Jack Nicholson) se zde jmenuje Jack Napier. Přestavitel Alfréda ve starším zpracování Batmana (1966) se jmenoval Alan Napier. (vojtaruzek)

• - Batmobile se velice špatně ovládal, jezdil si kam chtěl a jen zázrakem nedošlo k žádnému vážnému zranění. Kaskadéři ho posměšně nazývali Batpig (netopýří prase). (Robbi)