Tři víly, Týna, Mína a Vesna přivádějí na královský ples své dvě mladé schovanky, Isabelu a Felicii (L. Krobotová), kterou si král (D. Švehlík) vybere za nevěstu. Ta druhá, Isabela (H. Vagnerová), přísahá pomstu. Kletbu, kterou vyřkne nad kolébkou malé princezny Růženky, naštěstí zmírní moudrá víla Vesna (S. Postlerová). Zrušit ji ale nedokáže. A tak celé království žije v obavách před blížícím se dnem šestnáctých narozenin princezny Růženky (M. Šoposká). Přes všechna důmyslná opatření Isabela svého cíle dosáhne a celé království upadne do hlubokého spánku. Naštěstí existuje kouzlo mocnější než všechna ostatní – láska. Probudit Růženku se vydají dva zachránci: zahradník Janek (D. Volný) a princ Matyáš (M. Slaný)… Filmové a veršované zpracování klasické pohádky vzniklo na zámku Žleby podle scénáře básníka Jiřího Žáčka. (Česká televize)

haWranka

Herci nebyli nijak zlý, nápad taky dobrej. Rýmy prostě od Žáčka, ale tady mi to přišlo tak nějak moc šroubovaný. Jasně, jinak to vyzní v psané podobě a jinak zas, když se to někdo snaží hrát jakž takž vážně. ()

quixote

Naprosto zbytečný projekt. Proč točit Růžku, když byla zfilmována x-krát předtím a x-krát líp? Jedinou inovací je motiv falešného prince, ale i ten je dost otřepaný. Verše pohádku spíš potápějí, nejsou ani poetické, ani vtipné (”Kdekdo mi tu pořád říká, že máš ráda zahradníka.” Ha ha). Kostýmy vypadají jako z nouze ctnost z fundusu ČT a do neogotického zámku se absolutně nehodí; hudební motiv po deseti minutách nudí. Jedna hvězdička za herce, i když ani ti se moc nepředvedli, snad s výjimkou M.Šoposké. ()

Jan.S.Harold odpad!

Já teda nevím, proč je pod tím Žáček podepsanej. Tyhle verše zněj, jako by je psala manželka režiséra pro mimibazar. Život je smutek i veselí (někdy je člověk v pr***i?). ... Já jsem královský zahradník! A já královský nápadník! ... Zahradník neustále uražen odchází "pryč" - pestrost metafor a rýmů je skutečně nebývalá. Princezna hraje jak po lobotomii (což nic proti, to odpovídá hloubi veršů, které by v mnoha místech co do kvality předčily i virální vánoční esemesky). A pak ty zvláštní efekty... hrad "obrostlý" suchým lipovým větvovím... Dokaž, že jsi pravý muž, a vosekej ho (sponzoroval Mountfield?). Vše šťastně koční v kapli vyzdobené ukrajinskými národními barvami. ()

Jonatána

Bála jsem se trapných veršovánek, byla jsem mile překvapena. Pravda, když jsem na začátku četla, že to přebásnil Jiří Žáček, už jsem tolik trapnosti nečekala :-). A na rozdíl od většiny tady mi ta pohádka přišla fajn, milá a přirozeně zahraná. ()

hermiona

Já mám ráda rymy sice, a v pohádce ještě více. Tahle není terno žádné, ale verše mluví krásné. Kvůli básním, kvůli nim, opět na ni pohlížím. ()

han.ci

Ze začátku jsem si říkala, jestli to je opravdu pohádka o Šípkové Růžence, nebo si dělají srandu. No, snažila jsem se na to hledět optimisticky, ale skepse nakonec převážila. Rýmy by tolik nevadily, ale děj byl oproti originálu dost překopaný, herci nesympatiční. ()

ostravak30

Buďme rádi alespoň za to, že to není klasická studiová pohádka, plus bod. Originalita v podobě veršů se taky cení. Nicméně Šípková Růženka je zcela přepracovaná a to není moc výhodou této pohádky. Vždyť dvojice se nemusí ani pořádně prosekat ke své vyvolené, neboť jim pomůže víla, což platí i o závěrečném zlikvidování podvodníka. Mám pocit, že zrovna pohádky, které by měly patřit primárně dětem, se pro nejmenší netočí, nebo se přinejmenším zapomíná na to, že pohádky jsou pro pro ně. Jak ale řekl ve včerejším rozhovoru na TV Prima Z. Troška, dnešní pohádky, ať jsou jakékoli, se točí spíše pro střední a starší generaci diváků. Ty mladší a děti nevyjímaje, zajímají tablety, X-meni, Avengeři a SpongeBob. Smutné, ale je to realita 21. století. Ovšem takto průměrné pohádky na tom nic nezmění. ()

honzic

Poměrně slabá pohádka, kterou nezachrání ani netradiční herecké obsazení a hezký námět, nepovedená animace a slabé herecké výkony, trapná režie a provedení, prostě oproti dřívějším ztvárněním nesahá toto ani po kotníky. Ještě štěstí, že se to nepokusili natahovat na kinostopáž a stačilo jen televizní zpracování. Někdy je lepší se do osvědčeně natočených pohádek již raději znovu nepouštět. Bohužel další důkaz, že Zelenka točit pohádky neumí. Hodnocení: 30 % ()

taft

No co k tomu dodat, viděla jsem lepší zpracování, ale dalo se na to koukat, hvězdu navíc dávám za sympatického Danečka. ()

Nonna

Jednu hvězdičku uděluji za nádhernou Mariku Šoposkou. A možná ještě hvězdné obsazení pohádky, ale s vědomím, že ty Hvězdy se tam spíš zoufale trápily nad vším, co se tam nedalo zahrát. Básničky Jiřího Žáčka mám ráda, ale zde se rýmovánky opravdu minuly účinkem a působí trapně strojeně a nelidsky. Růženčin ženich zahradník vypadá jak její mladší, patnáctiletý bratr, což mi po celou dobu pohádky vadilo asi nejvíc. No, možná ještě hroznější byly rokokové paruky a kostýmy. Na tuhle pohádku už se nepodívám. ()

Spielbergo odpad!

Tak to je drsný. Zelenka prostřednictvím Fialovy hudební režie opět recykluje hudební motivy Svobodovy tvorby ze svých (ale i cizích) předchozích filmů, i když ten je už 5 let po smrti. Zajímalo by mě, zda je za tím snaha ušetřit, nebo to má nějaké prosté vysvětlení, třeba nějakou perverzní úchylku. Hned úvodní tóny jsou kopie úderného motivu z pohádky Rumplcimprcampr, během následující hodiny pak slyšíme do kostrbatých Žáčkových veršů zaznívat tóny z Nesmrtelné tety a dokonce občas můžete slyšet i melodie použité v Obecné škole. Greta Thunbergová by jistě takovou míru recyklace ocenila, mě jen vrtá hlavou, zda je skutečně takový problém angažovat nového skladatele a nechat ho složit něco originálního. Zbytek pohádky snad nemá cenu komentovat. Mohu snad jen konstatovat, že jak jsem nikdy neměl rád veršovanou Princeznu se zlatou hvězdou na čele, tak oproti tomuto veledílu jde prakticky o mistrovský kus světového formátu. ()

Erienne

Milá, veršovaná rozprávka. Zbavenie sa zlej víly (po upadnuti princeznej do spánku) bolo veľmi jednoduché a ľahké, a dobré víly to mohli spraviť hneď na začiatku a nič zlé by sa nebolo stalo. ()

Ironhead odpad!

Opravdu straslive slaboducha rymovacka.... proc? proc to muselo bejt nutne ve "versich", bez toho by to byla (pod)prumerna TV pohadka, takhle je z toho jen bolej usi :_) ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()