Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

liskam

Já vám nevím přátelé.. Sci-fi mám rád, takže se mi stává, že nadhodnocuji. Ale tenhle snímek byl pro mne až moc předvídavý, neosobní a bez fungujících emocí. A to nemluvím o nějakém tom ztotožněním diváka s hlavními hrdiny. Přestože nápad nebyl udělán špatně, celkově až moc ploché. Za mě 65% ()

Snorlax

Gelatt se vrátil do doby, kdy se scénáře psaly na stroji, z různých sci-fi uloupil různé stránky a pak zapracoval se sešívačkou. Cordero také nic objevného nepřinesl, postavy jsou nudné, splývají, jejich osudy mě vůbec nezajímají. Nezbývá než doufat, že pro příště se Gelatt ponoří do Propasti lépe. ()

sochoking

Nemôžem si pomôcť, ale celá partia mi bola nesympatcká, ako pondeľňajšia cesta do roboty! A Nyqvist vyzeral, ako alkoholik na liečení s odumretou polovicou mozgových buniek! Číňanovi sa furt leskla gebula, ako psovi gule a Katya bola neuveriteľne premúdrelá, akoby zožrala Šalamúnove hovno. A navyše mali všetci oblečené akési pyžamá z Prioru! Fakt mi to kurvilo celý zážitok z filmu, ktorý je podľa mňa zbytočne nadhodnotený. ()

InJo

Levnější (a proto minimalističtější) SUNSHINE. Ten měl sice lepší vizuál a působivější klíčové scény, ale tady se zase ve scénáři nevyskytuje snad ani jedno zaváhání, takže se to ke konci nezvrhne v psychedelický horor, ale až do konce se jede na vlně ryzího sci-fi thrilleru. Postavy se mírně idiotsky zachovají snad jen v jedné scéně (a v té se to dá pochopit), škoda, že doopravdy zajímat mě začly až když začlo jít do tuhého, takže první půlhodinu jsem sledoval bez většího zaujetí. Koncept 'found footage' nijak nevadí, přestože je jasné, že byl zvolen především k zamaskování nízkého rozpočtu. 70 - 80 % ()

Jordan

páči sa mi tento trend "real" sci-fi filmov (vermírne: Gravity, Sunshine, Moon, Capricorn 1... o kontakte s mimozemskou civilizáciou: Conctac, Close Encounter...). i napriek tomu, že to vždy dopadne zle, alebo aj keď to dopadne dobre, má to strašný priebeh, znova to vo mne oživuje moju detskú túžbu byť kozmonautom. ()

Anderton

ER nie je správa o stave európskej únie, ale film, ktorého obsah je našťastie pre diváka radostnejší a príťažlivejší. Ak by nevznikalo tak málo vesmírnych klaustrofóbnych sci-fi, ak by každý z nich prinášal niečo nové a neotrepané, tak by som bol z Europa report sklamaný. Lenže ak vidím takýto nový film raz za pol roka, tak mu musím odpustiť aj pomerne naivne podané posolstvo, ktoré je síce v poriadku, ale táto schéma už bola použitá viac krát a nebola ani pointou, ani posolstvom filmu. Tu sa jedná o obetovanie pre vyššie ciele a ak by nám to nebolo v závere doslovne povedané, asi by na to každý prišiel sám a cítil by sa múdrejší. Ešte sme nevideli predstavu filmárov, ako vyzerá zatiaľ jediný objekt našej sústavy, kde predpokladáme prítomnosť vody a tým pádom aj možného života, takže pohyb po povrchu Európy musí byť pre fanúšikov sci-fi príjemným osviežením. ()

AppleCore

Spoiler v posledních dvou řádcích: Je mi divný, že Apollo 18 (což je mnohem napínavější a ve výsledku i zajímavější) má šedesát procent a celou řadu kritických komentářů, než v podstatě totožná Europa (i když má zatím málo hodnotitelů). Náš měsíc sice není tak zajímavej, vlastně vůbec, zato z něho tvůrci apolla dokázali dostat maximum (mrazení v zádech jsem na našem měsíci měl víckrát, než na měsíci Jupitera). Europa report je nudnej film bez emocí, bez napětí a do žánru "found-footage" nepřináší nic, co by už někde nebylo k vidění. Pro diváka (alespoň pro mě) je film navíc dost nesympatickej a ta prázdnota vesmíru a samoty někde v něm daleko od domova je mu pak lhostejná. A to finále? Já miluju vesmír, je to místo plný neobjevenýho a určitě i plný života, ale z celého potenciálu ležícího hluboko pod ledem se nakonec vyklubala chobotnice... a těch už tady taky bylo sakra dost! ()

Kothy

Docela zvláštní vesmírné sci-fi. Trochu mi to připomnělo Interstellar. Je to celé točené formou dokumentu, takže vše vidíme pouze prostřednictvím kamer z lodi. Ani herci nejsou nijak zvlášť známí. Má to i lehce hororové prvky. Šest astronautů je vybráno na misi k měsíci Jupitera Europě. Po dlouhé cestě se jim to podaří. Vše ale nejde podle plánu a nastávají komplikace. Členům posádky se stávají nehody a atmosféra houstne. Na povrchu Europy odhalí opravdu zajímavé věci. Možná mi tam chyběl nějaký větší zvrat, nebo nevím... "Roso, mluv na mě!" ()

predators

Atmosféra dobrá, ale 90 minut čekat na jednu luminiscenční chobotnici?! Asi jsem náročný, ale já chci víc, než let na Jupiter a jeho měsíce. A na ty kamery by se měli vážně podívat, těch výpadků a vibrací v obraze... 63% ()

Slartibarkfast

Nač mařit čas na Marsu, když tu máme daleko zajímavější objekty ve sluneční soustavě. Například Jupiterovy měsíce, jmenovitě Europu, na kterou se vydala mezinárodní posádka, aby prozkoumala povrch tohoto tělesa. Ten je tvořen převážně ledem a pod ním se rozprostírá nekonečný oceán. Nalezne tu posádka jedinečné mise něco zajímavého? Vzhledem k tomu, že je toto dílo tvořeno jakousi slepeninou záznamů videa z lodi, asi nám to už astronauti sami osobně nepoví. Vskutku, je návratem do minulosti a odkazem na nesmrtelně zdlouhavou sbírku obrázků vesmírných těles, klasické hudby a Europu v díle 2001: Vesmírná Odysea. Na druhou stranu je tu i kloudný děj, takže se člověk nemusí s kávou v ruce nutit do bdělého stavu neustálým štípáním a mnutím zrakového ústrojí. Bohužel i tak je to celkem předvídatelné a nijak dramatické ucourané cosi, co nedokáži sám přesně definovat. Inu, bylo to celkem solidní, ale do opětovného zhlédnutí bych se přinutil jen bičem a na to se mám až moc rád. Takový lehký nadprůměr na jedno odpoledne. 70% ()

Rocky62

Ledová krusta na Europě je stejně nestabilní jako celková konstrukce filmu. Na stále nezodpovězenou otázku mimozemského života vzniklo desítky filmů. Některé se staly revolučními či průměrnými a některé putovaly do odpadu. Europa Report se dle mě nalézá někde mezi těmito kategoriemi. Ke které má však blíž, nejsem prozatím schopen určit. Prvky mysteriozna a efektně vybudovaná hranice mezi hororem a sci-fi jej nepochybně činí hodnotným příspěvkem do žánru "found-footage". Na druhou stranu nesympatická posádka lodi a finální nelogický kiks na hodnotě ubírají, což bohužel podporuje i střídání pozoruhodných momentů s těmi nicneříkajícími.SPOILER!.Závěrečný záznam bioluminiscenční "chobotnice", která mi mimochodem dosti připomínala "chobotničku" z Matrixu -(možná inspirace) patří však mezi nejlepší momenty filmu, které mají nepochybně účinný vliv na divákovy emoce. ()

SeBig

Nemám rád filmy kde čekáte co z toho vyleze a pak z toho máte úplný hovno. Konec teda zklamáni ale nějaké to napětí to melo. ()

Chrustyn

Další z řady nízkorozpočtových snímků, snažící se tvářit maximálně realisticky a po "Apollu 18", další takový snímek z vesmírného prostředí. Mám rád tento typ snímků, (found-footage, se kterým mistrně pracuje například Monstrum) ale je těžké věřit autenticitu (nevyjadřuji se k nepravděpodobnému příběhu) snímku, ze kterého je prakticky v každém záběru cítit papundeklová, studiová výroba, umocněná minimálním rozpočtem a nevýraznými herci. Nudné dialogy, již vše jen podtrhují. A nechci zde nikoho osočovat, ale bavit se v tomto případě o Cuarónově "Gravitaci" je dost mimo. ()

korbitch22

Další přehodnocená píčovina, LivingVřed sice ve svém komentu opět projevil svojí zázračnou inteligenci, výjmečně musím ale s tím kreténem souhlasit.3x sem u toho usnul, ve výsledku mě trvalo skoro týden, než se mi film podařilo dokoukat.Celé je to úplně o ničem, příšerná nuda, herci nezajímaví a charaktery bezbarvé, šedivé, nevykreslené.Střih epileptický a všechno zoufale laciné a studijní.Nechápu ten povyk kolem něčeho tak zoufale obyčejného a nepovedeného.Nečekal jsem žádnou velkou akci, ale i ten všemi vychvalovaný konec mě spíš rozesmál a připoměl mi jeden díl Červeného Trpaslíka.Nebýt té vynikající minimalistické hudby, šel bych bez váhání na odpad, nejen proto, že je to tak ubohé, ale i proto, že je tak imbecilně přehodnocené.I to debilní Apollo 18 mělo větší koule, nebo kamenné pavouky chtete-li.Shit, 15%. ()

heyda

Rozhodně zajímavý nápad, skvělá atmosféra, ale velmi špatné zpracování. Ten neustálý třes kamery a radiační zrnění mi dost kazilo dobrý pocit z dívání. Každopádně režisér na to jak je nezkušený, ukázal, že má potenciál. 60% ()

mcb

Konečně found-footage, který po dlouhé době využívá svého potenciálu. Nejedná se tedy o lacinou atrakci, ale o nástroj vyprávění, který je zde navíc účinně dramatizován několika různými kamerovými zdroji (záznamy kamer na lodi, ve skanfandru, vsuvky v podobě rozhovorů a promo videí) a nechronologickým řazením událostí dávající dohromady strhující mozaiku malých lidských osudů na půdorysu temného vesmíru. Cordero brilantně a civilně zachytil vědeckou expedici, která je sice zabalena v minimalistickém provedení, ale myšlenkově se zaobírá podobnými tématy jako hardcore sci-fi 2001: Vesmírná odysea. Na tu samozřejmě Europa Report nemá, ale i tak jde v rámci subžánru o velké překvapení, které dokazuje, že found-footage nemusí být vždy jen tupý vyvražďovací horor (viz spřízněné Apollo 18) nebo atrakce stavená na odiv. Jsem zvědav, jak si s tímto tématem poradí Cuarón. ()

honajz

Úplně přesně cítím, kde ze mne ten film chce dojit emoce, kde chce, abych byl překvapen, kde chce tohle a támhleto. Jenže to by tvůrci nesměli propadnout modernímu (inu, už přece jen spíše mírně zastaralému) stylu found-footage. Kdyby natočili normální film, bez všech těch děj nabourávajících dokumentárních vsuvek, udělali by líp. Taky si mohli vyhrát se scénářem a s castingem. Slušné triky, dejme tomu. Ale prostě tomu chybí napětí, atmosféra, tajuplnost. Je to natočené tak odcizeně a bez emocí, jak jen to asi bylo možné, a podle toho to vypadá - odcizeně a bez emocí. Stačilo přitom málo - viz seriál Defying Gravity. Stačilo nám hlavní postavy představit jinak a blíže, nejen povrchně. Stačilo vyprávět lineárně. Stačilo dát tajemství na úvod, aby divák čekal, co se z něj vyvrbí. Stačilo najmout pořádného dramaturga. Takhle je to bezkrevný pokus o dokumentární styl o přistání na Europě, z čehož by měl A.C.C. radost, ale film to není. ()

HellFire

Mírně nadprůměrné sci-fi se skvělým začátkem, kdy máte opravdu pocit, jako byste byli osobně ve vesmíru na vesmírné lodi. Z filmu přímo vyzařuje ta čistota, smysl pro detail, prázdnota a narůstající zoufalství. Hodně tomu samozřejmě nahrává kamera, kdy máte pocit, že vše je dílem lodních záznamů. Škoda konce, kde se atmosféra postupně vytrácí. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka