Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

panMartin

Sice už starej Al ale stále fešák a nekompromisní pohled zabijáka. Sice slabší než předešlý dva díly ale stále si to drželo tu rovinu předešlých dílů. Opět tento film shrábnul několik oscarů. ()

vesper001

„V každý rodině jsou nějaký vzpomínky.“ Don Michael Corleone s šesti křížky na krku zamířil kout pikle, železo a prachy do Vatikánu, a protože je církev prolezlá podobně kvalitními charaktery jako mafie, přijme ho s otevřenou náručí. Jenže není všechno svaté, co se třpytí. Michael má problémy nejen s rodinou – z jeho sestry je vdova černá jak bezměsíčná noc, synátor nyje v opeře, dcera je dřevo vhodné leda na zátop a synovec vyrostl do krásy a psychopatie – ale i sám se sebou. Daň z dolce vita se jmenuje diabetes a s bratrovraždou v rejstříku se zas někdy špatně usíná. Jak to dopadne, se dá předpokládat, stejně ale konec mírně zaskočí. ()

Triple H

Určité kvality film má a aj sa v ňom nazbiera pár veľmi dobrých scén. Ale celkovému dojmu uberá napríklad absencia Toma Hagena (Duvallovi mali zaplatiť a basta), plejáda televíznych hercov, ktorí do filmu takéhoto formátu nesedia a potom aj Sofia Coppola. Je celkom pekná, ale nehrá dobre a jej podávanie replík je bez srandy mizerné. To si Coppola naozaj mohol odpustiť, pretože jej úloha ako dcéry Michaela bola pre dej a jeho emocionálnu rezonanciu (ej!) mimoriadne dôležitá. S výbornou herečkou to mohlo vypáliť o pekný kus lepšie. Ostatní hrajú dobre, pričom Al Pacino to celé ťahá na svojich pleciach a tri hviezdy dávam hádam len kvôli nemu. Prvé dva diely sa mi páčli o poznanie viac, ale zase je to zavŕšenie jednej ságy a ako také sa napríklad práve s postavou Michaela a jej hriechmi vysporadúva film celkom schopne. To, že katolícka cirkev tu je za zberbu ochotnú spriahnuť sa s kýmkoľvek bolo od Coppolu dosť odvážne a zaujímavé. Každopádne sa neviem zbaviť pocitu, ako keby Krstný otec 3 nepatril k predchádzajúcim dvom. A to je možno málo racionálne, ale je to pre mňa skrátka tak. ()

hans500

Po 16 letech od Kmotra II natočil Francis Ford Coppola Kmotra III a dokončil příběh trilogie. Herci jsou opět skvělí (Pacinův Michael opět prochází proměnou, lituje svých činů a usmiřuje se s Kay ve skvělém podání Diane Keaton; Andy Garcia jako Santinův nevlastní syn Vincent je Pacinovi důstojným spoluhráčem a jeho přítelkyně Michaelova dcera Mary je věrohodně zahraná Sofií Coppolovou. Perfektně zahraní jsou i záporáci v čele s famózním Joe Mantegnou [Joey Zasa] a Eli Wallachem [Don Altobello]). Třetí díl mafiánské ságy je akčnějsí než předchůdci a důvod je jasný: doba ve které se film odehrává (rozmezí 70. a 80. let). Inspirace skutečnými událostmi a lidmi je opět zřejmá (Joey Zasa - John Gotti, Papež Jan Pavel I.). Potěší i to že i v menších rolích se objeví stejní herci jako dřív (Richard Bright [Al Neri]) a objeví se i postavy z prvního dílu Calo a Johnny Fontane (taltéž stejní herci jako před 18 lety). Tentokrát se film ještě více zaměřuje na osobní život v rodině Corleone (Michael zpovídající se ze svých hříchů a usmíření s Kay; vztah Vincenta a Mary, který se nelíbí Michaelovi; nenávist Joey Zasy a Vincenta; Vincentova touha být Donem...). Skvělý scénář na kterém Puzo a Coppola spolupracovali víc než dřív, režie opět excelentní, kamera Gordona Willise opět nabízí úžasné záběry, skvělá hudba podkreslující atmosféru, a znamenitý závěr. Prvotřídní zakončení trilogie. Komentář napsán 18.1. v 16:04 (2009). ()

Cedr

Je asi takovou tradicí, že v každé časti Kmotra bude Al Pacino a ještě jeden vynikající herec - Marlon Brando v první, v druhé Robert De Niro a ve třetí Andy Garcia. Garcia si byl zřejmě vědom, že aby v této "společnosti" ustál svou roli, musí se pekelně snažit. Povedlo se, dalo by se spekulovat o tom jestli svým výkonem Al Pacina dokonce nezastínil. Dost bylo blahořečení herců a pojďme k věci. Nemyslím, že třetí část lehce ztrácí nad staršími sourozenci. Jde o skvělý film. Kmotr pro mě bude vždy dokonalá kniha a vyjímečná filmová trilogie. ()

Vraccas

I s tím, že tento díl byl natáčen s největším odstupem byl pro mě čestným pokračováním dvou předchůdců. Velice mě nadchl. Během celého snímku se ani nebudete nudit a závěr excelentě graduje. Velmi místné bylo taky provázání New yorské/ Sicilské mafie s Křesťanskou církví, dokonce i s papežem. Film nám ukazuje jaký vliv měla mafie vliv i v náboženství. Čestné pokračování dvou předchozích filmových velikánů. ()

chelseaman22

Definitivně nejlepší z Kmotrů. Konečně se dostavilo dobré trávení a čistá angličtina. Al Pacino si za sto mega koupí titul od papeže, což nikomu nepřipadá divné. Vrchní direktor vatikánské banky provětral sedm set mega za děvky a uleželej koňak. Překvapivě to nikomu zase nepřipadá divné. Všichni se chtějí pozabíjet, ukousat si uši a absence sexuálních scén je již zřetelně znát. Buďme rádi, že je konec - bylo to předlouhé. 90% Výdělek celosvětově k 4.10.2012: $136,766,062 ()

Mr.Ripley

Navázat po 18-ti letech, (bez předlohy, která kryla autorům záda), nostalgicky se poohlédnout do minulosti, zamrazit diváka v zádech a uzavřít neuvěřitelnou ságu s grácií a napětím sobě vlastním? Tleskám a hluboce se klaním před mistrem Coppolou a Puzem. Tento (pro mnohé) kontroverzně přijatý klenot se musí vychutnávat. Ostatně jako celá sága. Již teď se nemohu dočkat chronologické "tv" verze. ()

filmmovier

Opět slabší než druhý díl, a vlastně i než jednička. Al Pacino a Keatonka sice zestárli, ale na působivosti hereckého výkonu jim to snad ještě přidalo, obzvlášť ke konci filmu. A jak tady všichni píšou, výkon Andyho Garcii skutečně stojí za to i většinou překonává i velkého Ala a z jeho výkonu mrazí. Jinak je vše při starém - scénář na vysoké úrovni, stejně jako herecké výkony a stále nádherná hudba. Jediná postava, která skutečně neumí hrát, je páně režisérova dcerunka, Sofinka, s tou to bylo kapánek šlápnutí vedle, ale nevadí. Co se týče děje, tak první polovina mi přišla o něco malinko slabší, ale jak se to začalo všechno nadobro uchylovat k závěru, zase to nabralo neskutečné grády. Takže, ať je ten film jakýkoliv, jako naprostý vrchol celé ságy snad už ani lepší být nemůže. A já, jak filmy s podobnou tématikou moc nemusím, Kmotr si mi zalíbil a teď ho neskutečně oceňuju, opravdu jeden z nejdůleřitějších filmů v historii. A mě se líbily! I přesto bych ale celou ságu uzavřel za "pouhých" 82%. Ještě jedno poslední poděkování všem zúčastněným a tečka... ()

Lachtaan

Já jsem si chtěl pustit veleslavnou mafiánskou ságu již pekelně dávno, řekl jsem si ale, že počkám minimálně do osmnáctých narozenin, že čím mladší filmy uvidím, tím méně je budu chápat. Najednou je mi skoro dvacet, trilogii mám za sebou a jsem po ní rozpačitý, stejně jako kdybych si ji pustil ještě na základce. Nemám zdání, jaký dopad by na mě měla třeba ve 30ti, na to už jsem ale opravdu nehodlal čekat. Dobrý snímek musí zaujmout na první dobrou, ať už studenta vysoké nebo životem zkušeného důchodce. Co se týče samotné trojky, tak jsem si ji užil mnohem více než obecně přijatelnější dvojku. Co nikdy nepochopím, jsou Zlaté maliny za Sofii Coppolu. Oscary bych tady viděl raději, než u předchozích částí. ()

Motinski

Celkový feeling trochu odlišný od minulých časti. Atmosféra viac pôsobí súčasne ako retro, postavy už nie sú až tak dobre spracovane no stále to vedia potiahnúť dialógy, zaujímavé zvraty a koniec pre mňa ako fanúšika bol extrémne osobný. Najväčšiu silu má film v nostalgickej rovine, spomienky na minulosť boli správne dojemné, no nepôsobili že sú tu na silu. Scény v divadle mi pripomenuli prečo je táto sága výnimočná a z hercov som si dosť obľúbil Andyho Garciu ako čistú kópiu Sonyho. Veľké šťastie ze film natočil Copolla lebo keby ho dostal do rúk niekto iný tak by sa od prvých dvoch dielov odlišoval asi citeľne viac. Niečo mi chýbalo, pocit dokonalosti, výnimočnosti a razantnosti v tom čo sa postavy rozhodnú spraviť, no sťažovať sa nemôžem. Stále je to Kmotr. ()

senor

Bohužel napotřetí už to nevyšlo, ale i to málo co má film společného s předchozími dvěma, pořád stačí na hodně dobrý film. ()

Sfinkter

I třetí kmotr má grády, změna prostředí z amerického na sicilské, v půli filmu, vůbec neuškodila. Závěr je hodně silnej, stejně jako Pacinův výkon, nejlepší z celé série. ()

Sokkk_y

Již potřetí musím říct díky dvojici Coppola & Puzo! Po téměř dvaceti letech dokončili jeden z nejpůsobivějších příběhů a jeden z největších klenotů, které kdy byly natočeny. Celá mafiánská trilogie končí stylově, s grácií a v diváku nechá pocit, jakoby právě on byl součástí všech generací rodiny Corleone. Part III to jen podtrhuje, neboť už není jen o mafii jako takové, ale je spíše o rodinných vztazích v ní a částečně i o jejím angažování v takových kruzích, kde se pohybují samotní vysocí církevní hodnostáři a dokonce i papež, což mi připomíná malé dotknutí knihy Rodina, na níž Mario Puzo shromažďoval materiály prakticky celý svůj život (bohužel smrt byla rychlejší než on, a proto knihu nedokončil). Ovšem zpět ke Kmotrovi. Už během sledování mi bylo jasné, že part III je srovnatelný s jedničkou, a že v některých ohledech možná i lepší - teď mě napadá působivé prolínání opery a pokusu o atentát! Každopádně důležité je, že s kvalitou nezaostává za předešlými díly, ba naopak, v mnohém je i předčí. A když k dokonalému ději přidáte dříve chladného Al Pacina, nemůže z této kombinace vyjít nic jiného než to, co vyšlo. Jinak je také příjemné sledovat počátky temperamentního Andyho Garcii či mafiánsky vypadající Sofie Coppoly. Jejich role i způsob, jak se jich zhostili, dávají tušit, že rodina Corleone má pořád stejné jméno, jako za dob velkého Vita. A to samé platí i o Coppolovi a panu Puzovi, protože právě tato dvě jména budou navždy spojována s největší mafiánskou ságou všech dob. Jak by řekla Kay Corleone: "It never ends". A tak to je. Kdo si jednou kmotrovský žánr zamiluje, jeho láska k nému bude trvat navždy. ()

rodo

Sice se jedná o nejslabší díl celé série, ale to vůbec neubírá nic na faktu, že trilogie Kmotr je jedním z největších majstrštyků světové kinematografie. Každopádně je Kmotr III důstojným zakončením ságy mafiánské rodiny Corleonů a pět hvězdiček si stejně jako předchozí dva díly zaslouží. ()

Mrkvič

Po dvě a půl hodiny probíhá rekonvalescence postavy Michaela Corleona pošramocené předchozími díly. Akce je snad ještě méně než ve dvojce a duch mafiánské společnosti se už takřka vytratil. Udržuje ho hlavně fantastický Andy Garcia, vedle kterého se skoro ztrácí i Al Pacino. Nebýt Garcii, nebylo by se moc na co dívat. Takhle je to ale po letech slušné završení mezigeneračního příběhu. ()

Dado

Označenie najslabší z trilógie prislúcha tomuto dielu oprávnene, o tom sa s nikým hádať skutočne nebudem. Určite však nemôžem tvrdiť, že by ma Krstný otec III sklamal. Film totiž opäť oplýva veľmi dobrým a pútavým príbehom, o výkonoch hercov, najmä Al Pacina a Andyho Garciu, sa inak ako pozitívne vyjadrovať nedá (dokonca ani proti dosť kritizovanému hereckému výkonu Sophie Copolla nemám žiadne námietky a pripomienky), výprava, strih kamera, hudba, to všetko je na takej vysokej úrovni, že po ničom inom ako po 5* siahnuť nemôžem. Slovenský dabing opäť kvalitný, avšak na Al Pacina by som osobne volil radšej Borisa Farkaša, ktorý naňho sedí vynikajúco. (90%) ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)