Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

MartinTerran

Tento film byl natočen jako dokument a to se mi docela líbilo, ale vadilo mi, že to nebylo vysíláno chronologicky. Chápu, že to je kvůli napínavosti děje, ale dost to kazilo zážitek z filmu. Také mi hodně vadilo občasné nelogické chování posádky, ale hlavně úplně špatně navržené lodi. Například jak to, že přechodová komora nemá dekontaminační sprchu, proč jsou všechny klíčové systémy v přistávacím modulu a proč nikdo nezůstal v lodi na orbitě, aby v případě nehody aspoň odletěl z daty a hlavně PROČ s sebou braly jen JEDNU sondu???. Prostě dost události ve filmu nedává smysl. Naprosto promarněný potenciál. Hodnocení: 40/100. ()

migele

komorní snímek, vcelku podařený, na můj vkus docela neakční. rád doporučím scifi / space fajnšmejkrům ()

Pitryx

No jo no. A je to opět tady. Kamera stylu Blair Witch je tentokrát v kosmu. Ono je to vůbec celé zprasené. 90 minut koukat na „kosmonauty“, kteří jen vedou blbé řeči. Vše řeší se skoro kamennými tvářemi a nuda se z toho dá ždímat. Asi to natočili někde v divadle ve volném čase. Taková sci-fi nejsou pro mne. A to nemluvím o tom konci. Takže u mě velice slabý film, kde je dobrá jen hudba a pár maličkostí, které mi brání dát tomuto pafilmu úplný odpad. Ale podruhé to nechci vidět ani náhodou. 201412208429/9025 ()

kedu

myslím, že pokud by film vyvrcholil nalezením řas a šťastným návratem domů, bylo by to smysluplnější než chobotnice, jak vystřižená Ed Woodem ()

Felisr

Nudnější drámo, které si samo srazí hvězdu z hodnocení díky pekelné, úmyslně vytřesené "reálné" poruchové kameře, jež se snaží vyvolat hromadný epileptický záchvat. ()

petite fille

aj s malým rozpočtom sa dá čarovať, ale nevydarená pointa dokáže zhodiť aj tú najkrajšie sa budovanú atmosféru (v tomto smere tvorcovia odviedli vo všetkých smeroch poctivú robotu). neuvidieť všetko by však pre mňa malo oveľa väčšie čaro. ()

ostravak30

Sci-fi film, který mě upřímně řečeno moc nezaujal. Vlastně se nedá říct, že je úplně špatný, ale spíše je takový nemastný neslaný. Kvalitní momenty nahrazují ty horší. Moc se mi nelíbilo to, že film byl reprodukován jen pomocí kamer v lodi nebo ve skafandrech. Někdy to není na škodu, ale to je jen na několik okamžiků. Například, když se jeden z hrdinů vzdaluje od lodi a pluje si jen tak vesmírem, tak to působí velmi silným zážitkem. To je moment, kdy jsem takovýto pohled kamery ocenil. V jiných je to ale spíše na škodu a takový to pohled je nemotorný a působí nepřehledně. Scénář mi připadá docela logický a na dané téma i celkem kvalitní. Jenže většina příběhu se odehrává pomocí kamer v lodi. A tak je celý film spíše nudný a nezáživný. ()

subic

Takže lidská posádka přeskočí Mars a poletí si to rovnou na Europu? Velmi slušně a realisticky udělaný film o kosmické lodi a její posádce, ale letenky jsou jen tam a tam se nad vším zavře voda. Ale tak nějak jsem se u toho trochu nudil. ()

Blazkowicz

Žvanění, rozbije se kamera, další žvanění, mezitím umře další člověk z posádky a nakonec další bezvýznamné žvanění. Logika kosmonautů je prostě skvělá. Kde vyhrabali takové psychopaty. "Venku je světlo, co to asi bude. Už by jsem se měla vrátit, ale já za ním prostě musím. Ne, nechoď tam, velká radiace. Dělám, že neslyším a jdu za světlem. Jé, ono je to pod vodou. Ten led je tenký ale stabilní, takže proč bych za tím nešla. Bum." Tak umřela další blbka z posádky a je to asi nejzajímavější a zároveň nejblbější moment z filmu. Já nevím, ale většinou když je něco tenké, tak to není stabilní. Ne vlastně. Nejzajímavější byla po hodině a půl žvanění, asi sekundová ukázka chobotnice, která svítí. Radši bych chobotnice z druhého patra. 3-* ()

dud

Po několika letech od Boyleova Sunshine zase někdo dokázal natočit kvalitní sci-fárnu za málo prachů a předvedl Hollywoodu, že to jde i bez tisíce lens flareů, stupidních scénářů, megalomanské produkce, rozhadrování poloviny Metropolisu a nevysvětlených twistů. Celý film je pojat jako dokument, ve kterém se prolínají záběry z kamer na lodi, mířící k Europě, s výpověďmi pozemního teamu, přičemž všechny tyto záběry jsou důkladně nechronologicky promíchány tak, aby člověk až prakticky do poslední chvíle nemohl tušit, co se přesně může stát, ale přesto byl stále držen v napětí a zasypáván náznaky, že se něco posere. Tenhle koncept funguje naprosto bez problémů a aktéři se chovají jako opravdoví lidé, k čemuž přispěly i dobré herecké výkony spisovatele Mikaela Blomkvista, Ukrajinky z House, Rudyho z Dextera, Wikuse van der Merwe, roztomilé krátkovlasé holky a jednoho Číňana. Jediný problém jsem měl se závěrečným komentářem filmu, jehož absence by dodala takový ten pocit výkřiku "Ty krávo!" do běžících titulků, ale chápu, že s pojetím filmu jako dokumentu o misi na měsíc Europu, to chtěli autoři nějak rozumně uzavřít. ()

warpcore

Jupiterov mesiac Europa je naozaj fascinujúci svet pre vedcov, snílkov či optimistických utopistov. Pre milovníkov Star Wars mám však zlú správu, pravdepodobne začnete od nudy obhrýzať svoj svetelný (prípadne iný) meč ! Ja som však zažil nádherný, realistický a dojemný výlet po slnečnej sústave. Malé odporúčanie na záver. Prečítajte si niečo o Europe a až potom sa vrhnite na tento film. Osobne zdieľam názor, že práve náš mesiac a mesiac Európa sú kľúčové pre búdúcnosť ľudstva...taký odrazový mostík pre postup na vyšší level vesmírneho výskumu a cestovania medzi planétami a snáď aj medzi hviezdami. ()

axik

Slušné scifi, ale takové nějaké nedopilované... vše jede v jedné linii, chybí napětí. Námět jako vystřižený z Clarkovy z Vesmírné Odyssey... vše je jasné, prvek tajemství chybí. Žádné lekačky se nekonají. ()

DanielP.

Naprosto dokonalé, nefalšované na nic si nehrající Sci-Fi. Tohle je třída! Hodně vysoká! A ani bych se nedivil kdyby spadla za čas do třídy klasik :) ()

benny159

Toto je presne ten typ filmu, ktorý mám tak rád, a ktorý ma vždy vtiahne do svojej atmosféry osamelosti a bezradnosti vesmíru. Krásne "autentické" zábery planéty Europa. Jedno z najlepších sci-fi za tento rok. ()

Cannonball

Rozbieha sa to solídne a ani pokračovanie nesklame aj keď uvítal by som trochu viac napätia v tých kritických scénach, kamera sama na to neutiahne. V celku to neublíži a 90 min prejde v pohode. Kto ma rad tento žáner a nepotrpí si na efektoch za 100 melcou nech sa páči, pre ten zvyšok to možno nebude tá správna šálka kávy. ()

darth_swan

Špatné. Bez náboje, bez atmosféry, pronuděných 90 minut. Postavy byly nezajímavé, ani jedna z nich si mě nezískala a bylo mi v podstatě jedno, jestli to dopadne tak, či onak. Kamera byla tak na vyvolání epileptického záchvatu. A ten konec? Tomu tedy říkám vyvrcholení... // Co mě zaujalo: Opuštění vesmírné lodi jednou z postav směrem do vesmíru. Bez záchytného kabelu. ()

MORION

Nizkorozpoctove sci-fi so vsetkym co k tomu patri.. odohravajuce sa z 99% v dvoch miestnostiach akehosi vesmirneho modulu, nezmyselne konanie postav, otrasny vizual, lacne efekty a roztrasena nekvalitna kamera na zakrytie vsetkych nedostatkov. SPOILER: Radioaktivna svetielkujuca chobotnica na konci to uz cele len zaklincovala. Fakt by ma zaujimalo ako niekto moze hodnotit tento beckovy film plnym poctom hviezdicieik. Co sa vsak filmu neda upriet, napriek tomu vsetkemu som ho zvladol dopozerat do konca, ale to bolo dane mozno iba mojou velkou chutou na zhliadnutie nejakeho noveho sci-fi-cka. ()

Don Maty

Krotil som sa v prípade vyššieho hodnotenia. Z počiatku film vyzerá vábne, obrazy lode a vesmíru nádherné, a spracovanie vo vás vyvolá obrovský pocit autenticity. A nevadilo mi ani, že viac rozprávajú ako robia. To čo mi ale vadilo, bolo, že sa mi nezdalo akoby film mal 90 minút ale 460 minút. Prílišné naťahovanie deja ubralo na kvalite a zničilo potenciál. Škoda...3* PS: Iba mne to pripomínalo Aliena alebo Promethea postupným, potupným a pomalým umieraním všetkých a všetkého, čo sa tam zjavilo? Samozrejme okrem LED diódovej chobotnice :) ()

srolyma

Ne, nemám rád tenhle pseudodokumentární žánr, kdy je veškerý děj jakože sestříhaný ze záběrů statických průmyslových případně ručních kamer. Možná to zpočátku fungovalo u některých hororů (než se s nimi roztrhl pytel), ale tady, kde tím nejnapínavějším okamžikem je zjištění, jestli na Jupiterově měsíci žijí pod vrstvou ledu jednobuněční nebo vícebuněční živočichové, to nefunguje, nudí a otravuje. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka