Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

brutale

Komicky a zároveň trapnučké porníčko resp. krvavejší eroťáčik, ktorý je po filmovej stránke tak sprasený až z toho vlastne vznikol "kult"? Jedna * vzhľadom na rok výroby... ()

Terva

CITÁT - Víte jak se na tu chatu dostanete? Je to celkem složitý........... Je vám, doufám, jasný jak to dopadne? Mladá, hezká měšťanda, se rozhodne ubytovat na osamělé chatce v lese a napsat svou knihu. Ale.....ano velké ale. Potká pár místních buranů a je vymalováno. Kniha nekniha, dál se příběh vyvíjí v rámci mučení, znásilnění, šikany a podobně. Od té chvíle mě to přestalo bavit. To není, dle mého, zábava, není to drama, není to romantika, je to prostě sračka na kterou se nemusím dívat, protože z příběhu nic nemám. CITÁT - Banda buranů............ Ano má to své napětí, ale je to tak smutný, že mě to nebavilo. Bohužel jsem si sehnal i další filmy na toto téma a to Plivu na váš hrob 1 a 2. A už teď se jich bojím, protože vím, do čeho jdu a nevím, zda do toho vůbec chci jít. CITÁT - Jseš moc blbej na to, aby jsi věděl, jakej jsi kretén............ ()

corpsy

Snímok môže vyvolať pobúrenie či znechutenie. Či už nad samotným námetom alebo jeho explicitným podaním. Jednoznačne ale vyvolá u dámskeho publika dočasný odpor voči mužskému pohlaviu, ak sa teda dá vôbec nejaká žena zlákať na tento film. ()

DDT

Je to skutečně celkem amatérská záležitost. Ale moc nechápu, proč má zrovna tenhle film být tak kontroverzní. Osobní pomsta jako "ospravedlnění" násilí předváděného na plátně je dneska běžně "hnacím motorem" mainstreamových filmů. Navíc, takhle zobrazené násilí mně osobně nevadí (asi bych se měl taky nechat vyšetřit). Co mi vadí daleko víc je věc běžná v každém "korektním" akčním filmu, a to b e z d ů v o d n á brutalita a e s t e t i z a c e násilí. A z toho tedy rozhodně "I spit..." podezírat nemůžeme. ()

Astaroth12

Tak tento film beriem ako zlý vtip.Lebo dialógy boli neskutočne trápne a niekedy až zaostalé.Aj niektoré scény boli primitívne.Chýbajúca hudba mi tiež sakramentsky vadila,lebo boli scény kde veľmi chýbala.No z hereckého hľadiska to bolo veľmi slabučké a ten čo hral toho na pol debila,tak ten nevedel vôbec hrať.A ani sympatický mi nepripadali. Znásilnenie tu bolo ukázané krute,drsne a takým surovým podtónom.A musím zdôrazniť že film mohol mať aj o polovicu menej,keby tam nebolo toľko zbytočných scén. Nudný a zaostalý film. ()

ledzepfan

Úplně chápu,proč je tohle kult a taky chápu to nízké hodnocení.....Není to prostě film pro každého-Aby jste si to vychutnali musíte mít -jistou úchylku na zápach béčkovosti,smysl pro hodně černý humor,lásku k přímočaré poetice a schopnost užít si film o několikanásobném znásilnění a krvavé pomstě bez toho aby vás to pohoršilo.......Scénář je až epicky jasný ,osekaný až na samotnou dřeň příběhu bez "zbytečné"hluboké psychologie či moralistických kliček.....Atmosféra je tvořená absencí všechmožných filmařských tríčků,které většinou potlačují iluzi reality.........Co se brutality týče-nemyslím,že by šlo o dílo něják hraničící se snesitelností..V roce 78 šlo jistě o vrchol zvrácenosti ale dnes to může zaskočit snad jen diváka totálně neseznámeného s jakoukoliv tvrdší tvorbou...Krvavé scény jsou někde na úrovni dnešních slasherů pro teenagery a znásilňovací scény jsou drsné spíš tím o co v nich jde než tím jak jsou ukázané(oproti např "no moriré sola"je to docela odpolední čajíček)..Síla tohodle filmu zkrátka není v nějáké brutalitě ale v poetice vyprávění jednoduchého příběhu,o kterou se dneska(většinou neúspěšně) snaží kde kdo..........,,SUCK IT BITCH !!" :D :D ()

schizmo

Ve své době musel být tenhle snímek docela solidní hukot, protože pokud se do této chvíle a do filmu Last House On Left (se kterým defacto psali exploitation dějiny) se točilo poměrně v rámci slušnosti a "v obalu", tak tady se jede celkem naostro a bez servítek. Je jasné, že se dnešní divák neubrání srovnání se současnými věcmi (a dokonce i remaky), které mladším sourozencům dávají solidní vizuál a jakousi "koukatelnou" podobu, ale i tak prvenství nikdo neodpáře a je tedy potřeba ke snímku přistupovat s určitou dávkou schovívavosti či pokory. Divoká doba si tenkrát hledala cestičky mezi šokujícími tématy, takže hromadné znásilnění a následný revenge masakr musel mít velký úspěch (ne že by tohle téma bylo dnes už kdovíjak okoukané), protože co je šokující, to je dobré :). A že je tohle téma už trošku na čáře, dokazuje i to, že tyhle staré expoiťáky nikdy nevysílala žádná z našich televizí - aspoň co já pamatuju, takže se buď šířili na kazetách (i když i tahle distribuce to musela mít hodně težké) nebo si film proste musel počkat na svou dobu, kdy mu bude přát internetový rozmach a zájem všech úchyláků světa. Jinak řečeno - i já jsem se k této věci dostal až poměrně odrostlý, takže mě to samozřejmě nešoklo tak, jak by mělo, ale svůj význam a postavení na scéně respektuju se vším všudy. ()

Z0oMb3E

Nuda, znechutenie a zdesenie. Tieto tri slová by v skratke charakterizovali resumé celého filmu. Nuda: Nízkorozpočtový film, pri ktorom sa šetrilo takmer na všetkom. Od až detinského poňatia kamery cez absenciu aspoň minimálneho hudobného podkreslenia až po ochotnícke výkony všetkých zúčastnených. Dobre, na Camille sa dalo aspoň pozrieť a svoj slabučký výkon dokázala vykompenzovať aspoň ženskými zbraňami. Scenár, ktorý sa snaží ako tak obohrať jednu silnú scénu nalepovaním ďalších aby sa snímok mohol pochváliť aspoň štandardnou dĺžkou. Znechutenie: Pochopiteľne scény znásilnení sú veľmi silné a nejeden krát som od obrazovky zhnusene samým sebou odvrátil zrak. Je to jediný silný moment filmu a pre ľudí, s bujnou fantáziou a čítajúci filmy aj medziriadkovo dôvod na zamyslenie. Zdesenie: Pri čo i len miernom zamyslení sa nad dejom padá celá koncepcia filmu. Nelogickosť konania postáv ktorá sa dá krájať a dialógy veľmi blízko improvizácie pochovajú aj tú poslednú šancu na lepší výsledok. Ešte raz. Film ktorý stojí na znásilňovaní a psychickom zrútení Camille Keaton, čiže ľudia, ktorí pozerajú filmy preklikávaním dosiahnu rovnaké filmové uspokojenie ako tí čo film vidia celý. ()

TomX2

Mladá Jennifer Hills chce byť známou spisovateľkou a myslí si, že je čas na to zabudnúť na písanie poviedok. Preto sa rozhodne pokojne stráviť leto písaním svojho prvého románu a odpočívaním pri jazierku, ktoré sa nachádza v malom mestečku. Jej plány ale nečakane preruší banda chuligánov, ktorí ju začnú terorizovať. Najprv na ňu použijú vtipy a strašenie, avšak keď to prestane mať účinok, rozhodnú sa zájsť trošku tvrdšie – znásilnia ju. Jennifer je tak už na pokraji svojich síl a jej duša je už dávno mŕtva. Avšak dlhy sa musia vyplatiť a tak si Jennifer naplánuje krutý plán, ktorý rozhodne nedá bande chuligánom spávať. A pomsta sa môže začať! Celkový dojem: Tak na toto som sa tešil už parádne dlhú dobu, keďže som fanúšikom remaku z roku 2010. Nakoniec však bohužiaľ musím povedať, že pôvodný film je o niekoľko stupňov horší. Je síce pravdou, že tento film tak trochu pootvoril rape & revenge svet a dnes je to už kultovým filmom, avšak na druhu stranu je príšerne amatérsky natočený – herecké obsadenie je veľmi nesympatické a tiež amatérske, vraždy sú nekvalitné a samotná rape scéna je veľmi nudná a absolútne nezaujímavá, tiež je aj divom, že ,,len“ pre toto sa hlavná ,,hrdinka“ rozhodla tých uličníkov zabiť, ale to tu dlhšie rozoberať nebudem, keďže to k príbehu jednoducho patrí. Ja si osobne myslím, že tvorcovia z toho mohli vyťažiť oveľa viac a tiež mohli venovať viac priestoru výberu hercov, keďže miestami mi naozaj liezli na nervy. Pôvodne som chcel tomuto filmu dať aspoň 2 hviezdy, keďže sa naozaj jedná o dielo, ktoré tak trochu robí dieru do filmového sveta a to predovšetkým hororov, lenže nie je to nič, čo by mi v pamäti ostalo dlho. Nie je to brutálne, nie je to hnusné, nie je to podlé, je to len film, ktorý siaha ešte niekde pod priemerom – na rozdiel od remaku, ktorý na mňa zapôsobil oveľa viac. Moje hodnotenie: 25% ()

K.I.N.G.

Rape and revenge - žánr, kde funguje jednoduchý matematický systém: 2 oči za jedno. Za hrubé zacházení a surové znásilnění budeš s žalem a lítostí ve tváři pomalu umírat v ukrutných bolestných mukách. Snímek "Day of the Woman / I Spit on Your Grave" z roku 1978 je světově nejproslulejším filmem této odrůdy exploitation movies. Velká naturalistická jatka, kde si hlavní roli zahrály bezcitnost a chladnokrevnost. Už když jsem byl kdysi dávno nadšením podělaný z remaku filmu "The Last House on the Left", tušil jsem, že filmový žánr "znásilnění a pomsta" bude patřit mezi mé nejoblíbenější. Zkrátka mezi ty, které jen tak nezklamou a tímto snímkem se mi to jenom potvrdilo. Není potřeba se o "Plivu na tvůj hrob" dál rozepisovat, potřeba je tu nechut'árnu vidět, prožít, přežít a pak nějak rozdýchat. 90% ()

Gorehound

Dnes som si tento nechvalne známy flák zopakoval a musím povedať, že je to stále zážitok. Rape scény sú stále dostatočne disturbing, ale podľa mňa film nie je nijako zameraný proti ženám, keďže muži dostanú revenge časť aj s prílohou. A o tom to stále je, otázky, dokonca aj dirty old school grindhouse zamyslenie k tomu. Plus geniálna absencia hudby, parádne prostredie. Na túto kontroverznú klasiku sa nechytá ani sám o sebe slušný "remake". Pochybujem, že chystané "Deja Vu" na tom niečo zmení. ()

YURAyura odpad!

0/10 Bubacke filmy mam rad, ale toto je nudny,nastesti ne moc dlouhy horror natoceny mozna s nadsenim, ale jinak opravdu hrozny a o nicem. Vyhnete se velkym obloukem. ()

Trevor

Dokonca aj ja, divák obľubujúci predovšetkým filmový klasiku a filmy staršieho dáta musím uznať, že tenokrát bol remake lepší ako pôvodná verzie a to podstatne. Lepší výkon všetkýh hercov, lepšie spracovaný príbeh a uveriteľnejší osud všetkých protagonistov priniesol I spit on Your grave 2010 ako táto pôvodná. Z recesie stojí zato pozrieť, úrovňou lepšie iba ako tretie pokračovanie nového spracovania. 60% ()

Eldrick

Ve své době nepochopený a zakazovaný film, dnes hixploatační kult. A ano, mělo to na mě emocionální dopad. Čiší z toho realističnost, nikoliv amatérismus (krom "herců"). Ten poster je neskutečně rajcovní. ()

gumli

Kontroverzný film o znasilneni a pomste.Film bol povolený až o dva roky neskôr aj v USA,aj to až po cenzúre.V Kanade ho povolili až v roku 1998,aj to nie vo všetkých provinciach.Aj keď tento film bol v Austrálii vydaný v roku 1982,v roku1987 ho znovu zakáli a znovu ho povolili v roku 1997.Na Novom Zelande povolený až v roku 2001.V Írsku,Norsku,Islande je zakázany stále.A ešte v mnohých iných krajinách.Ja dávam za päť,ináč nemôžem.Nech si myslí kto chce čo chce.A súhlasím s uživateľkou Ingrid,že pre takýchto násilnikov také tresty by boli také akuratne. ()

kagemush

Co mám ještě napsat po Flipnicově vyčerpávajícím komentáři? -Leda že jsem vyčerpaný a voni mrtvý.- (snad že díky té unylé korektnosti vo všem a všude mi vnucované,jsem zde bez problému zkouknul na jedno velmi nekorektní rozhodnutí oběti,- agresoři se v její mysli degradují na zvířata,-takže žádnej trest,nebo pomsta /i když to tak občas nevypadá,ale můžeme se mstít zvířeti?/,ale prostá likvidace škodné dle jejích možností /když se vám to moje tělo tak líbí ,tak si ho teda užijte!/-i proto si nemyslím,že zavěrečné dva mordy byly nějak uspěchané,ale že to vyplynulo ze situace-nebylo to plánované ,spíš reakce na vzniklou situaci,---už vůbec nerozumím tomu pokrytectví tenhle film nějak zakazovat,-když pominu to ,že jsou na trhu už dávno mnohem drsnější a ujetější kusy,tak ani bláboly o glorifikaci násilí neobstojí-ta první část,která přehodí výhybku v prioritách oběti /hezky naznačeno při tvorbě románu,nejdřív růžovointošský krindypindy vo rozervaným citlivým nitru,no a pak..../je nechutnou studií co se při takovém násilí děje,-ne že by to už jinde nebylo zobrazeno taky tak natur /Zvrácený/,ale tady nejde o jednu několikaminutovou scénu,ale v podstatě půlku filmu,takže ani tak ve zkratce nešokuje jako spíš je dost času na to si ten hnus prožít a jen potencionálnímu sadoúchylovi se z toho neudělá blbě,--když už se takhle podaří do gorefilmu dostat něco navíc,s přehledem přehlídnu i tu hromadu nedokonalostí co se zde najdou a které podle mě vyplynuli z neskušenosti autorů/,ovšem vyváženo dobrými nápady-takhle pracovat s nehudbou /až na jednu vyjímku/! /od koho to asi ten Haneke obšleh,co?/,všechno do sebe logicky zapadá-i to zpochybňované vyslání blba vraždit-jak jinak v tu chvíli popsat zbabělost těch hajzlíků?,proč by někdo řešil otisky?,tohle není o Perry Masonovi,atd,to už bych ale mohl dělat rozbor jedný scény za druhou......)-Vybroušenej klenot světového filmu to asi nebude,fandy vyvražďovaček jen tak nenadchne,milovníci dramatu už v tuhle chvíli zvrací někde za rohem ,ale tohle a takhle je 100%ní ošklivej příběh a od tohoto názoru mě určitě neodradí to obvyklé že ,,na IMDb říkali.....",jak zde píší někteří spíš pisálci než koukači. ()

Gee.Rocks

Žádný velký zážitek. Než jsem se podívala na remake, shlédla jsem originál. Remake je z mého pohledu lepší. Zřejmě mu doba více prospěla. Tato (původní) verze mě neurazila, ale ani nenadchla. Ač příběh má potenciál, byl podle mě více uplatněn v remaku. ()

M.i.k.e

znepokojivost tématu sice zůstala,ale jinak působí originální I spit on your grave neuvěřitelně amatérsky a všemu nasazují korunu hodně toporné herecké výkony.V dnešní době navíc film těžko způsobí takovou kontroverzi jako v 70.letech.Jeden z mála kousků,kde remake jasně vede...40% ()

honajz2

SPOILERY Celou dobu jsem měl pocit, jako bych sledoval hardcore porno, po jehož dotočení si režisér uvědomil, že by to asi nemohl beztrestně promítat, takže z toho pak v druhé polovině udělal stupidní revenge horor, aby se to automaticky nedalo brát jako porno. Ale i přesto jsem měl často pocit, že porno sleduji, vzhledem k tomu, jak amatérsky to bylo natočené, jak mizerné herecké výkony a zvuk to mělo, jak to jediné zdařile (a nepříjemně) natočené byly právě znásilňovací scény a jak se pak Jennifer mstila. V realitě by šla asi na policii, nebo si sehnala flintu a vystřílela je všechny na jednom místě, ale tady ve dvou případech ze čtyř znovu obětuje svoje tělo a jednou se i nechá znova ojet (!!!), aby mohla uskutečnit svoji pomstu... Scéna ve vaně je sice sama o sobě dost zajímavá, ale taktéž pitomá, byť méně než ta předcházející. Ono je to vůbec celé strašně pitomé a každá postava tu působí jako by byla úplně bez mozku (resp. ti úchyláci jsou bez mozku, holka ho trochu má, protože je aspoň všechny převeze) a čím víc nad tím přemýšlím, tím víc mi to fakt spíš přijde jako porno, protože tomu to má blíž v mnoha aspektech a Camille Keaton je tu většinu času spíš svlečená než oblečená. A popravdě mě ani nenapadá, za co bych dal tu druhou hvězdu, když mi to přišlo celé strašně prázdné, nepředstavitelně dementní a hrající si na něco, co není, takže půjdu ještě o hvězdičku níž. Krapet mě udivuje, že z toho vznikl takový kult, že přišla moderní remaková série a o rok později od originálu dokonce turecká (!!) verze... Ale asi to tehdy způsobilo dostatečný šok a něco tak drsného se stále moc na poli hororu neobjevovalo. Podle všeho by měl být remake lepší, ale fakt nevím, jestli na něj někdy najdu náladu... Lepší 1* ()