Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

Joges

Mimořádně povedený film. Dvou hodin strávených v kině rozhodně nelituji. (Dvoubodové hodnocení si Lidice nezaslouží. Film nehraje na city, není zdlouhavý, není uhozený a herci vůbec nehrají špatně.) Doporučuji všem, které zajímá česká historie. ()

enjoi

Rozhodně zajímavý film. Záleží na tom, jestli se vám líbí takové to "hraní na city", protože faktografická hodnota je prakticky nulová a občas jsem se ve filmu ztrácel. Ale nevím proč, musím dát 4 hvězdy... Nějakým způsobem mě to prostě oslovilo. ()

laik_60

Zaujímavy scenár. Pohľad na Lidice z ineho uhla. Ten film dostal nazov snad z pietnej ucty k udalostiam, ktoré tu obec postihli. Inak je to viac o pribehu korý tak pekne stvarnil Roden. S úcty k jeho výkonu a k Lidiciam davam 3 b. ()

C0r0ner

Bylo to o kus delší, než to mělo a mohlo být, ale pořád ještě převažují klady nad zápory. Několik scén (modlení, poprava u zdi, plynový kamion) je tak syrových a drsných, že jsem se až divil, čeho je česká provenience schopná. Taktéž se mi líbil přesah na pozdější dobu, kdy hlavní postavu záhy vyšachovali ve prospěch propagandy. 70% ()

tomtomtoma

Lidice. Počet nadšených ohlasů, které se rozplývají nad filmovým dílem, je snad až zarážející. Lidice jsou úctyhodnou a majestátní pietní vzpomínkou a mizerným filmem. Tvůrci dokonale zvládli technickou stránku věci a nevybíravě se secvičenou fanfárou a blyštivým flitrem útočí na vlasteneckou hrdost českých diváků. Tvůrčí bezradnost a topornost v marnotratně velikášských gestech patosu je díky pokryteckému ataku podbízivosti považována za mimořádnou uměleckou událost. Tou není, vzývá pouze soucit a dojímání, nosná dějová linka je chatrná a kvalita psychologie postav je nahrazena pózou obrazového i zvukového efektu. Petr Nikolaev stvořil pomník národní historie, se kterou se rádi oháníme ve jménu národní spravedlnosti, zadostiučinění i vydírání. Petr Nikolaev natočil prázdný film, který příznačně dokládá stav společnosti v české verzi hysterie a přízemnosti konzumu. Hlavní postavou národní a rodinné tragédie je lidický sedlák František Šíma (zajímavý Karel Roden). Rozpad důvěrně známého světa je celkový a nenechává příliš nadějné vyhlídky. Tragédie je rozšiřována přes gesta, která následně dokonale zapadají do systému budování pomníku. Hlavní ženskou postavou je osamělá Marie Vaňková (zajímavá Zuzana Fialová), prachbídně využitá postava s nezáviděníhodným postavením zlomyslnosti klevet na pravdivém základě. Z výraznějších postav utkví v paměti Františkova rozpolcená manželka Anežka (zajímavá Zuzana Bydžovská), její zmatený a svědomitý synek Karel (příjemný Ondřej Novák) a Františkův opatrný spoluvězeň s kasařskou minulostí Petiška (sympatický Jan Budař). Další nepochopitelně nevyužitou postavou je velitel českých četníků Vlček (zajímavý Roman Luknár) v morálním dilematu, ze kterého není východiska. Z dalších postav: s tragickým osudem romanticky poblouzněná Anička (pohledná Veronika Khek Kubařová), nekompromisní hledač trestného nacistického úderu Harald Wiesmann (pozoruhodný Joachim Paul Assböck), snaživý místní farář (Bořík Procházka), světácký sukničkář s osudovou chybou a Karlův ženatý kamarád Václav Fiala (příjemný Marek Adamczyk), další Františkův spoluvězeň a zručný padělatel Kowalski (příjemný Mariusz Osmelak), či lidští vězeňští bachaři Zeman (Jan Vondráček), Kučera (Robert Nebřenský) a Zvolský (Miroslav Hanuš). Pomník to je monumentální, film zneklidňuje svým zpracováním, kde patos vládne prázdnotě a bláhovému přesvědčení o vlastním uměleckém přínosu české i světové kinematografii. ()

sklennenka

K filmům s tématikou druhé světové války mám jakousi posvátnou úctu a nerozlišuju kdy a kým byl daný snímek natočen. Plný počet hvězdiček tak obdržely filmy jako Tucet špinavců, Schindlerův seznam nebo třeba Kukačka v temném lese a Tmavomodrý svět. O to víc zamrzí, že LIDICE na ně nedosáhnou. Rušivě na mne působila chvílemi rádoby dokumentární kamera ( což bohužel zřejmě bylo záměrné ) a také střih u dramatických scén. K hereckým výkonům naopak nemám žádných připomínek, dámy i pánové se jich zhostili výtečně. ()

Dannysek4U

Uz v papirovy predloze bylo jasny, ze to bude drhnout, ale ta v sobe mela aspon trochu nejaky lidskosti. Jenze ta je ve filmu obsazena snad jen na deset minut, po Simove navratu domu. Dramaticky je celej snimek dodrbanej, jak to jenom jde, dejova linie s parasutistou mu vyslovene chybi, dojmologie je naivni, atmosfera vesnickyho zivota miziva, je to umely jak prase, chybi tomu obrazovost, vzletnost, prebyva mravokarnost a simplifikace, strih slabej, kontinuita scen slaba, vyvoj postav nablblej, vrchol v podobe stavby makety Lidic nikde (a ze z neho slo varit). No proste slabota. Ty hvezdicky jsou spis za remeslo, a tak malo jich je za trest. Totalne zabity tema, ktery melo vest k vytvoreni prinejmensim narodniho filmovyho pokladu. Ale nevede. A zadny smycce to nezachranej... ()

sulimo

Hodně neobjektivní hodnocení uživatelů je vidět už jen z pouhého komparování o několik tříd lépe natočené tragédie Polska: Katyň, která si prostě proto, že je to tragédie polská a ne česká vyloužila stejně procent (74%). Je mi líto těch, co nedokážou oddělit filmový zážitek od národního traumatu. Nepopírám a nikdy nebudu, že to, co se stalo byla zrůdnost,která se nesmí zapomenout. Sama jsem Lidice navštívila a můžu říct, že to je jeden z nejsilnějších momentů mého života, ze kterého se asi nikdy pořádně nevzpamatuju. Právě proto by si i filmové zpracování té ohavnosti zasloužilo daleko lepší výsledek. To, co mi pan Nikolaev předvedl mi trhalo uši, oči a pak i srdce, jelikož je mi líto přeživších, kteří se dožili "tohodle" podprůměrnýho patosovýho kýče, kterej je tragicky lacině natočenej, zahranej, napsanej a zrežírovanej. Je to kýč, trapnost a ubohost české kinematografie a to je strašná škoda. Prostě tragicky natočená národní tragédie a je mi líto uživatelů csfd, kteří to přes svoje národní cítění nejsou schopni vidět, slyšet, pochopit. ()

Pajky3

Nechci říct, že by mě to nudilo. To ne, ale čekal jsem, že to bude mnohem víc emotivní. Nějak to na mě tolik nezapůsobilo. Roden byl skvělej, ostatně jako vždycky, takovýhle role mu prostě sedí. Ty jsou prostě pro něj. Trochu mi vadila postava Budaře, ale hodně se mi líbila Kubařová. Ta je fakt pěkná. Co jsem neveděl bylo, že se po lidicích dávají jména. Celkově mě to teda nezvalo tolik jako Habermannův mlýn, ale přesto je to koukatelný. A jako část našich dějin by to mělo být povinný. ()

eaten

Smutný príbeh, o to viac, že je to realita. Je mi ľúto všetkých ľudí, ktorí si toto museli prežiť. Film ma však až tak nezaujal. Od známych som počul, ako sa im tisli slzy do očí, na mňa to až tak nezapôsobilo. Možno kvôli atmosfére, keďže som to pozeral doma a nie v kine. Veľa krát nudné pasáže a ten atentát na Heydricha. Keby to nepovedali tak by som ani nevedel či zomrel. ()

zette

Tak tomu se rika "prokaucovany" namet. Film krome radneho patosu v nicem nevybocuje z prumeru. Uprena pozornost na postavu vraha, kterou ztvarnil Roden je pro me nepochopitelna. A snad ani ne minutovou ukazku na atentat Heydricha, si mohli tvurci filmu radeji uplne odpustit. ()

Andre3000

No nevím...hodně rozporuplné a smíšené pocity mám z tohoto snímku. Opravdu by měla vzpomínka na Lidice vypadat takto? Neříkám, že je to uděláno špatně, ale je to vylíčené takovým zvláštním úhlem pohledu. Nejsem historik, ale Češi z toho vyšli jako banda zbabělců co se nechala zahnat do kouta. Jasně nešlo z toho udělat nějaký hrdinný odboj, ale já prostě čekal víc a že to bude vylíčené jinak. ()

Juto

Film zámerne nenasleduje hrdinskú líniu, ktorá je v mnohých drámach svetovej vojny taká bežná. Vytvára príbeh o ľudských bytostiach, ktoré aj v hrozných časoch žijú svoj život so svojimi chybami a prednosťami. Nasleduje skôr nečakanú hlavnú postavu, ktorá v skutočnosti prežila lidickú tragédiu vo väzení. To vytvára oveľa humanizovanejšiu perspektívu bez pátosu. 7/10 ()

Hans.

Dovolim si nesouhlasit s Tetsuoem, že je to kýč.Kýč jsou americký blockbustery. Tohle je postavený na faktech a né vycucaný z prstu s nejšťastnějším a nejdramatičtějším koncem. No nic nebudu se otírat o američany, kteří by to téma asi slušně zprznili...Pro mě osobně jeden z nejlepších českých filmů za poslední léta, což musí uznat každý kdo není alespoň trochu zaujatý vůči č.filmu.(většína místních uživatelů) Za normálních okolností bych 5hvězd nedal, ale tady musim. ()

BoXBe

Lidice patří ke skupině filmů, u kterých pro mě vítězí obsah nad formou, jinými slovy vážnost tématu nad jeho zpracováním. Když začnu tím nejslabším článkem filmu, tak je to jakési proplouvání hlavních hrdinů příběhem, aniž by jej nějak zásadně ovlivňovali, pokud nezapočítám jeden flirt, jeden dopis, jeden atentát a jednu vysílačku. Zbytek se děje mimo motivy a činy postav a Lidice můžou splynout v jednu dlouhou popravu s přípravou a doslovem doprovázenou několikrát opakovaným silným smyčcovým motivem, který v poslední scéně na mě osobně přestal působit a uvítal bych raději minimalističtější melodii. Na druhou stranu jsou Lidice natočeny opravdu důstojně a silně a jako jeden ze záznamů ve vzpomínkách naší země na svou historii mu nepochybně patří své místo. Nevím jak často se budu chtít dojmout a drásat Lidicemi někdy v budoucnu, vzpomínku ale zanechaly silnou a jsem rád, že jsem se do kina nechal zavát. Jen ten příběh, ten slibovaný silný příběh se schoval za popisným vyprávěním a troufám si zapochybovat, jestli by Alice Nellis jako původní režisér nebyla v jeho uchopení důslednější a možná i střídmější. ()

Carrie_3

K zhlédnutí Lidic jsem ráda přistoupila i z důvodu toho, že mi jejich historie byla známá pouze ve zkratce - znala jsem jen holá fakta bez bližších, jasnějších souvislostí, které tragédii předcházely. U snímku oceňuji především herecké obsazení jednotlivých postav a ztvárnění doby a místa, ve které se děj odehrával. Příběh byl velice zajímavý, ovšem po celou dobu jeho sledování jsem se nemohla zbavit pocitu, že se jeho tvůrci snažili co nejvíce se přiblížit klasickým hollywoodským trhákům. Já osobně bych ocenila, kdyby byl film více komornější, klidně bych se vzdala jeho velkolepé výpravy, která mi v několika případech přišla velmi rušivá. Na druhou stranu oceňuji, že se česká strana pustila do zfilmování takto náročného a finančně dosti nákladného projektu. Na české poměry řadím film k těm lepším, které v posledních letech vznikly. ()

campix

Mám z Lidic takové rozporuplné pocity. Jelikož první hodina je velmi slabá, ale na druhou stranu ta druhá hodina všechno vynahrazuje a Lidice jsou tak bezpochyby jedním z nejlepších filmů letošního roku a spousta českých lvů jim bude náležet. Jinak zpracování je na velmi vysoké úrovni a téma je natolik silné, že nepotřebuje jakýkoli další komentář. Nacismus byl svinstvo a ještě tak dalších 10 generací Němců bych povinně profackoval. Chtěl jsem dát 3 hvězdy ale díky skvělé polovině filmu a taky díky tomu, že jsem z Kladna a Lidice mám co by kamenem dohodil a toto téma se mě týká nemohu dáti méně nežli 4 hvězdy. ()

frings

Ukázkový případ, kdy hudba ve filmu působí jako rušivý element. Ale naprosto. Celkově nevyrovnaný scénář, útržkovité, klipovité, prvoplánové. Místy jsem si přál, aby už byl konec. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012