24 hodin

Ukázka z filmu
USA, (2001–2010), 140 h 48 min (Minutáž: 44 min)

Hudba:

Sean Callery

Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard, Elisha Cuthbert, James Morrison, Sarah Clarke, Leslie Hope, Sarah Wynter, Xander Berkeley (více)

Série(8) / Epizody(192)

Seriál 24 hodin se odehrává v reálném čase jednoho dne. Každá epizoda pokrývá časový úsek jedné hodiny, takže se celý příběh, rozdělený do čtyřiadvaceti dílů, odehraje během jednoho jediného dne. Za tuto dobu se protiteroristický agent Jack Bauer z losangeleského Protiteroristického oddělení (PTO, angl. CTU - Counter Terrorist Unit) vždy snaží předejít nějaké katastrofě s globálními politickými následky, osvobodit rukojmí a zachránit své nejbližší. (oficiální text distributora)

Ukázka z filmu

Gemini

Rodiče mě odmalička učili, že lhát se nemá. To sice není tak úplně pravda, jak každý časem zjistí, ale klamavá reklama je sprostá a je to lež jako věž, a real time v tomhle seriálu je přesně ten případ. Jenže i kdybych se na hlavu postavil, Elishu Cuthbert (která by se měla držet toho co hrála v Sexbombě Od Vedle i ve skutečnosti) nesnášel desetkrát víc než ve skutečnosti, zvracel z těch vychytaných triků jako hrdinská výprava deset minut po zástavě srdce a podobně, stejně bych si neobhájil, kdybych 24 Hodinám vpálil míň než těch 60%. Pro mě je to jen další seriál z mnoha, a nic na tom nezmění rozrámečkování obrazu, odtikávání vteřin s dunivým zvukem připomínajícím tlučení náhrobními kameny o sebe, ani ten Kiefer Sutherland, pro kterého je tenhle seriál dobrou terapií, když už ničím jiným. Zkrátka nejsem jedním z oslovených. BTW černošský prezident USA? Mezi žánry chybí SCI-FI :P Psáno dávno předtím, než senátor Obama vyrazil směr Bílý Dům;) Tak - to byla pravda v roce 2005, kdy jsem měl za sebou první dvě série v podání TV Nova. O deset let později, když už bylo jasné, že se osudy Jacka Bauera definitivně (možná s malým producentským otazníkem;)) uzavřely, a kdy mě určité osoby, jejichž názorům věřím, přesvědčily, že se 24 Hodin změnilo v cosi jiného a zaslouží si v podstatě status historického milníku, jsem se rozhodl, že si to dám hezky všechno a tentokrát po mém. A světe div se, redukce času jednotlivých dílů na bezreklamových 40 minut (42 včetně rekapitulace dosud viděného;)) a nasázení jednoho dílu za druhý v rychlém sledu tomu skutečně dost výrazně pomohly. Dodatečně budiž veleben český dabing, který dokáže člověka přesvědčit, že i taková sušinka schopná přivodit si úraz při jakémkoliv natáčení, jako je Ivan Trojan, může dát hlas nezničitelnému bijci jako je Jack Bauer. Ale k tomu celkovému hodnocení - s odstupem je potřeba říct, že 24 Hodin je neopakovatelný produkt své doby, protože na televizní obrazovky nakráčel pár měsíců po jedenáctém září, a svým do té doby nevídaným stylem do značné míry redefinoval akční žánr (aspoň na poli televizních seriálů). Pomiňme, že všechno to "analyzování", které zabírá většinu řečí v centrále, je na úrovni vědeckých postupů v CSI Las Vegas:) Největšími devizami seriálu jsou jednoznačně svižná akce, práce s postavami a nečekané odbočky a rozuzlení, dnes srovnatelné třeba s Hrou O Trůny. Bohužel "dějově" je to o hodně slabší. Když vezmu první sérii, tak existence dějové linky s Jackovou rodinou má logiku, ale její ustavičné zašmodrchávání je skoro k smíchu (a je to nejznatelnější doklad toho, že studio raději na úvod počítalo jen s natočením třinácti dílů). Ve druhé sérii je to ještě o několik řádů horší, protože to má smysl naprosto nulový, a protože způsob uvažování Kim Bauerové a její putování krutým světem a divočinou (něco jako epizoda z Twin Peaks included:)) je k smíchu naprosto bez debat. Ale zase to zachraňují nečekaný George Mason, mravně silný prezident Palmer a dokonale chameleónská Sherry Palmerová. A sráží ke dnu Jackův instaheal po zástavě srdce a podobné "legrácky". A hodně hodně hodně zvedá nahoru poslední scéna... na kterou se ve třetí sérii vůbec nenavázalo:P Ale to je ten menší problém, protože u třetí série se scénáristi vybodli hned zkraje na jakoukoliv logiku, a s neztenčenou silou se tohoto svého přístupu drželi až do jejího úplného konce (kde sakra Jack vzal ten virus, proč by mu Salazarovi byť jen na sekundu věřili, jak dokázal Saunders zpunktovat takovou megaakci aniž by o to PTO aspoň jen zavadilo, jak chemik dokázal zredukovat inkubační dobu na čtvrtinu a zvýšit mortalitu na 100%, co měla vůbec znamenat ta téměř komediální linka s Palmerovým bratrem a "osudovými ženami", atd. atd.). Ale zase - akcie výrazně zvedal Chapelle, bratři v koksu, a především sám Jack, který toho měl viditelně dost, a začínala se ukazovat "temná strana jeho Síly". Pokud jde o čtvrtou sérii, ta se kromě působivého vykreslení fanatických džihádistů a představení několika povedených postav (jako Dina Arazová nebo Edgar Stiles a především jeho matka) poněkud přenastavila, když v jen o něco maličko méně neuvěřitelném scénáři než u třetí série využila model řetězce "menších" hrozeb namísto jedné, respektive dvou. Celkově to prospělo tempu, ale nemělo to tu správnou sílu, protože na jednotlivé kličky a zákruty (a že jich bylo) už prostě nezbýval čas. A ještě jedna věc - změnili se někteří dabéři (Tony Almeida už nemluví jako Jiří Langmajer) a o několik tříd se zhoršila kvalita překladu. () (méně) (více)

Satan

Jsou 3 způsoby smrti teroristy. První dva jsou Jack Bauer a třetí je infarkt, když zjistí, že k nim Jack Bauer jede. || Kdyby Jack Bauer byl v místnosti s Hitlerem, Stalinem a Ninou a mel v pistoli 2 náboje tak střelí Ninu. Dvakrát. || Profesor Charles z X - menů se jednou pokusil přečíst Jackovu mysl. Od té doby sedí na vozíku. || Když Kim ztratila panenství, Jack ho našel a vrátil ho zpátky. || Kdyby byl Jack gay, jmenoval by se Chuck Norris. || Jack hrál ruskou ruletu s plně nabitou zbraní a vyhrál. || Jackova rodina mu jednou udělala na narozeniny překvapení. Jednou. || Dr. House jednou řekl, že je lepší než Jack. Od té doby nosí hůl. || Jack byl na Marsu, proto tam není žádný život. || Jack měl sex se ženou po telefonu a ona otěhotněla! 24 hodin - seriál, který se mnohými označuje za jednoho z prvních zástupců moderní americké seriálové tvorby. Časové omezení seriálu je vítaným zpestřením a i když je to postupem času značně vyumělkovaná a vykonstruovaná záležitost, ty oči od obrazovky zkrátka nelze odtrhnout. Jack Bauer, kolem něhož se celý seriál točí a je jeho ústřední postavou, je totiž übermacho numero uno, lidský terminátor, kurevsky nasraný agent, kterého nic a nikdo nezastaví, aby splnil svůj primární úkol. Pokud máte v plánu dívat se od začátku, buďte trpěliví. První série je pouze lehký nadprůměr, který obsahuje značnou dávku klišé, ale s každou řadou přichází nová hrozba, nové zvraty, nová úmrtí...Pro leckoho nudný koncept s jasnou pointou již od začátku, pro mě zatraceně dobře natočený akční high-tech thriller, jejiž chyby nejsou na ráně díky charismatu Kiefera Sutherlanda a ďábelskému tempu jednotlivých dílů. V tomto směru je totiž nesmírně důležitý jakýsi nadhled či benevolence, protože jednak seriál z původního časového vyhraničení trochu vybočuje (každý díl má asi všehovšudy 40 minut) a na druhou stranu si tvůrci časovým omezením tak trochu podkopli nohy (ti větší skeptici zkrátka nepřekousnou, že v každém díle je posledních deset minut těch nejzajímavějších a posledních sekund šokantních kvůli cliffhangeru a každá řada má pár vedlejších dějových linek, aby se zkrátka seriál natáhnul na oněch 24 hodin, ale já se mezi ně neřadím). Nad tímto vším, stejně jako nad faktem, že být v neustálé akci a psychickém vypětí celý den je prostě zhola nemožné, se je potřeba povznést. Jestli tohle uděláte, nebudete toho litovat a budete se oblizovat nad všemi těmi zvraty a vypjatými situacemi stejně jako já. P.S.: Kieferův pláč a gesto zmaru je snad to nejdojemnější, co jsem kdy viděl. Asi jsem slaboch, vždycky se rozpláču s ním. K aktuálně dosledované osmé sérii (bacha - SPOILERY!): Ploché vysvětlení, situace, zvraty a charaktery už nejsou tak markantní, jako v sedmičce, ale stále tu nějaká pachuť v ústech zůstala. Každopádně od popravy Hassana nabrala poslední řada neskutečný drajv podobný dílům někde z 3-4 let zpátky. Čili posledních 10 dílů určitě patřilo k těm lepším, co jsme v seriálu viděli. Z Jacka se nám stává uprchlík a vyhnanec...do puntíku tak dotáhnul svou postavu definovanou jakožto tragického hrdinu. V této chvíli nevím, zda-li se hodí nějaké pokračování v podobě filmu. Možná za pár let, uvidíme. 1. série = 85% | 2. série = 90% | 3. série = 90% | 4. série = 95% | 5. série = 100% | 6. série = 85% | 7. série = 70% | 8. série = 80% () (méně) (více)

Spooner

Pozor vyskytují se SPOILERY!! 1. SÉRIE: Po dlouhé době seriál,který mě opravdu zaujal. Vynikající atmosféra,herecké výkony a dějové zvraty,které byly většinou šokující. Seriál nasadil hned na začátku zběsilé tempo a tomu vydrželo až do konce. Poslední díl byl sám o sobě vynikající a takovou menší třesničkou na dortu. 90% 2. SÉRIE : Úspěch 1. série byl velký, a proto na sebe nenechala 2. řada dlouho čekat. A jako každé pokračování i sem se přidalo více akce a více zvratů. Ty už ovšem v této sérii nebyly tak šokující a většinou se daly čekat. Herecké výkony taky nebyly zdaleka vyrovnané jako v 1. sérii. Někdo hrál stejně dobře ( Sutherland, Bernard),jiní už mi začali pít krev(bohužel Elisha). 2. série chtěla být akčnější,napínavější, no prostě lepší,ale dle mého se jí to moc nevyvedlo. Pro mě nejslabší série 70% 3. SÉRIE : Už jsem si myslel,že 24 dochází dech,ale to jsem se pletl a tato série mě opravdu odzbrojila. Objevilo se zde několik nových zajímavých postav (Chase, Wayne) a atmosféra se dala opět krájet. Zvraty byly opět překvapivé a některé scény opravdu mrazivé (odchod Ryana,Sherry a Niny).Slabší postavy ustoupily do pozadí(Kim) a silnější do popředí (Tony a Michele),no prostě mě tato série dostala stejně jako 1. a vlastně ještě víc. K tomu všemu si ještě můžeme připočíst vynikající konec,který mohl tuto sérii definitivně ukončit. 100% 4. SÉRIE: Seriál je čím dál akčnější a zde se mu to narozdíl od 2.řady již začíná dařit. Konec 3. série byl vcelku uzavřený a proto muselo nastoupit velké množství nových postav, z nichž bylo jen minimum zajímavých (Edgar,Curtis,rodina Araz+vynikající záporák Marwan). To je ovšem snad jediná vetší výtka, kterou bych k této sérii měl. Seriál má totiž od začátku tempo a stále si drží svou nezaměnitelnou atmosféru (i když od jedničky se nějaký o nějaký ten kus dál dostala). Některé epizody byly téměř bezchybné (epizoda v továrně a přepadení konzulátu). Ke konci už sice trochu dech ztrácela, ale i tak to byl další povedený kousek do této již vynikající série 90% 5.SÉRIE: 24 se definitivně proměnila v nářezovou akční jízdu a já nestačim zírat! Zvraty v dějích přijdou již od prvního dílu a zvednou ze židle nejednoho fanouška seriálu. Akce je vynikající. Jack se vrací ve velkém stylu a dokazuje, že má stále čím překvapovat.Děj a hlavní teroristické hrozby jsou už vlastně takovým smícháním předchozích řad, ale komu to vadí, když je to natočeno tak výborně.Pro mě jednoznačný důkaz toho, že na tento seriál prostě nikdo nemá a že Jack je prostě génius!! 90% a už slintám a čekám na 6. sérii. 6. SÉRIE: Tak na tento bombastický začátek nestačil ani vynikající začátek 5. dne. Teroristé plní své hrozby, mrtví se počítají na deseti tisíce,výslech Jackova bratra a později i atentát na prezidenta. Začátek byl prostě bomba a vypadalo to na bezkonkurenčně nejlepší sezónu. Pak se to ale zhoršilo. Děj se začal krapet natahovat, akce nebyla už tak strhující, tempo bylo pomalé.Ke konci se to naštěstí už zase začalo zlepšovat, i když si myslím že linie Jack vs. Cheng a Philip mohla být ještě trochu lepší, stejně jako finále. Naštěstí jsou zde ale herci a nové postavy, které zachraňují co se dá. Kiefera zmiňovat snad ani nemusím, ale z nových postav bych rád vyzdvihnul Petera MacNicola a Powerse Boothe. Taky mě potěšila postava Mikea Doylea, kterej by mohl být náhradou za Tonyho Almeidu. Nakonec to tedy není nejlepší série, ale "jenom" další výborná v řadě. 80% 7. série: 80% 8. série: Hlavně za velmi důstojné zakončení celého seriálu 85% () (méně) (více)

