Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Hanys_

Takové malé scífko, které i přes ten zajímavý námět a následný "strach" z neznámého nenaplnilo svůj potenciál. Ne všechno musí vypadat jako interstellar, ale tady toho fakt moc k zapamatování není. Navíc mi ten polodokumentární styl moc nesedl. ()

POciSEM

Tohle je vděčný théma.Posádka vesmírné lodi má důležitej úkol navrtat jeden z měsíců Jupitera a vydolovat pár prťavých informací pod povrchem.Jenže se všechno hned po startu podělá.Jako naschvál vypadne jedinej signál k zemi a vesmírný kovbojové se začnou potýkat s mnohem větším problémem než je zásoba kyslíku.Bomba filmeček ()

dopita

Evropsky vypadající scifárna sice není nijak vybroušenej biják, ani není nikterak originální, ale emoce vyvolat dokáže a především na mě působí sympaticky a k těm třem hvězdičkám bych klidně ještě půlku přidal, kdyby to šlo. ()

HArna

Má to skvělou atmosféru, občas to někdy drhne. Komorní Sci-Fi, které možná mělo daleko větší potenciál než nakonec výsledný film. Trochu jsem si vzpoměl na skvělý Moon. Stále čekám na svoji vesmírnou odyseu. 80% ()

Krabak

Kdy se na film šlo koukat, tak to byla část, kdy už byly na Europě... Jinak to byla příšerná nuda. --->30% ()

peetriss

Je pravdou, že nejsem fanouškem found footage formy filmového sdělení, ale v Europa Report mi kupodivu ani moc nevadila, navíc tvůrci dokázali tuto formu výborně využít k dokreslování atmosféry. Toto sci-fi má náboj, má atmosféru, má napětí a i přes svou skromnost povedený vizuál - což jsou nepostradatelné složky správné sci-fi, které se mnohým zástupcům tohoto žánru zoufale nedostávají. Příjemné překvapení. ()

bloodcountes

Konečně zase pořádné těžkotonážní střízlivé a hodně realistické sci-fi! Found-footage mě tentokrát dostal, je totiž na rozdíl od jiných filmů (teď si vzpomenu třeba na Patrolu prokletých, kde to místama vázne) dost kvalitní, promyšlený a propracovaný. Minimalismus a emoční střízlivost jsem si hodně užila, je to v poslední době vzácné zboží. Herci hrají vyrovnané party, všichni ukáznění a týmoví. Hudby jsem si napoprvé moc nevšimla, bude tedy asi sedět a bude vcelku dobrá, jinak bych si všimla:-) Rozhodně stojí za to vidět a ráda dávám 4 hvězdy.___ Po shlédnutí dalších nových filmů sci-fi musím hvězdičku přidat, protože v porovnání s ostatními je tohle nedoceněný klenot! 23.11.2014 ()

Teabag

Found footage asi ještě není tak vyčpělý žánr, když z něho ještě můžou vypadnout kousky jako Europa Report. Ve srovnání s takovým Apollo 18 je Europa Report div ne oskarový film. Ten způsob vyprávění je nastavený přesně tak, aby v divákovi vyvolával napětí až do samotného konce. Prostě: je to tajemné, je to nebezpečné a hraje v tom Sharlto Copley! Za mě palec nahoru. ()

Abiosis

*ZEM NA EURÓPE* Jedna z ďalších vesmírnych misií (v našej slnečnej sústave a konečne inde ako na Marse), avšak tentokrát podaná netradične, a to vo forme pohľadu kamier zabudovaných v priestoroch vesmírneho plavidla, respektívne kamier v/na skafandri. Film sa snaží o čo najrealistickejšie zobrazenie vesmírnej misie a kamera mu v tom pomáha, no i napriek tomu som mal pocit, že posádka je zavretá len v nejakom trenažéri a nič vo mne nedokázalo nabudiť pocit, že plavidlo sa vesmírom aj skutočne pohybuje. Ani pri scénach mimo plavidla. Neviem prečo, nedokážem to vysvetliť. V príbehu inak nemožno nájsť nič inovatívne, tej tzv. vaty je tam neúrekom a vďaka nechronologickej forme rozprávania som mal prvú polhodinu pocit, že mi niečo uniká. Postavy sú príliš ploché a nie len že smútok zo straty jednotlivých členov posádky neprežívate vy, ako divák, ale mám pocit, že dokonca ani posádka. Verdikt v 1 vete: Nový prístup k starej téme. 16.10.13 ()

Norino12

V tomto žánri určite film, ktorý stojí za pozornosť. Celkovo na mňa film zapôsobil dobre aj keď niekomu to nemusí sadnúť vôbec. Práca s kamerou, dialógy a celkovo atmosféra bola na lepšej úrovni ale stále tam bolo čo doladiť. Určite musím potvrdiť to, že film mal na viac a nevyužil svoj potenciál. ()

Ještěřák

Jemně mi to připomínalo nikoli výpravu nadupaných profíků, ale zájmový výlet zvědavých (byť milutkých) koníčkářů, ulítávajících na objevování hustověcí - to vše se slzou ve voku komentováno Hankovo middle-age-crisis-having British šuknou ze třetí série Calofornicationu. Ale chytlo mě to za žlázy - částečně asi proto, že kulky mé jsou recentně kinematograficky neukojené a tedy plné! ()

Drirr

Celou dobu jsem měl nepříjemný pocit naprosté nalajnovanosti a totální absence překvapení (ty jdeš ven a umřeš, to víme, tak proč to tak řešíte...), nicméně to přebíjí poměrně příjemná filmařina, která jede v duchu žánru a která nakonec přece jen umí i příjemně překvapit. Body tak strhávám hlavně za sentinela, otevřenější či méně doslovný konec by tomu seděl mnohem víc. Ale jinak solidní sci-fi bez patosu a s celkem (nikoliv úplně) logickým chováním postav, což je málokdy samozřejmé. 75 % ()

Haymar

Asi sem byl letos hodnej protože sem si naservíroval další povedený scífko! Je to taková sofistikovanější verze Last day On Mars (což mi btw sedlo přeci jen trochu víc)! Dost se tu kecá ale nechybí ani napětí a maličko toho "hororovýho" feelingu (fakt jen trošku) ()

angloumene

Europa Report obsahuje snad všechno, co taková vesmírná výprava může přinést. Stísněný prostor, pár lidí a spousta času vedou k určitému napětí, někdy i hádkám a někdy možná i pomatenosti. Naopak široký vesmír, spousta planet a sem tam nějaká ta sluneční erupce vedou k technickým problémům, které se taky neopraví sami. No a co teprve přinese takový Jupiterův měsíc se spoustou ledu, vody a radiace!.. I když je toho ve filmu opravdu hodně, nic nevychází nazmar a všechno šlape, jak má. Na druhou stranu se kvůli tomu Europa report neopírá o žádnou pevnou dějovou kostru, což vede k tomu že nakonec vyšumí trochu do prázdna... ()

mosnak

Konečně sci-fíčko,které mě opravdu pobavilo. Rozjezd je sice trochu pomalejší,ale jakmile začneme pátrat po tom,co se vlastně s celou posádkou stalo,tak to člověka doslova vcucne do děje. Paráda za 80% ()

AlchENEMY

Spíše než sci-fi/thriller bych to viděla na psychologické drama otázky přežití ve vesmíru. Hlavní předností filmu je ale nezvyklý přístup ke kameře a celkově pohledu na film jako takový...inspirace Blair Witch? ()

Mikino00

Styl natočení založený na záběrech z kamer na lodi filmu svědčí, podává to autentičtější obraz výpravy na Europu, která je ovšem řízena nijak převratným námětem a za celou dobu tak nepřijde žádný přelomový či jinak nečekaný zvrat a film prostě skončí s velmi rozporuplnými pocity. Ale vypadá to dobře, podsádka je složena typologicky správně. Ač film mocně touží být novou Vesmírnou odyseou, nemá šanci. ()

laepus

Nemám problém dát filmu pět hvězdiček. Je to úžasný mix všech dosud ověřených a fungujících sci-fi postupů - Vesmírnou Odyseou počínaje, přes Vetřelce a Matrix až k Prometheovi. Jsem plně spokojen - film naplnil má vysoká očekávání - čekal jsem čistokrevnou dokumentární kovovou sci-fi nadílku a tu jsem obdržel. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka