Sinsegye

(festivalový název)

New World

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2013, 134 min

Autor scénáře psychopatického nářezu I Saw the Devil tentokrát i za kamerou. Gangsterský film, ve kterém je zlo i dobro relativní, protože v tomto světě vítězí, slovy jednoho z hrdinů, pouze síla.(22.9.2013)

Konecne korejsky film, kde som (aspon som sa snazil) do konca vedel, kto je kto a kto po kom striela. Slusne.(30.5.2014)

Je to veľmi dobrá gangsterská dráma. Má dosť dobrý príbeh o policajnom dôstojníkovi, ktorý už desať rokov pracuje v utajení, ako člen zločineckej organizácie, pričom sa za tú dobu vypracoval až na pravú ruku šéfa jednej z jej dvoch hlavných podskupín, ale aj tak ho táto práca plná násilia až príliš unavuje a nevie sa dočkať konca. Lenže jeho priamy policajný nadriadený si to nemôže dovoliť, keďže po smrti hlavného šéfa organizácie práve začínajú boje o moc, ale policajta v utajení práve v tomto kritickom období čaká len mnoho problémov a navyše sa musí rozhodnúť, na ktorej strane skutočne stojí. So spracovaním som dosť spokojný, ale na to lepšie si treba počkať. Už úvod rýchlo vtiahne do deja, ale aj tak sa prvá polovica nesie v pomalšom tempe, neobsahuje nejaké výraznejšie zaujímavé situácie a tak ju beriem skôr len ako zoznamovanie so všetkým dôležitým , či už s postavami na kladnej a zápornej strane, alebo aj so samotnou organizáciou. No v druhej polovici ide úroveň filmu prudko hore a toto ma už úplne pohltilo, dej začne byť až mimoriadne dynamický, s mnohými intenzívnymi sekvenciami, ktoré mi až brali dych, pôsobí to veľmi napínavo a až do skvelého konca sa je na čo pozerať. Len tú úplne poslednú scénu si mohli odpustiť, pôsobí dojmom paródie, ale to je už len detail, keďže je to mimo hlavného deja. Čo sa týka akcie, tak jej tu očakávane moc nie je, tu ide predsa len hlavne o príbeh a postavy, ale aj tak sa dá len chváliť. Nájde sa tu len jedna dlhšia akčná sekvencia v podzemných garážach a tá je skvelá, hlavne perfektne natočená scéna vo výťahu, bavili ma aj všetky tie mafiánske likvidácie, no niektoré scény pôsobia aj dosť nepríjemne, nie kvôli násiliu, ale hlavne kvôli pocitu nespravodlivosti. Herecké obsadenie je výborné, Lee Jung-Jae v hlavnej úlohe, k tomu Choi Min-Sik ako policajný nadriadený, ale trochu rozporuplne na mňa pôsobí Hwang Jung-Min, celkovo ho mám rád, ale som od neho zvyknutý na dobrosrdečné postavy, takže ako krutý mafiánsky šéf mi moc nesedel, ale aj tak som si zvykol. A poteší aj plno známych tvárí vo vedľajších úlohách. Réžia a technická stránka sú perfektné, vizuál, napätie, prístup k postavám, kľudne sa to dá označiť za žánrovú špičku. Takže kvôli tej trochu slabšej, ale aj tak stále dobrej prvej polovici nemôžem dať plné hodnotenie, ale aj tak som veľmi spokojný, druhá polovica je pre podľa mňa absolútny vrchol mafiánskeho žánru. 81%(23.7.2013)

Korejci mě začínají vážně překvapovat. Vřele doporučuji !(15.1.2014)

Jako hlavní večerní film jsem si zvolil asijskou gangsterku. Má očekávání byla střední. A proto mi vyletěl mozek z hlavy, obrazně, samozřejmě, ač je to k tématu docela příhodné. Korejci umí! Naprosto parádní příběh, skvěle koncipovaná zápletka a velmi příjemně plynoucí děj. Herecké výkony jsou špičkové, a stejně jako herci tak jsou skvělé i jejich charaktery. Morální šeď je tu hustější než Rákosníčkova mlha, akce naprosto direktivní a efektní, úroveň brutality, černého humoru a komických prvků krásně vybalancován. Tenhle žánr mám moc rád, ač Hollywood poslední dobou nabízí buď naprosté banálnosti či naopak absolutní temnotu duše. Evropa se zase snaží být až moc inovativní, kreativní či prostě jiná, a to je risk který se povede minimálně jednou z deseti pokusů, ne li hůře. Ale New World je opravdu nový svět. A já se cítil jako člověk, co má rád saláty všeho druhu, ale v práci na svačinu koupí v kantýně jen vlašák, šopák a pak takový ten absolutní zeleninový mix, kde je více druhů zeleniny, než by bylo slušné. A najednou si dá pořádný Caesar. Ta svěží, lehká, nová chuť, co vás nutí pokračovat a s posledním soustem vás mrzí, že už je dojedeno. To je New World mezi gangsterkami. Doporučuje deset z deseti přeživších gangsterů.(11.12.2015)