Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

maseer2

od téhle boxerské klasiky, ve které paradoxně nejde v první řadě o box, jsem možná čekal ještě o něco víc, ale přesto jsem relativně spokojen.. právě skutečnost, že nejde o typicky natočený životopisný sportovní film, ve kterém divák přirozeně fandí hlavnímu hrdinovi, ale o film natočený spíše stylem jakéhosi zmapování života dosti natvrdlého, labilního a nesympatického člověka, jemuž se tak trochu mimochodem poštěstilo být profesionálním boxerem, mi tak nějak bránila v tom, abych si snímek mohl naplno vychutnat.. slabší 4* ()

Tommassi3

"Mám malý ruce.. Jak nějaká malá holka.." - "Ale to já taky !! No a ??" ;) Ruce měl jak malá holka a choval se jak malej Tyson.. Ale boxoval skvěle.. Další skvostný Scorsesse !! ()

bouncer

V Americe vznikla spousta boxerských filmů, spousta jich byla skvěle hodnocena a některé jsou ověšeny Oscary jako vánoční stromečky...ale ten nejlepší ze všech vyšel docela naprázdno. No nic, ale líbat nohy Scorsesemu můžu i tak. ()

erl

Tak to je paráda! Kam se hrabe Rocky ! Nejlepší film z prostředí boxu a zasloužený oscar pro De Nira. ()

Hwaelos

Marty je dlouhodobě můj nejoblíbenější režirsér. Přesto nepřestávám vycházet z údivu pokaždé, když se dívám na další jeho film. A uznávám, Zuřícího býka odkládám už zbytečně dlouho (ale který cinefil nemá neustále nějaké zásadní snímky z historie, které pořád neviděl?). Tentokrát mě Scorsese dostal především tím, jak neamericky působí. Jasně, Taxikář taky není úplně mainstreamová hollywoodská klasika, ale tohle... Tohle prostě vypadá jako produkt Francouzské nové vlny. A vůbec nejde o černobílý materiál a kontrastní svícení, ale především o způsob nakládání s příběhem. V základu stojí životopisný příběh, ale Scorsese se víc než na podání nejzásadnějších milníků LaMottova života soustředí na vykreslení jeho charakteru - a vypomáhá si přitom drobnými scénkami ze života a bezobsažnými dialogy. (Když už je o tom řeč: všimněte si, že jak v Zuřícím býkovi, tak i v mnoha filmech Nouvelle Vogue je realističnost dialogů vlastně iluzorní. Postavy sice používají hovorový jazyk, ale vypadají jakoby nikdy neměly o čem mluvit, protože neustále pronášejí repetetivní a vyprázdněné repliky. Ilustrativním příkladem jsou scény, v níž se LaMotta snaží sbalit Vicky a za celých pět minut prakticky neřekne nic, co byste dokázali převyprávět někomu jinému. To není ani přinejmenším kritika - jen mě zaujalo, že právě tak na mě působily dialogy u raného Goddarda, Rohmera, Mockyho či Demyho. Ve Francii jsem to přisuzoval herecké improvizaci - a přemýšlím, jestli Scorsese svoje herce vedl k témuž.) Režisérova evropská inspirace je ale patrná i v záběrování a střihu - ať už jde o vstřižené uvozující plakáty na různé akce, snímání detailů, vynechávání framů či práci s úhly kamery (v dialozích například často kamera snímá tvář herce přes rameno jeho partnera). Když to shrnu: Scorsese působí už zde jako absolutní a poučený suverén, který každý záběr precizně promýšlí a využívá všechny možnosti média. Právě tak je ale potřeba vyzdvihnout výkon herců. Pesciho rejstřík mě překvapil, ale od De Nira to byl myslím životní výkon - rozhodně nejlepší, který jsem měl doposud možnost vidět. Obdivuju nejen onu fyzickou transformaci, kterou musel podstoupit, ale právě tak práci s řečí, gesty a s emocí. A ještě o jednu věc se musím podělit: scény z ringu jsou asi nejlepším ztvárněním boxu na plátně vůbec. Box je sport, který se na plátno těžko přenáší, což snadno zjistí kdokoli, kdo se podívá na jeden reálný zápas. Box je na rozdíl od tvrdých kontaktních bojových sportů spíše mixem strategických šachů a opotřebovávací taktiky. To že údery bolí, je na kameře málokdy vidět. A stejně jako Rocky, ani Zuřící býk v tom není realistický. Co ale Scorsese a Chapman dokázali, je, že přenesli na diváka ono fyzično: bolest, únavu a emoci. ()

Johny_fork

Nikdo neumí vyprávět příběhy jako Martin Scorsese, tento, boxérský, plyne citlivě, přirozeným tempem, ani jsem se nestačil podívat na hodinky a zestárl jsem se zuřícím býkem o dvacet let, De Niro jednoznačně v životní roli, perfektní hudební doprovod a i záběry z ringu působí fantasticky. ()

Luciana

"I remember those cheers, they still ring in my ears, and for years they remain in my thoughts, 'cause one night, I took off my robe, and what'd I do? I forgot to wear shorts. I recall every fall, every hook, every jab, the worst way a guy can get rid of his flab, as you know, my life wasn't drab. Though I'd much... Though I'd rather hear you cheer when you delve Though I'd rather hear you cheer when I delve into Shakespeare... "A horse! A horse! My kingdom for a horse! " I haven't had a winner in six months. And though I'm no Olivier, I would much rather...And though I'm no Olivier, if he fought Sugar Ray, he would say that the thing ain't the ring, it's the play. So, give me a stage where this bull here can rage, and though I can fight, I'd much rather recite. That's entertainment. That's entertainment....." ()

adamo_znk

Nádhera .. prostě nádhera !!! Dechberoucí režie, kamera, DeNiro s Pescim, hudba, prostě všechno ! "You didn't get me down, Ray ... you didn't get me down ....!" ()

JayZak

Nenapadá mě výstižnější sousloví, než filmový "koncert". Výtečná režie Martina Scorseseho se pojí s geniálním Robertem De Nirem v příběhu o vzestupu a pádu boxera Jakea LaMotty. Na Jakea se ovšem většinu filmu nedíváme jako na sportovce, ale spíše jako na člověka a jsme tak svědky všech jeho světlých i temných stránek, jeho počátečních vítězství a následných proher i jak se z nich snaží dostat. Za zmínku stojí i výborný výkon Joe Pesciho v roli Jakeova bratra a Cathy Moriarty v roli Jakeovy manželky. Můj nejoblíbenější film od Scorseseho a jeden z mých nejoblíbenějších filmů celkově. ()

JohnCZ

Výborně nasnímaný a výborně zahraný film. De Niro tyhle role arogantních egoistických kreténů fakt uměl a jeho postupná proměna je dost obdivuhodná. Film je o boxu oproti Rockymu opravdu jen minimálně. Je to spíše podrobný portrét člověka, kterého vlastní nabubřelé a zároveň křehoučké ego poslalo až na samotné dno. Okem dnešní doby film obstojí, přeci jen je to Scorsese, který má vždycky co říct a ani filmařsky to nepůsobí po ohromujících 40 letech nikterak zastarale. Osobně mě akorát docela rozčilovala místy přílišná uřvanost a patriarchální chování k ženám. Děj se točí okolo temperamentního itala, ze kterého se posléze vyklube sebestředný kretén, který nejde pro facku daleko. K tomu příběhu, hlavní postavě a vlastně obecně tehdejší době to hádám patří, ale úplně dobře se díky tomu na to nekoukalo. ()

svik

Nejhezčí záběr filmu se skrývá v posledním zápase, kde byl skvěle postaven do kontrastu světla a stínu La Mottův protihráč. I když film se motal okolo boxerského ringu, docela dost jsme nahlédli do osudů našich filmových hrdinů. Za veliké plus můžeme považovat krátké sestřihy zápasů, žádné zbytečné natahování filmu nesmyslným bušením do soupeřovy hlavy. Skvělé záběry, skvělé kontrasty, v celku zajímavý scénář. De Niro neměl vůbec natáčení lehké, zhubnout, potom zase přibrat 20 kilo. Místo krve čokoláda. Pro spestření Scorsese vložil část bazevného filmu což bylo jistě ku prospěchu věci. Příběh měl zajímavý spád ..první vyhrál pás, potom si ho nechal vzít, potom seknul s boxem, koupil si klub a nakonec skončil jako podřadný bavič. Zjímavé bylo také, že film velice rychle utíkal, než sem se nadál byl konec, tomu říkám paráda. Zjímavé že dvojku De Niro a Joe Pesci si Scorsese obsadil i do Casina kde si vzájmné bouchčské role vyměnili. ()

villon17

Po tom, co sem viděla jako prvního Rockyho, mě LaMotta trochu zklamal. Právě proto sem se sama sebe ptala, jestli dát tomuhle 4 nebo 5, ale sem prostě moc hodná no:) Ne jako samozřejmě sem to sledovala se zájmem, napětim, očekávánim, zkrátka všim, s čim to ráda sleduju, ale můj lehce negativní postoj asi pramení z LaMottovy povahy. Když ho teda srovnám s tim Rockym...Rocky byl prosťáček, uměl boxovat, neustále se snažil, trénoval a nikdy nebyl ošklivej na svoji manželku. To LaMotta si věřil, jakej je mistr světa, ženy bil, ničeho si nevážil, ve společnosti se přetvařoval, a tak sem ho neměla ráda. ()

corpsy

Asi najlepší športový film všetkých čias. A čo je úžasné, o šport tu ani v podstate nejde. Strhujúce a naturalistické dielo o dosť pohnutom živote Jakea LaMottu, ktoré si zaslúžilo Oscara oveľa viac ako priemerný OBYČAJNÝ ĽUDIA Roberta Redforda. A každá scéna s De Nirom a Pescim je jedinečná. ()

Marek1991

Robert De Niro to zahral ozaj dobre, toho frajera, čo skončil nie veľmi šťastne. Film je dosť umelecký, po režisérskej stránke výborný, akurát ten pád nemá nejaké výrazné momenty, proste zlyhanie od zlyhania ako keď pomaly zotierate maslo, možno je to dobre, to už je na každého uvážení. Svojim spôsobom je to opak od filmu Druhá šanca. Neviem, možno mi tu chýbala nejaká lepšia hudba, no som rád za také prvky ako spomenutie toho, čo bolo akým zápasom, že jeho život bol zobratý tentokrát skôr chronologiky, aj keď toho mohlo byť viac čo do obsahu, na dĺžku podľa mňa fajn. ()

DDT

Scorsesemu se povedl přesný a tvrdý úder divákovi rovnou "do čumáku". Vlastně se tomuhle filmu nedá vytknout nic. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že "Býka" už nějak nemusím vidět víckrát..... Mimochodem, všechny Scorseseho filmy, které natočil po "Býkovi", mi přijdou jako jeho La Motta na konci kariéry - ztučnělé a bez důrazu. ()

curunir

,,DAJTE MI JAVISKO, KDE BY MOHOL TENTO BÝK ZÚRIŤ." __ Neopakovateľní zážitok. Asi najlepší boxerský film a tiež jeden zo Scorseseho najlepších. Scorsese chápe box ako metaforu o prežitie a zachytáva príbeh Jakea LaMotty, ktorému sa vinou jeho nejednoduchej a agresívnej povahy vymiká z rúk kariéra aj osobní život a svoju zúrivosť si vybíja na ľudoch, ktorých najviac miluje. Film umocňuje jeho čiernobiele spracovanie, skvelý De Nirou výkon ocenený Oscarom (i keď v ten rok by som uprednostnil Johna Hurta) a tiež výborný oscarový strih. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

23.08.2017

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)