T2

___24: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $48,725,520 //počet predaných kusov 1,228,448 ║ ___24: 6.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $44,340,947 //počet predaných kusov 1,177,351 ║ ___24: 7.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $21,352,884 //počet predaných kusov 697,715 ║ ___24: 8.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $17,108,471 //počet predaných kusov 450,360 ()

StarsFan

"Právě teď teroristé plánují atentát na prezidentského kandidáta. Má dcera zmizela a lidé, se kterými pracuji, v tom všem možná mají prsty. Jsem federální agent Jack Bauer. Dnešek bude nejdelším dnem v mém životě." Těžko vyjádřit náklonnost, kterou chovám k tomuto seriálu. To už není jen počáteční zamilovanost do něčeho nového, je to sedmiletý vztah, kdy si stále opakovaně přiznávám, že Dvacet čtyřka není jen "bez jakýchkoli pochyb s obrovským náskokem dvaceti koňských délek daleko nejlepší AKČNÍ seriál v historii", jak napsal můj oblíbenec jahol, ani "nejlepší seriál posledních let", jak to vidí Tom Hardy, ani "nejlepší americký seriál všech dob", jak ho popisuje Woody. Čtyřiadvacítka pro mě ztělesňuje nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděla, nehledě na žánr, dobu natočení či místo původu. Samozřejmě, jsou tu jistá zakolísání, doba, kdy si říkám, jestli ho přece jen hodně nepřeceňuju, jenže pak se dostanu k další řadě, během týdne ji zkouknu celou a veškeré pochybnosti se rozplynou. Jak ale tvrdil i Sókrates, s odpovědí vyvstávají nové otázky, a tak tu sedím, píšu tento komentář a přemýšlím, proč se seriál u nás dočkal tak vlažného přijetí (72%), zatímco všechny ostatní dramatické série, které by bez jeho úspěchu na druhé straně Atlantiku pravděpodobně nevznikly, v ČR vyvolávají nadšení. Jinde ve světě je tomu obráceně, na IMDb má Čtyřiadvacítka se svými 8.9/10 hodně silnou pozici. Proč tomu tak je? Těžko říct. Snad se někteří Češi neztotožňují s myšlenkou patriotismu, kterým je tento seriál až po okraj naplněn. Snad některým vadí, že každý díl netrvá hodinu, jak bylo inzerováno, ale vždy několik minut přeskočí. Nebo se snad prostě nedokážeme smířit s tím, že hlavní hrdina svými schopnostmi předčí i zásahové komando. Přitom v žádném jiném dramatickém seriálu není vtlačeno tolik emocí jako právě ve 24 a málokterý hlavní hrdina tolik působí jako docela obyčejný člověk s pocity. Stejně tak tam, kde většinou scénaristé trpí nejistotou o budoucím vývoji děje, právě Dvacet čtyřka boduje. Neznám snad žádný jiný seriál, kde by první řada ovlivňovala třetí, minoritní zápletka ve čtvrté určila konec páté a děj páté byl ještě rozšířen o nové podrobnosti v sérii šesté. Tvůrci mají prostě zatraceně dobře promyšleno, co přijde, navíc dokáží do postav reflektovat i to, co už se odehrálo, takže pokud byl Jack Bauer jistou dobu mučen, je velká pravděpodobnost, že o několik dílů později nebude schopen podobnými praktikami vyslýchat podezřelé. Damn it! Tento komentář už je teď sakra dlouhý, tak to nebudu ještě protahovat, a jen budu doufat, že výbornou kameru, střih, režii, hudbu a herecké výkony zmíní ve svých komentářích jiní. Ačkoliv jednu poznámku na závěr si neodpustím. Zatímco komunita na ČSFD vyzdvihuje hlavně temnou pátou sérii (pravda, zabít polovinu hlavních postav v prvních 30 minutách prvního z čtyřiadvaceti dílů a ještě se nelítostně obout do politiky USA je odvážné), já budu navždy nejvíc milovat komorní první sezónu, kdy na Jackovi nezávisely osudy lidí na celém západním pobřeží USA, ale "jen" život jednoho amerického senátora. Je vysoce pravděpodobné, že jsem silně neobjektivní a jen mě k této řadě poutá jakási nostalgie, která mi zatemňuje úsudek, nemůžu ale zapomenout, jak revoluční mi tehdy přišla, a závěr posledního dilu mi v hlavně doznívá ještě po letech (ony konce sérií jsou u Dvacet čtyřky všeobecně velmi povedené). Na druhou stranu jen nostalgie to asi nebude, nedávno jsem se dostala k první řadě znovu, shlédla několik prostředních dílů a skákala jsem nadšením. Z toho, jaké emoce dokázali scénáristé vystřískat z obyčejné scény, kde Jack zachraňuje svou rodinu. Z toho, jak vynalézavý hlavní hrdina musel být, aby porazil byť jediného nepřítele. A nakonec i z toho, že každých deset minut nepřišel další zvrat. A tak, ačkoliv si uvědomuju, že je publikum hladové a chce stále zběsilejší tempo a více mrtvých, by mi vůbec nevadilo, kdyby se seriál zase jednou vrátil do těch starých kolejí s jediným zrádcem a zdánlivě jednoduchým úkolem. "Jsi prokletý, Jacku. Všechno, čeho se jen dotkneš, končí smrtí." 1. řada 120% | 2. řada 90% | 3. řada 95% | 4. řada 90% | 5. řada 110% | 6. řada 80% | 7. řada 75% | 8. řada 100% Epilog 4. června 2010: Omlouvám se, pokud následující text bude jen snůška keců, ale tak sentimentálně jako po skončení posledního dílu poslední řady jsem se snad nikdy necítila. S Jackem jsem strávila nějakých osm let života a víc než 8 x 24 hodin, jelikož nejednu epizodu jsem si s radostí zopakovala. A teď bych si nejradši dala osmidenní maraton, protože vývoj, kterým tato série prošla, je strhující. Když začala jít po páté sezóně kvalita lehce z kopce, bála jsem se, že Jack neodejde na vrcholu, a první polovina osmé řady tomu bohužel napovídala. Šestnáctý díl mě ale vykolejil, sedmnáctý emočně roztřískal a při pozpátku odbíjejích hodinách dílu čtyřiadvacátého jsem už měla slzy v očích. Děkuju celému týmu, který na tomto seriálu pracoval, a děkuju Kieferu Sutherlandovi za přivedení Jacka Bauera k životu. Byla to krásná doba. () (méně) (více)

• Všichni herci mají smluvně určeno, že si musí stříhat každých 5 dní vlasy. (CrypzzXD)
  • Hodiny signalizující začátek a konec reklamní přestávky a konec epizody vydávají tóny C a D. Několikrát jsou však použiny "tiché" hodiny, zejména po smrti důležitých postav. (L_O_U_S)
  • Dokončení jedné sezóny seriálu, včetně pre- a post-produkčích prací trvá deset a půl měsíce. (3DD!3)

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Tvůrci zvažují oživení seriálu 24 hodin

Tvůrci zvažují oživení seriálu 24 hodin

09.09.2021

Tento týden se objevily zprávy, že producenti, televize Fox a zřejmě i Kiefer Sutherland jednají o možnosti oživení dnes již kultovního akčního seriálu 24 hodin. Veškerá jednání jsou údajně teprve v… (více)

Sutherland a noví Hráči se smrtí

Sutherland a noví Hráči se smrtí

09.07.2016

Jack Bauer konečně ve filmu?

Jack Bauer konečně ve filmu?

02.09.2014

O filmovém pokračování seriálu 24 hodin se mluví řadu let. Hodně se o něm spekulovalo především po osmé sérii, která v roce 2010 seriál zakončila, nakonec se ale nikdy nedostal z plánovacích fází.… (více)