Mrazivý thriller o muži, jehož nejhoršími nepřáteli se stanou světlo a svědomí, před kterými se nedá utéct. Dvojice švédských detektivů Engstrom a Vik přijíždějí na samý sever Norska a jako první případ dostanou vraždu patnáctileté dívky. Vrah po sobě důkladně zametl stopy a zdá se, že jedinou stopou k němu je dívčin zapomenutý batoh. Past nalíčená policisty téměř sklapne - ale vzápětí dojde k nečekanému a tragickému zvratu... (ČSFD)

Pasifae

Nasadit film s názvem Insomnie na jedenáctou večer by byl docela ucházející vtip, kdyby snaha všech televizních stanic narvat nejzajímavější pořady do hodin duchů už dávno nebyla vtipem opakovaným a nejen proto mizerným. Protože se moje vlastní insomnie dostavila věrně jako Lassie, šla jsem zabíjet čas místo zíráním do stropu zíráním na bednu a musím říct, že depku Norové umí na pochvalu, holt s tím chudáci mají až moc zkušeností, takže do zdánlivě banální detektivky prosakují chmury severských ság a Sapkowského "čas bílé zimy a bílého světla." Brrr, a to máme před sebou většinu podzimu a celou zimu. ()

fraktal

90% - zrejme jen protoze neumim norsky. Ale vyborne (tedy vyjimecne) neamericky stupnovany dej - misto bych se bal, kdo koho zastreli, nejvetsim napetim byly sceny, kdy jsem cekal kdy jen uz detektiv za volantem promeni mikrospanek v makro- a sleti z utesu... ()

Mukunda

Norové opět ukazují, že umí. Mrazivá atmosféra (nejen díky prostředí), obstojný námět a scénář, více než přesvědčivý Stellan Skarsgard a obecně dobrá práce s filmem jako takovým. Snímek nevytváří napětí, jak dnes možná můžeme být zvyklí, spíše, jako mráz ze kterého pochází, se dostává pod kůži a zanechá stopy dlouho po skončení. Skarsgardova postava přímo vyzařuje pocity z atmosféry, ve které se snímek nachází, a zároveň ji vyzařuje. Přesvědčivě ukazuje vývoj postavy, její psychiky a vliv nespavosti jako vedlejšího jevu ve filmu (ale ve výsledku neméně důležitého). Nolanův remake jsem zatím neviděl, tak nemohu srovnávat, až uvidím, asi se sem ještě vrátím. Zatím silné čtyři hvězdy a přemýšlím o pěti. ()

Schlierkamp

Norský krimithriller popisující pátrání po vrahovi mladé dívky. Drama se odehrává v končinách za polárním kruhem, kam jsou povoláni dva švédští detektivové Engström a Vik. Při nastražené léčce na pachatele dojde k nepřehledné přestřelce v mlze a Engströmův kolega je zastřelen. Detektiv (S. Skarsgard) se poté těžce ponoří do případu, v němž jsou zahlazeny téměř všechny stopy, postupně se mění jeho psychika i vzezření, má problémy s udržováním sebekontroly a nespavostí a používá netradiční kriminalistické metody. Do případu se neustále prolínají pochyby a dohady o způsobu vraždy jeho kolegy, což Švéd těžce nese. Snímek je natočen typickým severským způsobem, čili strohým a drsným stylem bez zbytečných lyrických a emotivně laděných scén a pochopitelně je kladen důraz na čarokrásnou skandinávskou krajinu. ()

KafuR

Ne úplně příjemný film, u kterého nevíte, komu vlastně fandit. Již od úvodu zneklidňující hudba, stylové titulky a přílet na místo, které se pro jednoho detektiva stane (paradoxně) noční můrou. Žádný spánek, jenom otevřená severská krajina, výčitky svědomí a muž na druhé straně barikády, který ví víc, než je třeba. Naštěstí se tady na žádné svatoušky nehraje.. Konec nikoho nesoudí a vyšumí do prázdna, na druhou stranu si ovšem lze jen stěží představit trefnější tečku za příběhem, který je bezvýchodný stejně jako život v severských končinách. ()

cyright

Norskou předlohu jsem viděl až po americkém remaku a je to dobře. Alespoň jsem si mohl náležitě vychutnat, o kolik je originál lepší: Působí chladněji, civilněji, je rafinovanější a sofistikovanější. Není zde žádných kladných hrdinů, na druhou stranu ani vyložených záporáků. Divák vlastně nemá příliš komu fandit, a tak je sám chycen do osidel mlhy, dne bez slunce a noci beze tmy a čeká na rozuzlení, které je však jako když kámen tiše žbluňkne do vody - prosté a střídmé. A v celkovém kontextu filmu je to tak dobře. Po formální stránce výborně natočené a Skarsgardem skvěle zahrané. Chvílemi jde téměř o "one man show". Možná že bez jeho výkonu by film byl poloviční. I tak to ale není na čistých 5*. Přesto je dávám zejména za hlavní herecký výkon a také aby bylo jasno, že americký remake na tento originál nemá. ()

--TMO--

Dvakrát lepší, ako jeho americký remake (priznávam, na prerábky filmov som väčšinou alergický), naviac s parádnym soundtrackom Geira Jenssena aka Biosphere, ktorý doteraz pre mňa patrí k najzaujímavejším a najchladnejším ambientným kúskom z poslednej doby. ()

Gothard

Viděl jsem nejdříve americkou verzi a teprve později norský originál, který mě celkově zklamal. Je to totální deprese a bezútěšnost na každém kroku: hotelový pokoj, příroda, záliv s rozpadlými stavbami, hlavní hrdina, který stále více propadá frustraci. Ale kromě pochmurné atmosféry už film nenabízí příliš mnoho zajímavého: detektiv bojuje stále více sám se sebou, vyšetřování se posunuje kupředu bez větších překvapení, očekávaný zločinec je záhy odhalen a pak se jen tak neslaně nemastně dokloužeme k poněkud bezradnému závěru. Pointa se nekoná, protože i celkem předpokládané odhalení, kdo vlastně zabil policistu Vika, vyšumí do prázdna. ()

WolfIssen

I přesto, že je jedním z poznávacích prvků nespavost hlavního detektiva, na mě norská verze oproti americké působila dost ospale, tiše a nevýrazně. ()

Muf911

V jeden večer jsme si udělali maraton s oběma verzemi Insomnie. Nejdřív šel norský originál. Je seversky drsný, občas naturalistický a občas trochu rozvláčný. Hlavní hrdina je o poznání méně charakterní, než Al Pacino. Na druhou stránku ale nemá máslo na hlavě ohledně vztahu se svým kolegou a to, že ho terfil, byl čistě omyl a nikdo v tom nemohl spatřovat záměr. ()

Setanta

Norský originál i Hollywoodský remake viděny v řadě. Zatímco Nolanova verze je perfektní, napínavá detektivka, norská verze je život. Severská verze je depresivní, špinavá, pomalá, nudná a hluboká. Tempo naprosto nefunguje. Finále je slabé. Sdělení mi uniká. Copak všechno, co se mi rejža snaží říct, je, že lidí jsou svině? Pořád se mi vrací otázka, proč to vlastně točil? Pak přichází Nolan. Příběh je akční, napínavý, nevýrazné ubožátko z origoše nahrazuje charismatický psychopat. Film stojící na dokonalém vztahu hrdiny a záporáka. Film s perfektním tempováním a napínavým finále. S hloupým a předvídatelným finále. Plochý film hollywoodských klišé, kde se věci stíhají na poslední chvíli, kdy se hlavní hrdina vždycky obrátí k dobré straně, film, který pobaví a vyšumí. Norský film nevyšumí. Ten hnusný pocit zůstane a bude hlodat. Přesto je to film, u kterého se dá snadno usnout, a jeho sdělení mi pořád ještě uniká. Takže tři hvězdičky, ale rozhodně hodnotnější hvězdičky, než které jsem dal Nolanovi. ()

blekekeke

Sever, syrovo, smutno, studeno ... napětí. Typické pro sever, typické pro severské detektivky ... a ani tato nevybočuje z řady skvělé severské krimi tvorby. ()

Saxos

Natěšen z hodnocení a USA remake, ale skutečnost mě dvakrát uspala. Tempo je opravdu hodně pomalé. Ani originál změní nestačilo na upoutání pozornosti. Potřetí zkoušet nebudu. ()

aronofsky

Skarsgård je samozřejmě lepší, než Pacino. Na druhou stranu Nolan je lepší, než Skjoldbjærg. Ale norská Insomnie byla první. Takže který film je lepší? ()

DVCAM

Viděl jsem to až po Nolanově předělávce a musím smeknout. Minimálně stejně dobré a jaksi evropsky bližší. ()

Grizzlac

Mnohem surovější předchůdce americké Insomnie. Skarsgard není zdaleka tak sympatickým představitelem jako je Pacino. Ale o to asi jde. ()

tuctovychlap

ako to už býva zvykom, najprv som si pozrel americký remake..až neskôr som sa dostal k originálu..a páčil sa mi rovnako ako jeho mladšie, menej (z psychickej stránky) drsnejšie prevedenie.. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech