Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

halberdier

Found footage se objevil snad ve všech možných filmových žánrech a sci-fi není vyjímkou (např. Apollo 18, který má s Europe Report podobný koncept). Nicméně v tomto případě se jedná o jeden z povedenějších snímku tohoto stylu. Bylo vidět, že tvůrci měli k dispozici malý rozpočet, ale i tak si s ním poradili slušně. Jedná se o poměrné realistické zachycení možné cesty k jiné planetě/ měsíci. Herci jsou slušní, triky v rámci rozpočtu také. Jedinou větší výtku mám pak k samotnému závěru, který se k předchozímu poměrně realistickému pojetí příliš nehodil. (7/10) ()

universal

Zcela impozantně zpracované sci-fi. Klasika. Ano, je to možná upovídané, ale kamera a střih mne totálně vtáhl do děje. Líbilo se mi "dokumentární" zpracování, výpadky obrazu, zvuku i reálné chování posádky. Stres byl opravdu viditelný a všem hercům jsem ho věřil. Od pěti hvězdiček mě odradil jen konec, který byl bohužel jednoznačný a neoddiskutovatelný. Mně osobně by se líbilo zpracování s otevřeným koncem a jedním velkým otazníkem. 8/10 100%Sci-fi ()

Scaevola

Výborný film se skvěle vystavěným scénářem věrným postmoderně, trochou strašení a úžasnou změnou vyprávěčské perspektivy v posledních scénách, přičemž bezchybné triky snad není ani potřeba zmiňovat. Celé to má vlastně jen jedinou chybku - přes v rámci žánru realistické herecké výkony po prozrazení zápletky neexistuje důvod, proč snímek sledovat znovu. ()

david666

čekat hoďku a půl abych se "pokochal" závěrečným sekundovým záběrem, to chce odvahu tvůrců. Za ni dávám * navíc. Jinak stačí vidět úvodních 10 min a konečných 5. ()

ZetDaElO

Film sa snaží pôsobiť až natoľko autenticky, až to v konečnom dôsledku nepôsobí uveriteľne. Aj napriek tomu ide o veľmi zaujímavý divácky zážitok s primeranou (aj keď nie desivou) dávkou napätia. 6/10 ()

Pan_Kritik

Hodně zajímavý film, který mě, ale sral snad celou svoji kvalitou. Efekty na nic a nesnáším, filmy natočené kamerou, ale mě prostě přitahují filmy sci-fi a tak jsem to dokoukal a ani jsem se nenudil. Celý film je úplně jasné, že je tam chce sejmout nějaká žárovka a oni stejně vylezou ven jak trotlové no se stává. Dávám tři hvězdičky (60%). Viděl doma. ()

brasek

Zaujímavo svojsky podávaný sci-fi thriller, na začiatku som mal problém si zvyknúť na množstvo kamerových okien, preskakovanie deja a až zbytočne silovým doku štýlom. Celkovo hodnotím ako snímok s komorným dejom, ale veľmi dobre spracovaným. ()

Zelda knihkupec

Hvězda dolů za logický laps (oprava komunikačního zařízení). Výtka nevěrohodnosti herců (jejich vesmírnou způsobilost jsem jim nijak moc nevěřil jak píše flanker.27) Jinak super posunutí handcamového žánru a návrat k hard scifárnám, Moon byl o pár chlupů lepší ale to nevadí snad se ts podobnými snímky roztrhne pytel... ()

Hnillard

Cesta vesmírom do hlbín Europy. Taký Jules Verne v ponurejšom a vedeckejšom scifi vydaní. Až na pár kazov sa výprava do neznáma podarila. ()

