Kmotr III

Godfather: Part III, The

• slovenský

Krstný otec III

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 1990, 162 min (SE: 169 min)

Posledního KMOTRA jsem se bál nejvíc. Přece jen pokračovat v příběhu o tolik let později je přece jen neobvyklé a budí to jisté obavy. Obrovský posun v době, kdy se příběh odehrává, zestárnutí hlavních hrdinů a podobně. Mé obavy však byli neoprávněné, protože scénář je dotažen do posledních detailů a neztrácí nic na atmosféře předchozích filmů, jen děj posouvá až do roku 1978. Al Pacino je opět v roli Dona Michaela brilantní a opravdu skvěle mu sekunduje Andy Garcia. Úchvatná sága rodu Corleonů končí a nám nezbývá než vzpomínat.(8.10.2006)

Joooj, opäť silný filmový zážitok, ktorý drží rovnocenný krok s prvými dvoma dielmi. Čo napísať, kritiku tento film odo mňa nedostane, rovnako ako celá trilógia. A je len ťažko pochopiť, ako môže mať film také skvelé pokračovania, dokonca dve! Klobúk dole Copola!!! O hercoch sa netreba ani zmieňovať, siahli až na dno svojich hereckých schopností. Skvelá atmosféra, vyberané prostredia. 90%.(14.4.2006)

Peniaze sú zbraň, politika je kohútik na zbrani Pre mňa lepšia než dvojka no Cappolovmu umeniu porozumiem asi až keď si pozriem celú ságu ešte dvakrát. Plno mien, plno príbehov a plno nepodstatných scén robia film ťažký pre menej chápavé publikum a jeho minutáž je príliš dlhá. Cappola videl Pacina vo filmoch, ktorých hral od konca dvojky. Každému je jasné, že dokáže zahrať ešte viac. Zvolil si však kajajúceho sa človeka, bez žiadnej mimiky, a vopchal do toho ešte cirkev. Ja by som si to predstavoval trochu inak. Aj keď Marlonda už neprečúra asi nikto, Pacinová póza mi tu tiež extra nesedela. na filme nie je žiadné novátorsto, cirkevné výjavy sú tu podobné ako pred 15stimi rokmi a ľuďom sa to akosi stále páči. Ja som však už rád, že sa sága skončila, lebo ďalšie trojhodinové rozprávanie by som už nepozeral. Nebyť poslednej srdcervúcej scén natočenej fakt bravúrne hodnotenie by bolo priemerné.(31.12.2008)

Velkolepé zakončení mafiánské ságy , Francis Ford Coppola dokazál po dobu mnoha let udržet neuvěřitelnou kvalitu, kterou sledujeme s napětím od první minuty prvního dílu až do poslední minuty dílu třetího, tak jak jsem to sledoval já.FFC mě dal možnost stát se na necelý den členem rodiny Corleonů a já mu za to nesmírně děkuji . Nemohu se ještě nezmínit pochválit Andy Graciu, jedním slovm fámozní. A Al Pacino?? snad jen PAN AL PACINO!(6.7.2006)

V prvním dílu trilogie byl Michael studentem věřícím v dobro USA, aby ho události nakonec donutily zabít několik lidí a stanout v čele jedné mafiánské rodiny. V pokračování jeho krutost jen rosta, zabití vlastního bartra nechť je mi důkazem. Kam šlo v trojce pokračovat? Francis Ford Coppola naštěstí pochopil, že cesta dalších vražd ze strany Michaela by nepůsobila přirozeně, a rozhodl se nám Pacina představit jako psychicky zlomeného muže, který o vše přišel a který touží jen po odpuštění. "Chtěl jsem konat dobro. Co mě zradilo? Rozum? Srdce? Proč se tak zatracuji? Přísahám na život svých dětí. Dej mi šanci vykoupit se a já už nikdy nezhreším." V jedničce stál po Pacinově boku Marlon Brando, ve dvojce mu sekundoval Robert De Niro, ve trojce se představuje Andy Garcia, asi právem nominovaný na Oscara, ale za jediného, kdo Pacina kdy v Kmotrovi přehrál stejně považuji mladého Vita Corleona ve flashbacích druhého dílu. Nebudu zastírat, že Kmotr III je podle mě nejslabší díl série, ale ani to mě nedonutí, abych mu dala o hvězdičku míň.(20.12.2007)