Před pěti lety Superman odešel ze Země, aby ve vesmíru hledal ztracené pozůstatky planety Krypton. Během jeho nepřítomnosti byl z vězení propuštěn zločinec Lex Luthor, který se oženil se starou bohatou vdovou, aby po její smrti získal majetek astronomické hodnoty. Jeho životní žena Lois Lane získala Pulitzerovu cenu za článek Proč svět nepotřebuje Supermana. Lex nachází na své expedici do Arktidy Pevnost samoty a ukradne tam krystaly, aby je použil pro experiment, který způsobí výpadek proudu na východním pobřeží. Poruchy vyřadí i probíhající test nového raketoplánu. Jeho motory se zažehnou, ale nedojde k oddělení od nosného stroje, ve kterém pokus sledují i novináři, mezi nimiž je i Lois Zcela jistě by došlo ke katastrofě a ztráty na životech by šly do tisíců, ale Superman včas zasáhne a všechny zachrání. Svět je jeho návratem nadšen, on ale trpí tím, že jeho Lois má snoubence Richarda a k tomu pětiletého syna Jasona. (TV Nova)

simply

Jediné plus tohot filmu je Kevin Spacey jako Lex Luthor, který je nepřekonatelný. Zbytek filmu je takový slušný průměr s hodně přetaženou stopáží. ()

aLPaC

Poslední z filmů o Supermanovi, který jsem neviděl. Vím, že před 15 lety, když měl snímek premiéru mě recenze i další věci nezaujaly, tak jsem ho vynechal. A to vlastně až do dnes. A po shlédnutí musím říci, že nelituju. Za zmínku stojí snad jen vynikající hudba Johna Williamse z původního Supermana (mimochodem též dost průměrný film), která se objevuje i zde. Z herců mě nikdo nijak zvlášť neuchvátil (ani Kevin Spacey), ale musím říci, že ani nezklamal. Bohužel se tento Superman více zaměřuje na romantickou linii, což mi moc nesedlo. Jo a nechápu, za co byl utracen ten obří rozpočet. ()

Fajla

Nové tisíciletí je ve znamení filmových návratů. Filmová studia se očividně snaží oprášit všechny jejich doposud úspěšné trade marky, aby z nich vymáčkly ještě něco té zelené dolarové šťávy. U některých se návraty vskutku povedly (Batman Begins) a u některých spíš ne. A to se týká právě Supermana. Od halvního komiksového hrdiny nakladatelství DC Comics bych čekal něco víc než předlouhou stopáž, která nenabídne skoro žádnou akci. Jedna hvězdička za herecké obsazení, které se opravdu povedlo a hlavně Kevin Spacey byl jako Lex Luthor výborný. Další hvězdička i za to málo akce, co tam bylo, hlavně za nápaditou záchranu letadla. A poslední hvezdičku dávám za návrat jednoho z nejsignifikantnějších hudebních motivů stříbrného plátna. Možná jsem moc krutý, ale s přihlédnutím k astronomickému rozpočtu a k jiným současným komiksovým filmům si Superman Returns víc než 3 hvězdičky nezaslouží. Brian Singer bohužel své první dva X-Meny nepřekonal. Snad mi Valkýrou trochu spraví chuť. (65%) ()

Strike

Měl jsem z tohodle filmu strach po některých recenzích, ale naštěstí vše dobře dopadlo. Příběh je dost promyšlen, i pro další díl, efekty jsou skvělé a herecké výkony taky dobré. Kevina Spacyho nemá cenu komentovat, je výtečný, ale kdo opravdu zaujme je Brandon Routh. Myslím, že jeho obsazení byla opravdu skvělá volba. Singer asi má prostě dobrou ruku, po Jackmanovi další neznámý herec, který má velmi světlou budoucnost před sebou. Kate Bosworth...je pěkná, ale jinak nevím... Možná mě znechutila jak je její role napsaná - holt nemám rád horlivé reportérky, které se tváří , že sežraly všechnu moudrost ( i proto hate zpravodajský, hlavně reportérský tým ČT). Jo potěšila taky Peta Wilson!!!. Co mě zarazilo bylo dost křesťanský nádech závěru filmu - vzkříšení Supermana a kecy typu ,,otec jako syn, syn jako otec" WTF???? Trochu mě také zklamala hudby. Hlavní motiv je stále geniální, ale jinak nič moč. Ale jinak nadmíru spokojen, ale stejně mezi komiksárnama letos Xmeni3 vedou!!! ()

Laku

Myslím, že Bryan neudělal dobře, že se pokusil navázat na původní filmy Donnera. Sice tak vznikl zajímavý prostor pro odchýlení příběhu novým směrem, ale raději bych viděl plnohodnotnou novodobou podobu Supermana. Prostě nejsem schopen překousnout, že jsme vrženi rovnou do víru dění, byť všem dobře známého. Nemohu se totiž zbavit dojmu, že mnohem zajímavější by bylo sledovat dětství a klasický začátek legendy, než její návrat po delší době odloučení. Přesto je Superman se vrací dobře zvládnutý snímek. Kromě již zmíněného (spíše mého) problému se najde i řada jiných nedokonalostí, jako třeba hodně velká míra předvídavosti, silná dávka naivity (ale to k supermanovi asi patří :) atd. To bych byl Bryanovi schopen poměrně snadno odpustit kdyby nebyl se svou verzí tolik upnutý na předchozí snímky. ()

kecinzer

Až na pár nepřesností, které mi neseděly z minulých dílů, to bylo velice pěkné pokoukáníčko. Nechybí napětí, akce ani dobrý humor. Líbilo se mi to. ()

Phoppy

Nemůžu si pomoct ale na tomto pokračování mi prostě něco chybí...možná je to tím že už mi není deset ale přece jenom už to není ten klasický superman na ktereho tak rád vzpomínám a na kterého se radši už nedívám abych si tyto vzpomínky nepokazil...nicméně mi tento film připadal značně " přeslazený " a předvídatelný ( což zase u těchto typů filmu asi jinak ani nejde )...zkrátka jednou a stačí... ()

Illy

Některé scény jsou úchvatné, ale děj je příliš roztahaný. Tento americký skaut a spasitel mě zkrátka za srdce nechytnul. V dobách kdy Temný rytíř začíná mi u Supermana chybí asi jakási rozpolcenost, dobře patrná i u Wolverina v Xmanech. 4* za perfektní výkon Kevina Spaceyho. ()

majo_svk

Samotná postava Supermana mi pripadala až priveľmi umelá (X-Meni vyzerajú oveľa prirodzenejšie). Na efektoch a trikoch je vidieť, že od predchádzajúcich supermanov sa počítačová technika posunula o obrovský skok dopredu. Efekty (spolu s hudbou) totiž posúvajú film o nejaký ten stupienok vyššie (efektne vypadal najmä ten spomalený záber, ako sa vystrelený náboj zdeformuje o Supermanovo oko, ale aj iné). Filmu nechýbajú ani romantické scénky a je vidieť, že Brandon Routh spolu s Kate Bosworth boli dobrou voľbou (aj Kevin Spacey, ako Lex Luthor obstál pomerne dobre). No filmu by neuškodilo, keby pripustil aspoň malú trochu realistickosti (myslím aspoň v tej scéne, kde raketoplán ťahá Boeing). No je to predsa len film na komixovom základe, takže tu tá realistickosť možno nikomu chýbať nebude. Celkovo však môžem povedať, že to bolo pekné podívanie a je vidieť, že sa so svojim novodobým Supermanom Singer pekne vyhral (no za také peniaze sa to možno dalo spraviť aj lepšie). PS: Na X-Menov však Superman Returns podľa mňa nikdy mať nebude. ()

krypton22

Hrozně rád bych dal víc, ale prostě nemůžu. Ne, že by si to film nezasloužil, ale Supemanova mytologie prostě vždycky šla tak trochu mimo mě (což může, vzhledem k mému nicku, znít jako ironie). Pokorná a umírněná Singerova režie a očividně zcela nulová ambice přitáhnout k fenoménu nové publikum mi ovšem nesmírně imponují a i když nechápu, kam zmizelo oněch neuvěřitelných 270 mil. dolarů rozpočtu, už teď lze říct, že se film bez problémů zaplatil, což považuji za malý zázrak. Přesto je, podle mého názoru, snímek pro Singera krokem zpět a i hodnocení na imdb (které je mimochodem nyní zcela totožné s hodnocením na čsfd) dokazuje to, co různí škarohlídi tvrdili už před natočením snímku a sice, že svět už nepotřebuje Supemana. Supermanovi prostě v porovnání ostatními velkými značkami, jež byly v nedávné době oživeny (Batman, Spiderman), ujel vlak a Singer to zřejmě dobře ví a proto film natočil tak, jak ho natočil a musím uznat, že to nejspíš o moc lépe nešlo. Svět zjevně potřebuje moderní, rozervané a sexy hrdiny a ne Supermana, který je prostě jenom - hodný. Tam, kde jsou Bruce Wayne a jeho alter ego cyničtí, vtipní a temní, tam kde jsou Peter Parker se svou superhrdinskou mutací nešikovní, rozporuplní nebo nekompromisní, tam jsou obě podoby Supermana jednoduše sterilní. Svůj podíl na tom rozhodně má i Brandon Routh, který nedokázal (a asi ani nechtěl) změnit vnímání Supermana jako robota, jehož úděl je pokorně se obětovat pro dobro lidstva, i když se nemůžu zbavit dojmu, že třeba James Caviezel (jeden z původních kandidátů) by se téhle role se svou mučednickou zkušeností zhostil lépe. Takže Superman trpí a 150ti minutový kolos se poklidným tempem ubírá k naprosto neuvěřitelně antiklimaktickému konci, kde [SPOILER]Superman leží na přístrojích v nemocnici (!) a hlavní padouch, kterým není nikdo menší než Lex Luthor (solidní Kevin Spacey), je eliminován tím, že mu... ehm... dojde benzín (!!)[/SPOILER]. Konec je otevřený a legenda bude určitě pokračovat, a proto bych chtěl Bryanu Singerovovi vzkázat: "Prosím, nech superhrdiny u ledu a začni zase točit normální filmy. Ještě je čas." ()

Martinius odpad!

prvy a zatial jediny film, na ktorom som kedy v kine zaspal. driemal som asi pol hodinu a ked som sa prebral, zistil som, ze mi nic neuniklo. filmovu dynastiu supermanov som nikdy nemal prilis v laske a tento remake ma len utvrdil v presvedceni, ze sa jedna o jedno z najhlupejsich sfilmovani jedneho z najhlupejsich komiksov "ever". skoda dalsich pismeniek... ()

Greg25

Nějak nechápu, proč člověk jako já, který nemá rád Supermana, viděl Supermanovské filmy, pár dílů ze stejnojméného seriálu a celé tři série seriálu Smallville :-(, asi už nějak z vytrvalosti než ze zvědavosti se dívám na filmy s podobným námětem, i když tady mě popoháňěla i myšlenka, že to natočil Bryan Singer, kterého jsem si oblíbila pro jeho X-meny i pro režii prvních dílů Dr.House, ale musím říci, že v tomto případě mě zklamal, i když zklamal..... Otázkou je, zda se dalo z tohoto námětu vykřesat víc, než to udělal Singer, každopádně já to vidím na 60% a řadím to zhruba na stejnou úroveň jako Hellboye a o chlup lépe než filmové zpracování Daredevila. ()

Phillo

Niečo diametrálne odlišné ako ostatné komiksovky, atmosférické a nebojácne. Niečo, čo tu už dlho nebolo a už asi ani dlho nebude. Niečo, čo zachováva charakter všetkého predošlého a nezačína odznova ako iné sequely s dlhodobejším odstupom. Nudiť sa nebudete a fajnšmekri ocenia pomalšie tempo aj vyšperkované akčné scény. Aj pomalší rozbeh má svoj význam a v konečnom dôsledku vám prídu akčné scény zbytočné, pretože Singer po X-menoch ukazuje, že aj neakčné scény mu idú. Pri nich využíva hlavne dobre zvolených hercov. V konečnom dôsledku oddychovka pre divákov nebažiacich len a len po akcii. Ak sa chváli nebojácnosť skúsiť niečo nové tak ja teraz chválim nebojácnosť z klasiky a neinovatívnosti. Aj toho je občas trochu treba. 80% ()

JK-Stinger

Po shlédnutí všech čtyřech původních dílů jsem si pustil podruhé i již mnou ohodnoceného vracejícího se superhrdinu. Jde o fenomenální návrat, nebo jen o pšouk kryptonitového prachu? Abych pravdu řekl, je to něco mezi. Celý film je výborně natočený, plný dechberoucích efektů a dobrých hereckých výkonu (zvlášť Kevin Spacey jako Lex Luthor mě potěšil, i když mohl dostat ještě o trochu víc prostoru), ale ve finále působí snímek bohužel až trochu nezáživně a ani skvělá hudba Johna Williamse to nezachrání. ()

Eristt

Supermana jsem nikdy neměl nějak zvlášť rád. Vždy byl na můj vkus až příliš dokonalý. Jak je možné mít upřímný strach o někoho, když zrakem sestřeluje mezikontinentální rakety spolehlivěji než protiraketový deštník, léta rychleji než vystřelený náboj a pokud na něj vystřelíte z pistole, tak se ani neobtěžuje to považovat za neslušné? Jde to těžko. Navíc zranitelnost naší chodící kevlarové vesty pouze na kryptonit činí děj poměrně předvídatelným. Ale musím se přiznat, chvilku to s filmem vypadalo nadějně. Z počátku se vše odvíjelo tak, jak se dalo čekat, když tu náhle zablýskla naděje, že se stane něco nečekaného. Očka se mi rozzářila a já už viděl konec mého komentáře na csfd, který by zněl: "..a tak se Mesiáš obětovat za lidstvo, aby ho spasil.". Konečně by to bylo něco, co by mě chytlo za srdce a překvapilo, co by ukázalo, že Superman není až tak dokonalý, jak se může jevit. Protože píši v podmiňovacím rodě, je zřejmé, že mé naděje nebyly naplněny. Obrovská škoda. Nechat ho spadnout z nebe jako padlého anděla by bylo to nejlepší, co by mohlo film potkat. Je to možná smutné, ale je to tak. Superman se do dnešního světa již nehodí a není zde pro něj v podobě, v jaké ho známe, místo. ()

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

06.08.2019

Nicolas Cage namluví Supermana

Nicolas Cage namluví Supermana

15.03.2018

Určitě jste slyšeli o Supermanovi Tima Burtona, v němž si měl Muže z oceli zahrát Nicolas Cage. Film měl scénář od Kevina Smithe a v 90. letech se málem začal točit, nakonec z něj však sešlo a… (více)

David Fincher: Oheň nebo voda?

David Fincher: Oheň nebo voda?

18.02.2013