DonFrolimo

Zapomeťe na Gravitaci, opravdový vesmír na vás číhá na Europě. Sci-fi s horrorovými prvky ve formě fiktivního dokumentu? Myslím, že tohle je ta pravá očistná medicína. Sci-fi byla vždy spíše doménou přemýšlivých autorů a čtenářů (diváků) a byla to daleko víc moc stříbrného plátna, která vychýlila kurz směrem k brakové honbě za senzacemi a lácí působivých efektů. Ve filmu je to zejména tradice kterou nastolil Lucas se svými - pro mě ve všech dílech naprosto béčkovými - Star Wars. Velkolepá fantastická šou, ze které se však úplně vytratil duch sci-fi - filozofie a odhalování člověka v extremních situacích a podmínkách. Samozřejmě greenscreenu se trochu náročnější divák vždy přejí a proto se naštěstí začínají objevovat snahy o návrat k minimalismu (např. skvělý Moon) - kde se příběh soustředí na postavy, na to co bylo vždy podstatou vědecké fantastiky - totiž jak čelit neznámu. Europa Report je přesně ten film, který bojuje za právo na chytré žánrové filmy. Perfektní příběh, maximální míra opravdovosti a doslova sevřené drama. Vesmír je mrazivý a vy se necháte pohltit tím neznámým světlem na konci. Jedním slovem paráda. ()

Tinusa14

Pre milovníkov sci-fi to bude síce vyzerať béčkovo, ale myslím si že to malo potenciál. Páčilo sa mi spracovanie, atmosféra a sympatický herci. Síce koniec ako u väčšiny týchto vecičiek je dosť predvídateľný, aj napriek tomu, myslím si že zhliadnutie tohto filmu nieje strata času. ()

RomanT

Film se snaží tvářit jako sestříhaný ze záznamů expedice k jedné z planet Jupitera, ale tahle národnostně a genderově vyvážená posádka, jejíž členové se často chovají a rozhodují jako idioti, mě vůbec nepřesvědčila. Pochybuji, že by prošli prvním kolem psychotestů takhle důležitého projektu. Mnohem více se mi líbilo podobné Apollo 18. Prostory v něm jsou mnohem stísněnější, záběry z kamer méně kvalitní, má lehce hororový nádech, ale oproti Europě vše vypadá velice reálně - samozřejmě pominu-li možnost existence života na Měsíci. ()

Rust_Francis

Dal bych čtyři, protože to bylo velmi příjemné sci-fi s pořádnou dávkou napětí, ale může mi někdo říct, kde se tam vzala chobotnička z Matrixu? ()

Z0ltar odpad!

audiovizuálně nudný, bez napětí, celkově slabý. slavnou Europu uvídíme zblízka celkem dvakrát, z toho jednou asi na 5 sekund v noci s baterkou. velice nepovedený triky, většinou jen problikávání obrazu, což vypadá asi jako když vám vypadává kabel od monitoru nebo odchází grafická karta a celkově to dělá dost rušivej dojem. chápu, že je to nízkorozpočťák, ale jak nákladný asi může být vymodelovat krajinu kde je jenom led? chtěl jsem dát odpad, ale herci jsou jakž takž, takže jedna * za ně ()

veverysiak

Tento štýl dáko nemusím, teda vôbec, a pri scifi zvyknem obdivovať pompéznu výpravu, ale tu ma niečo chytilo, možno námet, možno gradácia, možno očakávaný a napriek tomu parádny záver, takže 55%. ()

Clowers

Miluji dobré scifi, tohle mělo velký opravdu velký potenciál.Ale ten bohužel, alespoň dle mého názoru zůstal neproměněn. vůbec jsem se neztotožnila s postavami, bylo mi jedno, že umřeli. Což je nejspíš špatně, pro dobrý film se musím vcítit, a jelikož jsem se nevcítila tak i ta mrazivá atmosféra, o které tu píšete, mě dost minula. Má to i momenty, kdy jsem si říkala jestli nejsou tupí. No neva neva, své fanoušky si to jistě našlo. ()

Karin00

Teda opravdu, s jednoduchými efekty, ale PARÁDA! Parádní momenty, celkově napínavé, i když jste si situaci odvozovali třeba jen z rozhovorů posádky, bez minima akčních záběrů! a ten konec uuuuu ()

Baldrick

Takové roztomile intenzivně pseudovědecké (reportážní), přitom čím dál víc béčko jako noha (chování posádky, podporované prací s kamerou a střihem; stupňující se inscenační bezradnost - více blikání). Komorní space opera pro artoše, která se zvrhne v atmo (non)survival horůrek (prakticky asi ambice ukázat se a příště točit s větší parádou). Ale ten konec, to už jim fakt prdnul led pod nohama... Čtvrtá bodka dotlačena za potenciální zážitek z kina v originálním znění (práce se zvukem). ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka