Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Hamaradža

Film o ktorom každý správny sci-fi fanda už dlho sníval :) Found footage využitý takmer do maxima a atmosferická nádhera o vesmíre, o jeho záhadnosti a krehkosti človeka v ňom. Jedinou chybičkou na dokonalosti je podľa mňa práve posledný záber... SPOILER SPOILER SPOILER ...pretože fyzická podoba neviditelnému zlu proste nesvedčí. Alien mohol ostať čistou tajomnou a zimomriavkovo-smrtiacou záhadou alá Blairská ježibaba, navyše tá digitálna chobotnička trošičku zhadzuje to, o čo sa doterajší dej snažil. Aj túto chybičku ale chápem a odpúšťam a odnášam si silný zážitok "ako sviňa". PS: Zaujíma ma či tento rok nejaká scifárna Európu prekoná, velké šance vidím zatial iba v elysiu :) ()

Duotone28

Po zhliadnutí Gravity mi to prišlo ako študentský projekt:). Nie, gravity proste spravilo dosť vysokú latku, čo tento movie podstrčilo do zabudnutia. Nazdar ()

Dont

U Europy Report platí, že film je nejlepší na první zhlédnutí, podruhé už to asi nebude ono a proto je také důležité nečíst žádné spoilery. Rozhodně nemohu souhlasit s názory některých uživatelů, kteří film popisují jako nudný. Nenudil jsem se ani chvíli, i když Europa report není žádným akčním scifi a má blízko k dokumentárnímu stylu. Je to objevná cesta za neznámým světem, námětem příbuzná legendární Ikarii XB 1, s daleko lépe budovaným napětím a podobně překvapivým vyústěním. ()

PP66

Super dokumentární film z vesmíru doplněný poruchami spojení a zprávami o počasí. Také jsem to viděl ve dvou a pak ve 3D a končili jsme ve 4d:o) ()

L_O_U_S

Jakási náhoda tomu chtěla, že jsem své první dva filmy s Michaelem Nyqvistem zhlédl v rozmezí dvou dnů. Chápu, že se jedná o komorní projekt, jenže mě Zpráva o Europě nijak zvlášť nezasáhla. Třetí hvězdu vlastně dávám za nápad natočit vesmírnou found footage. (1 138.) ()

Petroff

Jedno z mála doopravdy hard sci-fi. Na Ganymed a Titan, já letěl tam... Ale Europa, to je jiná... Film, ze kterýho mám nekritickou radost (a jsem přesvědčen, že i Sir Arthur Charles Clarke by byl potěšen). Nehalasí se o tom 2 roky dopředu, žádná očekávání. Dneska zmínka v auditku o filmech, legální stáhnutí, play a plesk - prima facka do xichtu spoustě velkohubejch bigo-mega-produkcí. Tohle mě baví! Sharlto Copley jako pecko třešnička. ()

GILLWANDER

Nezávislý malý film, ktorý sa svojou čírou jednoduchosťou a priamočiarým posolstvom radí medzi malé Veľké zázraky kinematografie, samozrejme nekomerčného pôvodu. Europa Report je dokonalou ukážkou toho ako sa dá prijateľné a post reálne natočiť takmer hmatateľný film o veciach, ktorým prichádzame postupne na koreň. Uvádza nás do rozpakov, prinúti pomaly dýchať, prinúti zamyslieť sa nad samotnou existenciou ľudstva, jeho pokroky, ktoré nám pomohli hľadať ďalej za ľudskými možnosťami. Vizuálne dobré poňatí, miestami hrôzou nasiaknutý koncept, ktorý mohol vo finále vyzerať dokonalé. Veľmi dobre spracovaný film o spoznávaní nekonečného vesmíru. 80% ()

easaque

existenciální science fiction o hledání života na nedalekém měsíci planety Jupiter. Takřka dokumentární a minimalistické přesto realistické provedení se mi líbilo a dodávalo filmu přesvědčivost a napětí. Vyzněním připomíná film Prometheus a u mě ho trochu překonává. Sice se nevyvaroval ani hloupých chyb jako nezodpovědného chování vědátorů, či nelogické nezabezpečení při výstupech mimo loď - tím snad nespoileruju. V první polovině měl nakročeno i na 4 hvězdičky, ale nakonec přistál na mírně nadprůměrných 3*. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

ilemas

Téměř realistická sci-fi podle šablony, kterou mám rád. Žádné vesmírné bitvy typu Star Treek nebo hovadiny typu Ridick apod. Krásná čistokrevná sci-fi, jakých se točí málo. Ale to je vše. Hned od prvního záběru jsem věděl, že to bude hovadina. Mizerné triky, hloupá kamera, nuda nekonečná jak samotný vesmír. Škoda, mohla to být dobrá sci.fi, ale pro mne obrovské zklamání. Dávám jedna za snahu natočit normální sci.fi, ale za to zpracování bych dal nejraději odpad. Možná je to tím, že jsem viděl nedávno Gravitaci ve 3D a ta mě vzala mnohem víc. ()

TheDon

Ale tak tohle jo, skifíčko jak vix, pojatý trošičku dokumentárnější formou, ale pořád poutavý a zajímavý jaxviňa. Snem každýho malýho kluka je bez debat kosmonautika, ale teď přemejšlím o tom, jak se asi člověk cítí, když náhodou uletí moc daleko vod spaceshipu a už po pár sekundách ví, že tam chcípne. Sám a v naprosté tmě. Dostávám se k jedné z mých nočních můr, která se asi přibližně na 100% nikdy nevyplní, bo sem starej a tlustej a z lítání je mi blbě. Enyvej mě to bavilo a čtyři planetky jsou zasloužený. 80% P.s.: nemůžu se zbavit pocitu, že tu chobotničku už sem v nějakým spektáklu viděl... ()

honajz2

Nebylo to špatné, ale dobré taky ne. Jistou atmosféru to má, stejně tak i napětí, ani ten found footage styl mi až tak nevadil (to spíš to, že to celé začíná jako nějaký dokument, což mi zase v tom začátku lezlo na nervy), ale postavy se tu chovají naprosto bezemočně a někdy na mě působili hodně zmateně, že si ani ty nápady, co a jak dál pořádně nepromysleli. Díky té jejich bezemočnosti se tu pak hledá těžko někdo, komu by člověk chtěl fandit. Taky mě celkem zklamalo finále, protože se tu pomalu rozvíjí jakási záhada s tím, co na té Europě možná je a ono to celé skončí tak, jak všichni čekají, žádný zvrat, žádné překvapení, prostě to skončí tak, jak by asi každý čekal. A je škoda, že to takhle nakonec vyzní, protože potenciál tady je, je ho tady jako sviňa, bohužel se nepovedlo ho plně využít. 3* ()

M.i.k.e

Nenápadná,z kraje trošku nezáživná,ale ve finálním součtu výborná sci-fi.pokud divák dá šanci netradiční formě a přečká méně záživný start,ve druhé půlce se mu snímek bohatě odmění.Veliké a příjemné překvapení...80% ()

zbyshek

Jeden by řekl, žádná akce, navíc se začátku celkem nudný děj, sci-fi prvky skoro žádné... Jenomže to byl jen klid před bouří, bylo vidět jak se celý děj připravuje na něco velkého. To mne drželo v napětí prakticky po dobu celého sledování, a to jsem si užíval. Nepotřeboval jsem žádné akční scény, stačily jen kvalitní dialogy a hezké efekty. Herci taky na pohodu a tak jsem moc rád, že jsem to dokoukal až do konce. Výborně sepsaný závěr, a navíc to monstrum, no prostě 80%! ()

rakovnik

Po Gravitaci na Nově vysílala ČT2 tento film, takže jsem se nejdříve obával dokumentu o neutěšeném stavu v EU v roce 2015. Po zkontrolování obsahu jsem již v klidu tento snímek sledoval. Jedná se o klasický nízkonákladový film, s herci, kteří už "někde" hráli, náznaky, roztřesenou kamerou a rozostřeným obrazem místo triků, omezeným prostorem, s úvahami hrdinů či chraptěním komunikátorů místo akce. Nic šokujícího, žádná novinka, nic, co by podobné filmy převálcovalo, jedním slovem pro mě - průměr. ()

Havaj8

Viděli jsme už cestu na Měsíc, na Mars, ale vesmírná cesta na Jupiter tu ještě nebyla. Starší scífko, který je podaný takovou napůl vyprávěnou formou, napůl záznamy z kamer. K hercům jsem si nenašel žádnej vztah. Průběh nijak napínavej, nijak gradovanej. Visí tam jen jeden otazník, co tam na ně čeká? No samozřejmě, že tam čekalo nebezpečí, ovšem to v jaký podobě, mě mírně zklamalo. Mohli z tý planety vytěžit mnohem víc. Nebo spíš měli. Bohužel rozpočet byl proti. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka